Λίπος στη διατροφή;


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μερικοι λενε οτι αγαπανε το σκυλι τους και κανουν τα παντα γι αυτο,τελικα για παρτι τους τα κανουν επειδη δεν μπορουν να βλεπουν το σκυλι να τρωει αιμα η ωμα κοκκαλα,η αμαν θα φαει λιπος και θα χοντραινει σαν ανθρωπος,αλλο μεταβολισμο εχει ο σκυλος.
=D>=D>
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μωρε και ξινγκια και λαριγγια,και πετσα αρνιου αν δεν εχει μπαχαρικα(παρα ακριβα σαμπουαν που εχουν το ιδιο λιπος σε μορφη γλυκερινης,και βιταμινες και χημικα ολα ομορφα συσκευασμενα),και πετσα απο κοτοπουλο,και ασπρο λιπος αν το τρωει δεν εχει προβλημα παντα με μετρο φυσικα 30% δινω συνεχεια, εχω δωσει και παραπανω αλλα οχι σε τακτα διαστηματα.
 




etlave

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2009
110
0
livadeia
...και αρχίσουμε το Πάσχα να δίνουμε πέτσα αρνιού..και ξίγκια..
αργεί ρε γαμώτο το Πάσχα.
Να γυρνάει το αρνάκι,να κόβω πέτσα και η amy να παρακαλάει αλλά σίγα μην της έδινα.Εγώ την έτρωγα.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
οι σκυλοτροφες δεν το εχουν απλα γιατι ειναι ακριβο,ο σκυλος το καιει το λιπος σαν βενζινη,και ειδικα αν ζει εξω,εμεις το παιρνουμε με τα σαλαμακια μας τα τυρακια μας,τα γιαουρτακια μας,τα γλυκα μας,και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις το ζωικο λιπος για τον σκυλο ειναι πολυ καλο.
Το αντίθετο συμβαίνει.

Οι κακής ποιότητας ξηρές τροφές έχουν σε μεγάλη ποσότητα λίπος, ακριβώς επειδή είναι εξαιρετικά φτηνή πρώτη υλη. Αυτές οι τροφές είναι συνήθως και πολύ οικονομικές διότι είναι τιγκα στα λίπη (γι’ αυτό είναι και εύγευστες) και τα υποπροϊόντα.

Για τα σαλαμια και τα γλυκά απλά no comment...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μαλλον κανεις λαθος Ροττι,φυτικα καμμενα λιπη εχουν οι ξηρες απο σνακ μπαρ και ταβερνες,οχι ζωικα,το ζωικο λιπος παει σχεδον ολο σε αλλαντοποιηες,ειναι σπανιο το λιπος,ρωτηστε τον κρεοπωλη σας,απο το σφαγειο ειδη εχουν βγαλει σχεδον ολο το λιπος δεν ειναι οπως παλια.
Οι περισσοτεροι σκυλο διατρφολογοι λενε το λιγοτερο 5% πρεπει να παιρνει ο σκυλος,εμεις την ημερα παιρνουμε περισσοτερο ο σκυλος θα κολωσει?και τηγανητα,και λαδερα φαγητα οπως τα λεμε,και κοκορετσια,και μπεικον και πινουμε και αλκοολ καπνιζουμε και σαν φουγαρα,και να μην ξεχναμε οτι εμεις τρωμε και πολυ ζαχαρη η οποια γινεται και αυτη λιπος ο σκυλος δεν εχει αυτην την πολυτελεια,και σηκωνει μερικες μικρες καταχρησεις.
Επισημοι πινακες λενε οτι 15γρ. λιπους(Οχι καμμενα λιπη) για καθε κιλο σκυλου ειναι νορμαλ την ημερα,δηλαδη για ενα Φιλα 60 κιλων αυτο ειναι 900γρ. την ημερα δηλαδη αν ταιζω 2 κιλα Μπαρφ μπορω να δινω σχεδον 50% λιπος,μιλαμε παντα για υγιει σκυλια και οχι για σκυλια με στομαχια που τα αρρωστησε ο ιδιοκτητης τους,επισης πολυ γιατροι λενε αν το σκυλι ειναι αρρωστο μπορουμε να δωσουμε λιπος(οχι οταν το προβλημα ειναι γαστρικο),επιμενω στο 30% οταν το σκυλι κινειτε σωστα,και ζει εξω οπως τα δικα μου,τα αλλα αντε να παει στο 20-25% το καλοκαιρι κατεβαζουν τα σκυλια απο μονα τους ταχυτητα.
Πηγες-προσωπικη εμπειρια,και τα παρακατω βιβλια.(τυχεροι οσοι ξερουν Γερμανικα)

Meyer, Helmut / Zentek, Jürgen: Ernährung des Hundes, Grundlagen-Fütterung- Diätetik, Paray 5. Auflage 2005

Suter, Peter F. / Kohn, Barbara: Praktikum der Hundeklinik - Begründet von Hans G. Niemand, Paray 10. Auflage 2006

http://books.google.com/books?id=y5...&resnum=2&ved=0CB4Q6AEwAQ#v=onepage&q&f=false
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ Γερμανικά δεν ξέρω, αλλά ξέρεις εσύ Ελληνικά οπότε κάπου θα τα βρούμε στο τέλος. :)

Για αρχή διάβασε ένα σχετικό άρθρο του Ρόζου που ανατρέπει όσα υποστηρίζεις.
http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1895
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μωρε και ξινγκια και λαριγγια,και πετσα αρνιου αν δεν εχει μπαχαρικα
Αν εννοείς πως είναι σημαντικά τα λίπη στην διατροφή του σκύλου..κανείς δεν θα διαφωνήσει..
Λίπος μπορεί να πάρει άνετα από τα αυγά, το κρέας, τα ψάρια, το γιαούρτι κλπ

Όσον αφορά τα ξίγκια και τις πέτσες ..δεν έχω να πω και εγώ κάτι..
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω το διαβασα εσυ το διαβασες?για ποσοστα η ποσοτητες δεν βρηκα κατι ουτε κατι που ανατρεπει αυτα που ειπα.
Η μηπως εννοεις την βλαβη στο πανγκρεας απο χαλασμενα λιπη,η αν ο σκυλος εχει προβλημα πεπτικου?γιατι για υγιει σκυλια μιλησα και εγω και οχι για αρρωστα το τονισα.
Και τελικα αυτος που το εγραψε αυτο αυτοαναιρειτε προς το τελος,ενω λεει οτι κανουν καλο στην αρχη,μετα το γυριζει και μιλαει για χαλασμενα λιπη η για αρρωστα με παγκρεας σκυλια,και μετα βαζει της εταιριες και λεει οτι βαζουν καλα λιπη για γευση επειδη ειναι φθηνα(σας πληροφορω οτι καρδιες,και συκωτια,ειναι τζαμπα,οπως και τα κρεατα απο ξεκοκαλισμα το οποιο ειναι 30-40% των κοκκαλων που πετιουνται,το λιπος εχει αξια),επισης δεν εγραψε μεσα κατι πολυτιμο οτι το πεπτικο του σκυλου χωνευει το 90% του ζωικου λιπους που καταναλωνει,εγραψε ομως κατι για τους αρρωστους εδω μεσα με το ελαιολαδο οτι τελικα δεν ειναι αμαν η σωτηρια και απο τοτε που το δινουν βλεπουν διαφορα.
Και ανεφερε οτι τα ψαρελαια κανουν καλο οπως το μουρουνελαιο κ.α. δεν ειπε ομως οτι αυτα που κυκλοφορουνε στην αγορα ειναι ολα μα ολα χημικα επεξεργασμενα και ακαταληλα περισσοτερο ζημια παρα καλο κανουν.
Αυτο ειναι ανατροπη,κανε σε παρακαλω ενα κοπι,που νομιζεις οτι ανατρεπει αυτα που ειπα?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Omarock, για να μην παίζουμε με παραθέσεις και ξαναμανα παραθέσεις (ειναι και περασμένη η ώρα), ξαναδιάβασε τα σημεία για το υποτιθέμενο «ακριβό λίπος» στις ξηρές τροφές και τις συνέπειες της υπερκαταναλωσης λίπους τον οργανισμό του σκυλου.

Προσωπικά δεν μπαίνω στην διαδικασία να επιχειρηματολογήσω για τα αυτονόητα, sorry. Δικαίωμα σου στο φιναλε να σερβίρεις στα σκυλιά σου από ληγμένα αλλαντικά μέχρι τούρτες. :)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μπραβο ρε Ροττι ετσι,πολυ σωστη επιχειρηματολογια,αρχισες παλι τα παλια?δεν σου ειπα να βαλεις αμεσως ενα κοπι βαλε αυριο βαλε μεθαυριο,δεν υπαρχει σημειο σε αυτο το λινκ που εβαλες το οποιο γραφει για συγκεκριμενες ποσοτητες λιπους ουτε γραμμαρια ουτε ποσοστα,επισης γραφει οτι πιο πολυ καλο παρα κακο κανει και οτι δεν χωνευεται βγαινει,δεν εγραψε ομως οτι το 90% χωνευεται,περισσοτερο μιλαει για ξηρες τροφες και επεξεργασμενο λιπος,οχι για φρεσκο φυσικο ζωικο λιπος.
Λεει υπερβολικο λιπος,ΠΟΣΟ ειναι αυτο?
Λεει οτι βαζουν οι εταιριες στις ξηρες τροφες λιπος επειδη ειναι φθηνο,δεν λεει ΖΩΙΚΟ λιπος,εκει βαζουν καμμενα φυρικα ελαια.
Δεν γραφει για συνεπειες απο το λιπος αλλα απο την υπερβολικη καταναλωση λιπους,εγω σου εδωσα γραμμαρια και ποσοστα,
ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΛΙΠΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΨΑΧΝΟ.
Αυτονοητο δεν ειναι τιποτα τωρα τελευταια μαθαινουμε για την σωστη διατροφη του σκυλου,ολα ειναι ακομη ρευστα.
Κανενας δεν εχει δικαιωμα να δινει οτι αυτος θελει

Υ.Σ.το τελευταιο πολυ μου αρεσε,βαλαμε και σμαιλι,πως λεμε τσιμπαει το φιδι σου βαζει και ενα τσιροτο(μη φυγει το δηλητηριο?)
αν αρχισω και δαγκωνω εγω να δω τι θα γινει?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight