Λάρα, Ο δικός μου μικρός Γίγαντας!!


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και να την χαίρεσαι :)

Αφού είναι τόσο πολύ λιχούδα, γιατί δεν το εκμεταλλεύεσαι για τις ώρες που την αφήνεις μόνη;
Δοκίμασε με ένα kong και λιχουδιές που να μπορεί από δύσκολα έως και καθόλου να τις βγάλει από μέσα.
Ισως απορροφηθεί τόσο πολύ, που ξεχάσει ότι λείπεις ;)
 






Nick Andrew

Active Member
8 Δεκεμβρίου 2011
43
1
Atalanti,Fthiotis,Greece
Τι γνώμη έχετε για τα ωμά? Ο εκτροφέας που την πήρα, μου είπε, κοτόπουλο ελαφρώς βρασμένο,μοσχάρια κλπ εντελώς ωμά, τα 2/3 κρεας και 1/3 ζυμαρικά,λαχανικά κλπ κλπ..

Σε όσους το έχω πει αυτό, είναι όλοι κάθετοι, σε ότι έχει να κάνει με το αιμα και πάει λέγοντας... Καμια συμβουλή ?
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν εχεις το χρονο να ασχοληθεις με τα ωμα, γιατι απαιτει μελετη και γνωση η σωστη δοσολογια των συστατικων, τοτε ειναι πολλες κλασεις καλυτερη απο την οποιαδηποτε ξηρα τροφη.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Σωστά, καλό είναι να κάνετε τα μενού με τον εκτροφέα, που ξέρει και τις ποσότητες και τις αναλογίες βάσει του βάρους και της ηλικίας της μικρής σου μπουμπούς.
 


Nick Andrew

Active Member
8 Δεκεμβρίου 2011
43
1
Atalanti,Fthiotis,Greece
Καμιά βοήθεια εδώ τριγύρω ?

Έχω 3 μέρες που την βγάζω βόλτα έξω για κοινωνικοποίηση, πιπί-κακά.. Το 1ο πάει αρκετά καλά, ανακαλύπτουμε τον έξω κόσμο με χαρά,θορύβους,περαστικούς,μυρωδιές, άλλα σκυλιά, ακόμα και μια γάτα (με πολλή προσοχή).

Όμως το πιπί κακά υπάρχει πρόβλημα.... (...)
Μετά το φαγητό της, την παρακολουθώ και με τα πρώτα σημάδια, "Λάρα, έλα"! Φοράμε το λουράκι μας-πάντα καθιστοί,και βγαίνουμε, έλα όμως που δεν μας αρέσει να τα κάνουμε έξω!

Πάντα μετά το φαγητό, είτε την προλάβω, είτε την "κόψω" την ώρα που ξεκινάει πιπί, έξω με Τ Ι Π Ο Τ Α . Το τελευταίο μου αποτέλεσμα, ήταν να φάει στην ώρα της, να την κόψω απο το πιπί της, και να βγούμε,μετά απο 20 λεπτά, απογοητεύτηκα λίγο και λόγω παγωνιάς,γυρίσαμε σπίτι, παίξαμε ελαφρώς, μόλις αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε και το "Μείνε" με 2 λειχουδιές, και στο τέλος καθώς έτρωγε με χαρά το κόκκαλο της, την είδα να της φεύγουν τσισάκια στο καινούριο μου πάπλωμα, χωρίς να το καταλαβαίνει (νομίζω).

Να σημειώσω οτι η βόλτα είναι πάντα η ίδια, αφού ακριβώς έξω απο το σπίτι,υπάρχει ένα παρκάκι με γρασίδι, και μυρωδιές αρκετών σκύλων..

Όποια ιδέα-συμβουλή θα φανεί χρήσιμη...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Όποια ιδέα-συμβουλή θα φανεί χρήσιμη...
Δεν αφήνουμε τα σκυλιά μας, να συνηθίζουν το κρεβάτι/καναπέ/πολυθρόνα μας ;)
Αν το κάνουμε, χωρίς να σκεφτόμαστε και πιθανές μελλοντικές συνέπειες, τουλάχιστον δεν παραπονιόμαστε για το καινούργιο μας πάπλωμα :p
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Τι γνώμη έχετε για τα ωμά? Ο εκτροφέας που την πήρα, μου είπε, κοτόπουλο ελαφρώς βρασμένο,μοσχάρια κλπ εντελώς ωμά, τα 2/3 κρεας και 1/3 ζυμαρικά,λαχανικά κλπ κλπ..

Σε όσους το έχω πει αυτό, είναι όλοι κάθετοι, σε ότι έχει να κάνει με το αιμα και πάει λέγοντας... Καμια συμβουλή ?
Μακραν καλλιτερα τα ωμα! εγω ταιζα για 3-4 μηνες μονο ωμα και ειδα μεγαλες διαφορες
κοστολογικα ηταν το ιδιο καθως η ξηρα που τρωει κοστιζει 1,40 ευρω τη μερα και τα ωμα ηταν στα 1,5 ευρω ανα ημερα

το μονο προβλημα ηταν η ελειψη χωρου αποθηκευσης και ο χρονος προετοιμασιας με αποτελεσμα να γυρισω για την ωρα παλι στην ξηρα.

απο εκει και περα δεν το συζητω , θελεις τριχωμα/?? θελεις το ποσο μαδαγε? θελεις τα κοπρανα ολλα πολυ καλλιτερα απο οτι με την ξηρα

μονο προσοχη στο χοιρινο... εγω δεν εδωσα ποτε καθως θελει να μεινει σε βαθεια καταψηξη πολλες μερες

και μην σκασεις με τη ζυγαρια στο θεμα του ποσο θα φαει... αν πιχι πρεπει να τρωει τη μερα 1 κιλο τροφης και τη μια φαει 850 και την αλλη 1100
δεν ειναι και τιποτα τρομερο... πανω κατω στην
ουτε και με το αν σου πεσει λιγο παραπανω μαρουλι η λιγο παραπανω συκωτι καμια φορα
καθως αμα εχεις τετοιο αγχος ειναι σαν να λες πως αμα δεν φαει ενα παιδι τη ΚΑΘΕ μεθα ταθε ποσοτητα θα παθει τπτ

χαλαρα... μονο χρονο και χωρο θελει :p
 
Last edited:


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
βολτες 5λεπτες σε ενα συγκεκριμενο σημειο για πιπι. Περπατημα σαν επιβραβευση μονο αφου εχει κανει την αναγκη της. αν δεν κανει μεσα στα 5 λεπτα, γυρνας σπιτι και την περιοριζεις στο crate της για κανα 20λεπτο-μισαωρο και μετα ξανα βολτα με τον ιδιο τροπο μεχρι να τα κανει τελικα. καλυτερα να την πηγαινεις αγκαλια μεχρι το σημειο για να μην της φευγουν στο δρομο. φυσικα επιβραβευουμε καθε σωστο πιπι με μεζεδακι, χαδακια και πολλα μπραβο. προσπαθησε να την βγαζεις πολλες φορες εξω για να αποφευγεις τα ατυχηματα μεσα στο σπιτι. μην απογοητευεσε ομως τοσο γρηγορα, η Λευκη μου ειναι 8μιση μηνων και ακομα δειχνει να μην εχει καλο ελεγχο της κυστης της. Υπομονηηηηηηηη...
 


Nick Andrew

Active Member
8 Δεκεμβρίου 2011
43
1
Atalanti,Fthiotis,Greece
Σίγουρα δεν περίμενα με την μια να καταλάβει, και έχω υπομονή, απλά "ενοχλήθηκα" που δεν τα έχει κάνει ποτέ έξω, το λάθος μου μάλλον είναι που οι βόλτες δεν είναι 5λεπτες, απλά περίμενα 20-25 λεπτά γύρω γύρω απο το σπίτι μήπως και..
Μήπως κάνω λάθος που την αφήνω να κοιμάται δίπλα μου? Και για την ακρίβεια.. Πάνω μου τις περισσότερες φορές.. Δεν μπορώ να αντισταθώ..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλησπέρα!
Αν δεν έχεις πρόβλημα να κοιμάται δίπλα σου ή πάνω σου όταν θα είναι 60+ (πολλά λέω?) κιλά, τότε δεν κάνεις λάθος.
 










Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλά ότι η σκυλίτσα σου είναι μια θεά και λίγα λέω, το ξέρεις :D

Αλλά αυτή η φωτογραφία είναι τόσο γλυκιά, πρέπει να είναι πολύ συναισθηματικό σκυλάκι, μπράβο σας!!
Συγκινήθηκα μωρέ!

Να σου ζήσει και να περνάτε πολύ όμορφα παρέα!
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Το ομορφότερο σκυλί που έχω δει έως τώρα από αυτή την ράτσα!!!!
Ειλικρινά σου μιλάω είναι τέλεια!! Να σου ζήσει, λογικά πρέπει να στο έχω ξαναπεί, αλλά όσο ανεβάζεις φωτό, ενθουσιάζομαι !! :) :D
 


Nick Andrew

Active Member
8 Δεκεμβρίου 2011
43
1
Atalanti,Fthiotis,Greece
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που μοιράζομαι τις φωτογραφίες και τις "εμπειρίες" μου μαζί σας, να 'στε καλά εσείς και ΄ότι αγαπάτε ! :)