Κόστος εκπαίδευσης


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Αν και δεν καταλαβαίνω σε τι εμποδίζει το οικονομικό,.....
Δεν είστε και Μανχάταν στην Χαλκίδα...δεν μπορεί να σου πει : να! εκπαίδευσα το σκυλί του μπαρμπα-Νάκου που είναι 80 κιλά υπερτυπικό με καλό χαρακτήρα!
Έτσι για να πάρεις μια γεύση βρε αδερφέ
Ναι μάλλον δεν το διατύπωσα καλά...
Δεν έχω κάνει τον κόπο να πάω καθώς με έχει αποθαρρύνει το χρηματικό ποσό που ζητά.
Πιθανόν να πάω βέβαια...
Έχω έρθει και σε επαφή με άλλους 2 εκπαιδευτές αρκετά φθηνότερους και μάλλον θα δώσω βάρος σε αυτούς πρώτα.
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Το οτι τραβαει στην βολτα οταν δει αλλο σκυλι στην απεναντι μερια του πεζοδρομιου , δεν ειναι θεμα εκπαιδευσης σε καμια περιπτωση. Ειναι καθαρα θεμα συμπεριφορας και θα συμφωνησω με τον superman, μαθε τον να ασχολειται μαζι σου. Τωρα...γιατι το κανει αυτο...ειναι αλλο θεμα.
Σε αυτό εγώ θέλω την βοήθεια κάποιου έμπειρου.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Έχω έρθει και σε επαφή με άλλους 2 εκπαιδευτές αρκετά φθηνότερους και μάλλον θα δώσω βάρος σε αυτούς πρώτα.
Δες δουλεια τους πρωτα και το πως εκπαιδευουν τα σκυλια.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δώσε βάρος στον σοβαρότερο θα έλεγα
(είναι αυτός που θα σου πει τις λιγότερες μπαρούφες... )
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και που δεν θα δηλώνει "θετικός", "αρνητικός", "συμπεριφοριστής", "ψυχολόγος" ή "μέντιουμ".
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Σε αυτό εγώ θέλω την βοήθεια κάποιου έμπειρου.
Νομιζω υπαρχει ενα θεμα με συμπεριφοριστες σκυλων καπου στο φορουμ. Μια κοπελα ειναι και την ειχαν δειξει και στην tv.
Δεν μπορω να το βρω ομως....
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Δώσε βάρος στον σοβαρότερο θα έλεγα
(είναι αυτός που θα σου πει τις λιγότερες μπαρούφες... )
Ο σοβαρότερος είναι ένας ο οποίος δούλευε παλιότερα ως εκπαιδευτής στην αεροπορία.
Χρησιμοποιεί αγγλικό σύστημα εκπαίδευσης (δεν ξέρω τι είναι) με φωνή και παιχνίδι, όχι λιχουδιές...

450 με κάθε μέρα μάθημα χωρίς λουρί επί 2 μήνες... εδώ βέβαια πάμε στην υπερβολή... από το μια φορά την εβδομάδα στο κάθε μέρα...
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
δεν είπα ότι δήλωσες εκπαιδεύτρια μου έδωσες την εντύπωση ότι είχες κάνει μαθήματα σε κουτάβι ιδιατέρα με εκπαιδευτή για αυτό σε ρώτησα...επειδή όλο το θέμα σε αυτό βασίζεται... άρα δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για ιδιαιτερα μαθήματα αν είναι λίγα πολλά ακριβά ktlp.
Δε μπορώ να έχω άποψη δηλαδή αν μου φαίνονται πολλά ή λίγα; Εφόσον υπάρχουν κι άλλοι εκπαιδευτές που παίρνουν λιγότερα (όπως υπάρχουν κι άλλοι που παίρνουν περισσότερα)..

Η τοποθέτησή μου ήταν πως για ΒΥ είναι πολλά τα 50 (πλέον) τη μιάμιση ώρα γιατί η ΒΥ δεν είναι και τόσο τραγικό ζήτημα που να θέλει τις τρελές γνώσεις, ειδικά για κάποιον επαγγελματιά, οπότε και δε χρειάζεται να κοστολογείται τόσο ακριβά. Και τόνισα πως εγώ προσωπικά θα έδινα λεφτά μόνο αν χρειαζόταν. Αν πχ είχα ένα σκύλο που δεν με άκουγε στη βόλτα κι εγώ δε μπορούσα να τα βγάλω πέρα τότε θα έλεγα χαλάλι..

Αν τώρα ο Raven δεν τα καταφέρνει με τη ΒΥ καλά θα κάνει και θα ζητήσει τη βοήθεια εκπαιδευτή. Απλά η γνώμη μου είναι πως είναι πολλά για ΒΥ μόνο. Έχω γνωστό (στην Αθήνα όμως) που πλήρωσε 400€ για ιδιαίτερα ΒΥ.

Αν πχ αργότερα θέλει να τον εκπαιδεύσει σε φύλαξη (που δε μπορεί να το κάνει ο κάθε άσχετος) θα πρέπει να δώσει 100 ευρώ την ώρα;
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
μα πως να έχεις γνώμη αν δεν έχεις δει δουλειά τους?
η αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία...δεν καταλαβαίνω... :p
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Η συγκεκριμένη δικαιολογεί την τιμή της καθώς υποστηρίζει ότι θα δουλέψει μαζί μας πολύ με τη γλώσσα σώματος του σκύλου.
Ισχυρίζεται ότι μετά το πέρας της ΒΥ, ο σκύλος θα αλλάξει όπως θα αλλάξουμε και εμείς την αντιμετώπιση της οποιασδήποτε συμπεριφοράς του καθώς θα χρησιμοποιούμε και εμείς διαφορετική στάση σώματος κτλ κτλ...

Αυτό που μένει τώρα είναι να δούμε δείγματα δουλειάς και θα αποφασίσουμε για τα περαιτέρω
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τα πράγματα είναι απλά

-Πόσα θες?
-400 ευρώ για βασική
-Τι σημαίνει αυτό?
-Κάτσε-χόρεψε-κάνε μου ματιές
-Εξετάσεις ΕΒΥ θα μπορεί να περάσει?

Αν απαντήσει
α) ε?
Είναι άσχετος που δεν ξέρει τι γίνεται
β) όχι...αυτά είναι χαζομάρες
Κάτι βρωμάει
γ) Αν θες ναι...αλλά προτείνω να του μάθουμε πιο ενδιαφέροντα πράγματα
Συμπαθητικός τύπος θα είναι
δ) Φυσικά και θα μπορεί...αλλά να ξέρεις ότι θα μάθουμε αυτά που πρέπει για τις εξετάσεις...και μέχρι τότε θα πρέπει να μπορείς να του μάθεις κι άλλα πράγματα μόνος σου
Είναι αστέρι και να του δώσεις και παραπάνω από τόσα
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν πχ αργότερα θέλει να τον εκπαιδεύσει σε φύλαξη (που δε μπορεί να το κάνει ο κάθε άσχετος) θα πρέπει να δώσει 100 ευρώ την ώρα;
Μόνο ένας άσχετος καταρχάς, μπορεί να υποστηρίξει ότι την βασική υπακοή, μπορεί να την κάνει κι ένας άσχετος.

Κι αν κάποιος θέλει να προχωρήσει σε οποιαδήποτε εκπαίδευση, κάνει την έρευνά του και δίνει, όσα του ζητήσει ο επαγγελματίας, στον οποίο έχει καταλήξει.

Αν θέλει. Αν δεν θέλει [ή δεν μπορεί], πάει αλλού και ίσως αποδέχεται και τις συνέπειες. Ισως. Οχι απαραιτήτως.

Ποιό απλό, δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
δ) Φυσικά και θα μπορεί...αλλά να ξέρεις ότι θα μάθουμε αυτά που πρέπει για τις εξετάσεις...και μέχρι τότε θα πρέπει να μπορείς να του μάθεις κι άλλα πράγματα μόνος σου
Είναι αστέρι και να του δώσεις και παραπάνω από τόσα
Ετσι ακριβώς.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
μα πως να έχεις γνώμη αν δεν έχεις δει δουλειά τους?
η αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία...δεν καταλαβαίνω... :p
Με την ίδια λογική που κάποιος λέει πως είναι καλά τα λεφτά..χωρίς να έχει δει τη δουλειά της :)

Μόνο ένας άσχετος καταρχάς, μπορεί να υποστηρίξει ότι την βασική υπακοή, μπορεί να την κάνει κι ένας άσχετος.
Δεν υποστήριξα πως οποιοσδήποτε άσχετος μπορεί να κάνει Β.Υ. Δε θέλει όμως και μεταπτυχιακό, διδακτορικό και 3 μάστερ για να μάθεις στο σκύλο 10 βασικές εντολές.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ΕΒΥ είναι απλές εξετάσεις βασικής υπακοής με λουρί.
Δεν είναι πανεπιστήμιο.
Κάθε αξιοπρεπής εκπαιδευτής, θετικός, αρνητικός, ουδέτερος, πρέπει να μπορεί να περάσει ένα σκυλί που παραλαμβανει από κουτάβι.
Δεν είναι ανάγκη φυσικά να πας για εξετάσεις, αλλά είναι ένας τρόπος να δεις τις τοποθετήσεις του όποιου εκπαιδευτή.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
ΕΒΥ είναι απλές εξετάσεις βασικής υπακοής με λουρί.
Δεν είναι πανεπιστήμιο.
Κάθε αξιοπρεπής εκπαιδευτής, θετικός, αρνητικός, ουδέτερος, πρέπει να μπορεί να περάσει ένα σκυλί που παραλαμβανει από κουτάβι.
Δεν είναι ανάγκη φυσικά να πας για εξετάσεις, αλλά είναι ένας τρόπος να δεις τις τοποθετήσεις του όποιου εκπαιδευτή.
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν υποστήριξα πως οποιοσδήποτε άσχετος μπορεί να κάνει Β.Υ. Δε θέλει όμως και μεταπτυχιακό, διδακτορικό και 3 μάστερ για να μάθεις στο σκύλο 10 βασικές εντολές.
Μόνο ένας άσχετος [επαναλαμβάνομαι το ξέρω], μπορεί να το υποστηρίξει αυτό.

Σταματήστε τις υπερβολλές του...ευκολάκι ή με 3 μάστερ. Αυτές οι τοποθετήσεις, έχουν γεμίσει τον τόπο, με προβληματικά σκυλιά που σέρνουν ανεξέλεγκτα τους ιδιοκτήτες τους ή που τρώνε την φάπα, πρωί-μεσημέρι-βράδυ εφ'όρου ζωής, για να συνετιστούν.

Ok...εκφράσαμε τις απόψεις μας, επί του οικονομικού.
Αποψη όμως επί της δουλειάς κάποιου, που δεν τον ξέρουμε, δεν δικαιούμαστε να έχουμε, κρίνοντας μόνο από την αμοιβή που ζητάει. Καλά κάνει και την ζητάει. Αυτός ξέρει αν την αξίζει ή όχι. Και επίσης καλά θα κάνει, ο κάθε Ravendark από την μεριά του, να αποφασίσει αν θα δεχθεί ή όχι. Οπως και να 'χει, το αποτέλεσμα μετράει.