Κόψιμο αυτιών


LILY

New Member
28 Μαρτίου 2009
4
0
Γεια σας ,παιδιά είμαι νέο μέλος όπως καταλάβατε .έχω ένα πρέσα κανάριο και ένα pug. Το pug είναι χαριτωμένο και και αγαπησιάρικο σκυλί, το πρέσα όμως είναι το κάτι άλλο είναι μόλις 4,5 μηνών και έχω πάθει πλακα με την συμπεριφορά του. Κάνει φύλαξη από μωρό είναι αστείο και πολύ γλυκός .έχω ένα θέμα αυτές τις μέρες θα του κόψω αυτιά αλλα το σκέφτομαι k όλας από θέμα αισθητικής ναι ,αλλα από την άλλη λέω ότι δεν πρέπει να επεμβαίνουμε k στην φύση. Εσείς έχετε εξοικειωθεί με την ιδέα?


* Η δημοσίευση διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά.
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες!:)
Εγώ δεν βρίσκω κανένα λόγω να ακρωτηριάσεις το σκυλάκι σου για να σου αρέσει περισσότερο οπτικά εσένα, χωρίς να συντρέχει κανένας λόγος υγείας!Είναι μια επεμβαση,όπως όλες επέμβασεις είναι επώδυνη και φυσικά υπάρχουν επιπλοκές!Πρόσφατα συζητήθηκε για ένα κουτάβι που πέθανε μετά από επιπλοκές της αναισθησίας μιας επέμβαση για ακρωτηριασμό ουράς!
Ασε που πλεον στην Ελλάδα είναι παράνομοι αυτού του τύπου οι ακρωτηριασμοί...

Όπως και να έχει, έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις μέσα στο forum για αυτό το ζήτημα!Θα βρεις και τις δυό απόψεις, και τους πολέμιους και τους υπέρμαχους!Δίάβασε τες με προσοχή και πράξε ότι αποφασίσεις!;)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αφου αφήσω το θεμα της ' παρανομίας ' :confused: στην ακρη να πω οτι επιπλοκές δεν υπάρχουν ( ντε και καλα) επιπλοκές ΜΠΟΡΕΙ να υπάρξουν οπως σε καθε εγχείριση

να ξερεις οτι ειναι μια εγχειριση (με οτι ρίσκα συνεπάγετε αυτο)

θα συμφωνησω με τον foibos στο θεμα της ναρκωσης

η ναρκωση ειναι κατι το οποιο δεν χωράει εκπτωσεις

ενα αλλο ' απαγορευτικο ' ίσως ειναι το θεμα της ηλικίας

γιατι το σκεφτηκες τόσο αργα???

τα πράγματα θα ηταν ευκολότερα αν το σκυλάκι ηταν 2 - 2 1/2 μηνών

σκεψου καλα γιατι θελεις να το κανεις

η γνωμη μου
ειναι οτι αν ηθελες πραγματικα να το κανεις θα το ειχες ηδη κανει

πιστευω οτι δεν το θες πραγματικα απλα εχεις παρασυρθει απο αλλους οι οποίοι σου λένε οτι πρεπει να το κανεις
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πες μου έναν λόγο πέρα από τον αισθητικό που θέλεις να υποβάλεις το σκυλί σε αυτήν την ταλαιπωρία?
Δεν είναι θέμα το να επέμβεις για άλλη μια φορα στην φύση μιας και το κάνουμε συνειδητά και ασυνείδητα όλοι καθημερινά..

Αλλα για ποιον λόγο ουσιαστικό να υποβάλεις το σκυλί σε αυτήν την ταλαιπωρία από την στιγμή που το αγαπάς και δεν θέλεις να εξυπηρετήσεις την προσωπική σου ματαιοδοξία?
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Άσε το πρέσα και κόψε του παγκ!!!:eek:

Η αλήθεια είναι πως το καθυστέρησες λιγάκι, θα έλεγα να τα άφηνες καλύτερα μια χαρά είναι κι ετσι, άσε που έχω την εντύπωσει ότι δεν τους πολύ πάνε κι όλας, έχουν πολύ πιο ωραία φάτσα με τα αυτάκια τους τα θηρία!!!:):)
 




Blacktan

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2008
69
0
Πρωτιστα και πανω απ ολα θα ταλαιπωρησεις το σκυλακι , και μετα θα ταλαιπωρηθεις και εσυ ....

Μια χαρα κουκλος ειναι και με τις αυτουκλες του ....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν δεν κάνω λάθος, η Ελλάδα έχει υπογράψει την Ευρωπαική σύμβαση για την προστασία των ζώων συντροφιάς στην οποία αναφέρεται:
Article 10 – Surgical operations

1. Surgical operations for the purpose of modifying the appearance of a pet animal or for other non-curative purposes shall be prohibited and, in particular:
a. the docking of tails
b. the cropping of ears
c. devocalisation
d. declawing and defanging

Τώρα το τι εφαρμόζεται και το τι όχι είανι άλλη υπόθεση!Επίσης κατά πόσο εμένα με απασχολεί αυτός ο νόμος είναι επίσης άλλη υπόθεση!Απλά είναι κάτι που πρέπει να το γνωρίζει κανείς και να πράττει ανάλογα!;)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Αν δεν κάνω λάθος, η Ελλάδα έχει υπογράψει την Ευρωπαική σύμβαση για την προστασία των ζώων συντροφιάς στην οποία αναφέρεται:
Article 10 – Surgical operations

1. Surgical operations for the purpose of modifying the appearance of a pet animal or for other non-curative purposes shall be prohibited (πρεπει να απαγορευτουν) and, in particular:
a. the docking of tails
b. the cropping of ears
c. devocalisation
d. declawing and defanging
το εχουμε εξαντλησει αλλου το θεμα :rolleyes:

θα μπει και η Κατερίνα σε λίγο....... :D:D:D:D:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tο θέμα δεν είναι τι είναι παράνομο και τι όχι..
Aλλα ποιοι είναι οι ουσιατική λόγοι για να προβούμε σε μια τέτοια ενέργεια αν πραγματικά αγαπάμε το ζώο μας..?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Tο θέμα δεν είναι τι είναι παράνομο και τι όχι..
Aλλα ποιοι είναι οι ουσιατική λόγοι για να προβούμε σε μια τέτοια ενέργεια αν πραγματικά αγαπάμε το ζώο μας..?
μηπως οι αισθητικοι ..:confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
μηπως οι αισθητικοι ..:confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Eίναι ουσιαστικός λόγος, ένας αισθητικός λογος?

Aν π.χ.. δεν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με εκθέσεις..
και αγαπάς το ζώο σου, είναι τόσο σημαντικός λόγος μιας και δεν πρόκειται για θέματα υγείας, το να υποβάλεις το ζώο σου σε μια εγχείριση??
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εμενα ρωτάς ?????

ΠΡΕΠΕΙ να τα ξαναπω???

να τα ξαναπω..............

ΝΑΙ ειναι

η εξωτερικη εμφάνιση ειναι το πρωτο πράγμα που βλέπεις

ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΛΚΥΕΙ

ητε ειναι ανθρωπος ητε ζώο ητε αμάξι

οποιος δε το παραδέχετε αυτο για εμένα ειναι ψευτης
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μάκη μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Έχω πει κι άλλες φορές ότι η εμφάνιση είναι το τελευταίο που κοιτάω σε ένα σκύλο. Συχνά δεν το κοιτάω καν (π.χ τα κανίς είναι η αγαπημένη μου φυλή και ΔΕΝ μου αρέσουν εμφανισιακά).
Είμαι ψεύτρα?

Πιστεύω κι άλλοι αδιαφορούν παντελώς για το πώς δείχνει ο σκύλος.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η εξωτερική εμφάνιση καλύπτει η δεν καλύπτει την προσωπική μας ματαιοδοξία?
Eίναι αυτό αγάπη?

Ρισκάρουμε να υποβάλουμε το ζώο μας αν το αγαπάμε σε μια τέτοια ταλαιπωρία για αισθητικούς λόγους?

Είναι ψεύτης αν πει όχι?

Οχι βεβαια δεν είναι ψεύτης..
Προσωπικά στην δικη μου κοσμοθεωρία (μιας και στους ανθρωπους μπορούμε με βεβαιότητα να μιλήσουμε για αυτό το συναίσθημα αν οχι στα σκυλια) δεν υπάρχει αυτή η πράξη..

Αν αγαπούσα τον σκύλο μου δεν θα ρίσκαρα ακόμα και αν δεν την έκανα την επεμβαση να ηταν κακάσχημος,
Να υποβάλω σε μια εγχείριση άνευ λόγου στην ουσία γιατι?
Για την εξωτερικη εμφάνιση..
Αν δεν μου άρεσε με τέτοια ουρα η τέτοια αυτιά θα έπαιρνα μια άλλη ράτσα..
Απλά..
και δεν είμαι ψεύτρα..:):)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
οκ κοριτσια

ειμαι σιγουρος οτι στις εξόδους σας τον χοντρο ,καμπουρη, μονοφθαλμο κουτσό με την χρυση καρδια κοιτάτε ολες σας :maria:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22