ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ-ΟΜΑΔΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
εισαγωγικα στοιχεια για το αιμα,γενικα στον ανθρωπο:

η επιφανεια των ερυθροκυτταρων και η αντιγονικη της συνθεση στην επιφανεια της ειναι σημαντικη και καθοριζεται γενετικα.
απο τις διαφορες ομαδες αντιγονων τα σημαντικοτερα σηστηματα ειναι το ΑΒΟ και το Resus.

το συστημα ΑΒΟ ειναι το βασικοτερο,γιατι τα φυσικα αντισωματα αντι-Α,αντι-Β υπαρχουν σε καθε ατομο που δεν εχει ο αντιστοιχο αντιγονο.

η ομαδα Α εχει 2 υποομαδες,το ιδιο και η ΑΒ.

οταν γινει μεταγγιση αιματος ασυμβατη προς το συστημα ΑΒΟ,θα προκυψει ενδαγγειακη αιμολυση,πιθανοτατα πολυ σοβαρη.

το δευτερο συστημα ειναι το Reshus,που περιλαμβανει τα αντιγονα D,C,c,E,e, με πιο σημαντικο το D.

Rh(+) δηλαδη ισχυρο D αντιγονο.
Rh(-) οταν δεχθουν ερυθρα Rh(D) (+) σχηματιζουν αντι-Rh αντισωματα.
αυτο μπορει να συμβει κατα την μεταγγιση η την εγκυμοσυνη,η οποια μπορει να προκαλεσει στο μελλον αιμολυτικη αντιδραση με σοβαρες κλινικες συνεπειες.

η διαδικασια της μεταγγισης(συλλογη απο το δοτη,διατηρηση,διαχωρισμο,χορηγηση στο δεκτη του αιματος και παραγωγα του(ολικο,ερυθρα,αιμοπεταλια,πλασμα,κρυοκαθιζημα,λευκωματινη,γ-σφαιρινη,συμπυκνωμενοι παραγοντες πηξης)
#
ανθρωπο*:
σε μαζικη αιμορραγια--> ολικο αιμα

αναιμια-->συμπυκνωμενα ερυθρα
μια μοναδα ερυθρα ανεβαζει Ht κατα 3% η Hb κατα 1g/dl σε ενα 24ωρο
αυτολογη μεταγγιση για το μελλον.

ελεγχος συμβατοτητας: καθορισμος ομαδας αιματος δεκτη στο ΑΒΟ(DEA σκυλων 1.1,1.2,3,4,5,6,7,8-A1,A2,B,C,D,F,Tr,He η παλαια ονομασια)(DEA 1.1 (+) πανδεκτης,και με (-) πανδοτης.

και Rhesus.επιβεβαιωση της ομαδας,βασικος ελεγχος του ορου του ασθενους για αντισωματα εκτος ΑΒΟ,ελεγχος της διασταυρωσης ερυθρων του δοτη και ορου του δεκτη για την υπαρξη η μη συμβατοτητας(αιμολυση η συγκολληση),οταν δινεται ολικο αιμα πρεπει παντα να ειναι της ιδιας ΑΒΟ ομαδας(στα συμπυκνωμενα ερυθρα ειναι καπως αλλιως τα πραγματα),οι Rh(-) πρεπει να παιρνουν παντα αιμα Rh(-) kai oi R(+) μπορουν να δεχθουν αιμα και (+) και (-)

* σε εξαιρετικα επειγουσες καταστασεις αμεση χορηγηση Ο ομαδας Rh(-),αλλα και με τη χρηση βελονας.


επιπλοκες μεταγγισεων :
οι οξειες αντιδρασεις και οψιμες.

οξεια αιμολυτικη αντιδραση με ναυτια,εμετο,δυσπνοια,ριγος,πυρετο,υποταση κ.α

πυρετικη αντιδραση μη αιμολυτικη(ειδικα φιλτρα κατακρατησης περιοριζει την εμφανιση της)

αλλεργικη αντιδραση(κνησμος,εξανθημα και διακοπη της μεταγγισης και αντιισταμινικα)

υπερφορτωση της κυκλοφοριας (καρδιακη ανεπαρκεια,δυσφορια,ταχυκαρδια κ.α,και αντιμετωπιση με διουρητικα)

οξεια πνευμονικη βλαβη

σηπτικη αντιδραση(ριγος,πυρετος,μεχρι και βαρυ σηπτικο σοκ)
#
οψιμη αιμολυτικη αντιδραση(αιμολυτικη αναιμια με πυρετο μερικες ημερες μετα την μεταγγιση)

αιμοσιδηρωση

εμβολη αερα,θρομβοφλεβιτιδες,ηλεκτρολυτικες διαταραχες.

μεταδοση νοσηματων (ανθρωπο): ηπατιτιδα A,B,C,ρετροιους(HIV),κυτταρομεγαλοιο,συφιλη,ελονοσια.τοξοπλασμα,πλασμωδιο ελονοσιας,κ.α

σε ασθενεις με χρονια αναιμια-->συμπυκνωμενα ερυθρα

φρεσκο κατεψυγμενο πλασμα(fresh frozen plasma) σε αιμορραγικες διαθεσεις,κρυοκαθιζημα κ.α


οι καθαροαιμοι σκυλοι που ειχαν κανει ηδη στο παρελθον μεταγγισεις ειναι σε μεγαλυτερο κινδυνο για επιπλοκες..

στα οξεια συμπτωματα ειναι ο πυρετος,εμετο,αδυναμια,σοκ,κ.α

η υπερφορτωση μπορει να οδηγησει σε εμετο,βηχα,καρδιακη ανεπαρκεια,υποθερμια (συνηθως σε μικροσωμους σκυλους)

ο πυρετος η η χαμηλη πιεση μπορει να ειναι και απο καποια λοιμωξη-φλεγμονη και ειδικη θεραπεια με αντιβιοτικα ενδοφλεβια.

κατα τη διαρκεια <<κοιταμε>> τα ζωτικα σημεια του σκυλου συνεχεια,οπως και θερμοκρασια,χρωμα πλασματος,και πλευμονες.

υπαρχουν τα Quicktest για την ομαδα αιματος,τραπεζα αιματος ζωων εχω βρει στο FB,ενα ωραιο αρθρο εχει ο κ.ροζος κτηνιατρος που με μια αναζητηση στο google μπορει καποιος να βρει αρκετες λεπτομερειες και για τις τεχνικες,το χρονο,μοναδες,βαρος σκυλου,στο forum στην αναζητηση ''ομαδες αιματος'' π.χ η ''γινε αιμοδοτης''

πηγες:χειρουργικη Σμπαρουνη,παθολογια α.π.θ,petmd.com

*φιλικη συμμετοχη (guest star που λενε) μια φιλη απο το φορουμ, με την ιδεα της
 
  • Like
Reactions: marlei


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχει δηλαδή τράπεζα αίματος σκύλων στην Ελλάδα;;; Από πότε;;;
Εχω χάσει σκύλο επειδή δεν έβρισκα γνωστό με σκύλο στα κιλά του δικού μου.

Οι κτηνίατροι δεν ενημερώνουν τον κόσμο;;;


ΑΚΥΡΟ...

Σιγά μην υπήρχε...



https://www.facebook.com/TrapezaAimatosZoon

Η σελίδα αυτή έχει ως μοναδικό σκοπό τη δημοσίευση αγγελιών/ανακοινώσεων των υποψήφιων δωρητών αίματος ζώων, προκειμένου να διευκολύνει τους κηδεμόνες όσων ζώων ψάχνουν για κατάλληλο δότη.


Αντιστοίχως, θα δημοσιεύονται επίσης οι ανάγκες ζώων για λήψη αίματος.



http://www.adespoto.gr/index.php?op...filon-mas&catid=141:ygeia-ton-zoon&Itemid=111

Δυστυχώς, στην Ελλάδα του 2012 δεν έχουμε δει καμία ανάλογη προσπάθεια από κτηνιάτρους ή άλλους αρμόδιους και όταν χρειάζεται κάποιο ζώο μετάγγιση, το αίμα βρίσκεται μέσω εκκλήσεων και από στόμα σε στόμα...
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
[h=3]Τράπεζα αίματος[/h]
Υπάρχει σελίδα στο fb, που τελεί χρέη μεσολαβητή. Εγώ την παρακολουθώ, και όποτε βγάζουν κάποιο alert, έχω τον νου μου.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μαρία με όλο το θάρρος, όταν ένας σκύλος κινδυνεύει ΑΜΕΣΑ δεν μπορείς να βασιστείς στο FB ή στο tweeter για να βρεις δότη.
14 χρόνια έχουν περάσει και το ίδιο μπουρδέλο είμαστε!

:mad:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Σίγουρα. Είναι όμως μια έξτρα επιλογή. Και γνωρίζω πολλές περιπτώσεις, που μέσω αυτής της σελίδας, έχει δοθεί βοήθεια, σε πολύ σύντομο χρόνο.

Επίσης, αν ο γιατρός σου είναι ο Μαραγκός ή ο Κέστης, γνωρίζω πολύ καλά, ότι έχουν σχετικά άμεση "δεξαμενή" βοήθειας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βασικά στην ιδιωτική πρωτοβουλία βασίζεσαι και την καλοσύνη των συνανθρώπων σου.

Μακάρι από αυτό εδώ το φόρουμ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να μπορούμε να συνεισφέρουμε.
Είναι ένα θέμα θεωρώ ζωτικής σημασίας.

