Λίγη βοήθεια παρακαλώ!!(νομοθεσία περι κατοικιδίων


natasa_hector

Active Member
21 Νοεμβρίου 2010
41
0
Πάτρα, Πειραιάς
γεια σας ! όπως πολλοί έδω μέσα ,έχω και γω πρόβλημα με τους γείτονες μου,σχετικά με τον σκύλο που διατηρώ στο διαμέρισμα μου. Να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο,στην νομοθεσία περι κατοικιδίων/ζώων συντροφιάς 3170/2003 διατυπώνεται στο αρ.6 πως δεν επιτρέπεται η μόνιμη παραμονή του σκύλου στις βεράντες του διαμερίσματος. Ο σκύλος δεν μένει έξω παρολαύτα έχω ένα σπιτάκι έξω...η νομοθεσία δεν λέει τίποτα για το σπιτάκι(εφόσον δεν μένει έξω).Επιτρέπεται τελικά ή οχι να υπάρχει σπιτάκι έξω ;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στη βεράντα σου επιτρέπεται να έχεις ό,τι θέλεις εφ' όσον δεν δημιουργεί πρόβλημα (θόρυβος, εστία μόλυνσης κ.λπ).
Σπιτάκι ναι.
Σκυλο όχι.

Τώρα ο γείτονας που ΘΕΛΕΙ να σου δημιουργήσει πρόβλημα με το νόμο μπορεί να ισχυριστεί ότι το σκυλί μένει μόνιμα στη βεράντα και ως αποδεικτικό στοιχείο να παρουσιάσει το σπιτάκι, μεταξύ άλλων. Σε τι λοιπόν, σε εξυπηρετεί τη στιγμή που το σκυλί σου μένει μέσα στο σπίτι? Ξεφορτώσου το (γνώμη μου).
Ο γείτονας που θέλει να δημιουργήσει πρόβλημα, δημιουργεί, ακόμα και ισχυριζόμενος ότι ο σκύλος γαυγίζει σε ώρες κοινής ησυχίας, έστω κι αν αυτό δεν ισχύει. Μην δίνεις πατήματα.
Δεν είμαι νομικός, τη γνώμη μου σου λέω...

(αν και σκυλόσπιτα σε μπαλκόνια χτυπάνε όντως πολύ άσχημα)
 


natasa_hector

Active Member
21 Νοεμβρίου 2010
41
0
Πάτρα, Πειραιάς
μου δημιουργεί συνέχεια προβλήματα μια π μένει απέναντι...και σήμερα βρήκα ένα χαρτι απο τη διευθυνση δημόσιας υγιείας και κοινωνικής μέριμνας και μ λέει " Δεν επιτρέπεται η μόνιμη διατήρηση (σπιτάκι) στο μπαλκόνι του διαμερίσματος σας". Εκτιμώ το ενδιαφέρον σας και εγώ σκέφτομαι να το διώξω το σπιτάκι...να δώ τι θα κάνω !!
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Είναι δυνατόν να απαγορεύεται να αφήσει κάποιος στο μπαλκόνι ΤΟΥ...σπιτάκι??? ' Αλλο η μόνιμη παραμονή του σκύλου στο μπαλκόνι και άλλο το σπιτάκι.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Αφού έχει φτάσει εκεί το θέμα, και ο σκύλος δεν μένει στο μπαλκόνι, στείλτο το σπιτάκι να έχεις και εσύ το κεφαλάκι σου ήσυχο!

Όπως είπε και η Chloe μην δίνεις πατήματα, υπάρχουν πολλοί κακόβουλοι που αφορμή ψάχνουν για να κάνουν μανούρες. Από εκεί και πέρα αν εσύ είσαι τυπική άστους να χτυπιούνται. Αρκεί να μην έχουν κανένα λόγο να σου την πούνε!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Οπως έχουμε πει πολλές φορές, πρέπει να είμαστε εντάξει στις σύμφωνα με τον νόμο υποχρεώσεις μας, αλλά ακόμη και σύμφωνα με τους άγραφους νόμους περί καλής γειτονίασης. Δυστυχώς όσοι έχουμε σκυλιά, τυγχάνουμε καμμιά φορά, πιο ρατσιστικής αντιμετώπισης, φταίμε δε φταίμε, σε σχέση με άλλους που φταίνε στα σίγουρα. Στο δια ταύτα, αν εσύ είσαι εντάξει, για να μην τρελαθούμε και τελείως και σου αρέσει να διακοσμείς το μπαλκόνι σου, με πεντακάθαρα σπιτάκια σκύλου, μπορείς μια χαρά να το κάνεις. Δηλαδή, ποιός θα σε υποχρεώσει να έχεις ή να μην έχεις το οτιδήποτε γουστάρεις στο μπαλκόνι σου; Ποια υπηρεσία βάσει ποιού νόμου [σου γράφει το χαρτί; ], θα σου πει εσένα τι θα κάνεις με τα άψυχα, καθαρά αντικείμενα που έχεις στο μπαλκόνι σου; Ακου "δεν επιτρέπεται η μόνιμη διατήρηση ....". Το 'χουμε κάψει τελείως...
 


natasa_hector

Active Member
21 Νοεμβρίου 2010
41
0
Πάτρα, Πειραιάς
ευχαριστώ πολύ γ τις απαντήσεις σας και για το ενδιαφέρον σας. Απορώ πραγματικά γ τους ανθρώπους αυτούς...με έχουν βάλει στο μάτι και δεν ξεκολλάνε ...ελπίζω το όλο θέμα να έχει θετική έκβαση !
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Ξεφορτώσου το σπιτάκι, γιατί κάτι τέτοιοι ανεγκέφαλοι γείτονες θα το χρησιμοποιήσουν σίγουρα ως "αποδεικτικό στοιχείο" εναντίον σου, και θα ισχυριστούν ότι ο σκύλος σου μένει μόνιμα στο μπαλκόνι. Σου μιλώ εκ πείρας - δές τί τραβήξαμε εμείς: http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?14124-Σκύλος-ο-εύκολος-στόχος-!

Επίσης να έχεις τον νού σου μήπως του πετάξουν τίποτε στο μπαλκόνι ή βάλουν καμία φόλα στο δρόμο κοντά στο σπίτι ... Θέλει μεγάλη προσοχή όταν έχει κανείς να κάνει με τέτοιους κάφρους ... :mad::mad::mad:
 


natasa_hector

Active Member
21 Νοεμβρίου 2010
41
0
Πάτρα, Πειραιάς
andromeda σ ευχαριστώ πολύ για το ποστ,μοιάζουν κάπως οι υποθέσεις μας...γιάτι υπάρχουν άνθρωποι που τα βάζουν μ τα σκυλιά; έβγαλα προσωρινά το καπάκι του σπιτιού και το 'βάλα στο πατάρι....να δουμε ...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
βαλε το σκυλο μεσα και κοιμησου εσυ στο σποτακι(καλοκαιριαζει κιολας)
που θα σου πουνε και τι θα κανεις στο μπαλκονι σου.
ε οχι και νταβατζιλικι ελεος
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Μακάρι να σταματήσει εδώ το θέμα. Δυστυχώς με τέτοιους ανεγκέφαλους δεν ξεμπερδεύει κανείς εύκολα ... :mad::mad:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Παιδιά μιλούσα εχθές με μία φίλη μου που πήγε να κάνει καταγγελία για ένα σκυλάκι που ζεί μόνιμα στο μπαλκόνι. Τη ρώτησε λοιπόν μια αστυνομικός αν υπάρχει σκυλόσπιτο στο μπαλκόνι και λέει η κοπέλα πως όχι, δεν υπάρχει, οπότε η απάντηση ήταν πως αν δεν υπάρχει σκυλόσπιτο στο μπαλκόνι δεν μπορεί να τεκμηριωθεί ότι το σκυλί μένει μόνιμα έξω.... Κουλό? Απίστευτο?
Δηλαδη εγώ που έχω την μπαλκονόπορτα ανοιχτή από όταν ανοίξει ο καιρός και μετά και το σκυλί μπαινοβγαίνει κατά βούληση, αν βάλω σκυλόσπιτο θα είμαι παράνομη και θα είναι νόμιμος αυτός που παρατάει το σκυλί στο μπαλκόνι χωρίς καν μια προστασία από τις καιρικές συνθήκες??

Αγαπητή Νατάσα, από τα παραπάνω βγάζω το συμπέρασμα πως για να είσαι καλυμένη βγάλε το σκυλόσπιτο από το μπαλκόνι!
 


Christie

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2011
64
0
Αθήνα
γεια σας ! όπως πολλοί έδω μέσα ,έχω και γω πρόβλημα με τους γείτονες μου,σχετικά με τον σκύλο που διατηρώ στο διαμέρισμα μου. Να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο,στην νομοθεσία περι κατοικιδίων/ζώων συντροφιάς 3170/2003 διατυπώνεται στο αρ.6 πως δεν επιτρέπεται η μόνιμη παραμονή του σκύλου στις βεράντες του διαμερίσματος. Ο σκύλος δεν μένει έξω παρολαύτα έχω ένα σπιτάκι έξω...η νομοθεσία δεν λέει τίποτα για το σπιτάκι(εφόσον δεν μένει έξω).Επιτρέπεται τελικά ή οχι να υπάρχει σπιτάκι έξω ;
Γεια σας!Αυτά ισχύουν μονο για πολυκατοικίες ή γενικά??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εμένα αν δεν μου δείξετε νόμο που να λέει ρητά ότι απαγορεύονται τα σπιτάκια στην βεράντα, δεν τα κουνάω τα 4 θηρία σπιτάκια που έχω στην βεράντα μου, ούτε για πλάκα. Αράχνες έχουν πιάσει βέβαια, αλλά θα τα αφήσω εκεί, να τα βλέπουν όλοι. Με την ίδια λογική, δεν μπορεί και να τεκμηριώσει ότι αφού υπάρχει έξω σπιτάκι, το σκυλί μένει εκεί. Γενικά, η τεκμηρίωση στην Ελλάδα, πάσχει... Εκτός αυτού, ξαναλέω, ότι δεν μπορεί κανένας να μου πει, με τι θα διακοσμήσω την βεράντα μου. Δηλαδή, αν είχα έξω λεκάνες, τι θα σήμαινε; Οτι πάω στην βεράντα για τις ανάγκες μου;

@ Christie
Διάβασε τον νόμο και θα πάρεις την απάντησή σου.
 


natasa_hector

Active Member
21 Νοεμβρίου 2010
41
0
Πάτρα, Πειραιάς
πιστεύω πως το θέμα είναι απλό! με έχει βάλει στο μάτι..κ αφού δεν μπόρεσε να πιαστεί απο τίποτα ,πιάστηκε απο το σπιτάκι...δεν χρειάζονται πολλά...και αμα έχει κ κανένα γνωστό στην υπηρεσία αυτή ,όλα γίνονται πιο εύκολα...τι να πω!!!δεν θα σκάσω...έβγαλα το καπάκι απο το σπιτάκι και έχει μείνει μόνο το κάτω μέρος και εντός ημερών θα πάω ν της κάνω μήνυση για παρατεταμένη παρενόχληση,γτ έχουμε και παρελθόν με την κυρία...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Να αφήσεις το καπάκι και το σπιτάκι ολόκληρο στην θέση του και να μην μασάς. Και 30 γνωστούς να έχει σε οποιαδήποτε υπηρεσία, δεν μπορεί να κάνει τίποτα, απ' το να τους βάζει να σου στέλνουν συνεχώς παράνομα χαρτιά. Πίστεψέ με, ούτε και οι ίδιοι θα έχουν διάθεση να ασχολούνται συνεχώς μ' αυτό. Ασε που αν κάνεις και κανένα έγγραφο παράπονο παρενόχλησης, μπορεί να βρουν και τον μπελά τους. Το αν θα της κάνεις γενικότερη μύνηση, είναι άλλο θέμα. Ορεξη να 'χεις. Και δεν αφήνεις να μπει στο σπίτι σου κανένας, να σου κάνει κανενός τύπου επιθεώρηση. Αν είσαι 1000% εντάξει, ανοίγεις μόνο, κι αυτό αν θέλεις, στο υγιειονομικό της νομαρχίας. Ετσι, να της πέσουν τα μούτρα. Και στην αστυνομία, μόνο αν σου έχει κάνει μύνηση. Αλλά και τότε, δεν θα έρθουν στο σπίτι σου φαντάζομαι. Θα σε καλέσουν να πας από το τμήμα να τα πείτε.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εάν μου τύχαινε κάτι τέτοιο θα σκεφτόμουν τα εξής:
1) Είναι ο λόγος σου εναντίων του δικού της...
2) Βέβαια πάντα θα έχει ως ατού το σπιτι του σκύλου, και σε ένα (κούφια ή ώρα) δικαστήριο θα το χρησιμοποιήσει έστω για τη δημιουργία εντυπώσεων. Εκεί σίγουρα π.χ. θα σε ρωτήσουν "αφού το σκυλί δε μένει στο μπαλκόνι, το σκυλόσπιτο τι το θέλετε...???" και αν η απάντηση που θα δώσεις δεν τους ικανοποιήσει δε πα να λέει η λογική ό,τι θέλει...
3) Στη θέση σου θα απομάκρυνα το σκυλόσπιτο (απλά και μόνο γιατί σου πιάνει χώρο βρε παιδί μου, δεσ' το κι ετσι).
4) Είτε το απομακρύνεις είτε όχι γράψε μία καλή απαντητική και τεκμηριωμένη επιστολή προς την ανωτέρω υπηρεσία, πήγαινέ την επι τόπου με ένα αντίγραφο για να σου βάλλουν σε αυτό αριθμό πρωτοκόλλου και ζήτα να μάθεις για ποιο λόγο σου έγινε η σύσταση (π.χ. αν έγινε καταγγελία να σου δώσουν τα στοιχεία της, αλλιώς να μην σε ξαναενοχλήσουν). Φρόντησε η επιστολή σου να μην αναφέρει τίποτα για την απέναντι μα τίποτα, να είναι καθαρά τεκμηριωμένη, με σοβαρό και απαντητικό ύφος, ουτε απολογητικό ούτε επιθετικό.
5) Μην ξεκινήσεις επίθεση και ανοίξεις εσύ νταραβέρια με την απέναντι, συμβουλή μου είναι να την αφήνεις να κάνει αυτή τις κινήσεις της, εσύ να απαντάς και μόνο εάν φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση βλεπεις πως θα επιτεθείς! Εν τω μεταξύ όμως θα έχεις στα χέρια σου μία σειρά δικών της κινήσεων και δικών σου απαντήσεω που θα φτιάχνουν ένα ωραιότατο ιστορικό δικής της εμμονής, όχι μετοσκύλο αλλά με σένα προσωπικά!

Εάν δεν υπάρχει υπογραφή αριθμός πρωτοκόλου και λοιπά, παρά μόνο ένα σημείωμα από την υπηρεσία, τότε απευθύνσου σε αυτή υπό μορφή ερώτησης για να έχεις μία απάντηση, μπορεί και να είναι πλαστο.... και αν όντως είναι βουρ στο ψητό για παρενόχληση!
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU