Κόστος στείρωση


doridio

Member
12 Ιουνίου 2009
6
0
Αθήνα - Γέρακας
Προσπαθώ να βρώ αν έχει ξαναγραφτεί σε αυτό το forum το πόσο κοστίζει περίπου μια στείρωση θυληκιάς σκυλίτσας και δε βρίσκω. Όλοι λένε οτι εξαρτάται από το βάρος κλπ αλλά κανένας δεν δίνει τελικά μια τάξη μεγέθους. Ρωτώ γιατί ο κτηνίατρός μου μου έδωσε μια τιμή 350 ευρώ για ένα boston terrier 6 κιλών και νομίζω είναι πολλά. Έχει κάποιος κάποιο άλλο παράδειγμα να δώσει;
 
Last edited:


HerBy

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2009
73
0
ΒΟΛΟΣ/ΜΑΓΝΗΣΙΑ
Η στείρωση στα θηλυκά καλό είναι να γίνετε ένα μήνα μετά τον πρώτο οίστρο.
Στα αρσενικά λίγο πριν την ενηλικίωση ή μόλις ενηλικιωθούν.
Το κόστος διαφέρει σε κάθε περίπτωση εξαρτάται από το μέγεθος του σκύλου και από άλλους παράγοντες, αρμόδιος για να σας ενημερώσει είναι ο κτηνίατρος σας. :)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εγω στειρωση στη Σοκο (sharpei) πληρωσα 400 ευρω στον δικο μου γιατρο. Αλλα ηταν 2 ετων και της ειχε ερθει η περιοδος.

Εχω ακουσει οτι οι τιμες κυμαινονται απο 200 και φευγα.

Ο καθε κτηνιατρος θεωρω οτι κοστολογει την δουλεια του και αναλογως πεφτει και η "ταριφα"
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Οι Αμερικάνοι πιστεύουν ότι η στείρωση πρέπει να γίνεται όταν ο σκύλος είναι ακόμα κουτάβι και έτσι αποφεύγονται και τα "σημαδέματά" του. Στη Βιρτζίνια π.χ. κάνουνε στείρωση στους 3-4 μήνες στα αρσενικά τουλάχιστον που έχω συζητήσει (διαπραγματευόμουν κάποτε ένα κουτάβι και μου έλεγαν τι λέει ο νόμος). Το Μουφ στειρώθηκε σύμφωνα με την κτηνίατρό του όταν ήταν μικρό και ενήλικο είναι καλό να μη στειρώνεται αν μπορείς να το κάνεις από κουτάβι.

Οι τιμές στείρωσης που ανέφερες μου ακούγονται κανονικές. Εδώ π.χ. είναι γύρω στα 450 δολλάρια. Μην ξεχνάς ότι έχει ολική αναισθησία και είναι εγχείριση.
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
παιδια χθες μολις μαθαμε να στειρωνουμε στη σχολη οποιος προσφερεται ελατε σε μενα στη σχολη....να κανω και λιγη πρακτικη..για θηλυκο μην ερθετε ειναι δυσκολο το δεσιμο των σαλπιγγων και δεν το εχω καταλαβει καλα ακομα..πλακα κανω ετσι??δεν θα εκανα ποτε κατι χωρις να το κατεχω πληρως αλλα αν θελετε καλη τιμη και πολυ προσοχη στην κλινικη της σχολης τα εχουμε και ιδιαιτερτα αν γνωριζετε καποιον φοιτιτη.εχουμε πολλους και αξιολογους καθηγητες..
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
μιχαελα εχω πεσει απ΄την καρεκλα μου πρωι πρωι:paja1:........μουαχαχαχα......ακου να κανεις πρακτικη..........:eek:
εισαι φοβερη:D

σοβαρα τωρα στις κτηνιατρικες σχολες κανουν στειρωσεις εξειδικευμενοι?και σε πιο προσιτες τιμες?
 




Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
μιχαελα εχω πεσει απ΄την καρεκλα μου πρωι πρωι:paja1:........μουαχαχαχα......ακου να κανεις πρακτικη..........:eek:
εισαι φοβερη:D

σοβαρα τωρα στις κτηνιατρικες σχολες κανουν στειρωσεις εξειδικευμενοι?και σε πιο προσιτες τιμες?
εξαρταται τι εννοεις εξειδικευμενοι...ειναι κτηνιατροι που εχουν παρει κανονικα το πτυχιο τους οπως και οι κτηνιατροι εξω..οσο για τις τιμες εννοειται οτι ειναι προσιτες αρκει να εχεις τον τροπο να το αποκτησεις..αν πας με καποιον φοιτιτη στην κληνικη θα πληρωσεις μονο τα φαρμακα που θα χρησιμοποιηθουν σε μηδαμινο κτηνιατρικο κοστος διοτι στοχος εκεινων των κτηνιατρων δεν ειναι να πλουτησουν παιρνοντας χρηματα αο εσενα..πληρωνονται αποο την σχολη για τις υπηρεσιες τους και απαγορευεται να σε χρεωσουν γι'αυτες..μονο τα φαρμακα πληρωνεις..αν τωρα δεν ξερεις καποιον φοιτιτη θα πληρωσεις τα φαρμακα καπως πιο ακριβα αλλα τα παραπανω χρηματα πηγαινουν για την ενισχυση της σχολης και δεν ειναι εκαντοταδες ευρω εννοειται...
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ξεκίνησα να έρχομαι σε επαφή με ορισμένους κτηνιάτρους διότι ενδιαφέρομαι να προχωρήσουμε την διαδικασία της στείρωσης στο θηλυκό λαμπραντόρ 14 μηνών!
Ορισμένοι κτηνίατροι τους απέκλεισα εντελώς καθώς δεν μου άρεσε ο τρόπος τους,ο τρόπος με τον οποίο μιλούσαν και άλλα πολλά,ξέρετε πως είναι να μην εμπιστεύεσαι έναν κτηνίατρο!
Άλλοι πάλι αποκλείστηκαν για οικονομικούς λόγους!Μου ζήτησαν γύρω στα 400 ευρώ!
Γνωρίζετε κάποιον κτηνίατρο που να εμπιστεύεστε και να είναι φιλικός ως προς την τιμή!
Δεδομένου του οτι δεν είμαι απο την Αθήνα δεν γνωρίζω και αρκετούς κτηνιάτρους στην περιοχή οπότε όποιος μπορεί ας βοηθήσει λίγο!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ξεκίνησα να έρχομαι σε επαφή με ορισμένους κτηνιάτρους διότι ενδιαφέρομαι να προχωρήσουμε την διαδικασία της στείρωσης στο θηλυκό λαμπραντόρ 14 μηνών!
Ορισμένοι κτηνίατροι τους απέκλεισα εντελώς καθώς δεν μου άρεσε ο τρόπος τους,ο τρόπος με τον οποίο μιλούσαν και άλλα πολλά,ξέρετε πως είναι να μην εμπιστεύεσαι έναν κτηνίατρο!
Άλλοι πάλι αποκλείστηκαν για οικονομικούς λόγους!Μου ζήτησαν γύρω στα 400 ευρώ!
Γνωρίζετε κάποιον κτηνίατρο που να εμπιστεύεστε και να είναι φιλικός ως προς την τιμή!
Δεδομένου του οτι δεν είμαι απο την Αθήνα δεν γνωρίζω και αρκετούς κτηνιάτρους στην περιοχή οπότε όποιος μπορεί ας βοηθήσει λίγο!
Ο γιατρος μας ειναι εξαιρετικος κατα τη γνωμη μου. Δεν ξερω που μενεις. Αυτος ειναι στη Ν. Μακρη. Ειναι κανενα μισαωρο απο Αγια Παρασκευη για να σου δοσω να καταλαβεις το χρονο που απαιτειται για να φτασεις. Το τηλεφωνο ειναι 2294090030 και το ονομα του ειναι Κουτσουβελης Παναγιωτης. Κανε ενα τηλεφωνο και ρωτα, δεν χανεις τιποτα.
 




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
400:eek::eek::eek: θα μου φύγουν τα μαλλιά..:eek::eek:
Τόσα πολλά παίρνουν???εγώ τον περασμένο Μάρτιο που στείρωσα τον Σαν πλήρωσα 120€(μικρόσωμο ,αρσενικό,6 κιλά..)
Και τώρα ετοιμαζόντουσαν οι γονείς μου μετά από χίλια παρακάλια να στειρώσουν την μεγάλη..(Γ.Π θα 'ναι γύρω στα 30?κιλά..) Πόσα λέτε να πάρει???άμα πει τέτοια τιμή ο κτηνίατρος σιγά μη την στειρώσουν...κρίμα ο κόπος μου :(:(:confused:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η στείρωση των θηλυκών, είναι πολύ πιο ακριβή.
Οι τιμές ποικίλλουν, αλλά τα 300 είναι ένας μέσος όρος.
Πρόσφατη, πολύ φιλική τιμή, για αδεσποτούλα 20 κιλών, ήταν τα 180.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Το ξέρω και εγώ υπολόγιζα γύρω στα 200-250 και 300 παλεύεται! αλλά 400 είναι πολλά γαμώτο..
Τέλος πάντων φαντάζομαι ο κτηνίατρος μας θα μας κάνει και καμιά καλύτερη τιμή...!!! :cool::eek::eek:
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ναι βρε παιδιά εμένα προσωπικά πολλά χρήματα μου φαίνονται ειδικά στις μέρες μας έτσι όπως είναι τα πράγματα!
Γνωρίζω πως οι τιμές ποικίλουν γενικότερα αλλά πίστευα πως θα υπάρχουν και χαμηλότερες τιμές πιο προσιτά!
Και κάποιος να σκέφτεται σοβαρά την στείρωση του κατοικίδιου του αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος αποτροπής!
Εντάξει και σαφώς δεν συγκρίνονται τα έξοδα μίας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης με αυτά μιας στείρωσης!
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Δε νομίζω @sofouli!Έχει να κάνει κατά την γνώμη μου με τα κιλά του σκύλου περισσότερο!
Ο τρόπος αναισθησίας είναι ένας,γενική αναισθησία γίνεται!