Λιχουδιες


Κατερινα1989

Active Member
6 Νοεμβρίου 2017
27
16
Καλησπερα θα ηθελα την γνωμη σας ως προς τις λιχουδιες για την επιβραβευση της σκυλιτσας μου..
Εκτος απο αυτες του εμποριου υπαρχουν καποιες αλλες?
Για παραδειγμα ειχα ακουσει πως μια καλη λιχουδια ειναι το σαλαμι και το swan...
Εχετε κατι να μου προτινετε?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα, αυτά που λες δεν είναι καθόλου καλές λιχουδιές - είναι γεμάτα αλάτι, μπαχαρικά και συντηρητικά. Καλύτερα βράσε ή ψήσε στο φούρνο σκέτο στήθος από κοτόπουλο ή ψήσε κομματάκια από μοσχαρίσιο συκώτι.
 




Κατερινα1989

Active Member
6 Νοεμβρίου 2017
27
16
Εκτος απο σκουπισμα θα σιδερωσει η τζαμπα θα την δωσω??χαχαχαχα...:LOL:
Δεν ξερω απλα ειχα ακουσει για το σαλαμι οτι μυριζει εντονα και κανει δουλεια...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Υπαρχουν και παριζακια ειδικα για σκυλια σε πετ σοπ. Επερνα παλιοτερα καποια που ειναι για κουταβια και ειχαν περιεκτικοτητα 90-95% σε κρεας, χωρις ζαχαρη, αλατι, σογια κ.τ.λ και εκοβα μικροσκοπικα κυβακια .
Επισης χρησιμοποιω και στηθος κοτοπουλο κομμενο σε κομματακια.
 










medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Σπιτικα συκωτοψωμακια με βρωμη. Κανεις δεν μπορει να αντισταθει.
Εγω τα εκανα συκωτοπαξιμαδακια για καλυτερη συντηρηση και να καθαριζει και κανα δοντακι...Οντως το γκρεμλιν δε μπορει να αντισταθει!!!!
23113342_10215005843044684_567720431_n.jpg
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Συνταγη;;
Καλη σκεψη...δεν ακολουθω ποτε συνταγες, αυτοσχεδιαζω.
Νομιζω εβαλα συκωτακια κοτοπουλου και κοτοπουλο που τα ειχα ηδη ψησει, λαχανικα, μια τσιμπια μαιντανο αποξηραμενο για την αναπνοη (καπου το ξεσηκωσα αυτο) και μια τσιμπια ηλιοσπορους στο μουλτι (περιττο νομιζω ο ηλιοσπορος). Αφου γιναν σχεδον σκονη τα ζυμωσα με αλευρι βρωμης, ενα αυγο, ελαχιστο λαδι, νερο. Απλωσα ζυμη και τη χαραξα. Υποθετω τα εψησα στους 150 για κανα μισαωρο.
Αν τα ξαναεκανα θα εβαζα και λιγο τυρι.

Προσωπικα τα βρηκα αθλια γευστικα, αλλα σιχαινομαι το συκωτι !
Σιγουρα θα υπαρχουν καλυτερες συνταγες!
 
Last edited:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εγω τα εκανα συκωτοπαξιμαδακια για καλυτερη συντηρηση και να καθαριζει και κανα δοντακι...Οντως το γκρεμλιν δε μπορει να αντισταθει!!!!
View attachment 64847
Λαχταριστά φαίνονται, ούτε κι εγώ θα μπορούσα.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εσείς που κάνετε τα συκωτοπαξιμάδια ανάβετε φούρνο και καίτε ρεύμα για να φτιάξετε αποκλειστικά για το σκύλο?o_O:confused:

Έλα Χριστέ και Παναγιά! Μόνο εγώ του τα πετούσα έτσι ωμά?Ή καμιά φορά πετούσα παραπάνω συκωτάκια στο ταψί στο φούρνο μαζί με το πιλάφι που θα έτρωγα και 'γω όμως ύστερα από αυτό!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εσείς που κάνετε τα συκωτοπαξιμάδια ανάβετε φούρνο και καίτε ρεύμα για να φτιάξετε αποκλειστικά για το σκύλο?o_O:confused:

Έλα Χριστέ και Παναγιά! Μόνο εγώ του τα πετούσα έτσι ωμά?Ή καμιά φορά πετούσα παραπάνω συκωτάκια στο ταψί στο φούρνο μαζί με το πιλάφι που θα έτρωγα και 'γω όμως ύστερα από αυτό!
Θα κανω παραφραση παροιμιας.... Δουλεια δεν ειχε ο διαολος, μαγειρευε στα παιδια του!:D

Περα απο τη πλακα, προσωπικα ειμαι πολυ τεμπελα. Εκει που του μαγειρευω μια φορα στις 15 μερες πεταξα και ενα ταψακι στην αποκατω σχαρα. Λογικα σε κανα 4μηνο παλι θα μου ρθει ορεξη!

Επιπλεον αυτα τα 30 λεπτα, εχουν αξια ανεκτιμητη, με εχουν γλιτωσει απο πολυ γκρινια γκρεμλιν! :LOL:
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αρχές Αυγούστου κάναμε τις καθιερωμένες εξετάσεις στα αγόρια μου. Ο ένας είναι κοντά 6 ετών και ο άλλος 4.
Στον μεγάλο βρήκαμε λίγο αυξημένη ουρια και κρεατινινη (ενα τσακ πάνω από το όριο). Στον μικρό ήταν πιο καλά, λίγο πιο πάνω από την μέση τιμή ορίων.
Ο γιατρός μας συνέστησε να κόψουμε τα γύρω γύρω τσιμπολογηματα, συμπεριλαμβανομένων και των αγαπημένων τους λιχουδιων.
Τους έπαιρνα έτοιμες - πολύ γνωστής μάρκας - και τους έδινα 2 κομμάτια την ημέρα στον καθένα. 1 το μεσημέρι και 1 το βραδάκι μέσα σε Κονγκ.

Αποφασίσαμε να τις κόψουμε και να τις αντικαταστησουμε με κάτι άλλο. Έτσι τους έβαζα 1/4 φέτας γαλοπούλας καπνιστής στον καθένα το μεσημέρι και την ίδια ποσότητα το βράδυ. Μισή φέτα δηλαδή ημερισιως ο καθένας.

Τα ενδιάμεσα τσιμπολογηματα (μεζεδάκι από το φαγητό μας, καρότα, φρούτα κλπ) τα συνεχίσαμε. Είχε πάει το μυαλό μου στις λιχουδιές και έπρεπε να βεβαιωθώ, για να ξέρω. Επίσης δεν υπήρχε καμία αλλαγή στην τροφή τους ή την ποσότητα.
Όλα αυτά από τον Αύγουστο.

Χθες κάναμε εξετάσεις και σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα.
Από 1.43 η κρεατινινη (με όριο 1.42) έπεσε στο 0.8
Το ίδιο εντυπωσιακά έπεσε η ουρια όπως και ένα υπατικο ένζυμο που μετρήσαμε.

Νομίζω ήταν σαφές τι έφταιγε.
Προσέχετε γενικά τις ετοιματζηδικες.
Έχουν πολύ υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης.
Αν συνέχιζα σε λίγο θα είχα θέμα.

Σκόπιμα δεν αναφέρω μάρκα γιατί νομίζω δεν παίζει ρόλο. Όλες από όσο έχω προσέξει έχουν αντίστοιχα ποσοστά.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Θα με περάσετε για βαρεμένη αλλα απλα μου αρέσει η μαγειρική που βασίζεται στον αυτοσχεδιασμό
Αυτη τη φορα εφτιαξα αλλα μπισκοτακια και ειπα να το μοιραστω μαζι σας γιατι εκτος απο πανευκολα ηταν και φοβερη επιτυχια....Καμια σχεση απο αρωμα γευση εμφανιση με τα προηγούμενα.
20171127_185947.jpg

Υλικα
μισο στηθος κοτοπουλο ψημένο
μισό μήλο
1 καρότο
μια κουπα περιπου αλευρι ολικης
αυγο
1 κουταλακι ελαιολαδο
αποξηραμένος μαιντανος και δεντρολίβανο

Εβαλα το κοτοπουλο, το μηλο, καροτο, μαιντανο, δεντρολιβανο στο μιξερακι να γινουν σχεδον χυλος. Ανακατεψα και ζυμωσα με το αυγο, λαδι, αλευρι.
Απλωσα ζυμη εκοψα σχεδιακια.
Τα εψησα στους 160 ενα 20λεπτο στο φορυνο και μετα αλλο ενα 10λεπτο στον αερα να ξεραθουν.

Σχημα καρδουλες μηπως το γλυκανω το γκρεμλιν ! :LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf