ΜΟΚΑ - Ο μικρός της "σύντροφος"...


Status
Κλειδωμένο θέμα






Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Μπορει να μας ζαλισες με την φλυρια σου σημερα....αλλα τουλαχιστον εβγαλες καλες φωτο!

(Δωσε υλικο ρε τσιγγουναρε....αφου σε πληρωσαμε πριν φυγουμε!!!) :p
 
















kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Η Μόκα είναι όμορφο ζώο -έχει αρχοντιά και μιά ζεστή τρυφερότητα μαζί.
Υποκλίνομαι στον δημιουργό της


Θ Ε Α.- τέλος :)*agapoylas*
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Η Μόκα είναι όμορφο ζώο -έχει αρχοντιά και μιά ζεστή τρυφερότητα μαζί.

2) Υποκλίνομαι στον δημιουργό της...
Βαγγέλη μου,

1) Ευχαριστούμε θερμά, αν και ξέρω πολύ καλά ότι είναι η "φιλενάδα" σου και είσαι θετικά προκατειλημμένος!!!:)

2) Κι εγώ... Για τα παιδιά μου, για τη γυναίκα μου, για τους καλούς μου φίλους (στους οποίους συμπεριλαμβάνεσαι!)... για τον Ζιντάν, για τον Casper, για τη Μόκα... Γιατί, "τα πάντα εν σοφία εποίησε"...:cool:
 
  • Like
Reactions: d-friend


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σαφέστατα και τα πάντα εν σοφία ( και όχι μόνο ) εποίησε
αλλά στην περίπτωση της Μόκας είχε λίγο όρεξη παραπάνω!!!!
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οι ευχαριστίες προς τον Paulshark προηγήθηκαν χτες, αλλά να γράψω και λίγα πράγματα κι εγώ...

Χτες ήταν πρώτη επαφή του Casper με το υγρό στοιχείο και την αμμουδιά...
Η πρώτη του αντίδραση? Πήρε φόρα και όρμησε με τα μούτρα στο νερό!!!
Ηπιε, βέβαια, λίγο νεράκι, αλλά δεν νομίζω ότι τον χάλασε ιδιαίτερα...

Είχε πολλή πλάκα που, όταν η μαμά του ήταν μέσα στο νερό, πήγαινε προς το μέρος της και προσπαθούσε, κλαίγοντας (!) να τη ...σώσει! Να την βγάλει από το νερό...
Οσον αφορά στη βρεγμένη άμμο, ξετρελλάθηκε στο τρέξιμο, πάνω-κάτω, με τη Μόκα... Παρότι η Μόκα είναι αρκετά γρήγορη, ο Casper τα έδινε όλα και την προλάβαινε... Ισως, βέβαια και η Μόκα δεν εξαντλούσε την ταχύτητά της...

Με το μπαλάκι, εντάξει... δεν είναι αυτό που θα τον κάνει ευτυχισμένο... Το κυνήγησε μιά-δυό φορές... Τη μία από αυτές το έβγαλε από τη θάλασσα... και μέχρι εκεί... Την τρίτη φορά το αγνόησε...
Ισως η διελκυστίνδα φαίνεται να τον ενδιαφέρει περισσότερο, λόγω της επαφής με εμάς, όταν παίζουμε μ' αυτήν.

Κατά τα άλλα, μέρα με τη μέρα, ο Casper "ωριμάζει"... Σαν το καλό κρασί, που έλεγε και ο GRDANE...

Δεν λέω ότι η πρόοδος είναι θεαματική, για μας που τον βλέπουμε καθημερινά... Αλλά, ακόμα και για μας είναι πλέον προφανής η (μικρή, έστω) διαφορά κάθε βδομάδα που περνάει...

Δεν είναι (τόσο πολύ) ζιζάνιο, πλέον... Αρχίζει και του αρέσει ο έπαινος και το χάδι (πέρα από τα μεζεδάκια, που τον τρελλαίνουν)...
Πολύ υπάκουος, όταν προφταίνεις να τον κατευθύνεις πριν ανεβάσει ψηλές στροφές...
Πολλές φορές, υπακούει μόνο με μιά κίνηση και ένα βλέμμα... Πανέξυπνος αλητάκος!

Επιβεβαιώνεται, με τα πιο ζωηρά χρώματα: Ανθρωποκεντρική φυλή...
Οταν ο άνθρωπός του σηκώνεται και απομακρύνεται, ο Casper παρατάει ότι κάνει (ακόμα και ένα απολαυστικό ...καυγά με τη Μόκα) και ακολουθεί... Το θέμα είναι ότι ακολουθεί, τις περισσότερες φορές και η Μόκα... Οπότε βρίσκω τον εαυτό μου σε κάποια γωνία του σπιτιού, αποκλεισμένο από τους δυό τους, να με κοιτάζουν!

Στις αρχικές του επαφές με άλλα σκυλιά, που είναι το θεματάκι που δουλεύουμε, αρχίζει (από λίγο κάθε μέρα) να δείχνει βελτίωση... Αρχίζει να το "σκέφτεται" και να το "ελέγχει"...
Η ουρά του δεν είναι πια 100% ψηλά - άκαμπτη - σαν τσιγκέλι... Την κρατάει και χαλαρά, πλέον και την κουνάει και οριζόντια, σαν τον πατέρα του...
Τόσο πολύ που, καμιά φορά σκέπτομαι ότι, από τα (dog) aggressive σκυλιά που συναντάει κανείς, ένα μεγάλο ποσοστό τους απλά δεν έχει "δουλευτεί" από τους ιδιοκτήτες, οι οποίοι αρκούνται στη διαπίστωση πως ο σκύλος τους δεν τα πάει καλά με τα άλλα σκυλάκια...
Στις επόμενες επαφές (2η, 3η κλπ.) με σκυλιά που έχει δημιουργηθεί σχέση, είναι πλέον αρκετά καλός...

Με τους ανθρώπους κάθε ηλικίας και φύλου, που τον προσεγγίζουν "σωστά", είναι άψογος και χαδιάρης...
Και πάλι, επιβεβαιώνει τη φυλή: "Καλοί" και "κακοί"... και όχι "δικοί μας" και "ξένοι"...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τι να πω εγώ, τώρα, για φωτογραφίες, αλλά ας παραθέσω μερικές, από την καθημερινότητά τους:

O Zidane τους έχει δώσει εντολή "platz"!!!:D Οπως βλέπετε, εκτελούν άψογα!
01102011252..jpg

Το "μεροκάματο" δε βγαίνει εύκολα στις μέρες μας...;)
02102011259..jpg

Τρυφερές στιγμές...
Το τελευταίο της Μοκας, την περασμένη εβδομάδα, για τον μικρό της "σύντροφο": Εκεί που ο Casper είχε καταφέρει να παίξει ελεύθερος και "σωστά" με ενήλικο, αρσενικό, πολύ κοινωνικοποιημένο και ισορροπημένο σκύλο, η Μόκα που "επέβλεπε" την επαφή, έκρινε πως, σε κάποια φάση, ο άλλος σκύλος διόρθωσε τον Casper λίγο εντονότερα από το "επιτρεπτό"... Και την έπεσε στον άλλο σκύλο με τέτοιο τρόπο που, όσοι την ξέρετε, θα σας ξάφνιαζε πολύ! Να φανταστείτε πως ο άλλος σκύλος έκανε περίπου 15 λεπτά να την ξαναπλησιάσει...
29092011250..jpg

Ωχ, με πήραν χαμπάρι...:confused:
29092011248..jpg

Τα σκυλιά ξεκουράζονται... Και ο Zidane κάνει "φύλαξη", για να μην τα ενοχλήσει κανείς!:cool:
01102011255..jpg
 
  • Like
Reactions: d-friend


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πολυ ωραια παρεα εχετε εκει...
Ο μικρος ομορφαινει επικινδυνα...
Μα καλα, το γατί λευκο ;;;
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc