Κόστος εκπαίδευσης


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Εαν θες μονο ΒΥ (κατσε -ξαπλα-μεινε-ελα κλπ..κλπ), κατσε διαβασε, δες κανα βιντεακι στο youtube και καντο μονος σου.
Αν θες να μαθεις κι ΕΣΥ ομως την λογικη και το πως σκεφτοντε τα σκυλια για να αποφυγεις (στις περισσοτερες περιπτωσεις) μελλοντικα προβληματα συμβιωσης, ή εαν σκεφτεσαι να το προχωρησεις περαν της ΒΥ και να πας σε καποιο αθλημα, τοτε βρες ενα καλο εκπαιδευτη για να κανεις ΒΥ (και αυτο οχι απαραιτητα).
50 η 1 1/2 ωρα δεν ειναι ουτε πολλα , ουτε λιγα. Η 1 ωρα την βδομαδα ειναι πολυ λιγη ομως....
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μόνο ένας άσχετος [επαναλαμβάνομαι το ξέρω], μπορεί να το υποστηρίξει αυτό.
Εντάξει. Πάντως σαν άσχετη, καλά τα πήγα για πρώτη φορά. Χωρίς ξύλο και χωρίς δημιουργία προβληματικού σκυλιού :)

Και λογικά όλες οι θεματικές ενότητες του πώς μαθαίνουμε το σκύλο μας να κάθεται, να έρχεται, να μη δαγκώνει μάλλον θα ήταν προτιμότερο να διαγραφούν. Δεν είναι λογικό να δίνει το φόρουμ οδηγίες που μόνο σχετικοί μπορούν να εφαρμόσουν. Ή να λέμε "Ωπ, αν είσαι άσχετος δε μπορείς να του μάθεις να κάθεται. Εκπαιδευτή a.s.a.p."

Ε ρε γέλια..
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Αν οι εξετάσεις ΕΒΥ ήταν υποχρεωτικές , τότε θα καταλαβαίναμε την πραγματική αξία στην ικανότητα ενός εκπαιδευτή .
Επειδή κάποιοι μπορούν να μάθουν σε ένα σκυλάκι να κάθεται δε σημαίνει ότι είναι και εκπαιδευτές .
Η εκπαίδευση είναι πολύ σημαντικό κομμάτι στην συμβίωση με έναν σκύλο και δεν έχει ημίμετρα .
Το κακό για πολλά πρόβλημα είναι ότι αντιμετωπίζουμε τον σκύλο με προχειρότητα .
Το θέμα δεν είναι όμως να μας φτιάξει κάποιος τον σκύλο , το ζητούμενο είναι να μας εκπαιδεύσει να καταλαβαίνουμε τον σκύλο.
 




Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Το θέμα δεν είναι όμως να μας φτιάξει κάποιος τον σκύλο , το ζητούμενο είναι να μας εκπαιδεύσει να καταλαβαίνουμε τον σκύλο.
Αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο. Γιατί όπως έχω ξαναπεί, κάτσε, κάτω κτλ του τα έχω μάθει και μόνος μου, δεν θέλω τον εκπαιδευτή γιαυτό.

Θέλω να υπακούει και να μην κάνει του κεφαλιού του.

Πχ η συγκεκριμένη έλεγε ότι με την εντολή "πάμε", όπου και να είναι θα σταματήσει ότι και να κάνει και θα έρθει δίπλα μας και θα μας ακολουθεί.

Ε, αυτό δεν μπορώ να του το μάθω εγώ...

Ή όταν του πω μείνε, ο κόσμος να χαλάσει θα μείνει εκεί...
Θέλει δουλειά πολύ το ξερω αλλά θέλει και τον σωστό τρόπο...

Δυστυχώς δεν είμαι εκπαιδευτής και μου λείπουν οι απαραίτητες αυτές γνώσεις.

άλλο ένα παράδειγμα:

Είχε έρθει σπίτι μας να δει τον σκύλο. Είπε ότι είναι πανέξυπνος.
Σε κάποια φάση ο σκύλος ενώ ήταν ξάπλα κάτω, άρχισε να γαυγίζει.

Η γυναίκα μου:
- Να βλέπεις κάτι τέτοια μου κάνει και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...

Η εκπαιδεύτρια απλά τον παρατήρησε, είδε προς τα που κοιτούσε και κατάλαβε ότι απλά "μιλούσε" με ένα κόκερ ενός γείτονα... Και όντως όταν κάναμε ησυχία ακουγόταν πολύ αχνά το κόκερ που γάυγιζε.

Δεν έχω λοιπόν τις γνώσεις για τέτοια παρόμοια περιστατικα, για το πως να "διαβάσω" τον σκύλο.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Επειδή ίσως κάποιοι να βλέπουν στην υπογραφή μου ότι γραφώ
<<στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα>>
Εδώ έχει εφαρμογή
Κάποτε έδωσα 1000 ευρώ για ΒΥ , μόλις έλεγα στον σκύλο ΕΛΑ αυτός εξαφανιζόταν .
Σήμερα δουλεύω με ένα κουτάβι 3,5 μηνών , εκτελεί ζιτς πλατζ- φους χιαρ και ρεβιρ με μόλις 6,25€ το μάθημα .
Ήταν τόσο απλό τελικά .
Το μυστικό ;
Τροφή στις τσέπες και αληθινές συμβουλές από αληθινό εκπαιδευτή .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εντάξει. Πάντως σαν άσχετη, καλά τα πήγα για πρώτη φορά. Χωρίς ξύλο και χωρίς δημιουργία προβληματικού σκυλιού :)
Δεν έχω ιδέα σε τι αναφέρεσαι.
Δεν με ενδιαφέρει κιόλας και μάλιστα πολύ περισσότερο αν δεν το δω και με τα μάτια μου.
Για να αυτοθαυμάζεσαι, εσύ ξέρεις. Δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να σε αμφισβητήσω. Θα το κάνω με μεγάλη χαρά, όταν θα υπονοήσεις ξεκάθαρα ότι, επειδή εσύ, όπως καμαρώνεις, τα κατάφερες σε μία μάλλον μεμονωμένη απλή περίπτωση, θα πρέπει να είναι κριτήριο, για να επιδίδονται όλοι αυτοβούλως σε επίδειξη εκπαιδευτικών ικανοτήτων, στων σκύλων τους την κασίδα.

Και λογικά όλες οι θεματικές ενότητες του πώς μαθαίνουμε το σκύλο μας να κάθεται, να έρχεται, να μη δαγκώνει μάλλον θα ήταν προτιμότερο να διαγραφούν. Δεν είναι λογικό να δίνει το φόρουμ οδηγίες που μόνο σχετικοί μπορούν να εφαρμόσουν. Ή να λέμε "Ωπ, αν είσαι άσχετος δε μπορείς να του μάθεις να κάθεται. Εκπαιδευτή a.s.a.p."
Κάθε θέμα είναι διαφορετικό. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δεν είμαστε ούτε εκτροφείς, ούτε κτηνίατροι, ούτε εκπαιδευτές. Και καλά θα κάνουμε, να μην κρίνουμε και απαντάμε, μόνο βάσει των δικών μας προσωπικών δεδομένων και εμπειριών. Ούτε να απαξιώνουμε την δουλειά των άλλων [που δεν ξέρουμε κιόλας], επειδή για κάποιον περίεργο λόγο, νοιώθουμε ανώτεροι και ικανοί να φέρουμε εις πέρας μια εργασία, που άλλοι παλεύουν πολλά χρόνια και με πολύ κόπο, να διδαχθούν.

Ε ρε γέλια..
Ναι αλλά...μην είσαι και τόσο σίγουρη, για το ποιός γελάει, με ποιόν ε;
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου..

Αφού λοιπόν είσαι στο σημείο που έχεις κάνει ό,τι μπορείς, ήρθε η ώρα του εκπαιδευτή. Αν πιστεύεις (αν έχεις δει τη δουλειά της) και ξέρεις ότι θα πιάσει τόπο, τα λεφτά θα φύγουν έτσι κι αλλιώς. 5 πάνω 5 κάτω δεν έχει σημασία μπροστά στο αποτέλεσμα.

Είχα πει πως κι εγώ θα έδινα 40 ευρώ την ώρα, κι ακόμα παραπάνω, αν ο σκύλος μου το χρειαζόταν. Αρκεί τα 20/40/60 να πιάσουν τόπο.

Mareco, άσε μας κουκλίτσα μου...Βρες κάτι άλλο να ασχοληθείς.
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Επειδή ίσως κάποιοι να βλέπουν στην υπογραφή μου ότι γραφώ
<<στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα>>
Εδώ έχει εφαρμογή
Κάποτε έδωσα 1000 ευρώ για ΒΥ , μόλις έλεγα στον σκύλο ΕΛΑ αυτός εξαφανιζόταν .
Σήμερα δουλεύω με ένα κουτάβι 3,5 μηνών , εκτελεί ζιτς πλατζ- φους χιαρ και ρεβιρ με μόλις 6,25€ το μάθημα .
Ήταν τόσο απλό τελικά .
Το μυστικό ;
Τροφή στις τσέπες και αληθινές συμβουλές από αληθινό εκπαιδευτή .
Χαίρω πολύ. Με τροφή κάνει κολοτούμπες ο δικός μου. Και όχι κάποια λιχουδιά της προκοπής, με την κροκέτα που τρώει κάθε μέρα.

Χωρίς λιχουδιά όμως είναι άλλη υπόθεση.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Χαίρω πολύ. Με τροφή κάνει κολοτούμπες ο δικός μου. Και όχι κάποια λιχουδιά της προκοπής, με την κροκέτα που τρώει κάθε μέρα.

Χωρίς λιχουδιά όμως είναι άλλη υπόθεση.
Σιγα σιγα αυτο θα του γινει συνηθεια και θα το κανει και χωρις τροφη.
Επισης, σιγα σιγα μπορεις να αντικαταστησεις την τροφη με το αγαπημενο του παιχνιδι.
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Σιγα σιγα αυτο θα του γινει συνηθεια και θα το κανει και χωρις τροφη.
Επισης, σιγα σιγα μπορεις να αντικαταστησεις την τροφη με το αγαπημενο του παιχνιδι.
Ακριβώς! Θέλει όμως υπομονή και πάρα μα πάρα πολύ δουλειά!

Τον εκπαιδευτή τον χρειαζόμαστε περισσότερο εμείς θα έλεγα παρά ο σκύλος! Πόσες φορες έχετε δει ο σκύλος να εκτελεί στον εκπαιδευτή τις ίδιες εντολές άμεσα όταν σε εσάς απλά σας βγάζει το λάδι να τις εκτελέσει?

Επίσης το θέμα δεν είναι να μάθει το κάτσε-κάτω-ξάπλα και μείνε ο σκύλος. Το θέμα είναι να καταλαβαίνει οτι όταν μιλάς και δίνεις μια εντολή δεν υπάρχει κανένα άλλο ενδεχόμενο παρά να εκτελέσει αυτό που θα του πεις. Και αυτό χτίζει η σωστή ΒΥ.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Χαίρω πολύ. Με τροφή κάνει κολοτούμπες ο δικός μου. Και όχι κάποια λιχουδιά της προκοπής, με την κροκέτα που τρώει κάθε μέρα.

Χωρίς λιχουδιά όμως είναι άλλη υπόθεση.
Εκεί είναι λοιπόν που μπαίνει ο εκπαιδευτής και σου δείχνει τον τρόπο.
Ο 3,5 μηνών κουταβος εκτελεί πλέον κατ’ εντολή
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ακριβώς! Θέλει όμως υπομονή και πάρα μα πάρα πολύ δουλειά!

Τον εκπαιδευτή τον χρειαζόμαστε περισσότερο εμείς θα έλεγα παρά ο σκύλος! Πόσες φορες έχετε δει ο σκύλος να εκτελεί στον εκπαιδευτή τις ίδιες εντολές άμεσα όταν σε εσάς απλά σας βγάζει το λάδι να τις εκτελέσει?

Επίσης το θέμα δεν είναι να μάθει το κάτσε-κάτω-ξάπλα και μείνε ο σκύλος. Το θέμα είναι να καταλαβαίνει οτι όταν μιλάς και δίνεις μια εντολή δεν υπάρχει κανένα άλλο ενδεχόμενο παρά να εκτελέσει αυτό που θα του πεις. Και αυτό χτίζει η σωστή ΒΥ.
Διότι αυτό σημαίνει επιτυχής εκπαίδευση. Όλα τα υπόλοιπα είναι τρικ. Γι'αυτό και στο θέμα "ποιες εντολές εκτελεί ο σκύλος σας" είχα γράψει ότι ξέρει αρκετές σαν τρικ αλλά εφ'όσων ακούει ανάλογα με τα κέφια του δεν εκτελει και άρα δεν τον θεωρω εκπαιδευμένο (ούτε κι εγω είμαι εκπαιδευμένη φυσικά). Οπότε, mad00lini, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω στο κατα πόσον εκπαίδευσες τη Vodka. Ισως να έχεις θέσει καλές βάσεις για εκπαίδευση, δηλαδή να έχετε κάνει μια καλή προεκπαίδευση, αλλά υπακοή δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχετε καταφέρει...

....
Το οτι τραβαει στην βολτα οταν δει αλλο σκυλι στην απεναντι μερια του πεζοδρομιου , δεν ειναι θεμα εκπαιδευσης σε καμια περιπτωση. Ειναι καθαρα θεμα συμπεριφορας ........
Διαφωνώ. Αν είναι (σωστά) εκπαιδευμένος δε θα σπάσει την εντολή,ακόμα κι αν θέλει, για να πάει απέναντι. Ενας καλός εκπαιδευτής μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό. Ενας καλός συμπεριφοριστής θα σε βοηθήσει στο ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ θέλει να παει στο απέναντι σκυλί, κι αν επιθυμείς θα του κόψει αυτή τη θέληση. Δυστυχώς αναγκάζομαι να γράψω καλός (και στην περίπτωση του εκπαιδευτή και στην περίπτωση του συμπεριφοριστή) ενώ θεωρώ ότι αυτή η λέξη περισσεύει. Οπως τα έχω στο μυαλό μου, δεν πρέπει να λέγεται καν εκπαιδευτής, και συμπεριφοριστής αντιστοίχως, αυτός που δεν καταφέρνει το παραπάνω...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ο δικος μας εκπαιδευτης θεωρει οτι, ειδικα για κουταβι, το 1 φορα την εβδομαδα ειναι παρα πολυ λιγο. εμεις κανουμε 3 φορες τη βδομαδα σε ομαδικα. επισης και τα κουταβια τα ξεκιναει κατευθειαν χωρις λιχουδιες..

για τη τιμη δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι περα απο τι τιμη του δικου μας δεν εχω εμπειρια απο καποιον αλλον εκπαιδευτη.
 




Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Διαφωνώ. Αν είναι (σωστά) εκπαιδευμένος δε θα σπάσει την εντολή,ακόμα κι αν θέλει, για να πάει απέναντι. Ενας καλός εκπαιδευτής μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό. Ενας καλός συμπεριφοριστής θα σε βοηθήσει στο ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ θέλει να παει στο απέναντι σκυλί, κι αν επιθυμείς θα του κόψει αυτή τη θέληση. Δυστυχώς αναγκάζομαι να γράψω καλός (και στην περίπτωση του εκπαιδευτή και στην περίπτωση του συμπεριφοριστή) ενώ θεωρώ ότι αυτή η λέξη περισσεύει. Οπως τα έχω στο μυαλό μου, δεν πρέπει να λέγεται καν εκπαιδευτής, και συμπεριφοριστής αντιστοίχως, αυτός που δεν καταφέρνει το παραπάνω...
Δεν εννοω να μην σπασει την εντολη. Εννοω το να λυσεις το προβλημα και να μην θελει να παει απεναντι, οπως πολυ σωστα ανεφερες. Το να θελει να παει και απλα να μην σπαει την εντολη ειναι καθαρα καλυψη του προβληματος και οχι λυση. :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά στη σχέση μας με τα σκυλιά, πολλά είναι κάλυψη του εκάστοτε προβλήματος. Οπότε ποιά από αυτά χρίζουν κάτι πέρα από εκπαίδευση, δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα στο μυαλό μου...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα τη δικια μου αν δει σκυλο απεναντι μονο με εληνορωμαικη την κρατας ==))