Λίγες ώρες μετά την επέμβαση της στείρωσης :((


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Καλημέρα παιδιά!
Σήμερα τα νέα είναι πιο ευχάριστα απο τα χθεσινά!
Το σκυλί έχει συνέλθει,εντάξει όχι πλήρως αλλα είναι περισσότερο ορεξάτο κινείται πιο εύκολα και γενικότερα φαίνεται καλύτερα!
Όσον αφορά τις επαναληπτικές εξετάσεις που κάναμε εχθές και αυτές βγήκαν καλές!Το επίπεδο του ζαχάρου στα φυσιολογικά πλαίσια,ερλιχίωση αρνητική κ.α όπως ακριβώς είχαν βγει και πριν λίγο καιρό!
Τώρα στο που οφείλεται η αιμορραγία κατα την διάρκεια της χθεσινής επέμβασης μάλλον δεν θα μάθουμε γιατί οι εξετάσεις αυτές γίνονται στην Γερμανία όπου στέλνουν δείγμα και το κόστος είναι απλησίαστο δυστυχώς!
Έχει ένα είδος αιμοφιλίας πράγμα το οποίο σημαίνει σε πιθανό μελλοντικό χειρουργείο πρέπει να αναφερθεί για να μην έχουμε τίποτα απρόοπτο!
Γενικότερα ήμασταν στην κτηνίατρο πάρα πολύ ώρα που στο τέλος σκέφτηκα οτι θα την κουράζω,αλλά μετά λέω ε εντάξει η δουλειά της είναι άλλωστε!
Έχει συζητηθεί το θέμα της αιμοφιλίας πουθενά στο forum γιατί στην αναζήτηση που κάνω δεν μου βγάζει τίποτε!
Πάντως απο την μία σκέφτομαι πως ευτυχώς που καταλάβαμε οτι έχει κάποιο πρόβλημα με το αίμα της στην προκειμένη περίπτωση παρά σε κάποιο άλλο περισσότερο επείγον περιστατικό!
 
Last edited:




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Αυτό που έκανα πριν τη στείρωση και το συνιστώ (επιβάλλεται κατά την άποψή μου) σε όλους, ανεξαρτήτως φυλής σκύλου είναι:

1. Γενικές εξετάσεις πριν από την επέμβαση.
2. Υπέρηχο καρδιάς για να βεβαιωθούμε ότι όλα είναι οκ.

Με την προϋπόθεση βεβαίως ότι θα υπάρχει ο χρόνος για όλα αυτά, γιατί η δικιά μου που έκανε κλειστή πυομήτρα το καλοκαίρι κυριολεκτικά στο παρα ένα την προλάβαμε.
Δυστυχώς καμιά φορά εάν συντρέξει πρώτα ο ιατρικός λόγος ο χρόνος παύει να είναι υπέρ μας.

Edit: Μπράβο βρε Mareco, μες στο μυαλό μου είσαι!
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Με την προϋπόθεση βεβαίως ότι θα υπάρχει ο χρόνος για όλα αυτά, γιατί η δικιά μου που έκανε κλειστή πυομήτρα το καλοκαίρι κυριολεκτικά στο παρα ένα την προλάβαμε.
Δυστυχώς καμιά φορά εάν συντρέξει πρώτα ο ιατρικός λόγος ο χρόνος παύει να είναι υπέρ μας.
Εννοείταο ότι σε τέτοια περίπτωση τρέχεις για χειρουργείο άμεσα. Όταν όμως πας για μια κανονική προγραμματισμένη στείρωση τότε θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις προληπτικά τις γενικές αίματος και τον υπέρηχο καρδιάς.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
κι εγω ξερω πολλα σκυλακια που δεν επαθαν τιποτα. οπως ξερω και σκυλι που πεθανε στο χειρουργειο, κι αλλο που ειχε πολυ δυσκολη αναρρωση. η στειρωση δεν ειναι τοσο απλη οσο φαινεται. Ειναι χειρουργειο με ο,τι κινδυνους και ταλαιπωρια αυτο συνεπαγεται. Στα αδεσποτα ειναι μονοδρομος, αλλα στα οικοσιτα εγω σε συμφωνω με το να γινεται προληπτικα.
Γιατι δεν ειναι μονο το θεμα της υγειας αλλα και της συμπεριφορας που ενδεχομενως να αλλαξει.

Ο καθενας γυσικα κανει ο,τι θεωρει καλυτερο για το ζωο του, κι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες!

Αngelos τελος καλο ολα καλα λοιπον!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981