ΜΟΚΑ - Ο μικρός της "σύντροφος"...


Status
Κλειδωμένο θέμα

radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Γιάννη καλημέρα. Εγώ θα ήθελα να σου κάνω δύο ερωτήσεις επί πρακτικών και καθημερινών θεμάτων που τις σκέφτηκα σήμερα το πρωί καθοδόν για τη δουλεια!( αν είχες λόξυγγα τώρα ξέρεις και το λόγο.. :p)
Πως θα είναι οι καθημερινές σας βόλτες με δύο σκυλιά αυτού του μεγέθους? Υποχρεωτικά υποθέτω ότι θα πρέπει να απασχολούνται δύο άτομα για τις βόλτες τους, όπως επίσης υποθέτω ότι η σύζυγος δεν θα είναι εύκολο να κουμαντάρει τον casper που όσο και υπάκουος να είναι αν τραβήξει στο λουρί το αποτέλεσμα δεν θα είναι ευχάριστο.

Πως έχεις φανταστεί τις μετακινήσεις σας εντός και εκτός Αθήνας? (Θα πρέπει να έχεις πραγματίκα μεγάλο αμάξι!!!) και πόσο στενεύουν οι επιλογές σου όσο αφορά τις εκτός έδρας διαμονές?
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Πως θα είναι οι καθημερινές σας βόλτες με δύο σκυλιά αυτού του μεγέθους? Υποχρεωτικά υποθέτω ότι θα πρέπει να απασχολούνται δύο άτομα για τις βόλτες τους, όπως επίσης υποθέτω ότι η σύζυγος δεν θα είναι εύκολο να κουμαντάρει τον casper που όσο και υπάκουος να είναι αν τραβήξει στο λουρί το αποτέλεσμα δεν θα είναι ευχάριστο.

2) Πως έχεις φανταστεί τις μετακινήσεις σας εντός και εκτός Αθήνας? (Θα πρέπει να έχεις πραγματίκα μεγάλο αμάξι!!!) και πόσο στενεύουν οι επιλογές σου όσο αφορά τις εκτός έδρας διαμονές?
Νίκο, καλημέρα (και καλό μήνα!!!),

1) Καταρχήν, η Μόκα είναι τύπος και υπογραμμός στη βόλτα και σε οποιαδήποτε επαφή με άλλα σκυλιά και ανθρώπους... Σταματάει για λίγο, αλλά συνεχίζει, όταν αφομοιώσει πως ο κίνδυνος του καροτσιού με το μωρό, για παράδειγμα, δεν είναι τόσο τρομακτικός...
Ο Casper, τα πρωινά θα πηγαίνει μόνος του βόλτα, όσο είναι μικρός, σε διαδρομές που είναι "ελεύθερες" από "δεσποζόμενα" αρσενικά σκυλιά...
Η Μόκα, επίσης, μόνη της...
Τα βράδυα, θα τα πηγαίνουμε μαζί με τη γυναίκα μου, όπως σωστά είπες... Ετσι κάνουμε και τώρα με τη Μόκα, στο 90% των εξόδων της... Ο Casper λίγο πιο μπροστά (μαζί μου - για να μην προλαβαίνει να δει τις αντιδράσεις ψιλοπανικού της Μόκας) και η Μόκα πιο πίσω, με τη γυναίκα μου... Οταν φαίνεται σκύλος στο βάθος, περνάει η Μόκα λίγο μπροστά, για να βλέπει ο Casper πως "συμπεριφερόμαστε" σ' ένα σκυλί...
Τέλος, ήδη έχει αρχίσει και εκπαιδεύεται ο Casper (με τροφή - μεζεδάκια) στο περπάτημα δίπλα μας και στο "κάτσε" και επειδή είναι πάρα πολύ food driven, τα πηγαίνει καλά... Σχεδόν σαν να βλέπεις το Malinois του Superman!!! Να δεις δεξιές και αριστερές στροφές στον κήπο, με τη μουσούδα στην αριστερή μας παλάμη...
Δηλαδή, θέλω να σου πω πως ο Casper θα εκπαιδευτεί, σε κάθε περίπτωση, να περπατάει σωστά, δίπλα μας...

2) Τις μετακινήσεις τις έχω φανταστεί λίγο πιο δύσκολες... Υπάρχει ένα σχετικά μεγάλο αμάξι, που χωράει και τους δύο στο πίσω κάθισμα και τα "σέα τους και τα μέα τους" στο πορτ μπαγκάζ... Διακοπές εκτος Αθηνών και με τα 2 σκυλιά, μόνο αν νοικιάζουμε κάποιο σπίτι, που εκ των προτέρων θα έχουμε ψάξει...
Εναλλακτικά, μόνο με τη Μόκα, ή και μόνοι μας... Οπότε, ήδη (από την πρώτη μέρα άφιξής του στο σπίτι μας) έχει αρχίσει η γνωριμία του Casper με τους ανθρώπους της πανσιόν που θα τον αφήνουμε, ώστε να τους ξέρει και να τους αγαπάει... Ηδη, αυτή την εβδομάδα, θα πάει ο Casper επίσκεψη, για να παίξει με ένα θηλυκό κουτάβι τους (Beauceron, 5 μηνών) και να μάθει χώρο - πρόσωπα - καταστάσεις εκεί... Η Μόκα τους ξέρει ήδη...
Εναλλακτικά, σου θυμίζω ότι έχουμε 4 παιδιά άνω των 21 ετών και μπορούμε να αφήνουμε το ένα σκυλί στο σπίτι, με το ανάλογο ...χαρτζηλικάκι...

Και ο Θεός βοηθός!!!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εναλλακτικά, σου θυμίζω ότι έχουμε 4 παιδιά άνω των 21 ετών και μπορούμε να αφήνουμε το ένα σκυλί στο σπίτι, με το ανάλογο ...χαρτζηλικάκι...
Και σκύλο και μπαχτσίσι?
Θέλετε να με υιοθετήσετε?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και σκύλο και μπαχτσίσι?
Θέλετε να με υιοθετήσετε?
Πολύ ευχαρίστως, γιατί πρέπει να ξέρεις ότι νεαρά παιδιά, με γνώση και αγάπη για τη φροντίδα του σκύλου και όχι μόνο για τη βόλτα (για επίδειξη στους φίλους και σαν αξεσουάρ προέκτασης...) σπανίζουν...;)
 
  • Like
Reactions: d-friend


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Να σας ζήσει είναι κουκλί!!!!4 παιδιά και 2 σκυλιά και 2 εσείς ....= 8 ...φαντάζομαι τι προμήθειες φαγητού απαιτούνται:D:D
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να σας ζήσει είναι κουκλί!!!!4 παιδιά και 2 σκυλιά και 2 εσείς ....= 8 ...φαντάζομαι τι προμήθειες φαγητού απαιτούνται:D:D
Ευχαριστούμε Σταματία!!!:)

Ξεχνάς: Και ένα γάτο!!!

Υ.Γ. Σκέπτομαι να τους γυρίσω όλους σε ...ξηρά τροφή...;)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
wooow πολυ μεγαλη οικογενεια ειστε!! μπραβο. να ζησεται και να καλοπερνατε παντα :D πολυς κοσμος θα επρεπε να παιρνει παραδειγμα απο εσας και να δημειουργει μια ολοκληρομενη οικογενεια (οταν εχει τις δυνατοτητες φυσικα)
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
wooow πολυ μεγαλη οικογενεια ειστε!! μπραβο. να ζησεται και να καλοπερνατε παντα :D πολυς κοσμος θα επρεπε να παιρνει παραδειγμα απο εσας και να δημειουργει μια ολοκληρομενη οικογενεια (οταν εχει τις δυνατοτητες φυσικα)
Νταβίνα,

Σ' ευχαριστούμε πολύ!:)

Ποτε με το καλο το πουλμανακι; Που τους χωρας ολους με πληρη εξαρτηση;
Βασίλη,

Μάλλον σου έχει ξεφύγει μία μικρή λεπτομέρεια, παρότι την έχω αναφέρει:
Τα παιδιά μας είναι από 21 ως 26 ετών, πλέον...
Μόνο το ένα από αυτά μένει μόνιμα στο σπίτι και τα υπόλοιπα πάνε κι έρχονται...
Από διακοπές, όπως καταλαβαίνεις, δεν πρόκειται πια να ξαναγίνουν σε "πλήρη εξάρτηση"... :)
Τα παιδιά προτιμούν να πηγαίνουν με τους φίλους τους και όχι με τους γονείς τους...
Να φανταστείς ότι την τελευταία φορά που είχαμε συμπέσει, όλοι μαζί, στη Σίφνο, "έσπαγε ο διάολος το ποδάρι του" και συναντιόμασταν όλοι μαζί μόνο τις ώρες ...φαγητού!!!!!;)

Μόνο τα σκυλιά θέλουν πλέον τους γονείς τους...:cool:
 
  • Like
Reactions: d-friend


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι




Βασίλη,

Μάλλον σου έχει ξεφύγει μία μικρή λεπτομέρεια, παρότι την έχω αναφέρει:
Τα παιδιά μας είναι από 21 ως 26 ετών, πλέον...
Μόνο το ένα από αυτά μένει μόνιμα στο σπίτι και τα υπόλοιπα πάνε κι έρχονται...
Από διακοπές, όπως καταλαβαίνεις, δεν πρόκειται πια να ξαναγίνουν σε "πλήρη εξάρτηση"... :)
Τα παιδιά προτιμούν να πηγαίνουν με τους φίλους τους και όχι με τους γονείς τους...
Να φανταστείς ότι την τελευταία φορά που είχαμε συμπέσει, όλοι μαζί, στη Σίφνο, "έσπαγε ο διάολος το ποδάρι του" και συναντιόμασταν όλοι μαζί μόνο τις ώρες ...φαγητού!!!!!;)

Μόνο τα σκυλιά θέλουν πλέον τους γονείς τους...:cool:


Οντως μου ειχε διαφυγει. Με το καλο τα εγγονια λοιπον, εκει δεν το γλυτωνεις το πουλμανακι.:D:D:D
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οντως μου ειχε διαφυγει. Με το καλο τα εγγονια λοιπον, εκει δεν το γλυτωνεις το πουλμανακι.:D:D:D
...καλά, βαλτός είσαι???:D:D

Υ.Γ. Αργούν λιγάκι, ελπίζω... Επίσης, ελπίζω να είναι καλά η Μόκα και να το παίζει "παιδονόμος";)
 
  • Like
Reactions: d-friend


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...να χαίρεσαι τον κούταβο για πολλά χρόνια και να σε κάνει να ''ξανανιώσεις'', να καλμάρει τις ανησυχίες σου, ν' αποτελέσει το εφαλτήριο για κάθε επόμενο βήμα που έχεις σκεφτεί στη ζωή σου-σας σχετικό άμεσα ή έμμεσα με τα σκυλιά σας.
...θέλω και εύχομαι να είναι η αρχή και όχι το καταστάλαγμα για πολλά.

...Μα πάνω απ' όλα θέλω για πολύ καιρό να βλέπω τα όμορφα δομημένα κείμενα σου να κοσμούν το αρμονικό μεγάλωμα του με τη φίλη του και την αγέλη σας. Να είστε πολύ ευτυχισμένοι όλοι σας.
Φίλε Grifos,

Σκέφτηκα πολύ τις ευχές σου και τις σκέψεις σου και άφησα λίγο χρόνο να κατασταλάξουν...
Εστω κι αν βγαίνω λιγάκι off-topic, οι σκέψεις σου αξίζουν σχολιασμό... μιάς και (πως να το κάνουμε?) έχουν σχέση και με τον Casper!!!

Ναι, νομίζω ότι έχω ήδη "ξανανιώσει", αν και με τη Μόκα μου νιώθω, επίσης, αρκετά νέος... Με τη Μόκα νιώθω ότι το ταξίδι δεν σταματάει ποτέ, είναι "ongoing" που λέμε... Με τη Μόκα, η προσπάθεια για βελτίωση της γνώσης μου (επάνω στις συμπεριφορές του "σκύλου", της γλώσσας σώματος, του τόνου - τονισμού της φωνής μου) και η συνεχής αναζήτηση για τον βέλτιστο τρόπο εκπαίδευσης, είναι κάτι που νομίζω ότι θα σταματήσει όταν το βιολογικό ρολόι (ή, ο Θεός, αν θέλεις) αποφασίσει να χωριστούμε...
Και νάσαι σίγουρος ότι, με αυτή την προσπάθεια, σαν παράπλευρη ωφέλεια, θα υπάρχει η καλύτερη συμπεριφορά - εκπαίδευση προς τον Casper... Στην εκπαίδευση - κοινωνικοποίηση του οποίου, βασικός συμπαραστάτης είναι η Μόκα...
Και νέα μελέτη...
Οχι πλέον τόσο πολύ γύρω από το μοτίβο "knowing and helping out your fearful dog"... όσο γύρω από το μοτίβο "controlling your dog's prey drive" και τα συναφή... Παρεμπιπτόντως, κάποιος φίλος είχε δει ένα τέτοιο βιβλίο στη βιβλιοθήκη μου και με ρώτησε "τι το θέλεις εσύ τέτοιο βιβλίο?"... Είδες που, τελικά, χρειάστηκε...
Ε, με αυτά και μ' αυτά, ξανανιώνεις, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς... Βελτιώνεις και τη φυσική σου κατάσταση, μιάς που θα ξαναέχει κυνήγι για το σωστό σημείο να κάνει τα "τσισάκια" και "κακάκια", μιάς που ξανάρχισαν οι "αγκαλιές" για να μην ανεβοκατεβαίνει σκάλες, αυτοκίνητα, τραπέζια κτηνιάτρων κλπ., μέχρι να φτάσει τα 40 κιλά... δεν νομίζω ότι θάχω παράπονο...

Ναι, η σύνθεση αυτή, πλέον, "καλμάρει" τις ανησυχίες μου, είναι μία ακόμα άγκυρα που με κρατάει "αρόδου" σε δύσκολους καιρούς και με γαληνεύει, στην ουσία...

Και, σίγουρα, αποτελεί ενίσχυση (αν όχι εφαλτήριο) προς το επόμενο βήμα της ζωής μου... της ζωής της οικογένειας, της "αγέλης", όπως λες...
Αν και η έννοια "οικογένεια" με βρίσκει πιο πολύ σύμφωνο από την έννοια "αγέλη" για την περίπτωσή μας... Θα χρειαζόταν νέο θέμα εδώ...

Είναι, ενδεχομένως, ενίσχυση προς την κατεύθυνση του ημιαστικού (αν όχι αγροτικού) χώρου, που εμμέσως πλην σαφώς σου έχω δώσει να καταλάβεις...
Εντάξει, δεν θα έχουμε λιοντάρια και λεοπαρδάλεις εκεί, αλλά σου σκιαγραφώ τη γενική εικόνα...

Οπως άριστα λες, είναι η αρχή και όχι το καταστάλλαγμα!

Σ' ευχαριστώ και πάλι, θερμά!!!

Υ.Γ. Και ένα τελευταίο, για τα "όμορφα δομημένα κείμενά μου"...

Οσο υπάρχουν φίλοι, όπως εσύ, που τους αρέσουν, θα αφηγούμαι...
με μεγάλη αγάπη (για τα σκυλιά μου και για το "σκύλο" και τη "σκύλα", γενικότερα)...
με μεγάλο ενδιαφέρον (για τα νεότερα μέλη, να διαβάζουν δομημένα κείμενα, έτσι, για να μην πούμε ότι έπεσε "αμαχητί" ο Ελληνικός γραπτός λόγος)...
με σκοπιμότητα (την επικοινωνία με ανθρώπους που έχω γνωρίσει μέσα στο φόρουμ και που έχουν "σώμα και θρησκεία" - τους έχω συναντήσει και εκτιμήσει)...
με κάποια περίσσεια συγκίνησης - ρομαντισμού (λίγο υπερβολικού, ίσως... λίγο ξεπερασμένου στην εποχή μας, αλλά, κατά βάθος, απαραίτητου σε όλους μας και, σε κάθε περίπτωση, σε μένα, όσον αφορά στο "σκύλο")...
Ξέρω, βέβαια, ότι υπάρχουν και μέλη που δεν τους αρέσει ο γραπτός λόγος μου, που, ενδεχομένως, τον θεωρούν κάλπικο και επιτηδευμένο... Οταν πλειοψηφήσουν, πίστεψέ με, θα το "εισπράξω"...
 
  • Like
Reactions: d-friend


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Καλέ μου φίλε Γιάννη,

Όπως καταλαβαίνεις μόλις πριν από λίγο διάβασα το κείμενο και πληροφορήθηκα τη "λαδιά" που μας έκανες (εμένα και του Ricos)...:mad:

Θέλω να ξέρω με τι μούτρα θα αντικρύσεις τους πρώην επίδοξους γαμπρούς σου, το Rocky και το Solo και τι δικαιολογία θα βρεις να τους πεις, ο δε δικός μου είναι έξαλος με αυτά που έμαθε, δε θέλει να τη ξαναδεί στα μάτια του τη Moka...:D

Λοιπόν, επειδή η κατάσταση σηκώνει μπύρα (για εσένα δηλαδή γιατί εγώ είμαι παλιολουκία όπως ξέρεις), κανόνισε πριν φύγω διακοπές να βρεθούμε γιατί έχεις να μου πεις πολλά...:):)

Να σας ζήσει ο μικρός και εύχομαι ολόψυχα να τον δείτε όπως θέλετε, να μεγαλώσει και να γίνει ένας καταπληκτικός σκύλαρος, όπως είμαι σίγουρος ότι θα γίνει. Και φυσικά να δώσεις πολλά φιλιά στη φίλη μου τη Μόκα γιατί το αίμα νερό δε γίνεται...:):p
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Αυτο θα πει ευχάριστη έκπληξη!!!
Καλοριζικος ο μπουρμπουλακος και εύχομαι να γίνει όπως τον θέλετε και τον φαντάζεστε.
Χάρηκα πολυ όταν το έμαθα και ανυπομονω να τον γνωρίσω απο κοντά.

Υγ. Θέλω και εγω μπύρα και σκυλοσυζητησεις,( θα πιω και του Αντωνη άμα είναι) αλλα απο Σεπτέμβριο και έπειτα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και παραλίγο να έγραφα, μετά τον Αντώνη, ότι ευτυχώς που ο Solo θα αργήσει να μάθει τα δυσάρεστα...:)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Να κάνετε και την αμερικανιά....σε κάθε νέα γέννηση ...καπνίζεται πούρο:D
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Λοιπόν, επειδή η κατάσταση σηκώνει μπύρα (για εσένα δηλαδή γιατί εγώ είμαι παλιολουκία όπως ξέρεις), κανόνισε πριν φύγω διακοπές να βρεθούμε γιατί έχεις να μου πεις πολλά...:):)

Να σας ζήσει ο μικρός και εύχομαι ολόψυχα να τον δείτε όπως θέλετε, να μεγαλώσει και να γίνει ένας καταπληκτικός σκύλαρος, όπως είμαι σίγουρος ότι θα γίνει. Και φυσικά να δώσεις πολλά φιλιά στη φίλη μου τη Μόκα γιατί το αίμα νερό δε γίνεται...:):p
Αντώνη,

Ευχαριστώ πολύ!
Σαφώς και θα τα πούμε πριν φύγεις! Θα κανονίσουμε πάραυτα!!!:cool:

Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση, το αίμα νερό δε γίνεται!!!:)

Αυτο θα πει ευχάριστη έκπληξη!!!
Καλοριζικος ο μπουρμπουλακος και εύχομαι να γίνει όπως τον θέλετε και τον φαντάζεστε.
Χάρηκα πολυ όταν το έμαθα και ανυπομονω να τον γνωρίσω απο κοντά.

Υγ. Θέλω και εγω μπύρα και σκυλοσυζητησεις, (θα πιω και του Αντωνη άμα είναι) αλλα απο Σεπτέμβριο και έπειτα.
Θοδωρή μου,

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!
Σε περιμένουμε για να οργανώσουμε τις μπύρες και τις σκυλοσυζητήσεις! Καλά, τη μπύρα του Αντώνη, δεν το συζητώ, θα γίνει ανάρπαστη!!!:D

Φιλάκια στον αγαπημένο μου Solo!:)
 
  • Like
Reactions: d-friend


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Λοιπόν, χτες το βράδυ, κάναμε την πρώτη έξοδό μας με τον Casper!!!
Πήγαμε (αγκαλίτσα) μέχρι ένα κοντινό καφέ, μαζί και με τη Μόκα (που είναι φίρμα εκεί)...
Και μείναμε περίπου 20 λεπτά, γνωρίζοντας όσους ηθελαν να του μιλήσουν και να τον χαϊδέψουν...

Ενα πράγμα μου κάνει εντύπωση (από παλιά, για μιά φορά ακόμα) ρε αδελφέ: Οτι όσοι (και, κυρίως, όσες) πλησιάζουν για να χαϊδέψουν, βγάζουν την πιο τσιριχτή και δυνατή φωνή τους!!!

Οι πρώτες εντυπώσεις:

α) Εγώ νόμιζα ότι (επειδή είναι μικρούλης μπροστά στη Μόκα) θα τη βγάλω καθαρή με τον Casper αγκαλιά, περπατώντας 3 τετράγωνα... Καταλαβαίνετε πως ήμουν μετά!!!

β) Ο Casper αντέδρασε σχετικά άνετα με τον κόσμο που πηγαινοερχόταν και τη μουσική...
Λέω "σχετικά", μιάς και όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα και τον προβληματίζουν αρχικά, αλλά τα αφομοιώνει...
Βέβαια, η Μόκα ήταν ξαπλωμένη (στο "κάτω") και ο πιτσιρικάς καθόταν σχεδόν κολημένος δίπλα της... Αλλά, η ουρά χαλαρή και το κεφάλι δεξιά - αριστερά, να κόβει κίνηση...
 
  • Like
Reactions: d-friend


Status
Κλειδωμένο θέμα