Μου είναι αδιανόητο όμως ρε γμτ ιδιωτικές κλινικές να χρεώνουν μια ολόκληρη περιουσία και να ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ τα αυτονόητα.
Δεν ξέρω αν μπορείτε να φανταστείτε 2 η ώρα τα ξημερώματα να ψάχνεις να βρεις σκύλο στα κιλά του δικού σου και τελικά να ξεψυχάει στην αγκαλιά σου....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ενα από τα πολλά καλά, αυτού του φόρουμ, είναι ότι όντως έχει τρέξει και έχει προσφέρει βοήθεια, όποτε και από όποιον έχει ζητηθεί.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Δεν ξέρω αν μπορείτε να φανταστείτε 2 η ώρα τα ξημερώματα να ψάχνεις να βρεις σκύλο στα κιλά του δικού σου και τελικά να ξεψυχάει στην αγκαλιά σου....
Yorkaddict τραγικό. :(
Ο σκύλος σου ήταν μικρόσωμος;
Γιατί από τα θέμα αυτό:
http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/γίνε.αιμοδότης-2130/
μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο σκύλος πρέπει να είναι τουλάχιστον 25 κιλά και νόμιζα ότι η δικιά μου, πίνσερ μινιατούρα, παρότι έχει τις υπόλοιπες προϋποθέσεις δε μπορούσε να γίνει.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
α ο σκυλος μπορει να δινει καθε 2 μηνες περιπου..σε μια τραπεζα της αμερικης blue ridge λει(ενταξει μπορει να μην ειναι τοσο μεγαλο το νουμερο) 24.000 μοναδες !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ο δότης σκύλος, πρέπει να είναι πάνω από 25 κιλά και να συντρέχουν αθροιστικά και άλλες προυποθέσεις.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Το είχα ακούσει αλλά νόμιζα ότι επειδή ο Άιζακ έχει περάσει ερλίχεια δεν μπορεί να δώσει αίμα. Εντέλει δεν ισχύει κάτι τέτοιο; (αυτά τα "νόμιζα" θα μας φάνε..)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ο σκύλος πρέπει να είναι απόλυτα υγιής [και μέχρι κάποιας ηλικίας] την στιγμή της αιμοδοσίας. Αυτά, τα συνεννοήστε με τον γιατρό, που θα κάνει την αιμοληψία.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ο σκύλος πρέπει να είναι απόλυτα υγιής [και μέχρι κάποιας ηλικίας] την στιγμή της αιμοδοσίας. Αυτά, τα συνεννοήστε με τον γιατρό, που θα κάνει την αιμοληψία.
Στις εξετάσεις του Απρίλη ήταν υγιέστατος.
Κάτσε να το κοιτάξω λίγο παραπάνω, 45 κιλά μοσχάρι, κρίμα να μην το κάνουμε.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ο δότης σκύλος, πρέπει να είναι πάνω από 25 κιλά και να συντρέχουν αθροιστικά και άλλες προυποθέσεις.
Αυτό ήξερα mareco απλά μπερδεύτηκα με την συσχέτιση βάρους δότη και λήπτη και σκέφτηκα μήπως η δικιά μου μπορεί να δώσει μικρή μεν ποσότητα αλλά επαρκή και πιο "κατάλληλη" (; ) για άλλον μικρόσωμο σκύλο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όχι Κατερίνα, είναι προϋπόθεση ο σκύλος να είναι πάνω από 25 κιλά.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Έτυχε και πριν 6 μήνες πήγα τον σκύλο μου να δώσει αίμα οπότε έμαθα: Ο σκύλος πρέπει να είναι πάνω από 25 κιλά, να μην είναι υπέρβαρος, καθαρές πρόσφατες αιματολογικές εξετάσεις και να είναι κάτω από 8 ετών.
Επίσης μπορεί να δώσει αίμα κάθε 3 μήνες.
Παίρνουν όσο παίρνουν και από έναν άνθρωπο (ίδιο κιτ αιμοληψίας ακριβώς).
Το μόνο αρνητικό στην όλη διαδικασία, για εμένα προσωπικά, είναι ότι έπρεπε να γίνει ηρέμηση και γενικά δεν είμαι υπέρ των ηρεμιστικών...
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι εμένα αυτό με χάλασε m@r@ όταν πήγα να δώσει ο ¨ελβις. Τον τζιμάκο δεν ήθελα να τον στρεσάρω γιατί εκείνη την εποχήε ίχε κάνει ράμματα, 2-3 μήνες πριν και πηλρα τον μπουνταλόφατσα, στο αττικό μου είπαν ολική νάρκωση και φρίκαρα!!! Πήρα τον γιατρό μας και μου είπε φέρτον να του το πάρω εγώ με μέθη και το πας εκεί που νοσηλεύεται ο άρρωστος σκύλος αλλά τελικά ο σκύλος ανέκαμψε και δεν χ ρειάστηκε δεύτερη μετάγγιση.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Μπραβο ntoulis

Πολυ σοβαρο θεμα η τραπεζα αιματος. Αναρωτιεμαι αν θα μπορουσαμε να καμουμε κατι...
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το αίμα του σκύλου δεν έχει φυσικά αντισώματα για της ξένες ομάδες και η πρώτη μετάγγιση μπορεί να γίνει χωρίς να γνωρίζεις την ομάδα. Υπάρχουν 13 γνωστές ομάδες αίματος. Πολλοί κτηνίατροι έχουν αίμα για επείγουσες περιπτώσεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU