Λίγη βοήθεια με πόιντερ


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παιδιά ο Σπίθας έχει τσιπ!!!Και δεν το είχε βρει ο πρώτος κτηνίατρος (3 φορές τον σκάναρε!). Πήγαμε πριν λιγο στον κτηνίατρο για να τον δει και μας είπε οτι κατά πάσα πιθανότητα το χει σκάσει και ότι είχε κι ένα βαρελάκι με τα στοιχεία του στο περιλαίμιο (το οποίο είναι λέει πολύ εύθραυστο και μάλλον έσπασε κι έχει μείνει το κούμπωμα). Το λοιπόν θα επικοινωνήσουν αύριο με τον κτηνιατρικό σύλλογο να μάθουν σε ποιόν ανήκει ο σκύλος και θα του δώσουν τα στοιχεία μου. Ελπίζω να έχει ένα σπίτι που να τον θέλουν ο κακομοίρης! Επίσης φαίνεται πολύ καλά στην υγεία, μόνο που είναι πολύ υποσιτισμένος ο φουκαράς!
Μακαρι!!!

Πριν απο μερικα χρονια ειχα βρει και εγω ενα Ποιντερ στο μερος που εβγαζα βολτα την Εσμεραλντα μου- ηταν εκει και μας ακολουθησε μετα. Ευτυχος συνατησαμε μια φιλη μου- και οταν της ειπα " κοιτα ρε- καθαροαιμο Ποιντερ αφησαν αυτην την φορα" ( αφηναν κατα καιρους διαφορα σκυλια εκει) κοκκαλοσε και μου λεει- ρεεεεεε, Ποιντερ ειναι??Στην κολονα εξω απο το σπιτι μας εχουν κολλησει μια αφησα, οτι χαθηκε και το ψαχνουν.
Μολις ακουσα ετσι, τον εδεσα με το λουρι της Εσμεραλντας και πηγαμε να δουμε.
Ειχε και μια μικρουλα, χαλια ασπρομαυρη φωτογραφια που εμοιαζε με τον σκυλο που βρηκαμε.
Πηρα τηλεφωνο και μεσα σε 15 λεπτα ηρθε ο ιδιοκτητης του!! Πανευτυχης και χαρουμενος.
Ο σκυλος αμεσως ετρεξε κοντα του και τρελαθηκε απο την χαρα του.
Ειχαν εργατες στο σπιτι- και ενας απο αυτους ξεχασε να κλεισει την πορτα, οταν κατεβηκε να παρει κατι απο το αμαξι του- και ο σκυλος το εσκασε. Απο αρκετα μακρια!

Δεν ειναι παντα εγκαταλειμενα- καμια φορα ειναι και χαμενα!!
 




cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Παιδιά ο Σπίθας έχει τσιπ!!!Και δεν το είχε βρει ο πρώτος κτηνίατρος (3 φορές τον σκάναρε!). Πήγαμε πριν λιγο στον κτηνίατρο για να τον δει και μας είπε οτι κατά πάσα πιθανότητα το χει σκάσει και ότι είχε κι ένα βαρελάκι με τα στοιχεία του στο περιλαίμιο (το οποίο είναι λέει πολύ εύθραυστο και μάλλον έσπασε κι έχει μείνει το κούμπωμα). Το λοιπόν θα επικοινωνήσουν αύριο με τον κτηνιατρικό σύλλογο να μάθουν σε ποιόν ανήκει ο σκύλος και θα του δώσουν τα στοιχεία μου. Ελπίζω να έχει ένα σπίτι που να τον θέλουν ο κακομοίρης! Επίσης φαίνεται πολύ καλά στην υγεία, μόνο που είναι πολύ υποσιτισμένος ο φουκαράς!
Kατι ειναι και αυτο!!
Ελπιζω μονο να ειναι καταχωρημενα τα στοιχεια του ιδιοκτητη στον κτηνιατρικο συλλογο!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πόση γκαντεμιά πάντως να έχει βαρελάκι ο σκύλος και να είναι σπασμένο.... :( Ας ελπίσουμε οτι αυτός που προνόησε να του φτιάξει το βαρελάκι, φρόντισε και για τα στοιχεία του μικροτσίπ..... Μακάρι....
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Το βαρελάκι, που είχα βάλει στον Ορφέα (μεσημεριανή ώρα), στη βραδινή βόλτα ξεβιδώθηκε στο πάρκο, ενώ έπαιζε με μια άλλη σκύλα...
Είναι λίγο αμφίβολα τα άτιμα!

Μακάρι να πάνε όλα καλά! :)
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Πάντως ο Κέστης μου πε οτι τα βαρελάκια είναι πολύ ευπαθή και πολύ συχνά του φέρνουν σκύλους που το χουν σκάσει και χάλασε το βαρελάκι τους. Αυτό ήταν που τον έκανε να επιμείνει στο να τον σκανάρουμε ξανά ενώ του είπα ότι ο σκύλος είχε ελεγχθεί για τσιπ και δεν βρέθηκε. Ελπίζω με όλη μου την καρδιά να έχει ένα σπίτι που τον αγαπάνε και τους λείπει...και να βρεθεί φυσικά! :rolleyes:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμεις εχουμε κατι Πλακιτσες (υπαρχουν σε διαφορα χρωματα, μεγεθη και σχηματα), οπου μπορεις να χαραξεις το τηλεφωνο και ονομα (οτι θες) και ειναι πολυ ανθεκτικες, δεν χανονται ευκολα!

Βεβαια εχουν και ολα τα κοριτσια τσιπ και ειναι καταγραμμενα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αχ αυτά τα βαρελάκια...
Οσες φορές έχω βάλει -και είναι άπειρες- έχουν ξεβιδωθεί. Πως γίνεται δεν ξέρω. Και κάθε μέρα πριν τις βόλτες τα τσέκαρα και τα έσφιγγα και στο τέλος πάλι χανόντουσαν. Τα κατήργησα λοιπόν.
Μαριλένα μου, σου εύχομαι να είσαι τυχερή με τον νεαρό και κάποιος να τον ψάχνει :)
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Μαρία ο Κέστης πρότεινε κόλλα ή σιλικόνη στην ένωση του βαρελακίου με το καπάκι του ώστε να μην ξεβιδώνεται! Εμείς έχουμε ένα μεταλικό κοκαλάκι με στρας (no comments) που χει μέσα χαρτάκι με τα τηλέφωνά μας. Το τσιπ το χω αμελήσει όμως και πρέπει να πάω να βάλω...
Εντωμεταξύ τώρα μ έχει πιάσει άγχος τύπου "θα τον θέλουν οι ιδιοκτήτες του;", "θα είναι καλοί μαζί του ή τον θέλουν μόνο για κυνήγι;". Εδώ που τα λέμε το σκυλί φαίνεται τελείως ανεκπαίδευτο, ούτε το "κάτσε" δεν ακούει. Ούτε ήξερε να περπατάει με λουρί, τώρα μαθαίνει. Φοβάμαι πως δεν μπορούμε να τα χουμε όλα όμως.
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Δυστυχώς δεν είναι καλά τα νέα...δεν είναι δηλωμένο το τσιπ στον κτηνιατρικό σύλλογο και όσο έχω ψάξει στο internet δεν έχω βρει αγγελία με αυτόν το αριθμό.:(
Ο αριθμός είναι 981f100000367469. Το "f" αντιστοιχεί σε κάποιον αριθμό που δεν μπορούσε να βγάλει η κοπέλα που μίλησα λόγο περίεργων γραμμάτων του γιατρού. Θα με ξαναπάρει μόλις το διευκρινήσει. Αυτά.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Δες και εδώ. Δεν ξέρω μήπως έχει ανακοινώσεις ακόμα και για μη καταχωρημένα τσιπ.
Το τσιπάκι είχε μετακινηθεί? Πώς και δεν το εντόπισε ο πρώτος γιατρός?
Μπράβο στην επιμονή του Κέστη πάντως, ακόμα και αν τελικά δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το σκυλί μπορεί να ζούσε σε κήπο, ίσως γι'αυτό δεν γνωρίζει από βόλτες και ζωή στο σπίτι.
Πάντως το τσιπάκι και το βαρελάκι δείχνει ένα α ενδιαφέρον...
Ελπίζω να βρεθεί ο ιδιοκτήτης και να πάνε όλα καλά! :)
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Είδα κι εκεί αλλά τίποτα...:(
Λογικά αυτός που τον έχασε δεν έχει σχέση με internet. Η απλά δεν τον πολυένοιαξε που έφυγε ο σκύλος.
 


Diablo

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2011
459
0
Συρος Κυκλαδες
καλησπέρα μιας και έχω περάσει από το στάδιο του κυνηγόσκυλου θα σου πρότεινα το εξής,πάρε ένα μπαλάκι του τένις τύλιξε το με ένα πανί και klsito με tir up "δεματικο"δηλαδή να φαίνεται το μπαλάκι και από πίσω σαν ουρίτσα το υπόλοιπο πανί περίπου 10-15 πόντους.αν έχεις επαφή με κάποιο θήραμα ορτύκια πέρδικα περιστέρια η έστω k κότες άσε το πανί να πάρει μυρωδιά 1-2 μέρες από το θήραμα, και μετά άντε παίξε με αυτό μαζί του,αν μπορείς να δεσίς και κανένα φτερό επάνω ακόμα καλλίτερα!!αν πάλη όλα αυτά είναι αδύνατον να γίνουν και έχεις ακόμα το σκυλάκι, στείλε μου pm να στο φτιάξω εγώ να το βάλω στα ορτύκια και στο στέλνω.
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Ευχαριστώ για τη συμβουλή! Ο Σπίθας μάλλον βρήκε σπίτι οπότε πλέον θα κυνηγάει και πραγματικά πτηνά!
 






marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
:D
Λοιπόν τον νεαρό τον υιοθέτησε ένας γνωστός της Μαρίας κυνηγός (δε θα τον έδινα σε άγνωστο κυνηγό με τίποτα), ο οποίος θα τον έχει σε ένα οικόπεδο με άλλα σκυλιά που έχει (αν κατάλαβα καλά μαζεύει κι αυτός σκυλάκια από το δρόμο). Ομολογώ οτι είμαι λίγο ανήσυχη αλλά ηρεμώ σκεπτόμενη οτι είναι γνωστός και εν πάσει περιπτώσει καλύτερα εκεί παρά σε ένα κλουβί (τον λυπόταν η ψυχή μου εκεί μέσα).
Θα τον προτιμούσα σε σπίτι βέβαια αλλά δεν είχα ελπίδες για κάτι τέτοιο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!