Λεισμανίαση & Διατροφή


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Το διάβασα κι εδώ για το κοτόπουλο, αλλά δε μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες. Μήπως ξέρεις γιατί αυτοί οι περιορισμοί στη διατροφή εφόσον δεν έχουν πειραχτεί τα νεφρά;
:(
προσπαθώ να θυμηθώ αλλά δεν ... πραγματικά όμως. Φαντάζομαι όμως ότι αποφεύγονται τα κόκκινα κρέατα για το συκώτι και όχι για τα νεφρά. Οι συμβουλές τότε ήταν από τον γιατρό μου και και ήταν πολύ λευκό κρέας μέτριο λίπος λίγο κόκκινο και λίγο ψάρι. Αλλά έχω την εντύπωση ότι η Χαρά που της έκανα θεραπεία τότε είχε τσιμπημένες τιμές και στο συκώτι και στα νεφρά αλλά ίσως να ήταν και για προστασία αφού κάναμε θεραπεία με μιλτεφοραν και ελέγχαμε νεφρά συκώτι συχνά.
μάλλον δεν βοήθησα ...
 
  • Like
Reactions: sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πιθανόν έχεις δίκιο, μάλλον έχει να κάνει με τη διατροφή κατά τη θεραπεία, οπότε ή έχουν αρχίσει να πειράζονται όργανα, ή προσπαθείς να μην τα επιβαρύνεις λόγω θεραπείας. Μάλλον εγώ το διάβαζα λάθος :)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πιθανόν έχεις δίκιο, μάλλον έχει να κάνει με τη διατροφή κατά τη θεραπεία, οπότε ή έχουν αρχίσει να πειράζονται όργανα, ή προσπαθείς να μην τα επιβαρύνεις λόγω θεραπείας. Μάλλον εγώ το διάβαζα λάθος :)
αυτό που είναι σημαντικό σε σκυλί που παίρνει ζυλαπουρ είναι οι πουρίνες που πρέπει να τις κρατήσεις χαμηλές στη διατροφή για τις πέτρες ( αλλά μην με ρωτήσεις πως, είναι από τα κομμάτια που διάβασα γρήγορα και το κράτησα το μυαλό μου με την σκέψη αχρείαστο να είναι .... και φυσικά θα πρέπει να χτίσεις ένα δυνατό ανοσοποιητικό ( αυτό δεν γίνεται μόνο με κοτόπουλο :() μπέρδεμα ελπίζω να μην μου χρειαστεί να το ψάξω...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
μ'αρέσει που το διάβασα αυτό για τις πουρίνες σήμερα, αλλά δεν έκανα τη σύνδεση... όντως, για να μειώσεις τις πουρίνες που βοηθούν το σχηματισμό ουρικού οξέως (το οποίο έχει σχέση με το zylapour αλλά είναι μια ώρα δύσκολη για να το κάνω τη σύνδεση), μειώνεις στο ελάχιστο κόκκινα κρέατα και σαρδέλες (και κάτι άλλα τρόφιμα που δε νομίζω να δίνεις κανείς σε σκυλιά). Οπότε μένουν τα γνωστά κοτόπουλο - γαλοπούλα για πρωτεϊνη, και ό,τι άλλο υπολείπεται λόγω περιορισμένων τροφών, αναγκαστικά το δίνεις σε συμπληρώματα και βιταμίνες. Άρα λογικά έχει να κάνει με το ζυλαπούρ απ' τη μια, και απ' την άλλη με ηπατο-νεφρο προστασία είτε λόγω νόσου είτε λόγω μιλτεφοράν/γκλουκαντίμ. 'Η τελοσπάντων μου φαίνεται λογικό :) Θα ρωτήσω τον κτηνίατρό μου, αν και είναι λίγο τσακωμένος με την ωμοφαγία, και θα ενημερώσω αν μάθω κάτι παραπάνω!
 
  • Like
Reactions: vek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3