ΜΕΙΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΣΕ ΕΚΘΕΣΕΙΣ


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Με αφορμή άλλο topic και ρίχνοντας μια ματιά σε παλαιότερους καταλόγους διαπιστώνω μία ραγδαία μείωση των συμμετοχών και για παράδειγμα σας αναφέρω
ΚΟΕ CACIB 1999 Ντόμπερμαν 68 συμμετοχές :shock:
ΚΟΕ CACIB 2000 Ντόμπερμαν 68 συμμετοχές :shock:
ΚΟΕ CACIB 1999 Ροτβαιλερ 141 συμμετοχές :shock:
ΚΟΕ CACIB 2000 Ροτβαιλερ 106 συμμετοχές :shock:
Τι πιστεύετε ότι ευθύνετε για την δραματική μέιωση των συμμετοχών στις εκθέσεις :?: :?:
Οι όμιλοι :?: , οι κριτές :?: , η νοοτροπία μας :?:
 








ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
υπάρχουν πολλοί λόγοι

βασικά έπιασες 2 ΄περίεργες ΄χρονιές αφού για διάφορους λόγους και πριν και μετά δεν υπήρχαν τόσες συμμετοχές στις συγκεκριμένες φυλές

με το ευρώ υπήρξε μια σοβαρή οικονομική αναταραχή άρα οικονομικοι

ο κόσμος άρχισε να μαθαίνει άρα λαμόγια - αεριτζήδες εξαφανίστηκαν

δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να πας

πας δεν πας αν θες ζευγαρώνεις

χαρτιά τα ίδια θα πάρεις

οι όμιλοι (σχεδόν ολοι αν όχι όλοι) έπαψαν να λειτουργούν

και πολλά άλλα παρεμφερεί
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτές τις δύο φυλές, απλά τις ανέφερα σαν παράδειγμα. Και τα Μποξερ τότε ήταν 50 και 38 συμμετοχές αντίστοιχα ή ακόμα και τα Κούρτσχαρ ήταν 39 και 43 συμμετοχές πάλι αντίστοιχα :shock:
Γενικά μιλάω ότι έχουν μειωθεί δραματικά οι συμμετοχές και αναρωτιέμαι τι φταίει και τι μπορεί να γίνει για να διορθωθεί η όλη κατάσταση :?:
Έχετε να προτείνετε κάτι για να υπάρχει ενδιαφέρον απο τον κόσμο να συμμετέχει στις εκθέσεις :?:
Ή ακόμα να τολμήσω να ρωτήσω πόσοι από τους αγοραστές κουταβιών σας συμμετέχουν σε εκθέσεις μετά απο παρότρυνση σας :?:
Μήπως τελικά ο απλός κόσμος νομίζει ότι ο χώρος των εκθέσεων είναι μόνο για "λίγους" και "εκλεκτούς" και τα πάντα είναι στημένα και για αυτό δεν συμμετέχει ή τις θεωρεί "καλλιστεία" και τις απαξιώνει :?: :?:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
elena

Μήπως τελικά ο απλός κόσμος νομίζει ότι ο χώρος των εκθέσεων είναι μόνο για "λίγους" και "εκλεκτούς" και τα πάντα είναι στημένα και για αυτό δεν συμμετέχει ή τις θεωρεί "καλλιστεία" και τις απαξιώνει
δεν είναι ο μοναδικός αλλά είναι ο κυριότερος

πόσες συμμετοχές υπήραχν το 1998 και πόσες το 2001 στι;ς φυλές που ανάφερες??


ΜΑΚΗΣ

βασικά έπιασες 2 ΄περίεργες ΄χρονιές
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Το 1998 είχαμε
Ροτβαιλερ 84
Ντομπερμαν 45
Μποξερ 27
Κουρτσχαρ 45
:!: :!: :!: :!: :!:
Οπότε και παλι βλέπεις ότι τα νούμερα έχουν αισθητη διαφορά απο τα σημερινά :!:
Για το 2001 δυστυχώς δεν έχω κατάλογο (ήταν μία απο τις χρονιές που δεν συμμετείχα λόγω μετακόμισης στην ΄Κρήτη ) και δεν έχω στοιχεία να σου παραθέσω.
Το θέμα είναι όμως δεν είναι να ασχολούμαστε μόνο με τα νούμερα, αλλά με την ουσία των πραγμάτων. Και η ουσία είναι ότι οι συμμετοχές για κάποιους λόγους έχουν μειωθεί αρκετά. Σε κάποιες φυλές μπορεί να φταίει το
Οτι δεν μπορουμε να γινουμε Πρωταθλητης Ελλαδος !!(Rottweiler
στις υπόλοιπες όμως :?: :?: :?:
Και ξαναλέω τι πιστέυετε ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φταίει και τι μπορεί να γίνει για να ανέβουν πάλι οι συμμετοχές :?:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ενημέρωση

διάφορα happening κατά την διάρκεια της έκθεσης

μείωση τιμής συμμετοχής σε αδιαφόρες κατηγορίες (κουτάβια - βετεράνοι)

επαναδραστηριοποίηση ομίλων φυλής

ακόμη και μια κονκάρδα στους συμμετέχοντες όπως είχε πει η Falco

αυτά προς το παρών
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Η μειωση οφειλεται στο οτι παιζουν μονο οσοι μπορουν να κερδισουν τη δεδομενη στιγμη, "επαγγελματικα". Παλιοτερα υπηρχαν περισσοτεροι που επαιζαν και για το παιχνιδι. Στο ντομπερμαν δεν ειχε πολλα λαμογια, οσο πολλους ερασιτεχνες με ικανοποιητικα σκυλια, κατι που ηταν καλο. Αλλα πολλοι απο αυτους απομακρυνθηκαν αφου "περασε η εποχη" του συγκεκριμενου σκυλου. Τωρα παιζουν κυριως επαγγελματιες εκτροφεις η αμεσα συνδεομενοι με επ. εκτροφεις (στην ουσια παλι οι εκτροφεις). Και παιζουν με προγραμμα.
Αυτη τη στιγμη για παραδειγμα, εγω εχω-ελεγχω τουλαχιστο 15 σκυλια που εχουν ελπιδες σοβαρης διακρισης -βασει αποτελεσματων- αλλα θα παιξω μονο 1-2 ανα εκδηλωση και ποτέ τα ιδια-money talks.
Υπαρχουν αυτh τη στιγμη 2 επιδοξοι ερασιτεχνες εκτροφεις χωρις γεννα αλλα με καλους σκυλους που συμμετεχουν σχεδον παντα με τα ιδια σκυλια(3 σκυλια συνολικα).
 


Johnspike

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2007
56
0
www.geocities.com
..

ίσος οι συμμετοχές πριν 7-10 χρονια ήταν k αποτέλεσμα τις μόδας.ο καθένας ήθελε ένα rottweiler πχ,έπαιρνε ένα,μπροστά του άνοιγε ένας καινούριος κόσμος,εκπαίδευση-εκθέσεις-διακρίσεις ktl.me τον καιρό η μόδα τελειωσε k έμειναν αυτοί που ασχολούνται υπεύθυνα με την οποια φιλί.
η τιμή συμμετοχής σε μια έκθεση δεν νομίζω ότι είναι αποτρεπτικός λόγος.στο θέμα αυτό έχουν ευθύνη όλοι,από ομίλους μέχρι εκτροφείς.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αλλα μηπος φταει καιολας, οτι το 99 ειχε 3-4 εκθεσεις αθηνα και μια δυο επαρχια.
Τοτε ο αλλος απο καλαματα, κορινθο, πατρα, λαρισσα κλπ, κατεβαινε να δειξει τον σκυλο του σε μια-δυο.
Τωρα εχει εκθεσεις παντου στην ελλαδα.
Και ακομα και ο Σαλονικιος, αν δεν ειναι φανατικος με της εκθεσεις, θα παει κατερινη και δε θα κατεβει Αθηνα π.χ.


Θυμαμαι το '99! ημουν υπευθυνη στιβου στιν Εκθεση του ΚΟΕ στο ΕΚΕΠ στα γερμανικα ποιμενικα- ειχε πανω απο 100 (114 αν θυμαμαι καλα) συμμετοχες, και τις δυο μερες μονο γερμανικα ποιμενικα εκρινε ο κριτις!

Τωρα ψαχνουμε να δουμε Γ.Π με το φακο.
Στην εκθεση του ΟΚΑ τον περασμενο Νοεμβριο ειχε 7 συμμετοχες!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Αλλα μηπος φταει καιολας, οτι το 99 ειχε 3-4 εκθεσεις αθηνα και μια δυο επαρχια
ακουγεται λογικο...αλλα σιγουρα δεν ειναι μονο αυτο
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
καινούριο κατάλογο με 16 συμμετοχές δεν έχεις ??
Επειδή έχω γι΄αυτό αναρωτιέμαι τι έγιναν όλοι αυτοι οι εκθέτες και κατα συνέπεια οι συμμετοχές :!: :!:

Τωρα ψαχνουμε να δουμε Γ.Π με το φακο.
Στην εκθεση του ΟΚΑ τον περασμενο Νοεμβριο ειχε 7 συμμετοχες
Στην συγκεκριμένη φυλή μπορείς να δείς και το εξείς παράδοξο " την μία μέρα 7 συμμετοχές και την επόμενη 50 αν ο κριτής είναι του S.V " οπότε εκεί είναι μάλλον θέμα κριτή :)
Στις υπόλοιπες φυλές είναι το θέμα :!:
Συμφωνώ για την διασπορά των εκθέσεων σε όλη την Ελλάδα και σαφώς κάποιος απο μία επαρχιακή πολη θα προτιμήσει να παέι στην κοντινότερη πόλη, αλλά παρατηρώ ότι οι ιδιοι και ιδιοι εκθέτες πάνε παντού, λίγες είναι οι εξαιρέσεις επαρχιωτών εκθετών που πάνε μόνο στην κοντινότερη πόλη. Σε γενικές γραμμές ακόμα και οι εκθέσεις στις υπόλοιπες πόλεις εκτός Αθηνών στηρίζονται απο τους ίδιους εκθέτες (αυτούς που πάνε σχεδόν σε όλες ) :oops:
Απο προσωπική εμπειρία, όσο έμενα στην Αθήνα πήγαινα ΚΟΕ-ΟΚΑ αλλά και Θεσσαλονίκη γιατί τότε δεν γινόντουσαν αλλού εκθέσεις :D Τώρα που μένω στην Κρήτη πηγαίνω μόνο στην Αθήνα λόγω απόστασεων και δυσκολίας μετακίνησης προς άλλες πόλεις (π.χ μου είναι δύσκολο να φύγω απο την Κρήτη και να πάω στο Αγρίνιο ή στην Κατερίνη ).
Πάντως αν ο κριτής είναι SUPER και ξέρω ότι οργανωτικά η εκθεση αξίζει και θα υπάρχει και καλή παρέα τότε ναι θα το σκεφτώ να μπω στην διαδικασία να πάω και σε μία άλλη πόλη, διαφορετικά :( :( :(
 




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Εγω εχω δει απογοητευση απο παλαιοτερους συμμετεχοντες λογω μη αξιοκρατικης κρισης. Εχω μιλησει ανθρωπους παλαιους στο χωρο που εχουν απογοητευτει τοσο που δεν ξαναπατησαν σε εκθεση. Οχι γιατι δεν διακρινοταν ο δικος τους σκυλος αλλα γιατι δεν διακρινονταν τα καλυτερα της φυλης και ηξερες εκ των πρωτερων δυο τρεις εκτροφεις που επαιζαν για τον τιτλο ανεξαρτητα αν ηταν εξαιρετος για πρωτος ή εξαιρετος για τριτος ο σκυλος τους
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
elena said:
καινούριο κατάλογο με 16 συμμετοχές δεν έχεις ??
Επειδή έχω γι΄αυτό αναρωτιέμαι τι έγιναν όλοι αυτοι οι εκθέτες και κατα συνέπεια οι συμμετοχές :!: :!:

Τωρα ψαχνουμε να δουμε Γ.Π με το φακο.
Στην εκθεση του ΟΚΑ τον περασμενο Νοεμβριο ειχε 7 συμμετοχες
Στην συγκεκριμένη φυλή μπορείς να δείς και το εξείς παράδοξο " την μία μέρα 7 συμμετοχές και την επόμενη 50 αν ο κριτής είναι του S.V " οπότε εκεί είναι μάλλον θέμα κριτή :)
Στις υπόλοιπες φυλές είναι το θέμα :!:
Συμφωνώ για την διασπορά των εκθέσεων σε όλη την Ελλάδα και σαφώς κάποιος απο μία επαρχιακή πολη θα προτιμήσει να παέι στην κοντινότερη πόλη, αλλά παρατηρώ ότι οι ιδιοι και ιδιοι εκθέτες πάνε παντού, λίγες είναι οι εξαιρέσεις επαρχιωτών εκθετών που πάνε μόνο στην κοντινότερη πόλη. Σε γενικές γραμμές ακόμα και οι εκθέσεις στις υπόλοιπες πόλεις εκτός Αθηνών στηρίζονται απο τους ίδιους εκθέτες (αυτούς που πάνε σχεδόν σε όλες ) :oops:
Απο προσωπική εμπειρία, όσο έμενα στην Αθήνα πήγαινα ΚΟΕ-ΟΚΑ αλλά και Θεσσαλονίκη γιατί τότε δεν γινόντουσαν αλλού εκθέσεις :D Τώρα που μένω στην Κρήτη πηγαίνω μόνο στην Αθήνα λόγω απόστασεων και δυσκολίας μετακίνησης προς άλλες πόλεις (π.χ μου είναι δύσκολο να φύγω απο την Κρήτη και να πάω στο Αγρίνιο ή στην Κατερίνη ).
Πάντως αν ο κριτής είναι SUPER και ξέρω ότι οργανωτικά η εκθεση αξίζει και θα υπάρχει και καλή παρέα τότε ναι θα το σκεφτώ να μπω στην διαδικασία να πάω και σε μία άλλη πόλη, διαφορετικά :( :( :(

Πολύ σωστές παρατηρήσεις, όπως και κάποιες προηγούμενες.

Να προσθέσω κάτι. Δεν γίνονται πια αναγνωρίσεις, οι οποίες για μια δεκαετία αύξαναν τον αριθμό των συμμετοχών.

Για τη μόδα, έχω κάποιες επιφυλάξεις. Πριν 15 χρόνια βλέπαμε πιο πολλές συμμετοχές σε κάποιες φυλές που γνώρισαν ακμή και παρακμή πλέον. Ίσως θα ήταν καλύτερη η εικόνα αν στατιστικά είχαμε τις συνολικές συμμετοχές από όλες τις εκθέσεις ανα αριθμό εκθέσεων.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
solco99 said:
Εγω εχω δει απογοητευση απο παλαιοτερους συμμετεχοντες λογω μη αξιοκρατικης κρισης. Εχω μιλησει ανθρωπους παλαιους στο χωρο που εχουν απογοητευτει τοσο που δεν ξαναπατησαν σε εκθεση. Οχι γιατι δεν διακρινοταν ο δικος τους σκυλος αλλα γιατι δεν διακρινονταν τα καλυτερα της φυλης και ηξερες εκ των πρωτερων δυο τρεις εκτροφεις που επαιζαν για τον τιτλο ανεξαρτητα αν ηταν εξαιρετος για πρωτος ή εξαιρετος για τριτος ο σκυλος τους
δηλαδή μιλάς για στημένες εκθέσεις αν κατάλαβα καλά
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
παιδια νομιζω οτι στημενες εκθεσεις υπαρχουν παντου..και δεν εννοω κυριολεκτικα σε πιανω και σου λεω οτι αυτος ο σκυλος θελω να κερδισει.. αλλα πχ ειμαι κριτης την πρωτη μερα,ειμαι στο δειπνο των κριτων,οι κριτες συζητουν μεταξυ τους,και την αλλη μερα παιρνω τον σκυλο της κολλητης μου που τυχαινει να ειναι και δικης μου εκτροφης και τον δειχνω στον κριτη που συμφαγαμε χτες το βραδυ...πως το βλεπετε αυτο?να το θεωρησουμε πλαγιο στησημο? 8)