Λιγη βοηθεια κι απο εδω!

Ποιο σκυλι προτιματε, αφου διαβασετε το αρθρο!

  • Μεγαλο Δανο

  • Ντοπερμαν

  • Γερμανικο Ποιμενικο


Results are only viewable after voting.

GiantLara

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
88
2
Καλησπερα μετα απο πολλά χρονια!

μετακομισα μολις σε ενα υπεροχο, ονειρικο σπιτι απο καθε αποψη, ιδανικο για ενα, και γιατι οχι δυο σκυλια!
Το πρωτο μου σκυλι ηταν ενας Μεγαλος Δανος, για 8 χρονια. Οτι καλυτερο μου εχει συμβει! (Μετα την κορη μου)! Περασαμε πολλα μαζι, αφου ημουν 21 ετων οταν την πηρα!

λοιπον. Στο θεμα.. το σπιτι ειναι 12στρεμματα, με γκαζον, πισινα, χωραφια,κηπους κλπ. Πολυ καλα περιφραγμενος, καμερες παντου*, συναγερμους κλπ.
εγω ειμαι 30. Στο σπιτι θα ζει η μητερα μου με τον συντροφο, εναν παππου,μια γυναικα για τον παππου, και η κορη μου ( 3 ετων) 3 φορες την εβδομαδα. Μπαινοβγαινει κηπουρος και πισινάς απο 2 φορες το μηνα.

θελω ενα σκυλι, φλερταρω και στην ιδεα δυο σκυλων αντιθετου φιλου (στειρωμενα).

θα επαιρνα ξανα και ξανα Δανο, ομως δεν θελω τοσο ευαισθησια στον καιρο, θελω σκυλι που θα μπορει να κοιμαται κι εξω.Θελω να αποφυγω την οποιαδηποτε ζημια στο σπιτι μεσα.
σκεφτομουν και μου αρεσουν πολυ τα:

ντοπερμαν
Γερμ.ποιμενικος
μαλινουά

θα ηθελα Την γνωμη σας γι αυτα, ακομη κ καποια αλλη προταση φυσικα.

γνωριζω αρκετα τον καθε χαρακτηρα, εχω διαβασει αρκετα για σκυλια, εχω ζησει και δει αρκετα, σε ερασιτεχνικο βαθμο παντα.

Θελω ενα σκυλο, να απολαυσει το κτημα μαζι μου, να αγαπησει την κορη μου, να τον εκπαιδευω και να παιζω και να γυμναζομαστε παρεα, να εχει στοιχεια φυλακα στον χωρο. Πανω απ´ολα συντροφια.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Επισυναπτω και μια φωτο απο το κοριτσι μου!
 

Attachments



GiantLara

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
88
2
Να συμπληρωσω..

οτι θα υπερχει ενα αρσενικο, ελαφρως Κακομαθημενο και ζηλιαρικο μαλτεζακι της μητερας μου μεσα στο σπιτι.

οτι την εκπαιδευση θα την αναλαβω καθαρα εγω επειδη το θελω.

οτι εχω επαγγελματια, πολυ φιλο εκπαιδευτη θετικης παντα- εκπαιδευσης για μια ωρα δυσκολη ή λιγη καθοδηγηση απλα.

και να τονισω ξανα οτι, θελω να αποφυγω να κοιμαμαι με το σκυλι στο ιδιο κρεβατι κ να ταακωνομαι ποιος θα προλαβει το μαξιλαρι, τριχες παντου, και μερικες ζημιες.
μπορει να μπαινει μεσα. Αλλα θελω να μην εχει προβλημα να κοιμηθει εξω!
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Αν με αφήσετε να μένω κι εγώ εκει ,θα αναλάβω τη φύλαξη, τη πισίνα και τους κήπους..απο κηπουρικα δεν ξέρω βέβαια αλλα μαθαίνω γρήγορα..:p

Πέρα από την πλάκα..πιστευω πρέπει να εμβαθύνεις λίγο στα θέλω σου..να αρχίσεις να ψάχνεις λίγο παραπάνω στις λεπτομέριες..αυτα που λες οτι θες τωρα απο το σκυλί ειναι λίγο γενικά..τα κάνουν και οι τρεις φυλές αλλα τα κάνει και ένα κοκονι..θες φύλακα του χώρου ? Ακόμα και αν πάρεις δυναμικη φυλη δεν θα είναι ο σουπερ φύλακας, θα χρειαστει ειδικη εκπαιδευση.. Θες απλα συντροφια που θα ειδοποιησει σε ένα κινδυνο? Κτλ κτλ
 


GiantLara

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
88
2
Αν με αφήσετε να μένω κι εγώ εκει ,θα αναλάβω τη φύλαξη, τη πισίνα και τους κήπους..απο κηπουρικα δεν ξέρω βέβαια αλλα μαθαίνω γρήγορα..:p

Πέρα από την πλάκα..πιστευω πρέπει να εμβαθύνεις λίγο στα θέλω σου..να αρχίσεις να ψάχνεις λίγο παραπάνω στις λεπτομέριες..αυτα που λες οτι θες τωρα απο το σκυλί ειναι λίγο γενικά..τα κάνουν και οι τρεις φυλές αλλα τα κάνει και ένα κοκονι..θες φύλακα του χώρου ? Ακόμα και αν πάρεις δυναμικη φυλη δεν θα είναι ο σουπερ φύλακας, θα χρειαστει ειδικη εκπαιδευση.. Θες απλα συντροφια που θα ειδοποιησει σε ένα κινδυνο? Κτλ κτλ
να πω την αληθεια, δεν ειναι ο σκοπος η φυλαξη. Προτιμω ενα ζωο συντροφιας., παρεας.. Ενα πιο φιλικο και αγαπησιαρικο και και και...απο αποψη φυλαξης, οτι βγει. Κοιταζω φυλες που να τα συνδιαζουν, αλλα λιγοτερο βαρος στη φυλαξη!
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες.
Θα σκεφτοσουν ποτε να μαζεψεις ενα ζωο που ζει στο δρομο αλλα συγκεντρωνει ολα τα χαρακτηριστικα που ανεφερες ? ( αγαπησιαρης, εντυπωσιακος, πιστος, μπορει να ζει εξω αλλα χρειαζεται χωρο, κανει φυλαξη και τα παει καλα με αλλα ζωα λογω του dna του). Εχω 2 περιπτωσεις που συγκεντρωνουν ολα αυτα. Ειναι πατερας και γιος.
 

Attachments





Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Άπαξ και τον βάλεις μια φορά μέσα σιγά μην κοιμηθεί έξω χαχαχαχα...
Πάντως υπάρχουν πολλά μεγαλόσωμα ημιαιμα στο στυλ που θες, μπορεί να βρεις κάτι που να σου ταιριάζει, θαναι και πιο ανθεκτικό στον καιρό που θες και θα κάνεις και μια καλή πράξη :giggle::giggle::cool:
 
  • Like
Reactions: paliotspos


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εγω απαντησα στο ερωτημα, πριν διαβασω. Ηταν θεμα αρχης...
Αφου διαβασα, λεω πως αυτα που ζητας τα κανει ενα οποιοδηποτε αδεσποτο/ημιαιμο...ασε τις ρατσες, να εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο,τα λεφτα σου στην τσεπη και πιθανοτατα καλυτερες προοπτικες απο θεματα υγειας για τον σκυλο σου.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Υπάρχουν ημίαιμα μούρλια. Σε πολλά μεγέθη, χρώματα κ σχέδια.
Σκυλιά που έχουν ζήσει δύσκολα μέχρι στιγμής κ οποιαδήποτε βοήθεια δεχτούν την επιστρέφουν στο πολλαπλάσιο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.769
Εδω στο φορουμ υπαρχουν 2 ομορφα, εκπαιδευμένα , νεαρα, μεγαλόσωμα κουκλια...μαθημενα σε σπίτι με κήπο, μεγαλωσαν με ανθρωπους, με γνωστο χαρακτήρα, προσεγμένα, υγειέστατα , στειρωμενη θηλυκια .... που ψάχνουν επειγόντως σπίτι ...
Σκέψου το!

 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Επιτρέψτε μου μια ''αιρετική'' προσέγγιση....
όταν κάποιος εκφράζει την επιθυμία για απόκτηση καθαρόαιμου σκύλου, δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει πάντα να προτείνεται η υιοθεσία αδέσποτου.
Και ναι, όλοι εμείς οι λάτρες των σκύλων, αγωνιούμε για τον σκύλο που βρίσκεται στην ανάγκη.....
όμως η λύση στο πρόβλημα των αδέσποτων, των ανεύθυνων γεννών και των παρατημένων κουταβιών, δεν μπορεί να είναι ....'' θέλεις σκύλο; πάρε ένα αδέσποτο απο τον δρόμο... ''

Αφενός έτσι, και δεν λύνουμε το πρόβλημα των αδεσπότων γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να υιοθετηθούν όλα αλλά και ούτε και θα σταματήσουν να πετιούνται και άλλα στο δρόμο (τουλάχιστον στα επόμενα κάποια χρόνια..... :mad:) και αφετέρου η εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων δεν θα μπορεί να έχει ούτε παρών αλλά ούτε και μέλλον.
Και μην που πείτε ότι πάντα θα υπάρχουν ''ψωνισμένοι'' που θα σκάνε φράγκα να αγοράσουν ''ρατσάτο ''.....δεν είναι αυτοί που θα στηρίξουν την εκτροφή.
 
  • Like
Reactions: Solvap


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
και αφετέρου η εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων δεν θα μπορεί να έχει ούτε παρών αλλά ούτε και μέλλον.
Ναι..το πρόβλημα της εκτροφης είναι οι υιοθεσιές..σε όλα τα αλλα τα χει παει αψογα..

Δεν σε είδα να λες πχ πάρε η μην παρεις ντοπερμαν..τα μισα γεννιουνται με dcm..

Να μην αναφερονται απλα πουθενά τα αδεσποτα σε ενδιαφερει..

Γνώμες ζήτησε ο ανθρωπος και ειπωθηκαν καποιες..σωστες η λαθος θα το κρινει ο θεματοθετης..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GiantLara


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.119
10.068
Athens
Επιτρέψτε μου μια ''αιρετική'' προσέγγιση....
όταν κάποιος εκφράζει την επιθυμία για απόκτηση καθαρόαιμου σκύλου, δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει πάντα να προτείνεται η υιοθεσία αδέσποτου.
Και ναι, όλοι εμείς οι λάτρες των σκύλων, αγωνιούμε για τον σκύλο που βρίσκεται στην ανάγκη.....
όμως η λύση στο πρόβλημα των αδέσποτων, των ανεύθυνων γεννών και των παρατημένων κουταβιών, δεν μπορεί να είναι ....'' θέλεις σκύλο; πάρε ένα αδέσποτο απο τον δρόμο... ''

Αφενός έτσι, και δεν λύνουμε το πρόβλημα των αδεσπότων γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να υιοθετηθούν όλα αλλά και ούτε και θα σταματήσουν να πετιούνται και άλλα στο δρόμο (τουλάχιστον στα επόμενα κάποια χρόνια..... :mad:) και αφετέρου η εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων δεν θα μπορεί να έχει ούτε παρών αλλά ούτε και μέλλον.
Και μην που πείτε ότι πάντα θα υπάρχουν ''ψωνισμένοι'' που θα σκάνε φράγκα να αγοράσουν ''ρατσάτο ''.....δεν είναι αυτοί που θα στηρίξουν την εκτροφή.
Δύσκολα η εκτροφή καθαρόαιμων θα υποστεί βλάβη από την υιοθεσία αδεσπότων στην Ελλάδα...
 
  • Like
Reactions: Grizzly


GiantLara

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
88
2
Σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας.
Παρ´ολα αυτα θα ηθέλα να διαβασω περισσοτερα σχετικα με τις δικες μου ερωτησεις και οχι περι αδεσποτων.

πληροφοριακα ειχα μαζι με την Λαρα μου κ ενα αδεσποτο, και αλλα 2 η γυναικα μου μεσα στο σπιτι και πρωην προεδρος φιλοζωικης εδω και...

Ομως ρωτησα κατι πολυ ξεκαθαρα. Ως προς τις συγκεκριμενες ρατσες, επειδη ισως ειναι καποιο χαρακτηριστικο που να μην γνωριζω.
 
  • Like
Reactions: TARA




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δύσκολα η εκτροφή καθαρόαιμων θα υποστεί βλάβη από την υιοθεσία αδεσπότων στην Ελλάδα...
Και όμως Βάσω μου, φτάνει να δεις τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων που υιοθετούν αδέσποτα και αυτών που αγοράζουν καθαρόαιμα (ειδικά των εργασιακών φυλών που έχω μια καλύτερη εικόνα).
Εκτός σπάνιων περιπτώσεων η πλάστιγγα γέρνει σαφέστατα υπέρ του πρώτου γκρουπ.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Και όμως Βάσω μου, φτάνει να δεις τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων που υιοθετούν αδέσποτα και αυτών που αγοράζουν καθαρόαιμα (ειδικά των εργασιακών φυλών που έχω μια καλύτερη εικόνα).
Εκτός σπάνιων περιπτώσεων η πλάστιγγα γέρνει σαφέστατα υπέρ του πρώτου γκρουπ.
Εγω δεν καταλαβα. Συστηνεις συγκεκριμενα στην @GiantLara να παρει καποια απο τις φυλες που ρωτησε, ή μιλας γενικα; Γιατι δεν ειναι ξεκαθαρο και νομιζω οτι περνας λαθος μηνυμα σε λαθος θεμα. Προσωπικα δεν προτεινω αδεσποτο, για να λυθει το προβλημα. Ουτε καν. Ναι, θα σωθει ενα ζωο, αλλα εξισου με χαλαει και η καταστροφη των φυλων. Αφου εσενα σε προβληματιζει το μελλον της καθαροαιμης εκτροφης, νομιζω πως τοτε, πρωτη εσυ θα επρεπε να διαφωνησεις με την αποκτηση ενος εργασιακου σκυλου για να κανει το καναπεδοσκυλο...Οχι;
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Ομως ρωτησα κατι πολυ ξεκαθαρα. Ως προς τις συγκεκριμενες ρατσες, επειδη ισως ειναι καποιο χαρακτηριστικο που να μην γνωριζω.
Θα απέκλεια τον Δανό λόγω του ιδιαίτερα χαμηλού προσδόκιμου ηλικίας.

Μεταξύ Γερμανού και Βέλγου, θα επέλεγα τον Βέλγο διότι τηρουμένων των αναλογιών θεωρείται υγιέστερη φυλή. Οι Γερμανοί τις τελευταίες δεκαετίες έχουν υποστεί ζημιά από την εμμονή πολλών εκτροφέων να προκρίνουν καθοδικά επικλινή οπίσθια.
 
Last edited:


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Ωχ, λάθος απάντηση, θυμόμουν Malinois αντί για Doberman.

Μεταξύ των δυο Γερμανών θα επέλεγα Doberman, έχει οριακά λιγότερα προβλήματα υγείας. Αλλά πάνω απ όλα, θα επέλεγα Giant Schnauzer :)
 
  • Haha
Reactions: GiantLara


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π