Λυκόσκυλο 5 μηνών


Giorgos99

Member
16 Οκτωβρίου 2022
19
0
24
Καλησπέρα έχω ένα θυληκό λυκόσκυλο 5 μηνών.. Το ταΐζω εδω και 3 μήνες την RC maxi puppy και την τελευταία εβδομάδα την τρώει αργά και χωρίς καθόλου όρεξη. Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή τροφή super premium. Την πήγα προχθές στον κτηνίατρο και όλα είναι οκ... Μάλλον την βαρέθηκε.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Η rc δεν έχει και τα καλύτερα συστατικά για έναν σκύλο υπάρχουν πολλές καλές ας πούμε εταιρίες όπως Brit κλπ το βασικότερο είναι να του κάτσει καλά και να έχει σαν πρώτο συστατικό το κρέας
 
  • Like
Reactions: Giorgos99


Giorgos99

Member
16 Οκτωβρίου 2022
19
0
24
Η rc δεν έχει και τα καλύτερα συστατικά για έναν σκύλο υπάρχουν πολλές καλές ας πούμε εταιρίες όπως Brit κλπ το βασικότερο είναι να του κάτσει καλά και να έχει σαν πρώτο συστατικό το κρέας
Μπορεις να μου πεις ποια συγκεκριμενα..
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Είναι ανάλογα πως θα κάτσει στον κάθε σκύλο δες την Brit fresh στο δικό μου πριν αλλάξω σε μπαρφ έτρωγε την beef and pumpkin
 
  • Like
Reactions: Giorgos99


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Μπορείς να δεις και nd και acana,προσοχή να μην είναι κωδικός με πρωτεΐνη πάνω από 30, εκτος κι αν είναι πολύ αθλητική. Naturea επίσης,essentials,platinum. Θα σου πουν κι άλλες ίσως οι φίλοι εδώ,πάντως αυτές κι αυτή που πρότεινε ο theodss1, είναι κλασεις ανώτερες από την Royal canin,που δυστυχώς είναι πολύ χαμηλής ποιότητας τροφή με πολύ δυνατό marketing..
Το θέμα είναι βέβαια να κάτσει κ καλά,στο σκυλάκι, μπορεί να είναι κορυφαία ποιοτικά η τροφή αλλά να έχει πχ κάποια δυσανεξία σε καποιο συστατικό. Οπότε,θα κάνεις κάποιες δοκιμές ίσως μέχρι να καταλήξεις!
 
  • Like
Reactions: Giorgos99












Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Μπορεί να έχει άλλο κρέας ως βασικό συστατικό, δεν είναι ανάγκη να είναι κοτόπουλο. Αρκεί να του κάθεται καλά και να είναι όντως βασικό,με μεγάλο ποσοστό δλδ. Πρόσεξε αν κοιτάς συστατικά, αν το κρέας το αναφερει ως αφυδατωμενο η οχι. Αν είναι αφυδατωμενο, είναι αυτό που μένει μετά το μαγείρεμα. Αν όχι,περιέχει και την υγρασία,οπότε μετά το μαγείρεμα πέφτει το ποσοστό.
Σχετικά με grain free,θεωρητικά είναι καλύτερες,αλλά έχουν υπάρξει κάποιες έρευνες τελευταία που συσχετιζουν τις gf με κάποιες καρδιοπαθειες. Γενικά αυτές έχουν υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης και το σκυλί πρέπει να αθλειται αρκετά αν τρώει τέτοιες. Το ήπαρ πχ μπορεί να καταπονειται με το μεταβολισμο αυτών των τροφών.
Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει στο ότι καλό είναι να υπάρχει ποιοτικός υδατάνθρακας σε χαμηλά ποσοστά. Πχ βρώμη,κάστανο ρύζι, πατάτα και κυρίως γλυκοπατα (οι δύο τελευταίες είναι κ σε κάποιες gf). Aκομα κ λίγο καλαμπόκι θα μπορούσε να προσφέρει θρεπτικά στο σκυλι,με την προϋπόθεση ότι το μεταβολίζει καλα (πολλά σκυλιά έχουν αλλεργία η δυσανεξία σε αυτο).
Σε ζάλισα μάλλον, αν επιλέξεις κάποια από τις πιο πάνω ή από άλλες που έχουν προτείνει άλλοι φίλοι εδώ σε άλλα νήματα,θα είσαι καλυμμένος νομίζω. Να διαβάζεις καλά τις οδηγίες ταισματος!
 
  • Love
Reactions: Giorgos99


Giorgos99

Member
16 Οκτωβρίου 2022
19
0
24
Μπορεί να έχει άλλο κρέας ως βασικό συστατικό, δεν είναι ανάγκη να είναι κοτόπουλο. Αρκεί να του κάθεται καλά και να είναι όντως βασικό,με μεγάλο ποσοστό δλδ. Πρόσεξε αν κοιτάς συστατικά, αν το κρέας το αναφερει ως αφυδατωμενο η οχι. Αν είναι αφυδατωμενο, είναι αυτό που μένει μετά το μαγείρεμα. Αν όχι,περιέχει και την υγρασία,οπότε μετά το μαγείρεμα πέφτει το ποσοστό.
Σχετικά με grain free,θεωρητικά είναι καλύτερες,αλλά έχουν υπάρξει κάποιες έρευνες τελευταία που συσχετιζουν τις gf με κάποιες καρδιοπαθειες. Γενικά αυτές έχουν υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης και το σκυλί πρέπει να αθλειται αρκετά αν τρώει τέτοιες. Το ήπαρ πχ μπορεί να καταπονειται με το μεταβολισμο αυτών των τροφών.
Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει στο ότι καλό είναι να υπάρχει ποιοτικός υδατάνθρακας σε χαμηλά ποσοστά. Πχ βρώμη,κάστανο ρύζι, πατάτα και κυρίως γλυκοπατα (οι δύο τελευταίες είναι κ σε κάποιες gf). Aκομα κ λίγο καλαμπόκι θα μπορούσε να προσφέρει θρεπτικά στο σκυλι,με την προϋπόθεση ότι το μεταβολίζει καλα (πολλά σκυλιά έχουν αλλεργία η δυσανεξία σε αυτο).
Σε ζάλισα μάλλον, αν επιλέξεις κάποια από τις πιο πάνω ή από άλλες που έχουν προτείνει άλλοι φίλοι εδώ σε άλλα νήματα,θα είσαι καλυμμένος νομίζω. Να διαβάζεις καλά τις οδηγίες ταισματος!
Σε ευχαριστώ πολύ δεν με ζάλισες καθόλου με βοήθησες αρκετά.. Μάλλον καταλήγω εδώ... Acana Puppy Large Breed 11,4kg ή εδώ Black Olympus Puppy Maxi Chicken & Brown Rice 12kg
 
Last edited:




Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Εγω μεταξυ των δυο,θα διαλεγα acana,αξιόπιστη και με παρα πολυ καλές πρωτες ύλες,απο καναδα προερχομενες. Πολυ καλό σύστημα ελέγχου από όσο έχω ψάξει.
Προσοχή λίγο στην πρωτεΐνη,33% αρκετά υψηλή. Θα έκανα μια ερώτηση στον κτηνίατρο για αυτό. Από άποψη συστατικών πάντως,αξιοζήλευτη.
Η black Olympus είναι της εταιρείας που βγάζει κ ambrosia. Τάιζα παλιά την τελευταία, μου φάνηκε πως έπεσε πολύ η ποιότητα, το έβλεπα στην κροκέτες,πιο λιπαρες, θρυμματιζοταν κ άλλαξαν λίγο κ τα κοπρανα. Μπορεί να είναι δική μου αίσθηση,διάβασα όμως κ περιπτώσεις όπου βρήκαν έντομα μέσα σε κλειστό σακί. Μπορεί όμως να είναι τυχαία περιστατικά, ας πει κάποιος άλλος αν γνωρίζει,καλά είναι τα συστατικά γενικά,δε βλέπω ποσοστό ρυζιού μόνο. Καλώς ανεκτό ποσοστό πρωτεΐνης για τα περισσότερα σκυλακια νομίζω.
 
  • Love
Reactions: Giorgos99






Giorgos99

Member
16 Οκτωβρίου 2022
19
0
24
Σας ευχαριστώ πολύ.. από ότι μ είπε κ η Κτηνιατρος πρέπει να κάνω παρα πολλη ομαλή μετάβαση στην acana τουλάχιστον 15 ημερες