Λυπαμαι πολυ ...


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Ονομαζω το θεμα μου λυπαμαι πολυ γιατι πραγματικα λυπαμαι που εχασα το ζωο μου ετσι αδικα και τωρα θα εχω τυψεις για παντα,γιατι τωρα που εγινα μελος στο forum διαβαζω και μαθαινω περισσοτερα πιστευω οτι ισως να ειχα κανει το κατι περισσοτερο.Ολα ξεκινησαν το προηγουμενο Πασχα οταν ο Ακιτα μου ο οποιος ηταν πολυ μεγαλοσωμος και γεροδεμενος,ψηλος και γυρω στα 45 kgr ειχε φτασει,επισης παιχνιδιαρης,υπερκινητικος τρεχαμε καθημερινα μπολικα χιλιομετρα στα χωραφια εκει να μην πολυλογω ουτε σημαδι ποτε κακης υγιειας εδειξε το ζωο με μηνιαιες επισκεψεις,εξετασεις 6μηνες κ.τ.λ.Νομιζα οτι τα ειχα ολα υπο ελεγχο και οτι το σκυλι ειχε τα παντα,τα καλυτερα,τα πιο ακριβα.Καποια στιγμη οπως ειπα πριν αρχισε το σκυλι να τρεμει.Τρεμανε τα πισω ποδια του και σιγοεκλαιγε.Ηταν πρωι Αναστασης πηρα αμεσως στην ιδιωτικη κλινικη που ηταν οι γιατροι του και τους ειπα να στειλουν γιατρο αμεσα.Ηρθε.Μας πηρε 50€ επισκεψη για να μας πει οτι μαλλον μυρισε θηλυκο και εχει αυτην την συμπεριφορα θελει να ζευγαρωσει.Δεν το πιστεψα αυτο φυσικα και περιμενα να δω καποιο αλλο συμπτωμα μες την ημερα.Δεν εδειξε τιποτα για 3 ημερες επομενες τουλαχιστο.Μες την βδομαδα που ακολουθησε την ωρα που τον χτενισα και μετα πηγε να κατουρησει στην αυλη και ειδα οτι ζοριζεται υπερβολικα να ουρησει και στην τελικη εβγαλε 3 σταγονες ουρα χωρις να παραπονεθει η' να κλαψει.Φυσικα παρολο που ηταν βραδυ πηρα κατευθειαν στην κλινικη και ειπα το προβλημα.Μου εκλεισαν ραντεβου για το πρωι και ηρθαν και τον πηραν για να τον εξετασουν δεν μπορουσα να ειμαι παρον γιατι επρεπε να ανοιξω το μαγαζι και δεν μπορουσα να τον παω γιατι δεν χωρουσε στο οχημα μου(τα διευκρινιζω πριν με κραξετε).Σταματαω λιγο εδω,οπως ειπα ειναι μεγαλη ιστορια και θα γινει κατεβατο ολοκληρο και κουραστικο.Οποτε ρωτηστε κατι αν θελετε και συνεχιζω... :wink:
 




perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Δεν πιστεύω ότι τον έχασες εκεινή τη μέρα ? :shock: :shock: :shock:
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Συνεχιζω λοιπον,με παιρνουν τηλεφωνο στην δουλεια η γιατρος και μου λεει οτι εμφανιζει συμπτωματα ουρολοιμωξης το σκυλι και επειδη δεν μπορουσε να κατουρησει τον ειχε απο το πρωι στον καθετηρα και του αδειασε τις κυστες και καπως ξελαφρωσε.Ξεκιναμε μου λεει θεραπεια για ουρολοιμωξη και βλεπουμε.Τον κρατησε στην κλινικη εκεινο το βραδυ και μου τον επεστρεψαν την αλλη μερα με συνταγολογιο και τις εξετασεις που εγιναν ενα καρο πληρωνω 324€.Ξεκιναμε την θεραπεια για 10 μερες ολα καλα ζοριζεται αλλα κατουραει καπως.Σκεφτηκα οτι ηταν οξεια λοιμωξη και λογικο ηταν να καθυστερει η αναρρωση πληρως.Μετα τις δεκα ημερες τον ξαναπαιρνουν κανουν εξετασεις,υπερηχους,ακτινογραφιες και διαφορα αλλα τον κρατανε 4 μερες και μου τον επιστρεφουν λεγοντας οτι παει καλυτερα και να συνεχισουμε τα φαρμακα προσθετοντας ακομα ενα για καλυτερα.Πληρωνω...Κανενα προβλημα...Περναμε ετσι τον μηνα παμε για Ιουνιο και ο σκυλος ειναι αρκετα καλα,κατουραει τρωει , παιζει ,τρεχει.Εχω χαρει υπερβολικα τον στελνω μεσα Ιουνιου για εξετασεις μου λενε οτι ειναι πολυ καλυτερα και κοντευει να αναρρωσει πληρως να μην στεναχωριεμαι.Φευγουμε στο χωριο του πεθερου μου τον εχω μες την φυση ολα καλα και ξαφνικα σταματαει αρχες Ιουλιου να τρωει.Αρχιζω να ψωνιζω κρεατα φρεσκα ,του μαγειρευω,του ψηνω και αρχιζει σιγα σιγα να ξανατρωει.Γυριζουμε στο σπιτι συνεχιζουμε να τρωμε με αυτον τον τροπο γιατι μονο ετσι ετρωγε και ξαφνικα παρατηρω οτι δεν πινει νερο καθολου.Πρωτη μερα,στην 2η παιρνω τους γιατρους ετσι κ ετσι λεω,μου λενε παρακολουθησε τον και ξαναμιλαμε.Την Τριτη μερα βλεπω σαν απο ταινια το ιδιο σκηνικο τον σκυλο πανω στο χορταρι να προσπαθει να κατουρησει σαν θηλυκο και να τρεχουν σταγονιτσες με αιμα αντι για ουρα.Πρωτη φορα ειδα σκυλο να δακρυζει στην ζωη μου.Πηγαινω στην κλινικη ξανα συνοδεια και ξεκιναει το μαρτυριο του ζωου με εξετασεις ξανα απο την αρχη το βαζουνε σε κλουβι στον ορο για να τον παρακολουθουν φαρμακα,ενεσεις,ορους χιλιες τρυπες και δεν βρισκουν τιποτα.Στο τελος απαιτω παρουσια ολων μας να μεταφερθει στο πανεπιστημιακο κτηνιατρειο για περαιτερω βοηθεια εχω αγανακτησει να μην βρισκει κανεις τιποτα.Κανονιζουμε το ραντεβου το σκυλι εχει χασει 15 κιλα δεν εχει κουραγιο να σταθει στα ποδια του και ουτε να σηκωσει καν το κεφαλι του.Πριν ξημερωσει η αλλη μερα με παιρνουν και μου λενε οτι δεν εβγαλε τη νυχτα....δεν βρεθηκε ποτε τι ειχε και εχω παντα το αναπαντητο ερωτημα.Τι εγινε????
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Λυπάμαι πολύ για το ζωάκι σου LUNA07… :cry:
Απίστευτη ιστορία…
Εύχομαι ολόψυχα η μικρή σου να είναι καλότυχη και να μην περάσει ποτέ κανείς μας τον ίδιο εφιάλτη…
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
1ον (είσουν άτυχη??????) έπεσες σε κάτι πολύ σπάνιο το οποίο δεν μπορούσαν να το αντιμετωπίσουν???

2ον (έκανες ότι έπρεπε να κάνεις. πήγε τον σκύλο σε κλινική) από τα λεφτά που πλήρωσες καταλαβαίνουμε ότι (μάλλον) του έκαναν αρκετές εξετάσεις

3ον (εδώ φταίς). το σκυλί δεν έτρωγε και εσύ δεν υποπτεύφτηκες.
του αγόρασες κρέας για να φάει.
κάλυψες δηλαδή το πρόβλημα (για πόσο καιρό?????) και όταν το πήγες ήταν αργά πλέον.

δυστηχώς τα σκυλιά δεν μπορούν να μας πουν αν και που πονάνε.

είναι δική μας ευθύνη να παρατηρούμε και να αποφασίζουμε πότε πρέπει να πηγαίνουμε το σκυλί στον γιατρό.

επίσεις κάποιες αρρώστειες δεν έχουν σοβαρά συπτώματα ή τα συμπτώματα τους μοιάζουν μα άλλες αρρώστειες.

εκεί έρχετε η εμπειρία η γνώση και η θέληση του κάθε κτηνίατρου να βοηθήσει.

έχω χάσει και εγώ σκυλί στο παρελθόν από κτηνίατρο.

είχε συμπτώματα που έδειχναν ερλίχια και αυτός παρέλυε.

δε μπορώ να κατηγορήσω κανέναν αλλά ΞΕΡΩ ότι όταν κατάλαβα ότι κάτι δεν πήξαινε καλλά έκανε ότι ήταν δυνατό.

πιστεύω ότι το ίδιο έκανες και εσύ
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Σ'ευχαριστω ROTTIE δεν πιστευω οτι θα ημουν δυνατη αρκετα να το ξαναπερασω αυτο.Πεφταμε για υπνο και νομιζαμε για τρεις μηνες οτι καποιος σκαβει τον κηπο, καποιος κατουραει και ακουγεται στο χωμα ,καποιος πινει νερο χλαπα χλουπα....ολοι οι ηχοι που μας εκαναν να γελαμε με τον αντρα μου και στο τελος να κλαιμε με λυγμους οταν συνειδητοποιουσαμε οτι ειναι αδειο το σπιτακι του.Το εκτροφειο ειναι ομως ακομη εκει και το υποσχεθηκαμε οτι οταν θα ειμαστε καλα ψυχολογικα θα παρουμε εναν αντικαταστατη γιατι μας λειπει πολυ. :wink:
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Μακη πιστεψε με ειχα ξεχασει μεχρι και εμβολια των παιδιων για να τρεχω και να ασχολουμαι με το σκυλι ,δεν μπορω να σου πω με τις τελειες λεπτομερειες τα διαστηματα τα ειχα ολα σημειωμενα με ημερ/νιες για το δικαστηριο αλλα στο τελος την ψωνισα και τα πεταξα.Αυτο που λες για την παραλυση σιγα σιγα το ειχε προς το τελος,κατουρουσε αιμα,πρασινιζε το πεος του και οταν τον επλενα εγω απο κατω εδειχνε σαν να ανακουφιζεται και να ηρεμει...δεν βρισκανε τιποτα.Τον ειδαν πανω απο 6 γιατροι.Εγω με την κλινικη πλακωθηκαμε ασχημα...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
oscar said:
τι ηλικια ειχε ο σκυλος?
Ο σκυλος ηταν 2 ετων μολις
Οσο για το οτι φταιω,φταιω που τους εμπιστευθηκα,αν ηξερα καλυτερα θα πηγαινα παντου για να τον σωσω.Δεν το πιστεψα οτι θα πεθαινε απο τετοια συμπτωματα ουτε μια στιγμη.Αυτο ηταν το μεγαλυτερο λαθος μου.
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Απ'οτι βλεπω Falko εισαι απο Θεσ/νικη θα την ξερεις την κλινικη γιατι αυτης της κλινικης υπηρξαν πολλα θυματα οπως εγω που δεν ειχαν γνωσεις.Στην υποθεση της νεκροψιας ηταν που εγινε ο χαμος γιατι πηραν τηλεφωνο μετα τον θανατο και ζητουσαν αλλα 925€ με αδιευκρινιστες αιτιολογιες,οποτε πηγε ο αντρας μου απο εκει να ζητησει και νεκροψια πριν τους πληρωσει.Ειπαν λοιπον οτι θα την κανουν και θα μας ενημερωσουν.Μετα απο 2 ημερες μας παιρνουν και μας λενε οτι παγωσε εντελλως και δεν μπορουν να δουν τιποτα και φυσικα καταλαβαμε οτι μας δουλευουν γιατι συνεχιζαν να ζητουν τα χρηματα επιμονα και τους ειπε ο αντρας μου οτι θα προχωρησει σε καταγγελια και μηνυση.......
 


bulldy

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2006
67
0
Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι σου LUNA07…
Εχασα και γω σκυλάκι χωρίς να μάθω ποτέ τι είχε και ξέρω....
Σου εύχομαι τα καλύτερα για την μικρή σου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
luna τι να πω..λυπαμαι πολυ..!!!
ο μεγαλυτερος εφιαλτης μου ειναι οι εμποροι κτηνιατροι..
εξετασεις αιματος δεν του κανανε?το συκωτι,τα νεφρα η καρδια ο αιματοκριτης τι στο καλο δεν εδειξαν τιποτα..?μηπως ειχε καρκινο στην ουροδοχο κυστη?
τι να πω..δυστηχως υπαρχουν εμποροι ,..υπαρχουν χασαπιδες,..και δυστηχως τελουν τον ρολο του γιατρου..
Εσυ εκανες πιστευω τα παντα..
ας ειναι καλα εκει που ειναι τωρα..και να εχει η μικρη μια καλυτερη τυχη μακρια απο κανεναν εφιαλτη..ολοι μας..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
:shock: :shock: Eπρεπε να κάνεις μήνυση ... εγώ σε μία παρόμοια περίπτωση, ακόμα το μετανιώνω, με αντίστοιχη ''κλινική'' της Αθήνας ... για να φανταστείτε χάσαμε rottweiler 16 μηνών, υγιέστατο, 55 κιλά, με 1000 ευρώ εξετάσεις μέσα σε μία εβδομάδα, (τόσο κράτησε η ταλαιπωρία του ζώου) και οι πρώτες 3 μέρες πέρασαν με ρυζοκοτόπουλο ... :? ενώ την τέταρτη στην ίδια κλινική διεγνώσθη με ακτινογραφία όγκος τεραστίων διαστάσεων στο στήθος, ο οποίος τελικά ήταν ... η καρδιά :shock:

Σχετικά με την περίπτωση του Akita σου, να τολμήσω ... νεφρική ανεπάρκεια / προστάτης ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
να ρωτησω κατι.. πειραζει να αναφερουμε τις χασαποκλινικες να μην εχει κανενας μας τετοια τυχη??

denis..ακου εκει διαγνωστικε ογκος ο οποιος ηταν η καρδια..καλα μου φαινετε
οτι σε καμια ρουμανια θα γιναν κτηνιατροι αυτοι..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
denis..ακου εκει διαγνωστικε ογκος ο οποιος ηταν η καρδια..καλα μου φαινετε
οτι σε καμια ρουμανια θα γιναν κτηνιατροι αυτοι..
Δεν ειναι και τοσο σπανια περιπτοση μου φαινεται!
Της δικιας μου βρηκαν "σκιες" στο πνευμονη και οταν εδειξα την ακτινογραφια σε αλλον γιατρο γελασε παρα πολυ, επειδη εκει που ειχε τις σκιες δεν ηταν ουτε καν το πνευμονη, αλλα η καρδια, η οπια ειχε μια φλεγμονη (μυοκαρδιτιδα)- και αυτη φαινοταν!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ε καλα τωρα παμε καλα ρε παιδια ..ουτε μια ακτηνογραφια δεν μπορουν να ξεχωρισουν..τι γινετε βαζει ο καθενας μια ασπρη ρομπα απο την ντουλαπα του και το παιζει γιατρος..γιατι να πηρε πτυχιο απο σοβαρη σχολη χωρις να ξερει να ξεχωρισει μια ακτινογραφια μου φαινετε αδυνατο.. :evil: :evil:
εχουμε γεμισει με ψευτογιατρους....!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
kango1 said:
εχουμε γεμισει με ψευτογιατρους....!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:
Ετσι φαινεται!!

Η συνγκεκριμενη ιατρος που διεγνωσε και την "σκια στο πνευμονη" ειχε εφιμερια, νυχτα, μονη της σε μεγαλη κλινικη στην Αττικη και ειχε μολις πριν απο λιγες μηνες αποφοιτισει στην Ιταλια.
Μας ειπε καιολας οτι θελει να παρει ειδικοτητα στους υπερηχους και τετια!
Και να μην ξεχοριζει καρδια απο πνευμονη- ελεος δηλαδη!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95