ΛΙΧΟΥΔΙΕΣ!!


lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Καλημέρα σε όλους!μπορεί καποιος να μου προτείνει λιχουδιές "επιβράβευσης"?έχω δεί κάποιες αλλά θέλω να είναι ποιοτικές!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η πιο καλη λιχουδια για την δικια μου σκυλα είναι αυτή που αντεγραψα από έναν αμερικανο εκπαιδευτη.
Παιρνεις ένα κανονικο λουκανικο και το κοβεις σε ροδελες παχους οσο ένα κερμα.
Φτιαχνεις δηλαδη κερματα από λουκανικο.
Τα βαζεις πανω σε μια χαρτοπετσετα και μετα για 2-3 λεπτα στον φουρνο μικροκυματων.
Θελεις να αποξηραθουν για ευκολη μεταφορα ώστε να μη λερωνεσαι, αλλά προσεξε να μην γινουν πετρες.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλημέρα σε όλους!μπορεί καποιος να μου προτείνει λιχουδιές "επιβράβευσης"?έχω δεί κάποιες αλλά θέλω να είναι ποιοτικές!

Εγώ εδινα κροκέτες απο την ξηρά του. Αν θέλεις για σουπερ επιβραύευση, βραστό κοτόπουλο.
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σοβαρά τώρα έπιανε αυτό? :D
Γαλοπούλα βραστή, συκωτάκι και άπαχο τυρί :)

Επιανε! Για κάποιο λόγο επειδή τις έδινα μια μια και με λεκτική επιβραβευση μαζί νόμιζε οτι είναι σπουδαία υπόθεση. Ηταν εποχες κλίκερ τότε και ήθελε συχνή επιβραβευση, οπότε δεν ήθελα να του δίνω οτι κι οτι.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Σοβαρά τώρα έπιανε αυτό? :D
Αμέ!
Προσωπικά μέχρι μαρουλόφυλλο τους έχω δώσει, το παν είναι να πιστέψουν ότι αυτό που κρατάς στο χέρι είναι υπέροχο και πεντανόστιμο και τρομερός μεζές!!!! :D:D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τα πάντα πιάνουν με τον δικό μου ΕΚΤΟΣ απ' την κροκέτα. Όσες φορές το επιχείρισα είχε ένα ύφος "έλα τώρα... κόψε το δούλεμα για ποιον με πέρασες?" :p
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
νομίζω οτι το θέμα δεν είναι ο μεζές, αλλά η διαδικασία οτι τους δίνεις κάτι εσύ με το χέρι χωρίς να είναι στο πιατάκι τους ώρα φαγητού. σκέφτονται "έκανα κάτι θα μου δώσει κάτι" το τι είναι αυτό ουδεμία σημασία έχει. Καλό θα είναι να είναι κάτι υγιεινο.

Εγώ δίνω μπισκοτάκια της eukanuba, άλλα δεν έχω ιδέα αν είναι καλά ή τα επιβαρυνώ με κάτι ανθυγιεινό.
 




kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Eγώ μετά τη λαχτάρα που πέρασα με την τελευταία γαστρεντερίτιδά του, για λιχουδιά του δίνω μόνο βραστό ή ψητό κοτόπουλο (φιλέτο) και βραστό ψάρι...το οποίο έχει πάντα ο μπαμπάς μου (ψαροφάγος συστηματικός) και μου δίνει "για τον ΄Αρη!". Και τίποτα άλλο για την ώρα, φαντάζομαι όμως πως και το τυράκι μια χαρά λιχουδιά θα είναι:)
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
αλήθεια το τυρί το τρώνε και τα σκυλιά?
το ΄χω ξανακούσει αυτό..
δεν λυσσάνε απ την αλμύρα?επειδή είναι αλμυρό κλπ..
 






mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
αλήθεια το τυρί το τρώνε και τα σκυλιά?
το ΄χω ξανακούσει αυτό..
δεν λυσσάνε απ την αλμύρα?επειδή είναι αλμυρό κλπ..
Δινεις αναλατο τυρι. Εγω δινω καμια φορα ανθοτυρο ή καποιο τετοιου τυπου.
Γενικα παντως και εγω δινω ο,τι εχω: κροκετες (και δεν εχει κανενα προβλημα -τις καταβροχθιζει:D), καποιο βραστο κρεατικο ή ψαρι αν μου βρισκεται, φασολακι νεροβραστο:p (μια μερα που δεν βρηκα τιποτα αλλο), μεχρι και σκετες σταγονες ελαιολαδο...δεν ψωνιζω οσο συχνα θα επρεπε για το σπιτι:rolleyes::p. Τωρα τελευταια εχουμε κοψει και τις λιχουδιες σχεδον τελειως και απλως κανω σαν τρελη οταν κανει κατι σωστα και δειχνει και αυτος ενθουσιασμενος!