Λιχουδιες για γαλλικο μπουλντογκ


alexoukoc

Active Member
10 Δεκεμβρίου 2016
44
9
32
Καλημερα στην παρεα,
επειδη ο τομμυ ειναι πολυ πεισματαρης και δεν κανει με τιποτα τις αναγκες του εξω (εκτος απο 1 φορα)
σκευτομαι να μπω στην διαδικασια εκπαιδευσης με λιχουδιες. Εχετε καποιες συγκεκριμενες του εμποριου για την συγκεκριμενη ρατσα η ολες κανουν την ιδια δουλεια?
ΥΓ> τροφη του δινω royal canin french bulldog junior
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Ασε τις λιχουδιές του εμπορίου.
Βράσε φιλέτο κοτόπουλο, κόψτο σε μπουκιές του γούστου σου και βάλε μπρός.
Πολύ πιο νόστιμο και σίγουρα πολύ πιο υγιεινό απο αυτές του εμπορίου.
DISCLAIMER : Δεν φέρω ευθύνη για την περίπτωση που ο Τόμμυ αρνηθεί να ξαναφάει τις κροκέτες του. :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Παριζάκι, κομμένο σε μικρά μικρά κυβάκια.
Και στα λεφτά που δίνεις για την τροφή, μπορείς να βρεις ανώτερη ποιοτικά. Ή αν θέλεις να μείνεις στην ίδια ποιότητα, μπορείς να βρεις άλλη τροφή πιο φτηνή. Εκτός από πολύ λίγες φυλές, που έχουν ιδιαιτεροτητες ως προς την διατροφή τους, όλα τα υπόλοιπα σκυλιά τρώνε τα ίδια πράγματα κι ο διαχωρισμός των τροφών (ή και των λιχουδιών) σε φυλές είναι μόνο θέμα μάρκετινγκ.
 


alexoukoc

Active Member
10 Δεκεμβρίου 2016
44
9
32
Ευχαριστω για τις απαντησεις :))
Δεν με ενδιαφερει η τιμη πραγματικa αρκει να εχει την καλυτερη ποιοτητα. Υπαρχει καλυτερη τροφη ξηρα για το γαλλακι (μην πειτε μπαρφ) ?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μη σκέφτεσαι "για γαλλάκι" σκέψου "για σκύλους". Τα γαλλάκια μπορεί να έχουν χιλιάδες ιδιαιτερότητες και να χρειάζονται προσοχή σε πολλά θέματα, αλλά η ειδική διατροφή δεν είναι ένα από αυτά (όσο έχω υπόψιν μου, κάτσε να φωνάξω μια @vrmode και μια @FrenchieFan να το σιγουρέψουμε).
Δεν θέλεις να σου πω για barf, ε; Καλά! Να σου πω για μαγειρευτό;;

Δυσκολεύομαι να προτείνω, πλέον, σε κάποιον να δώσει στο σκύλο του ξηρά τροφή. Ανεξαρτήτως μάρκας. Έχω αρχίσει να γίνομαι πολύ επιφυλακτική προς όλες. Γενικοί κανόνες πάντως είναι, να είναι το πρώτο συστατικό έστω (ιδανικά και το επόμενο, μη σου πω και το μεθεπόμενο) κρέας ή ψάρι, να μην έχει μέσα καλαμπόκι, γενικότερα όσο το δυνατόν λιγότερα δημητριακά. Η σειρά των συστατικών είναι σημαντική γιατί οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να αναγράφουν τα συστατικά με τη σειρά περιεκτικότητας. (Καλά, χρησιμοποιούν άλλα τρικ αν θέλουν να θάψουν παρακάτω στη σειρά τα μη κρέατα, όπως και τρικ για να κάνουν το ποσοστό του κρέατος να φαίνεται μεγαλύτερο, αλλά λέω να μη σε ρίξω στα βαθιά απότομα). Το να μην έχει καλαμπόκι είναι σημαντικό γιατί προκαλεί αλλεργικές αντιδράσεις σε αρκετά σκυλιά (ανεξαρτήτως φυλής) και το να μην έχει πολλά δημητριακά γιατί δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο στο σκύλο. Καλύτερα άλλα λαχανικά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μη σκέφτεσαι "για γαλλάκι" σκέψου "για σκύλους". Τα γαλλάκια μπορεί να έχουν χιλιάδες ιδιαιτερότητες και να χρειάζονται προσοχή σε πολλά θέματα, αλλά η ειδική διατροφή δεν είναι ένα από αυτά (όσο έχω υπόψιν μου, κάτσε να φωνάξω μια @vrmode και μια @FrenchieFan να το σιγουρέψουμε).
Όπως το 'πες. Τα γαλλάκια έχουν τις ίδιες διατροφικές ανάγκες όπως και όλα τα υπόλοιπα σκυλιά - δεν αλλάζει κάτι.
 
  • Like
Reactions: Orilis


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Όπως το 'πες. Τα γαλλάκια έχουν τις ίδιες διατροφικές ανάγκες όπως και όλα τα υπόλοιπα σκυλιά - δεν αλλάζει κάτι.
και δεν υπαρχει καλητερο απο barf! Για τα δικα μου γαλλακια τουλαχιστον!