Λαμπραντορ ποια ειναι η πιο καλη τροφη;


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Γεια σας παιδια! Να ρωτησω κατι εχει παραγγειλει κανεις απο το σαιτ Zoofast; Καποιοι λενε πως οι τροφες δεν ειναι καταλληλες ξερει καποιος α μου απαντησει σχετικα; Γιατι οι τροφες ειναι 15-20 ευρω φθηνοτερες ανα τσουβαλι απ οτι στα υπολοιπα καταστηματα..
Εγώ παραγγέλνω από κει...μέχρι στιγμής εκτός από τη σχετικά μεγάλη αναμονή δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Lot υπήρχε barcode to ίδιο κ ημερομηνία λήξης
 


Bolman6

Member
21 Σεπτεμβρίου 2017
18
5
33
Εγώ παραγγέλνω από κει...μέχρι στιγμής εκτός από τη σχετικά μεγάλη αναμονή δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Lot υπήρχε barcode to ίδιο κ ημερομηνία λήξης
Τι τροφή παραγγέλνεις;; εγώ παίρνω Brit απλά έχω ακούσει διάφορα για το σαιτ και σκέφτηκα να ρωτήσω κι εδώ να δω αποψεις
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Γεια σας παιδια! Να ρωτησω κατι εχει παραγγειλει κανεις απο το σαιτ Zoofast; Καποιοι λενε πως οι τροφες δεν ειναι καταλληλες ξερει καποιος α μου απαντησει σχετικα; Γιατι οι τροφες ειναι 15-20 ευρω φθηνοτερες ανα τσουβαλι απ οτι στα υπολοιπα καταστηματα..
Εγώ παραγγέλνω από κει...μέχρι στιγμής εκτός από τη σχετικά μεγάλη αναμονή δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Lot υπήρχε barcode to ίδιο κ ημερομηνία λήξης
Τι τροφή παραγγέλνεις;; εγώ παίρνω Brit απλά έχω ακούσει διάφορα για το σαιτ και σκέφτηκα να ρωτήσω κι εδώ να δω αποψεις
Brit care και taste of the wild.
Έχω διαβάσει και εγώ διάφορα αγάπη,απλά σε μένα δεν έχει τύχει
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Υπαρχει θεμα που τοχαμε ξεχειλωσει,συγκεκριμένα για το ζουφαστ!
Πολλα ακουγονται,
ο καθενας παιρνει τις αποφασεις του κ λαμβανει τις ευθυνες του...
εγγυση δεν υπαρχει
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Για το zoofast εχουν ακουστει για Acana/Origen. Για καποια αλλη μαρκα δεν ακουστηκε κατι (ή δεν το πηρα χαμπαρι εγω)
Προσωπικα Brit care και μια παραγγελια Josera που ειχα κανει στην αρχη ολα οκ με barcode και ημερομηνιες λξηξς μακρινες. Η αναμονη ειναι ενα θεμα.
 


Six

Member
22 Δεκεμβρίου 2017
21
21
Tübingen/DE
Δυσπλασία του ισχίου στον Labrador:

Όπως όλα τα μεγάλα σκυλιά, το Labrador μπορεί επίσης να πάσχει από ασθένειες
όπως η δυσπλασία του ισχίου ή η δυσπλασία του αγκώνα (HD και ED). Αυτές είναι
ψευδείς αρθρώσεις που προκαλούν το ζωό πόνο κατά τη διάρκεια της κίνησης.

Η δυσπλασία του ισχίου (HD) δεν είναι πάντα κληρονομική μόνη της. Μπορεί να
προκληθεί από το γενετικό, αλλά και από μια λανθασμένη διατροφή του Λαμπραντόρ.
Σε ένα σκυλί με προδιάθεση για HD, η έκταση της νόσου μπορεί να μετριαστεί ακόμη
και με τη σωστή διατροφή.

Ως εκ τούτου, η διατροφή ενός κουταβιού Labrador είναι σημαντική, άλλωστε, η
διατροφή θα επηρεάσει επίσης την ανάπτυξη. Εάν ο Λαμπραντόρ αναπτύσσεται
πιο αργά, ο σκύλος θα έχει λιγότερες δυσκολίες στο HD

Ειδικά κατά τους πρώτους δέκα μήνες, τα σκυλιά που απειλούνται με HD δεν πρέπει
να μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, έτσι ώστε η διατροφή του Λαμπραντόρ να ελέγχεται ακριβώς.


Επιπλέον, πρέπει να δοθεί προσοχή στη φάση ανάπτυξης σε μια κατανομή του
ασβεστίου και του φωσφόρου που βασίζεται στη ζήτηση.

Πηγή:
PLoS One. 2010 Oct 22;5(10):e12797.
Genetic evaluation of hip score in UK Labrador Retrievers.
Lewis TW, Blott SC, Woolliams JA.
 


JOSS

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
8
0
73
καλησπερα
το Λαμπρατορακι μου ειναι τωρα 12 μηνων τρωει τροφη την satisfaction puppy ειναι δε απληστο οτι της δωσω το τρωει με μεγαλη ικανοποιηση το μονο προβληματακι ειναι οτι για λαμπρατορ ειναι αδυνατη (εχει κανει εξετασεις ολα καλα ) ηθελα να ρωτησω τωρα στους 12 μηνες πρει να παω σε adult και τι θα μου προτεινατε ... κατι για να παρη επανω της ευχαριστω και πως πρεπει να μετρω την δοσολογια
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
καλησπερα
το Λαμπρατορακι μου ειναι τωρα 12 μηνων τρωει τροφη την satisfaction puppy ειναι δε απληστο οτι της δωσω το τρωει με μεγαλη ικανοποιηση το μονο προβληματακι ειναι οτι για λαμπρατορ ειναι αδυνατη (εχει κανει εξετασεις ολα καλα ) ηθελα να ρωτησω τωρα στους 12 μηνες πρει να παω σε adult και τι θα μου προτεινατε ... κατι για να παρη επανω της ευχαριστω και πως πρεπει να μετρω την δοσολογια
υπάρχουν πολλές αξιόλογες τροφές αλλά εξαρτάται και το μπάτζετ σου...

acana, platinum, orijen είναι κάποιες εκ των κορυφαίων...το θέμα είναι να ταιριάξει και στο σκυλί...μια ακριβή τροφή ενδέχεται να μην του κάτσει τέλεια..
 


JOSS

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
8
0
73
υπάρχουν πολλές αξιόλογες τροφές αλλά εξαρτάται και το μπάτζετ σου...

acana, platinum, orijen είναι κάποιες εκ των κορυφαίων...το θέμα είναι να ταιριάξει και στο σκυλί...μια ακριβή τροφή ενδέχεται να μην του κάτσει τέλεια..
ευχαριστω φιλε αλλα δεν μου ειπες κατι
πηρα τελικα Αcana αλλα δεν ξερω αν εδω το ακριβο ειναι και καλο η μονη διαφορα που ειδα μεχρι στιγμης ειναι οτι τα κακα της ειναι ποιο μαλακα
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
ευχαριστω φιλε αλλα δεν μου ειπες κατι
πηρα τελικα Αcana αλλα δεν ξερω αν εδω το ακριβο ειναι και καλο η μονη διαφορα που ειδα μεχρι στιγμης ειναι οτι τα κακα της ειναι ποιο μαλακα
Τι εννοείς δεν σου είπα κάτι? Φίλε μου δεν υπάρχει στάνταρ τροφή ούτε αυτό που ζητάς η καλύτερη για τα λαμπραντόρ.Εγώ απλά σου πρότεινα μερικές, δεν μπορώ να σου μια συγκεκριμένη. Όποιον και να ρωτήσεις εδω μέσα ο καθένας θα σου πει ότι το δικό του λαμπραντόρ το ταίζει με την τάδε τροφή. Περιμένεις να σου πουν όλοι οι ιδιοκτήτες λαμπραντόρ την ίδια τροφή μήπως? Εδώ μέσα υπάρχουν και εκτροφείς λαμπραντόρ στο φόρουμ και μπορεί να δίνουν διαφορετική τροφή ο καθένας στα σκυλιά του.
Άλλοι ιδιοκτήτες ( όχι εκτροφείς) τα¨ίζουν barf και όχι ξηρή..ο καθένας δινει αυτό που νομίζει καλύτερο και αυτό που βλέπει ότι ταιριάζει στο σκυλί του.

Ρώτησες την γνώμη του εκτροφέα σου ( αν το πήρες από εκτροφείο) για ποιά τροφή δίνει στα σκυλιά του?
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
ευχαριστω φιλε αλλα δεν μου ειπες κατι
πηρα τελικα Αcana αλλα δεν ξερω αν εδω το ακριβο ειναι και καλο η μονη διαφορα που ειδα μεχρι στιγμης ειναι οτι τα κακα της ειναι ποιο μαλακα
Σχετικά με την ακάνα αν δεις μαλακά κόπρανα μείωσε κατά 10-20 γρ την ποσότητα. Αναφορικά με τις δοσολογίες ξεκίνα κάπου στη μέση του active και inactive και από εκεί και μετάς βλέπεις κόπρανα και βάρος σκύλου (χάνει/παίρνει) μέχρι να δεις πόσο θέλει. Στον κάθε σκύλο η κάθε τροφή κάθεται διαφορετικά. Οι τροφές που σου ανέφερε ο @Akardos είναι όλες πολύ καλές. Στα υπόψη αν δεν του κάτσει καλά η acana μπορείς να έχεις και τη naturea
 
  • Like
Reactions: Akardos


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Σχετικά με την ακάνα αν δεις μαλακά κόπρανα μείωσε κατά 10-20 γρ την ποσότητα. Αναφορικά με τις δοσολογίες ξεκίνα κάπου στη μέση του active και inactive και από εκεί και μετάς βλέπεις κόπρανα και βάρος σκύλου (χάνει/παίρνει) μέχρι να δεις πόσο θέλει. Στον κάθε σκύλο η κάθε τροφή κάθεται διαφορετικά. Οι τροφές που σου ανέφερε ο @Akardos είναι όλες πολύ καλές. Στα υπόψη αν δεν του κάτσει καλά η acana μπορείς να έχεις και τη naturea
Συμφωνώ απόλυτα αλλά μάλλον θα βρω και τον μπελά μου:sick: επρεπε να πω μονο 1:sneaky: τροφή
 


JOSS

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
8
0
73
Σχετικά με την ακάνα αν δεις μαλακά κόπρανα μείωσε κατά 10-20 γρ την ποσότητα. Αναφορικά με τις δοσολογίες ξεκίνα κάπου στη μέση του active και inactive και από εκεί και μετάς βλέπεις κόπρανα και βάρος σκύλου (χάνει/παίρνει) μέχρι να δεις πόσο θέλει. Στον κάθε σκύλο η κάθε τροφή κάθεται διαφορετικά. Οι τροφές που σου ανέφερε ο @Akardos είναι όλες πολύ καλές. Στα υπόψη αν δεν του κάτσει καλά η acana μπορείς να έχεις και τη naturea
σ ευχαριστω για την απαντηση πραγματι τα κοπρανα ηταν λιγο ποιο μαλακα στην αρχη τωρα ολα καλα αυτο ειναι παμφαγο οτι τις δινω τρελενεται , μπορω να μειωνω λιγο την ξηρα τροφη και να της δινω και απο την δικια μας ( ρυζακι καροτα κρεας κλπ ) τωρα ειναι 12 μηνων και δεν εχει αδιαθετησει ακομα ...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf