Λεισμανιωση (Καλαζαρ). Τι κάνω από εδώ και στο εξής; Διατροφή/Αγωγή/Συμπληρώματα


mavrosoliver

Member
17 Μαϊου 2016
5
0
Καλησπέρα σας!
Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ όμως δεν έχει τύχει να σχολιάσω εδώ και χρόνια.
Έχω δύο σκυλάκια, και ο λόγος που φτιάχνω αυτό το thread είναι για τον νεότερο. Το σκυλίσιο παιδάκι μου, είναι 7 χρόνων σχεδόν (γενν.01/2017), ένα τεράστιο γιγαντακι (38κιλα, αλλά πολύ ψηλό), ημίαιμο μάλλον ντόπερμαν με τουρκικό τσοπανοσκυλο, ο οποίος έως τώρα δεν με είχε απασχολήσει απο θέματα υγείας, όπως το άλλο σκυλίσιο παιδί, που παλεύει με διάφορα προβλήματα από μικρή ηλικία. Ο Π. είναι ένα σκυλί που είναι πάντα μέσα στην ενέργεια, απίστευτα γαλήνιος κ καλός με ζώα κ ανθρώπους, φαγανας (τρώει συνεχώς ότι βρει) και με τεράστια αγάπη να τρέχει στα δάση, γενικά η ζωή του όλη είναι να τρέφει ελεύθερος. Όταν ζούσαμε Αθήνα, τον πήγαινα στον λόφο Φιλοπάππου να εκτονώνεται, όχι όμως καθημερινά, καθώς λόγω εργασίας και του γεγονότος πως είχα δύο σκυλιά, το ένα με κινητικά, δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω. Πριν περίπου 1,5 χρόνο μετακομίσαμε με τον Π. στην Λέσβο. Ο Π. δείχνει πολύ πολύ χαρούμενος εδώ, μπορεί να τρέχει στην φύση, αγαπάει τους νέους του φιλους, τα αδεσποτακια της περιοχής, τρέχει και ψάχνει πουλάκια (ξέρω πως δεν είναι το καλύτερο, δεν τα σκοτώνει, απλά ας πούμε πως του αρέσει να τρέχει πίσω από αυτά, και να τα βλέπει). Μέχρι στιγμής λοιπόν, δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα υγείας. Είχα παρατηρήσει πως είχε βγάλει κάτι ογκιδιακια τους τελευταίους μήνες καθώς επίσης κ ένα στιγματακι μέσα στο μάτι, σαν φακιδα. Πήγαμε σε ένα κτηνίατρο εδώ, μετά από πολύ έρευνα, καθώς ο Π. έχει φοβία με τους γιατρούς, φαντάζομαι λόγω του ότι ήταν αδέσποτο του δήμου Αθηναίων και είχε περάσει από το Δικεπαζ. Κάναμε τις ετήσιες αιματολογικές εξετάσεις και εμβόλια, κοίταξε και τα εξογκοματακια (το ένα είναι στην μασχάλη) αλλά μου είπε δεν είναι τίποτα και άδικα ανησυχώ. Εν τέλη, με πήρε τηλέφωνο μετά από δύο μέρες και μου είπε πως βγήκε θετικός στο καλαζαρ, 1/200και άρχισε να μου λέει για αγωγή κλπ. Να σημειωθεί εδώ πως το παιδί βάζει κάθε μήνα αμπούλα (που είναι και κατά τις σκνιπας) και τον ελουζα σε σιτρονελα γτ το κολάρο του έκανε αλλεργία.
Το νησί εδώ έχει τεράστιο πρόβλημα και εγώ δεν το γνώριζα, οπότε είχα σκοπό μετά τις εξετάσεις να κάνουμε το εμβόλιο. Πιστεύω πως τον τσίμπησε σκνιπα είτε εδώ είτε στη Σάμο που είχαμε πάει διακοπές.
Από τότε που με πήρε ο κτηνίατρος, έχω στεναχωρεθει πάρα πολύ, νομίζω πως συνεχώς είναι άρρωστος κ μελαγχολικός, αν κ απλά είναι όπως είναι πάντα πιστευω (με ένα παράπονο όταν είναι στο σπίτι κ δεν τρέχει στα λαγκάδια), νομίζω πίνει πολύ νερό (αλλά πάντα έπινε) και γενικά δεν ξέρω αν φαντάζομαι πράγματα ή όχι. Οι βιοχημικές του ήταν καλές, απλά είχε πολύ χαμηλά λευκά. Ο κτηνίατρος εδώ δεν με κάλυψε, ούτε με ενεμπνευσε στο να τον εμπιστευτώ. Η αγωγή που πρότεινε είναι 1) 4*χάπια την ημέρα αντιβίωση, 1,5* χάπι την ημέρα ζιλαπουρ, 37cc leisguard.Οταν τον ρώτησα γιατι τόσο αντιβίωση, δεν ήξερε να το δικαιολογήσει. Πήρα τα φάρμακα, κ επειδή δεν ένιωσα ασφάλεια με τον γιατρό εδώ, κ πειράματα με χαμηλό ανοσοποιητικό δεν θέλω να κάνω, πήρα τον κτηνίατρο μου στην Αθήνα, που φροντίζει χρόνια το άλλο μου σκυλάκι Αυτός αφού είδε τις εξετάσεις, είπε πως καλύτερα είναι να μην του δώσω αγωγή ακόμα, να γίνει επανεξέταση κ σε καμία περίπτωση την αντιβίωση. Με ρώτησε επίσης για συμπτώματα και την εικόνα των λεμφαδένων, για την οποία δεν μερίμνησε να εξετάσει ο άλλος γιατρός εδώ στο νησί. Επειδή σκοπεύω να πάω Αθήνα τον Φλεβάρη, είπε να τον πάω εκεί για εξετάσεις κ κλινική εξέταση κ να δούμε τι θα κάνουμε. Να δώσω το leisguard, αφού το αγόρασα και να δούμε μήπως χρειάζεται ζιλαπουρ μετά. Επίσης μου είπε πως τον ανησυχει περισσότερο η τιμή των λευκών.
Από τότε έχω μπερδευτεί, ο ένας λέει να πάρει αγωγη κνισως να πάμε κ σε μιλτεφοραν, και δεν μου είπε για τις παρενέργειες σε σχετικά υγιή σκύλο των φαρμάκων (το ζιλαπουρ ξέρω πως κάνει πέτρες) ενώ ο άλλος είπε όχι ακομα αγωγή, διεξοδική επανεξέταση κ μετέπειτα θεραπευτικό πλάνο. Εννοείται θα ακολουθήσω τις οδηγίες του γιατρού που ξέρω χρόνια κ εμπιστεύομαι, απλά φοβάμαι μην ρισκάρω την ζωή του παιδιού μου. Τον λατρεύω και δεν θέλω να τον δω να ταλαιπωρείται, είναι γεμάτος ενέργεια κ δεν θέλω να του κάνω άσκοπα πειράματα χωρίς να είμαι σίγουρη. Από άποψη τροφής, δίνω πάντα πολύ καλές τροφές, εξ αρχής grain free, με μέση τιμή πρωτεΐνης (μαξ30%), του μαγειρεύω που και που καλή τροφή με λαχανικά, του δίνω υπερτροφες και λαδακι Σολωμού και τώρα ξεκίνησα και βιταμίνη c, και πήρα και ένα σκεύασμα ενίσχυσης ανοσοποιητικου (Immunis, Intuizoon). Σκέφτομαι και το aninal starth. Έχετε εμπειρία με αυτά τα δύο συμπληρώματα;
Θα ήθελα να μοιραστείτε εμπειρίες, όσοι έχετε καλαζαρικα σκυλακια, σχετικά με τα θεραπευτικά πλάνα και συμπτώματα, αλλά και με την διατροφή και τα συμπτώματα που δίνατε. Ξέρω πως έγγραψα πολλά, ελπίζω κάποια από εσάς να είχατε όρεξη να διαβάσετε αυτό το (ομολογουμένως δραματικό) σχολιο. Περιμένω πως και πως το δικό σας μοίρασμα και συμβουλές.
 




Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Καλή χρονιά! Καμια φορά, παρα το ότι τα κάνουμε όλα σωστά, όπως εσύ, συμβαίνουν και αυτά δυστυχώς. Μην στεναχωριέσαι όμως. Αν καταλαβαίνω σωστά, το 1/200 αφορά σε τίτλο αντισωμάτων, που μάλλον σχετίζεται με απαρχή της νόσου,η οποια μπορει κ να μην εξελιχθει καν,ειδικα τωτα που το εντοπισες νωρις. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η πρόγνωση είναι πάρα πολύ καλή. Άκου τον γιατρό που εμπιστεύεσαι κι όλα θα πάνε καλά.
Εμπειρία από τέτοιο ζωάκι δεν έχω, εκτός από ένα αδέσποτακι που μάζεψε από το δρόμο η αδερφή μου, με κακή κλινική εικόνα κιολας λόγω πολυ πιο προχωρημένου σταδίου. Έκανε την θεραπεία του,σε πολύ καλό γιατρό (έχει πάντα σημασία) κι είναι άψογα όλα πια,είναι υγιέστατος.
Απάντησα μήπως σε καθησυχάσω κάπως, λογικά θα σου απαντήσουν και μέλη με πολλή εμπειρία στο θέμα. Μην αγχώνεσαι πάντως!
 
  • Like
Reactions: mavrosoliver


mavrosoliver

Member
17 Μαϊου 2016
5
0
Καλή χρονιά! Καμια φορά, παρα το ότι τα κάνουμε όλα σωστά, όπως εσύ, συμβαίνουν και αυτά δυστυχώς. Μην στεναχωριέσαι όμως. Αν καταλαβαίνω σωστά, το 1/200 αφορά σε τίτλο αντισωμάτων, που μάλλον σχετίζεται με απαρχή της νόσου,η οποια μπορει κ να μην εξελιχθει καν,ειδικα τωτα που το εντοπισες νωρις. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η πρόγνωση είναι πάρα πολύ καλή. Άκου τον γιατρό που εμπιστεύεσαι κι όλα θα πάνε καλά.
Εμπειρία από τέτοιο ζωάκι δεν έχω, εκτός από ένα αδέσποτακι που μάζεψε από το δρόμο η αδερφή μου, με κακή κλινική εικόνα κιολας λόγω πολυ πιο προχωρημένου σταδίου. Έκανε την θεραπεία του,σε πολύ καλό γιατρό (έχει πάντα σημασία) κι είναι άψογα όλα πια,είναι υγιέστατος.
Απάντησα μήπως σε καθησυχάσω κάπως, λογικά θα σου απαντήσουν και μέλη με πολλή εμπειρία στο θέμα. Μην αγχώνεσαι πάντως!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη!
Ειλικρινά μακάρι πραγματικά να καταφέρουμε να μην χρειαστεί βαριά αγωγή πότε και να ζήσει χαρούμενο χρόνια. Με το άλλο σκυλάκι μου έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ, αν και τον λατρεύουμε και έχει φτάσει τα 15 με πολύ αγάπη και φροντίδα. Δεν θα ήθελα και ο Π. να περάσει δύσκολα, γιατί έχει πολύ ενέργεια και χαρά για τη ζωή
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πρώτα πρώτα... ψυχραιμία! Ένας σκύλος μου διαγνώστηκε με καλααζαρ 1/200, και ο κτηνίατρος δεν έδωσε ποτέ αγωγή. Είχε πει ακριβώς τα ίδια με τον δικό σου κτηνίατρο, ότι δηλαδή η αγωγή καθορίζεται όχι από τον τίτλο, αλλά από το συνδυασμό του με την κλινική εικόνα του ζώου (λεμφαδένες, δέρμα, όρεξη, διάθεση...) και τις συνθήκες διαβίωσης (δεσποζόμενο, καλοφροντισμένο σκυλί).

Σε διάστημα δυόμισι ετών, ο τίτλος έπεσε στο 1/100 και εντέλει μηδένισε. Είχε κάνει εμβόλιο το εμβόλιο, πιθανώς να βοήθησε και αυτό. Ανεξαρτήτως εμβολίου, περίπου γύρω στο 20-25% των σκύλων καταφέρνουν να αντιμετωπίσουν την ασθένεια χωρίς περαιτέρω αγωγή.

Σε κάθε περίπτωση, πήγαινε τον άλλο μήνα στον κτηνίατρό σου, και βλέπετε τότε αν και ποια θεραπεία χρειάζεται. Ρώτα μήπως να κάνει και το νέο εμβολιο, θυμάμαι παλιότερα μου είχε πει ο κτηνίατρός μου ότι υπήρχαν κάτι ενδείξεις πως ίσως βοηθάει σε αρχικά στάδια.

Αντιβίωση δε θα έδινα, δε βοηθάει σε κάτι για το καλααζαρ. Γενικώς δε θα έδινα τίποτα μέχρι να τον δει κτηνίατρος εμπιστοσύνης. Έτσι κι αλλιώς είναι μια ασθένεια με όχι και τόσο γρήγορη εξέλιξη, οπότε μπορείς να περιμένεις μέχρι τον επόμενο μήνα. Το ανιμα στραθ το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, αλλά συνήθως σε ζώα με αρκετά προβλήματα - κακό πάντως δεν κάνει, αν θες να το δώσεις για δική σου ψυχική ηρεμία, δώστο :)

Α, και ψυχραιμία, δε θυμάμαι αν το είπα!
 
  • Love
Reactions: mavrosoliver


mavrosoliver

Member
17 Μαϊου 2016
5
0
Πρώτα πρώτα... ψυχραιμία! Ένας σκύλος μου διαγνώστηκε με καλααζαρ 1/200, και ο κτηνίατρος δεν έδωσε ποτέ αγωγή. Είχε πει ακριβώς τα ίδια με τον δικό σου κτηνίατρο, ότι δηλαδή η αγωγή καθορίζεται όχι από τον τίτλο, αλλά από το συνδυασμό του με την κλινική εικόνα του ζώου (λεμφαδένες, δέρμα, όρεξη, διάθεση...) και τις συνθήκες διαβίωσης (δεσποζόμενο, καλοφροντισμένο σκυλί).

Σε διάστημα δυόμισι ετών, ο τίτλος έπεσε στο 1/100 και εντέλει μηδένισε. Είχε κάνει εμβόλιο το εμβόλιο, πιθανώς να βοήθησε και αυτό. Ανεξαρτήτως εμβολίου, περίπου γύρω στο 20-25% των σκύλων καταφέρνουν να αντιμετωπίσουν την ασθένεια χωρίς περαιτέρω αγωγή.

Σε κάθε περίπτωση, πήγαινε τον άλλο μήνα στον κτηνίατρό σου, και βλέπετε τότε αν και ποια θεραπεία χρειάζεται. Ρώτα μήπως να κάνει και το νέο εμβολιο, θυμάμαι παλιότερα μου είχε πει ο κτηνίατρός μου ότι υπήρχαν κάτι ενδείξεις πως ίσως βοηθάει σε αρχικά στάδια.

Αντιβίωση δε θα έδινα, δε βοηθάει σε κάτι για το καλααζαρ. Γενικώς δε θα έδινα τίποτα μέχρι να τον δει κτηνίατρος εμπιστοσύνης. Έτσι κι αλλιώς είναι μια ασθένεια με όχι και τόσο γρήγορη εξέλιξη, οπότε μπορείς να περιμένεις μέχρι τον επόμενο μήνα. Το ανιμα στραθ το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, αλλά συνήθως σε ζώα με αρκετά προβλήματα - κακό πάντως δεν κάνει, αν θες να το δώσεις για δική σου ψυχική ηρεμία, δώστο :)

Α, και ψυχραιμία, δε θυμάμαι αν το είπα!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Ποσο χαίρομαι για το σκυλάκι σου που τα κατάφερε χωρίς αγωγή! Υπέροχα νέα!
Ξέρω πως χρειάζεται ψυχραιμία, κάπως με αγχωνει όταν δεν έχω πολλές πληροφορίες για κάτι, πχ για ασθένειες, γιατί είμαι υπεύθυνη για αυτά, κ αν δεν κάνω κάτι σωστά, μπορεί να τους κοστίσει. Σκέφτομαι για τις βιταμίνες γιατί τα λευκά του ήταν πολύ πολύ χαμηλά κ τώρα χρειάζεται ισχυρό ανοσοποιητικό. Παλιότερα οι εξετάσεις του ήταν πάντα τέλειες, για να βγήκαν έτσι τώρα, πάει να πει ή ότι η ασθένεια κάτι κάνει είτε πως κάτι συμβαίνει στον οργανισμό του κ έχει χαμηλή άμυνα.
Μακάρι να μην συμβεί τίποτα έως τον Φλεβάρη, να πάμε Αθήνα να ξανακάνουμε εξετάσεις. Λογικά θα έχει τελειώσει κ ο πρώτος κύκλος με το leisguard.
Απλά διάβαζα εδώ στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες άπειρα threads με άλλα σκυλάκια που είχαν ναι μεν χαμηλό δείκτη κ δεν πήραν αγωγή κ χειροτερέψε, ή ακόμα που είχαν ψηλό ή χαμηλό και η λάθος αγωγή τα "ξέκανε". Αυτά σκέφτομαι και κάπως προσπαθώ να δω αν η επιλογή που έχω κάνει για τώρα, είναι η σωστή.
 


mavrosoliver

Member
17 Μαϊου 2016
5
0
Καλή χρονιά δεν είπα!
Καλή χρονιά σε ολ@, σε όλα τα ζωάκια, ανθρωπακια, να είναι μια χρόνια με περισσότερη αλληλεγγύη και ξεγνοιασιά.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλή χρονιά, να ειμαστε ολοι καλά, δίποδοι και τετράποδοι!

Τα χαμηλά λευκά συνήθως δείχνουν κάποια μόλυνση - γι' αυτό έδωσε την αντιβίωση; Και πάλι, εξαρτάται από το πόσο χαμηλά, τις υπόλοιπες εξετάσεις, τη γενικότερη εικόνα κλπ κλπ. Η μόλυνση επίσης μπορεί να οφείλεται σε οτιδηποτε άλλο, ανεξαρτήτως καλαζάρ.

Η εξέλιξη του καλααζάρ εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, τη γενικότερη υγεία του σκύλου, την ηλικία, πόσο νωρίς εντοπίστηκε, τη φροντίδα του σκύλου και χίλια δυο. Υπάρχουν σκυλιά που έχουν για χρόνια υψηλό τίτλο χωρίς συμπτώματα, υπάρχουν άλλα με χαμηλότερους τίτλους και πειραγμένους λεμφαδένες, δεν υπάρχει μια "συνταγή" για όλους ούτε μπούσουλας του τύπου 1/200 λέισγκαρντ, 1/600 μιλτεροφοράν, 1/1000 γκλουκαντίμ. Επίσης, κάτι που δούλεψε σε ένα σκύλο, δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι θα λειτουργήσει και σε άλλον.
Ο κτηνίατρος (θα'πρεπε να) αποφασίζει λαμβάνοντας υπόψη ολόκληρη την εικόνα του ζώου.

Το καλό είναι ότι έχεις ένα κτηνίατρο που δείχνει να είναι πιο έμπειρος, είναι λίγο μακριά αλλά θα τη βρείτε την άκρη. Μέχρι τότε, παρακολουθείς το σκύλο, αν δεις οτιδήποτε καινούργιο ενημέρωσε τον γιατρό σου άμεσα. Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Οσοι δίνετε zylapour χρόνια κάνετε κάποια ειδική διατροφή? Γιατι διαβαζω οτι δημιουργει θεμα με κρυσταλους και λίθους λόγω ουρικου οξεως, και θελει διατροφη χαμηλή σε πουρίνες.
Και οσα σκυλια γνωρίζω που περνουν zylapour ειτε περνουν ειδική διατροφη LOW purine η οποια ειναι σκετο αχυρο είτε οσα δεν ετρωγαν ειδικη τροφη ειχαν θεμα με πετρες μακρυπροθεσμα.
Δίνετε καποιο συμπληρωμα ίσως μαζι με τη κανονικη διατροφή αντι ειδικης τροφης?
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Οσοι δίνετε zylapour χρόνια κάνετε κάποια ειδική διατροφή? Γιατι διαβαζω οτι δημιουργει θεμα με κρυσταλους και λίθους λόγω ουρικου οξεως, και θελει διατροφη χαμηλή σε πουρίνες.
Και οσα σκυλια γνωρίζω που περνουν zylapour ειτε περνουν ειδική διατροφη LOW purine η οποια ειναι σκετο αχυρο είτε οσα δεν ετρωγαν ειδικη τροφη ειχαν θεμα με πετρες μακρυπροθεσμα.
Δίνετε καποιο συμπληρωμα ίσως μαζι με τη κανονικη διατροφή αντι ειδικης τροφης?
ειναι αληθεια οτι δημιουργει κρυσταλους και λιθους, οχι παντα, αλλα αρκετα συχνα. ο δικος μου ειναι στα πολυ αρχικα σταδια, εχει αυτο που λεμε αμμο. ειναι αληθεια πως πρεπει να τρωνε μια διετα χαμηλη σε πουρινες. σου παραθετω ενα υπεροχο αρχειο που δειχνει ποια τροφημα ειναι υψηλα, μετρια και χαμηλα σε πουρινες: https://elevatehealthaz.com/wp-content/Purine Table.pdf σε περιπτωση που θελεις να φτιαχνεις μονη σου κατι. αν σε ενδιαφερει, υπαρχει και η σταυριανα μανωλακου που ειναι κτηνιατρος διατροφολογος ζωων και θα μπορουσε να σου φτιαξει ενα ειδικο μενου συγκεκριμενα για τις αναγκες του ζωου. εγω προσωπικα τοσα χρονια δινω essentials superior living, και ο σχηματισμος λιθων εχει παραμεινει στα πολυ πολυ αρχικα σταδια.
 
  • Like
Reactions: medusa


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Και εγω μονο για μαγειρευτα ξερω. Γαλοπουλα παπια κουνελι, γλυκοπατατα για υδατανθρακες και λαχανικα εκτος απο μπιζελια και σπανακι που εχουν πολλες πουρινες. Εχω δει και τροφες στο αμαζον αλλα μου επεσε το σαγονι στο πατωμα απο την τιμη. 2lbs 100 £ και κατι τετοια ωραια. Και χιλς φυσικα που δινουν ολα τα κτηνιατρια και ειναι αχυρο οπως λες.
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ειναι αληθεια οτι δημιουργει κρυσταλους και λιθους, οχι παντα, αλλα αρκετα συχνα. ο δικος μου ειναι στα πολυ αρχικα σταδια, εχει αυτο που λεμε αμμο. ειναι αληθεια πως πρεπει να τρωνε μια διετα χαμηλη σε πουρινες. σου παραθετω ενα υπεροχο αρχειο που δειχνει ποια τροφημα ειναι υψηλα, μετρια και χαμηλα σε πουρινες: https://elevatehealthaz.com/wp-content/Purine Table.pdf σε περιπτωση που θελεις να φτιαχνεις μονη σου κατι. αν σε ενδιαφερει, υπαρχει και η σταυριανα μανωλακου που ειναι κτηνιατρος διατροφολογος ζωων και θα μπορουσε να σου φτιαξει ενα ειδικο μενου συγκεκριμενα για τις αναγκες του ζωου. εγω προσωπικα τοσα χρονια δινω essentials superior living, και ο σχηματισμος λιθων εχει παραμεινει στα πολυ πολυ αρχικα σταδια.
ναι δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα να φτιαχνω φαγητα ξεχωριστα, εχω 3 σκυλια. Επιπλεον ειναι περιπλοκο το θεμα, η διατροφη χαμηλη σε πουρινες δηλ περισσοτερα γαλακτοκομικα δημητριακα αυγο ερχεται σε αντιθεση με τη διατροφη για κουσινγκ που πρεπει να αποφευγει τα παραπανω.. Το κοτοπουλο και η γαλοπουλα που ειναι πιο χαμηλα σε πουρινες απο κρεατα βγαινουν απο τη λιστα εχει δυσανεξεια τρελη το γκρεμλιν. Ενα χαος με λιγα λογια.

Περισσοτερο ενα συμπληρωμα προληπτικα θα με βολευε, πως περνει για το συκωτι hepatiale , οσα βρισκω ειναι περισσοτερο για στρουβιτες οχι ουρικο οξαλικους, κυστινη.

θα μιλησω με τον γιατρο που την παρακολουθει για το κουσινγκ σε ενα μηνα οπου εχει επανεξεταση , φανταζομαι θα εχει να προτεινει κατι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
η διατροφη χαμηλη σε πουρινες δηλ περισσοτερα γαλακτοκομικα δημητριακα αυγο ερχεται σε αντιθεση με τη διατροφη για κουσινγκ που πρεπει να αποφευγει τα παραπανω..
Μη με σκας γιατί δεν έχω αποκλείσει απ'το μυαλό μου το κουσινγκ, κ κάνουμε ακριβώς τέτοια διατροφή, χαμηλή σε πουρίνες.

Το κοτοπουλο και η γαλοπουλα που ειναι πιο χαμηλα σε πουρινες απο κρεατα βγαινουν απο τη λιστα εχει δυσανεξεια τρελη το γκρεμλιν.
Κάτσε, για το γκρεμλιν τη θες τη διατροφή ή για την κοντή;
Να πω ότι κι εμένα που είχε (έχει; ) δυσανεξία στο κοτόπουλο, κ σε πολλά άλλα τα οποία τρώει τώρα, με την ισορροπημένη διατροφή* κ με συμπληρώματα (εγώ στα προβιοτικά το αποδίδω ή στο ursofalk** ή κ στα 2), καμία σχέση πλέον οι δυσανεξίες του με παλιά - φτου ΦΤΟΥ δλδ.

Περισσοτερο ενα συμπληρωμα προληπτικα θα με βολευε, πως περνει για το συκωτι hepatiale , οσα βρισκω ειναι περισσοτερο για στρουβιτες οχι ουρικο οξαλικους, κυστινη.
Για δες μήπως σου κάνει το urinovet.

* Κι εμάς η Μανωλάκου μας την έβγαλε.
** Αυτό είναι για τη χολή κ το συκώτι, θέλω από καιρό να το αναφέρω στο θέμα για το ibd, άλλη κουβέντα, για άλλη ώρα.
 
  • Like
Reactions: medusa




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μη με σκας γιατί δεν έχω αποκλείσει απ'το μυαλό μου το κουσινγκ, κ κάνουμε ακριβώς τέτοια διατροφή, χαμηλή σε πουρίνες.


Κάτσε, για το γκρεμλιν τη θες τη διατροφή ή για την κοντή;
Να πω ότι κι εμένα που είχε (έχει; ) δυσανεξία στο κοτόπουλο, κ σε πολλά άλλα τα οποία τρώει τώρα, με την ισορροπημένη διατροφή* κ με συμπληρώματα (εγώ στα προβιοτικά το αποδίδω ή στο ursofalk** ή κ στα 2), καμία σχέση πλέον οι δυσανεξίες του με παλιά - φτου ΦΤΟΥ δλδ.


Για δες μήπως σου κάνει το urinovet.

* Κι εμάς η Μανωλάκου μας την έβγαλε.
** Αυτό είναι για τη χολή κ το συκώτι, θέλω από καιρό να το αναφέρω στο θέμα για το ibd, άλλη κουβέντα, για άλλη ώρα.

Σκοπος ειναι να τα βολεψω ολα και τα 3 με ενα ειδος κροκετας και ενα μαγειρευτο :LOL:
Γι αυτο εχω προσαρμοσει λιγουλάκι το μαγειρευτο πχ τρωνε αρνι, κατσικι, χοιρινο, μοσχαρι μονο που δεν εχει δυσανεξεια ο ψηλος και το τσοφλι/γαλακτοκομικα/αυγα το ριχνω εξτρα στο σερβιρισμα ( η κοντη δε κανει να τρωει πολλα τετοια εχει υπερασβεστωσεις).
Απο κει και περα φροντίζω τις εξτρα ιδιατεροτητες της κοντης με συμπληρωματα πχ Hepatiale για συκωτι κτλ

Δεν εχω χρονο να ασχοληθω παραπανω πχ διαφορετικο φαι στη λουση, δε ψηνομαι ιδιατερα ως καθολου. Και η μια κατσαρολα που τους φτιαχνω την εβδομαδα μαγειρευτο, πολυτελεια ειναι αυτη την στιγμη.
Απλα δε ψηνομαι και να τη ταισω τροφη αχυρο low purine Τυπου ή να τρεχω με πετρες κρυσταλλους, δεν τη περνει για αλλα τρεξιματα απο αποψη υγειας, ιδιως αν μπορω να τα προβλεψω και να τα αποφυγω καλο ειναι...

Θα τα δω τα συμπληρωματα που προτεινατε και οι δυο, θενκς.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Σκοπος ειναι να τα βολεψω ολα και τα 3 με ενα ειδος κροκετας και ενα μαγειρευτο :LOL:
Γι αυτο εχω προσαρμοσει λιγουλάκι το μαγειρευτο πχ τρωνε αρνι, κατσικι, χοιρινο, μοσχαρι μονο που δεν εχει δυσανεξεια ο ψηλος και το τσοφλι/γαλακτοκομικα/αυγα το ριχνω εξτρα στο σερβιρισμα ( η κοντη δε κανει να τρωει πολλα τετοια εχει υπερασβεστωσεις).
Απο κει και περα φροντίζω τις εξτρα ιδιατεροτητες της κοντης με συμπληρωματα πχ Hepatiale για συκωτι κτλ

Δεν εχω χρονο να ασχοληθω παραπανω πχ διαφορετικο φαι στη λουση, δε ψηνομαι ιδιατερα ως καθολου. Και η μια κατσαρολα που τους φτιαχνω την εβδομαδα μαγειρευτο, πολυτελεια ειναι αυτη την στιγμη.
Αυτό γίνεται ίσως να το κουμαντάρεις με τα ίδια υλικά (ένα μαγείρεμα), με διαφοροποίηση στις ποσότητες που θα παίρνει ο καθένας από το εκάστοτε συστατικό - στο σερβίρισμα όλα.

Χρειάζονται όλα τους λαχανικά κ.ά. συστατικά έτσι κ αλλιώς για να πεις ότι θα ισορροπήσεις το μαγειρευτό. Οπότε εκεί παίζεις με τις αναλογίες.

Εγώ για παράδειγμα έδινα ήδη πριν μιλήσω στη διατροφολόγο (πέρσι) τα περισσότερα συστατικά που μου έδωσε στο διαιτολόγιο αλλά οι αναλογίες που μου δώσε ήταν αρκετά διαφορετικές. Και τώρα με το θέμα, πάλι τα ίδια σχεδόν δίνω άλλα με αναλογίες ριζικά διαφορετικές. Θέλω να πω, στο μαγείρεμα δε μου άλλαξε κ τπτ φοβερό (αν εξαιρέσεις ότι πλέον φτιάχνω ΚΑΙ τις λιχουδιές, αναγκαστικά), στο τι ποσότητες μπαίνουν στο πιάτο άλλαξαν όλα.

Θα σου λεγα να μιλήσεις με τη Μανωλάκου κ να στα βγάλει όλα αυτά, όλα τα λαμβάνει υπόψη, κ παθήσεις κ προτιμήσεις κ δυσανεξίες, αλλά φοβάμαι ότι θα σου πει να κάνετε από μία συνεδρία για τον καθένα κ πάει πολύ.

Με το μοσχάρι λίγο έχε το νου σου, δεν πολυπροτείνεται για διάφορες παθήσεις. Εμένα από πάντα του, οπότε το έτρωγε ανέβαζε λίγο τιμές νεφρά, συνήθως ουρία. Κ για το συκώτι είναι επίσης μεγάλο no no.

Επίσης όλα τα λιπαρά κρέατα δεν κάνουν για συκώτι με υποβόσκων θέμα (μπορεί να συνεισφέρουν σε fatty liver). Για την κοντή τα λέω αυτά.
 
  • Like
Reactions: medusa