Κόστος αγοράς σκύλων


Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
Όπως και να έχουν τα πράγματα με τους εκτροφείς, αυτοί που θα καταφέρουν να πουλήσουν κουτάβια σε τιμή πετ-σοπ+100 έστω, και το διαφημίσουν, θα αλλάξουν τη νοοτροπία αυτού που θέλει να πάρει απλά ένα σκύλο.
Θα είναι πιο εύκολο αυτός ο άνθρωπος να πεί ότι "αφού τελικά δεν είναι πανάκριβα από εκτροφέα όπως νόμιζα ας δώσω 100 παραπάνω να πάρω ένα καλό σκυλί"
Να είσαι σίγουρη ότι σε πολλές περιπτώσεις (έχω ρωτήσει προσωπικά) η τιμή του pet-shop(και του κτηνίατρου που έχει άκρες (τον γνωστό κατάλογο με όλες τις φυλές) είναι ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ από του εκτροφέα.
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Να είσαι σίγουρη ότι σε πολλές περιπτώσεις (έχω ρωτήσει προσωπικά) η τιμή του pet-shop(και του κτηνίατρου που έχει άκρες (τον γνωστό κατάλογο με όλες τις φυλές) είναι ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ από του εκτροφέα.
Το πιστεύω αυτό που λες, απλά ο κόσμος έχει στο μυαλό του τον εκτροφέα σα το μόδιστρο (ότι και να πάρεις είναι του πανακρίβου) οπότε προτιμάει το ζάρα (πετ-σοπ)
Αυτό για να αλλάξει στο ευρύ κοινό χρειάζεται προώθηση, διαφήμιση μια λαϊκή προβολή (ιδανικά στις ειδήσεις, prime time). Με αφορμή την έκθεση του ΚΟΕ για παράδειγμα να βγουν εκτροφείς να να μιλήσουν όχι μόνο για την ποιότητα των ζώων ή τα στοιχεία κάποιας φυλής. Το να πει κάποιος ότι δεν είναι υψηλές οι τιμές όλων των κουταβιών των ελλήνων εκτροφέων σε σχέση με τα πετ-σοπ θα έχει θετικά απότελέσματα.
 
Last edited:


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Το πιστεύω αυτό που λες, απλά ο κόσμος έχει στο μυαλό του τον εκτροφέα σα το μόδιστρο (ότι και να πάρεις είναι του πανακρίβου) οπότε προτιμάει το ζάρα (πετ-σοπ)
Αυτό για να αλλάξει στο ευρύ κοινό χρειάζεται προώθηση, διαφήμιση μια λαϊκή προβολή (ιδανικά στις ειδήσεις, prime time). Με αφορμή την έκθεση του ΚΟΕ για παράδειγμα να βγουν εκτροφείς να να μιλήσουν.
Ο Ελληνας δυστυχως κανει ενα λαθος το οποιο ειναι μεγαλο...Αν βγει ενας εκτροφεας με οσο αγνες προθεσεις και αν εχει να πει τους λογους που κοστολογει ενα κουταβι ταδε τιμη και ενα αλλο ταδε + 20% αμεσως θα τον πουν εμπορα!Αν παλι ο "αδερφος"-"φιλος"-"γνωστος" pet-shopas πει οτι το κουταβι κανει τοσα ακατεβατα θα του πει παλι ο ιδιος Ελληνας..."μπραβο ρε μαγκα εισαι και φθηνος και αξιοπιστος και δεν κοροιδευεις τον κοσμο ουτε του πινεις το αιμα"..."οχι σαν τους αλλους τους εκτροφεις...ακου εκει εκτροφεις..."...Ετσι δυστυχως αντιδρα το 85% των Ελληνων:(
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Ο Ελληνας δυστυχως κανει ενα λαθος το οποιο ειναι μεγαλο...Αν βγει ενας εκτροφεας με οσο αγνες προθεσεις και αν εχει να πει τους λογους που κοστολογει ενα κουταβι ταδε τιμη και ενα αλλο ταδε + 20% αμεσως θα τον πουν εμπορα!Αν παλι ο "αδερφος"-"φιλος"-"γνωστος" pet-shopas πει οτι το κουταβι κανει τοσα ακατεβατα θα του πει παλι ο ιδιος Ελληνας..."μπραβο ρε μαγκα εισαι και φθηνος και αξιοπιστος και δεν κοροιδευεις τον κοσμο ουτε του πινεις το αιμα"..."οχι σαν τους αλλους τους εκτροφεις...ακου εκει εκτροφεις..."...Ετσι δυστυχως αντιδρα το 85% των Ελληνων:(
Τουλάχιστον ο έλληνας εκτροφέας μπορεί να πουλήσει εκτός από το κουτάβι και after sales support που το πετ-σοπ δε μπορεί. Δηλαδή συμβουλές για τη συμπεριφορά και την εκπαίδευση και λοιπά. Δε θα ισχύει το "μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται"
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο Ελληνας δυστυχως κανει ενα λαθος το οποιο ειναι μεγαλο...Αν βγει ενας εκτροφεας με οσο αγνες προθεσεις και αν εχει να πει τους λογους που κοστολογει ενα κουταβι ταδε τιμη και ενα αλλο ταδε + 20% αμεσως θα τον πουν εμπορα!Αν παλι ο "αδερφος"-"φιλος"-"γνωστος" pet-shopas πει οτι το κουταβι κανει τοσα ακατεβατα θα του πει παλι ο ιδιος Ελληνας..."μπραβο ρε μαγκα εισαι και φθηνος και αξιοπιστος και δεν κοροιδευεις τον κοσμο ουτε του πινεις το αιμα"..."οχι σαν τους αλλους τους εκτροφεις...ακου εκει εκτροφεις..."...Ετσι δυστυχως αντιδρα το 85% των Ελληνων
Ακριβώς
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Δε χρειάζεται και δε γίνεται να τους πείσεις όλους. Πρέπει όμως να γίνει μια προσπάθεια. Δε μιλάμε για κάθε εκτροφέα ξεχωριστά, αλλά σα σύνολο. Υπήρχαν πολλές καμπάνιες στο παρελθόν που είχαν κάποιο αποτέλεσμα (όχι με θέμα εκτροφείς).
Δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι δε γίνεται τίποτα...
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Eδώ νομίζω είναι σωστό να πούμε οτι ο ΟΚΑ έκανε μια πολύ καλή κίνηση στην έκθεση του αεροδρομίου και μοίρασε φυλλάδια στα σχολεία για την έκθεση με αποτέλεσμα να έχει πάρα πολούς επισκέπτες.
Τέτοιες κινήσεις προάγουν την κυνοφιλία.
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Eδώ νομίζω είναι σωστό να πούμε οτι ο ΟΚΑ έκανε μια πολύ καλή κίνηση στην έκθεση του αεροδρομίου και μοίρασε φυλλάδια στα σχολεία για την έκθεση με αποτέλεσμα να έχει πάρα πολούς επισκέπτες.
Τέτοιες κινήσεις προάγουν την κυνοφιλία.
Και ειναι μια κινηση πολυ απλη,εξυπνη και καθολου πολυδαπανη! Τετοιες ενεργειες πρεπει να γινονται και σιγα σιγα θα αλλαξει το κλιμα! Ενημερωση χρειαζεται!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να τα, να τα.
Κατ' αρχας, amalthea, ναι, απο byb το πηρα το σκυλο μου και ειμαι τοσο χαζη να υπερηφανευομαι που τον πηρα για 200 ευρω. ΕΛΕΟΣ!
Σε μια χωρα που ενας καθηγητης εχει μισθο περιπου 400 ευρω (ισως και λιωοτερο) το να παρει κανεις σκυλο ακριβοτερο απο 500 ευρω ειναι να κλαις τα λεφτα και οχι το σκυλι οταν ψωφησει.
Οσο για το κοστος ζωης ειναι περιπου τα ιδια, και ειδικα στις σκυλοτροφες και τα αλλα αναγκαια.
Το γεγονος οτι το σκυλι ειναι ακριβοτερο οταν το παιρνει ενας ξενος ειναι που χρεαζονται επιπλεον εξετασεις και χαρτια και... βυροκρατικα, διαβαζε: λεφτα.
Δεν ξερω βεβαια για ολες τις φυλες - ξερω για λαμπ και για Βερνης (εκτοφεια των οποιοων ειναι ελαχιστα και οι εκτροφεις εισαγουν σκυλια σαν εχει δημιουργηθει μονο μια γραμμη, και κανουν το πολυ 400 ευρω).
Απλο παραδειγμα, πριν κατι μηνες με ρωτησε ενας τυπος στο δρομο ποσο πηρα τον σκυλο μου, και του ειπα 200 ευρω, μου ειπε ΟΥΦ ΠΟΛΛΑ!
Δεν ξερω για ντομπ, ροτ κ.α. αλλα πειτε μου πως ειναι 1000 ευρω και να σας ρωτησω ποιος τα αγοραζει και αν ψαχνουν πελατες με καραμπινα.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Βερνα και εγώ κάτι ξέρω απο λαμπραντορ. Εαν θυμάμαι καλά ο εκτροφέας σου σου σύστησε εξτρά ασβέστιο για τα κουτάβια? Πεντιγκρί έχεις? Ποιό εκτροφείο είναι?
Είσαι ευχαριστημένη απο την υποστήριξη μετά την πώληση απο τον εκτροφέα σου?

Εαν θέλεις απαντάς.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τα rottweiler από τα εκτροφεία της Σερβίας πωλούνται στο εξωτερικό σε τιμές ίσως και υψηλότερες από της Γερμανίας. Ολα είναι θέμα
-ποιότητας
-εμπορικότητας
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βερνα και εγώ κάτι ξέρω απο λαμπραντορ. Εαν θυμάμαι καλά ο εκτροφέας σου σου σύστησε εξτρά ασβέστιο για τα κουτάβια? Πεντιγκρί έχεις? Ποιό εκτροφείο είναι?
Είσαι ευχαριστημένη απο την υποστήριξη μετά την πώληση απο τον εκτροφέα σου?

Εαν θέλεις απαντάς.
Ναι, για το ασβέστιο, γενικώς στη Σερβία πολλοί το συνηστούν. Σε ένα άλλο φόρουμ, σερβικό, ειδικό για λαμπραντορ, είδα πως ΟΛΟΙ δίνουν ασβεστιο στα σκυλιά τους.

Οσο για το εκτροφείο, ονομάζεται BLACK-SNOW FLAKE, αναγνωρισμένο απο τον ΚΟΣ, αν θες, δες και εδώ

http://www.ksrs.org.yu/display/odgajivacnice/index.php?id=-1&mesto=&naziv=&offset=1900

Πεντιγκρί έχω βέβαια, είδα και τους γονείς του σκύλου μου, τα αδέρφια του, κλπ κλπ... Αν θες να δεις το πεντιγκρι ακολουθησε το λινκ που εχω στην υπογραφη.
Ο πατερας του Κουκη (Aron from the Blind Mans Strite) τωρα βεβαια εχει περισσοτερα βραβεια σε εκθεσεις απο το 2006. Δεν λεω οτι ειναι η καλυτερη ποιοτητα το σκυλι μου, αλλα και για CH σκυλια η τιμη απλα αποκλειεται να ειναι πανω απο 200-300 ΕΣΤΩ 400 ευρω.

Οσο για τη στιρηξη... εγω την επαιρνα τηλ. στην αρχη, μια χαρα ημαστα, ε, μετα, δε χρειαστηκα και τιποτα ιδιαιτερο για το σκυλι.

denis,
δεν ξερω για ροτ, δεν εχω ζητησει ποτε πληροφοριες και δεν ξερω τους εκτροφεις, οποτε, δεν μπορω να πω τιποτα... και δεν ξερω για το ποσο πουλανε τα κουταβια στο εξωτερικο.
 




asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
Απλο παραδειγμα, πριν κατι μηνες με ρωτησε ενας τυπος στο δρομο ποσο πηρα τον σκυλο μου, και του ειπα 200 ευρω, μου ειπε ΟΥΦ ΠΟΛΛΑ!
Δεν ξερω για ντομπ, ροτ κ.α. αλλα πειτε μου πως ειναι 1000 ευρω και να σας ρωτησω ποιος τα αγοραζει και αν ψαχνουν πελατες με καραμπινα.
Ολοι αυτοι οι εκτροφεις που αναφέρουμε ,απευθύνονται σε ολο τον κοσμο και οχι στους Σερβους .
Ξερουν πολυ καλα οτι ο "απλος" Σερβος δεν μπορει να το αγοράσει και γιαυτο υπαρχουν δυο τιμες αλλες για τους ντόπιους κ αλλες για τους ξενους ....το ιδιο ισχύει και στις επιβασεις(ζευγαρώματα) .
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ακριβώς. Κάποιοι δεν ενδιαφέρονται κάν για την αγορά της Σερβίας, φυσικά, και καλά κάνουν. Προτιμούν να χαρίσουν κάπου ένα καλό σκυλί με τη συμφωνία ότι θα πουληθεί αργότερα.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
berna μάλον πήρες κουτάβι απο την πρώτη ή δεύτερη γέννα που έκανε ο εκτροφέας σου πριν πάρει επωνυμία εκτροφείου, όπως έχω ξαναπεί το εξτρά ασβέστιο στο κουτάβι έχει τα αντίθετα αποτελέσματα απο αυτά που θα περίμεναν οι περισσότεροι και είναι εγκληματικό για έναν εκτροφέα να το συστήνει γι αυτό μίλησα για byb.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
berna μάλον πήρες κουτάβι απο την πρώτη ή δεύτερη γέννα που έκανε ο εκτροφέας σου πριν πάρει επωνυμία εκτροφείου, όπως έχω ξαναπεί το εξτρά ασβέστιο στο κουτάβι έχει τα αντίθετα αποτελέσματα απο αυτά που θα περίμεναν οι περισσότεροι και είναι εγκληματικό για έναν εκτροφέα να το συστήνει γι αυτό μίλησα για byb.
Δεν εχει επωνυμια εκτροφειο το Pedigree του..
Δεν λεω οτι ειναι η καλυτερη ποιοτητα το σκυλι μου, αλλα και για CH σκυλια η τιμη απλα αποκλειεται να ειναι πανω απο 200-300 ΕΣΤΩ 400 ευρω.

Ολοι αυτοι οι εκτροφεις που αναφέρουμε ,απευθύνονται σε ολο τον κοσμο και οχι στους Σερβους .
Ξερουν πολυ καλα οτι ο "απλος" Σερβος δεν μπορει να το αγοράσει και γιαυτο υπαρχουν δυο τιμες αλλες για τους ντόπιους κ αλλες για τους ξενους ....το ιδιο ισχύει και στις επιβασεις(ζευγαρώματα) .
Ετσι θα ειναι! :)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
δηλ. ισχύει το "ό,τι πληρώσεις, παίρνεις";

Εγώ δεν ήθελα σκύλο για εκθέσεις, αλλά έναν σκύλο πάνω από όλα υγιή, με καλή μορφολογία (αλλιώς θα έπαιρνα ξανά ημίαιμο από καταφύγιο, πήρα βέβαια τη λίλλυ, αλλά τέσπα :D)

Τη λώρα την πήρα 4ων μηνών από Βέλγιο (ήθελαν να την κρατήσουν για να κάνουν την επόμενη γέννα με αυτή, αλλά κατάφερα κ τους μετέπεισα) κ πλήρωσα 1100€ για μεταφορικά κ κουτάβι (+ 200€, νομίζω, για το pedigree της, που ήρθε δύο μήνες μετά, μέσω ταχυδρομείου).

Μου έστειλαν φωτο από όλη την οικογένεια, το μέρος που μεγάλωσαν κ ζούσαν κ.λ.π. είδα κ το site τους, μιλήσαμε πάρα πολύ μέσω τηλ. κ email, αλλά παρόλα αυτά, την επόμενη φορά που θα αποφασίσω να αγοράσω σκύλο, θα πάω η ίδια να τον πάρω.
Κ καλύτερη εμπειρία θα είναι κ θα γνωρίσω από κοντά τους ανθρώπους κ την αγέλη που έφεραν στη ζωή τη μικρή μου.

Αυτό είναι το site τους

http://home.euphonynet.be/pillendijk/
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη