Λαμπερά μαλλιά σκύλου


Maria1988

Member
10 Μαρτίου 2014
21
0
Καμιά συμβουλή κανείς για να μακρύνουν τα μαλλιά του σκύλου μου και να φαίνονται λαμπερά?
 












Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.898
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ο σκύλος έχει τρίχες και όχι μαλλια!
Αν το πάρεις έτσι και ο άνθρωπος "τρίχες" έχει, απλά "μαλλιά" θεωρούνται οι τρίχες που μεγαλώνουν και θέλουν κούρεμα (πχ κανίς, μπισόν κλπ) ενώ τα υπόλοιπα έχουν γούνα (ΓΠ, Λαμπ, κλπ).
 


Maria1988

Member
10 Μαρτίου 2014
21
0
(Για τι σκύλο μιλάμε; Κάποια σκυλιά απλά δεν έχουν λαμπερή τρίχα)
για Kανείς μακρύτριχο μόνο που είναι τώρα κοντοκουρεμένος.
Πριν κουρευτεί είχε πολύ μακρυά και είναι μόλις 9 μηνών.
 
Last edited by a moderator:


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
για Kανείς μακρύτριχο μόνο που είναι τώρα κοντοκουρεμένος.
Πριν κουρευτεί είχε πολύ μακρυά και είναι μόλις 9 μηνών.
Καλησπέρα..
Πριν 3 μέρες πήγα το σκυλάκι μου στην κτηνίατρο μας να το κουρέψει ελαχιστα (η ράτσα του είναι ημίαιμο kolei bearded) γιατι ειχαν μακρύνει πολύ τα μαλλια του και αυτη το κούρεψε με τη μήχανη και το ξύρισε παντού.
Τελικά είναι bearded collie ή κανίς?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.898
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα κανίς δεν έχουν λαμπερή τρίχα. Θέλουν βέβαια περιποίηση και η περιποιημένη τρίχα φαίνεται, αλλά η τρίχα τους απλά δεν λάμπει. Επίσης δεν υπάρχουν μακρύτριχα και κοντότριχα κανίς!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τα κανίς δεν έχουν λαμπερή τρίχα. Θέλουν βέβαια περιποίηση και η περιποιημένη τρίχα φαίνεται, αλλά η τρίχα τους απλά δεν λάμπει. Επίσης δεν υπάρχουν μακρύτριχα και κοντότριχα κανίς!!
μα το σκυλί δεν είναι καν κανίς αλλά ημίαιμο.

Μαρία, πολύ καλό είναι βιολογικό λινελαιο, βοηθάει πολύ να μεγαλώνει η τρίχα και να είναι πιο δυνατή
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μα το σκυλί δεν είναι καν κανίς αλλά ημίαιμο.

Μαρία, πολύ καλό είναι βιολογικό λινελαιο, βοηθάει πολύ να μεγαλώνει η τρίχα και να είναι πιο δυνατή
+1

σε ημιαιμο δεν μπορείς να περιμένεις να δεις το "τρίχωμα/μαλλι" των καθαροαιμων. Αυτό εξαρχης διαγραψε το από το μυαλό σου. Σκοπός δεν ειναι λοιπον το "λαμπερο" αλλά το υγιές! Οποτε αυτό θα το πετύχεις με τη σωστη διατροφη του σκύλου σου.
 


Maria1988

Member
10 Μαρτίου 2014
21
0
μα το σκυλί δεν είναι καν κανίς αλλά ημίαιμο.

Μαρία, πολύ καλό είναι βιολογικό λινελαιο, βοηθάει πολύ να μεγαλώνει η τρίχα και να είναι πιο δυνατή
Προσπάθησα να βάλω φωτογραφία αλλά δε μπόρεσα !
Λινέλαιο ε?ΡΤο έχεις δοκιμάσει? Θα πάω να αγοράσω. (έχω βιολογικό σπαθόλαδο αλλα καμία σχέση ε?)
 


Maria1988

Member
10 Μαρτίου 2014
21
0
+1

σε ημιαιμο δεν μπορείς να περιμένεις να δεις το "τρίχωμα/μαλλι" των καθαροαιμων.

Δεν περιμένω κάτι τέτοιο ούτε με απασχολεί που είναι ημίαιμο,
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
+1

σε ημιαιμο δεν μπορείς να περιμένεις να δεις το "τρίχωμα/μαλλι" των καθαροαιμων.

Δεν περιμένω κάτι τέτοιο ούτε με απασχολεί που είναι ημίαιμο,
Το ημιαιμο δεν το ειπα για να σε απασχολει. Σαφώς και δεν πρεπει γιατι δεν αλλάζει η αγάπη που εχεις στο σκυλο σου. Το ειπα γιατι δεν μπορείς να ξέρεις τι ανάγκες εχει το τριχωμα του, τι υφή εχει κλπ ωστε να λές για μαλλι κανίς ή για bearded collie
 


Maria1988

Member
10 Μαρτίου 2014
21
0
Το ημιαιμο δεν το ειπα για να σε απασχολει. Σαφώς και δεν πρεπει γιατι δεν αλλάζει η αγάπη που εχεις στο σκυλο σου. Το ειπα γιατι δεν μπορείς να ξέρεις τι ανάγκες εχει το τριχωμα του, τι υφή εχει κλπ ωστε να λές για μαλλι κανίς ή για bearded collie

Όχι δε το λέω γιατι έχω ως πρότυπο κάποια από τις δύο ράτσες αλλά περισσότερο για τον σκύλο μου που δεν του άρσε καθόλου το κούρεμα του και ψάχνω αν γνωρίζει κάνεις κανα τρόπο.(Δεν έχει ξανα κουρευτεί ποτέ και δεν ξέρω πόσο χρόνο παίρνει για να ξανά μεγαλώσουν "τα μαλλάκια του"
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
ο τρόπος όπως ξαναέγραψα είναι υπομονή και καλή διατροφή! Επίσης χτένισμα για να μη κομπιάζει το μαλλάκι του όταν με το καλό ξαναβγάλει!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όχι δε το λέω γιατι έχω ως πρότυπο κάποια από τις δύο ράτσες αλλά περισσότερο για τον σκύλο μου που δεν του άρσε καθόλου το κούρεμα του και ψάχνω αν γνωρίζει κάνεις κανα τρόπο.(Δεν έχει ξανα κουρευτεί ποτέ και δεν ξέρω πόσο χρόνο παίρνει για να ξανά μεγαλώσουν "τα μαλλάκια του"
το να μεγαλώσει γρήγορα το τρίχωμα, εχει αμεση σχέση με την ποιοτητα του. Δλδ, ενα "καλο" υγιες μαλλι, μακραίνει πιο γρήγορα από ενα όχι τοσο καλής ποιοτητας (εκει παει το ημιαιμο). Γι'αυτο σου λέω να ειναι υγιές το μαλλι, μεσα από τη διατροφη του σκύλου (με λινέλαιο πχ οπως σου πρότεινε η havihara) ωστε να μην "σπάει" οσο θα μακραίνει.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.055
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli