Λυκόσκυλο με νόσο Κρον (Crohn's Disease)


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Το αρνί θεωρείται υποαλλεργικό, θα μπορούσες ίσως να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο.
Σε ξηρά ναι, σε φρέσκια διατροφή παίζει πολύ λίπος, το οποίο σε αυτές τις περιπτώσεις κάνει το μεγαλύτερο κακό.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
μου φαίνεται αυτονόητο ότι αφαιρούμε όσο λίπος γίνεται όταν υπάρχει γαστρεντερικό πρόβλημα, αλλά έχεις κι ένα δίκιο :)
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Απ'τα πολύ λιπαρά κρέατα όσο και να αφαιρέσεις δε φτάνει τελικά, καλύτερα να τα αποφύγεις τελείως.

Έχω πάθει κ το χω μάθει :sick::LOL:

Μπορεί να υπάρχει κομμάτι του αρνιού που να ναι πιο καθαρό, αλλά δεν το ξέρω γιατί δεν το συνηθίζω ούτε στη δική μου διατροφή και μετά από το κακό που πάθαμε σε δύο δοκιμές δεν το ξαναδωσα ούτε στον μικρό. Αν ξέρει κανείς να μου πει!!!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Για λιγότερο λιπαρό κομμάτι αρνιού θα διάλεγα καρέ ή μπούτι. Θύμισέ μου γιατί είμαι και μιας ηλικίας, μαγειρευτό δεν δίνεις; Το χοιρινό του δημιουργεί πρόβλημα;
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μπούτι λογικό, και στο μοσχάρι/βοδινό μπούτι παίρνω. Αλλά το λιγότερο λιπαρό για αρνί είναι άραγε αρκούντως άπαχο για τέτοια σκυλια...; (μπούτι νομίζω είχα κάνει και στο 2ο πείραμα φέτος)

Ναι μαγειρευτό.

Όχι απλά του δημιουργεί το χοιρινό πρόβλημα, δε δίνω ούτε με σφαίρες. Εδώ ακόμα και τα μετρίως λιπαρά μοσχαρίσια κομμάτια του δημιουργούν πολύ πρόβλημα!
 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τι να σου πω... όταν έδινα μαγειρευτό, με το μοσχάρι πάντα είχε θέμα. Άσε που δε μπορούσα ποτέ και να το καθαρίσω καλά από το λίπος. Με το χοιρινό από τη άλλη ήταν μια χαρά, και νομίζω το καθαρίζεις αποτελεσματικότερα. Άτιμα στομάχια :)
 
  • Like
Reactions: Estranged


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Update.. Με. Έναν καινούργιο γιατρό σταμάτησε ότι αγωγή Έπερνε.. Και πήρε μόνο μια τροφή. Advance gastroenteric. Και εφτιαξε την επόμενη ημέρα έκανε φυσιολογικά κακά για ένα 3 μηνο συνεχόμενα.. Ήταν η πρώτη φορά μετά από αρκετό καιρό που έφτιαξε τόσο καιρό.. Σεπτέμβριο μέχρι πριν φύγω για ένα ταξίδι Δεκέμβρη Δλδ που αναγκαστικά να τον δώσω μέχρι να γυρίσω άρχισε πάλι διαρροια και μ. Πήγε 25 κιλα και έκανε κάθε μέρα διαρροια..
Και φτάνουμε στο σήμερα που γύρισα και προσπαθώ να τον ξανα επαφερω με την ίδια τροφή κάνει νερό ακόμα... Τρώει έχει φοβερή όρεξη για φαγητό και παιχνίδι.. Αλλά δεν λέει Να σταματήσει την διαρροια... Έκανε και ένεση χθες κορτιζόνη... Δοκίμασα και πλαταρια κοτόπουλο ωμά μπας και τιπτ...
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Update.. Με. Έναν καινούργιο γιατρό σταμάτησε ότι αγωγή Έπερνε.. Και πήρε μόνο μια τροφή. Advance gastroenteric. Και εφτιαξε την επόμενη ημέρα έκανε φυσιολογικά κακά για ένα 3 μηνο συνεχόμενα.. Ήταν η πρώτη φορά μετά από αρκετό καιρό που έφτιαξε τόσο καιρό.. Σεπτέμβριο μέχρι πριν φύγω για ένα ταξίδι Δεκέμβρη Δλδ που αναγκαστικά να τον δώσω μέχρι να γυρίσω άρχισε πάλι διαρροια και μ. Πήγε 25 κιλα και έκανε κάθε μέρα διαρροια..
Και φτάνουμε στο σήμερα που γύρισα και προσπαθώ να τον ξανα επαφερω με την ίδια τροφή κάνει νερό ακόμα... Τρώει έχει φοβερή όρεξη για φαγητό και παιχνίδι.. Αλλά δεν λέει Να σταματήσει την διαρροια... Έκανε και ένεση χθες κορτιζόνη... Δοκίμασα και πλαταρια κοτόπουλο ωμά μπας και τιπτ...
Του άλλαξαν την τροφή δηλαδή εκει που τον είχες δώσει?
 


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Του άλλαξαν την τροφή δηλαδή εκει που τον είχες δώσει?
Όχι.. Του είχα πάει την τροφή του.. Έλειψα 20 μέρες.. Στης 10 ήταν μια χαρά.. Μετά άρχισε τηες διαρροιες και να χάνει γεύματα. Προφανος Stress πολύ κρύο? Σε συνδιασμο και δεν μπορεί να έρθει πάλι στην γραμμή του
 


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Όχι.. Του είχα πάει την τροφή του.. Έλειψα 20 μέρες.. Στης 10 ήταν μια χαρά.. Μετά άρχισε τηες διαρροιες και να χάνει γεύματα. Προφανος Stress πολύ κρύο? Σε συνδιασμο και δεν μπορεί να έρθει πάλι στην γραμμή του
Επισεις η διάγνωση του γιατρού είναι. φλεγμονώδεις νόσους του εντέρου το ίδιο πράγμα με. Το κρον δε ξέρω την διαφορά
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν έχω να προσφέρω κάτι, προτείνοντας κάποια λύση, γιατί δεν γνωρίζω τίποτα. Αντιθέτως λοιπόν,θέλω να ρωτησω:
Αυτή η πάθηση (και τα υπόλοιπα που έχει το σκυλί) είναι γονιδιακή/κληρονομική;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Για μένα:
Δώσε ψητή γαλοπούλα, μπούτι, οχι βραστή, όχι κιμά, με λίγη κανονική πατάτα (βράστηνε πάρα πολύ, ολόκληρη, με τη φλούδα και μετά καθαρισέ την) για 2-3 μέρες. Και στο ψήσιμο της γαλοπούλας μη βάλεις πολύ νερό (κ καθόλου αν δε βλέπεις να κολλάει - τόσο όσο να μην κολλάει, κι ας τσιρτσιρίσει λίγο στο τέλος). Έχω λόγο που είμαι τόσο συγκεκριμένη σε όλα, ακόμα κ στον τρόπο μαγειρέματος.

Αν δεις κ όλα καλά, συνέχισέ το ολόκληρη βδομάδα. Μετά αν εξακολουθούν να είναι όλα καλά, γύρνα στην κανονική σου διατροφή.

Πολλά μπορεί να παίξανε ρόλο. Αλλαγή περιβάλλοντος, στρες (γιατί λες κρύο), αλλαγή προγράμματος βόλτας ή/και γευμάτων;

ΜΗ δίνεις κοτόπουλο, ειδικά όταν είναι έτσι.

Και πες μας τι γίνεται.

Περαστικά!
 
  • Like
Reactions: Hammer


galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Το παραπάνω μου με όλο το θέα είναι ότι από ότι διαβάζω εδώ στο forum αλλά σκυλιά έχουν έξαρση 1 φορά τον χρόνο πχ η αν κάνει λίγο διαρροια μια φορά τον μήνα σταματάει αμέσως...
Οκ ένα 3 μηνο ειμασταν τέλεια είχε πάει 33 κιλα.. Τώρα που έφυγα πρώτη φορά πήγε 25 και δεν μπορεί να συνέλθει με τιπτ... Έχουμε δοκιμάσει με τον γιατρό φλατζιλ με συνδιασμο ένα άλλο χάπι.. Για μια εβδομάδα φτιάχνει μια μέρα πάλι νερό... Κορτιζόνη ένεση πάλι τιπτ.. Υποθέτο φτιάχνει μια μέρα παλι τιπτ.. Μ έδωσε μια τροφή με συρτάρι και κάτι άλλο που έχει πρωτεΐνη αλλά δεν ακουμπάει λέει κρέας τιπτ τρελό νερό και απίστευτη μυρωδιά.. Μου έδωσε εχθές μια άλλη τροφή που έχει μόνη της πρπβιωτικα τιπτ νερό έκρηξη... Δοκίμασα και πλαταρια κοτόπουλο ωμά φουλ νερό.. Τώρα θα δοκιμάσω και το δικό σου...

Για μένα:
Δώσε ψητή γαλοπούλα, μπούτι, οχι βραστή, όχι κιμά, με λίγη κανονική πατάτα (βράστηνε πάρα πολύ, ολόκληρη, με τη φλούδα και μετά καθαρισέ την) για 2-3 μέρες. Και στο ψήσιμο της γαλοπούλας μη βάλεις πολύ νερό (κ καθόλου αν δε βλέπεις να κολλάει - τόσο όσο να μην κολλάει, κι ας τσιρτσιρίσει λίγο στο τέλος). Έχω λόγο που είμαι τόσο συγκεκριμένη σε όλα, ακόμα κ στον τρόπο μαγειρέματος.

Αν δεις κ όλα καλά, συνέχισέ το ολόκληρη βδομάδα. Μετά αν εξακολουθούν να είναι όλα καλά, γύρνα στην κανονική σου διατροφή.

Πολλά μπορεί να παίξανε ρόλο. Αλλαγή περιβάλλοντος, στρες (γιατί λες κρύο), αλλαγή προγράμματος βόλτας ή/και γευμάτων;

ΜΗ δίνεις κοτόπουλο, ειδικά όταν είναι έτσι.

Και πες μας τι γίνεται.

Περαστικά!
 




galanos

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
48
5
36
Καλησπέρα ακόμα δεν έχω βρει κάποιο standard τρόπο με την τροφή του να τον έχω σε ύφεση..
Τον τελευταίο καιρό του δίνω advance gastroenteric με συνδυασμό advance hypoallergenic
Αλλά πάλι κ αυτή δεν πάει πάντα καλά...
Και όταν είναι σε έξαρση του δίνω κορτιζωνη σε χάπι.
Οπότε οποίος έχει κάτι να προτείνει σε παρόμοια περίπτωση :)
 


Nalaather

New Member
27 Οκτωβρίου 2022
1
0
39
Καλησπέρα ακόμα δεν έχω βρει κάποιο standard τρόπο με την τροφή του να τον έχω σε ύφεση..
Τον τελευταίο καιρό του δίνω advance gastroenteric με συνδυασμό advance hypoallergenic
Αλλά πάλι κ αυτή δεν πάει πάντα καλά...
Και όταν είναι σε έξαρση του δίνω κορτιζωνη σε χάπι.
Οπότε οποίος έχει κάτι να προτείνει σε παρόμοια περίπτωση :)
Καλησπερα! Διαβαζω στο forum την περιπτωση σου και εχω ακριβω το ιδιο θεμα! Ενα λυκοσκυλο 5,5 ετων. Απο τα 3 ετη περιπου ξενικησε διαρροιες και δεν περναγαν με τιποτα. Καναμε πολλες εξετασεις και δωσαμε πολυ flagyl αλλα καμια βελτιωση μεχρι που αρχισαμε barfood και σταθεροποιηθηκε για 2 χρονια περιπου.
Το τελευταιο εξαμηνο εχει ραγδαια υποτροπη με διαρροιες καθε μερα (5 φορες τη μερα νερο) και εχουμε παει σε παρα πολλους γιατρους. Τον Αυγουστο καναμε γαστροσκοπηση και κωλονοσκοπηση και μας ειπαν πως εχει φλεγμονοδη νοσο του εντερου η νοσο του chron.
Απο τοτε ομως που εκανε αυτες τις εξετασεις και πηρε και ειδικη αγωγη με κορτιζονη και προβιορικα αρχισε να χανει την ορεξη της για φαγητο και παιχνιδι και πλεον ειναι σε πολυ κρισιμη κατασταση και απο 33 κιλα ειναι 19 και δεν θελει να φαει τιποτα.
Της δινουμε μια αγωγη για τη νοσο του chron και μας εχουν πει πως αν δεν ανταποκριθει να της κανουμε ευθανασια.
Ηθελα να σε ρωτησω πως ειναι το δικο σου λυκοσκυλπο και αν εχεις μεινει ικανοποιημενη απο καποιο γιατρο.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη αγωγη, καθως εξαρταται τι προκαλει την φλεγμονη στο εντερο (αλλεργια, αυτοανοσο κλπ). δες εδω Chronic Enteropathies in Small Animals - Digestive System - MSD Veterinary Manual κι εδω Inflammatory Bowel Disease in Dogs | VCA Animal Hospital
μηοως η δοση της κορτιζονης ηταν παραπανω απ οτι επρεπε? ψαξε λιγο στο google (στα αγγλικα καλυτερα) μηπως υπαρχει καποια αγωγη που δεν εχετε δοκιμασει η αν καποιος αλλος ειχε επιτυχια (αν ψαξεις σε φορουμ στο εξωτερικο ισως βρεις κατι επιπλεον)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ευθανασία για Crohn's/IBD? Όχι ότι είναι εύκολες νόσοι κ ότι ξέρουν κ πολλά για αυτές, αλλά δεν είναι θανατηφόρες ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες. Κάνε αυτό που σου λέει ο/η από πάνω και ψάξε κ άλλους γιατρούς να τη βοηθήσουν να βγει από την τωρινή κατάσταση γιατί είναι επικίνδυνη. Κ μετά συνέχισε το ψάξιμο, ειδικά με τη διατροφή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3