Μάλλον τα μικρά μου έφεραν ψύλλους στο σπίτι και με τσίμπησαν...τι κάνω???


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Γειά σας, είμαι καινούργια στην παρέα σας, χθες γράφτηκα, αλλά έχω διάφορα θεματάκια, οπότε θα με υποστείτε για λίγες μέρες κι εμένα και τις ερωτήσεις μου..... Λοιπόν, έχω βγάλει πολλά σπυράκια στα πόδια κυρίως και 1-2 στα χέρια και στην πλάτη,και υποψιάζομαι ότι με τσίμπησαν ψύλλοι, γιατί είχα βρει δύο αδέσποτα πριν λίγο καιρό και τα φιλοξένησα (το ένα το έχω ακόμα) και φαντάζομαι ότι από εκεί έγινε το κακό (μπορεί και από την δικιά μου σκυλίτσα, αλλά αυτή είναι αποπαρασιτωμένη, ενώ εκεία την πρώτη μέρα που τα βρήκα λογικά δεν ήταν). Μήπως ξέρει κανείς τια να κάνω για να φύγουν αυτά τα σπυράκια??? Έχω βάλει fucicort, fenistil, celestoderm με garamicin... λες και δεν έχω βάλει τίποτα.... Σήμερα έβαλα λίγο βάλσαμο μπας και αλλάξει κάτι. Κανένας κάτι παρόμοιο??? Επίσης, γνωρίζει κανένας αν είναι επικίνδυνο το τσίμπημα του ψύλλου, γιατί έχω και μωρά στο σπίτι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.892
Είσαι σίγουρη ότι είναι από ψύλλους και δεν είναι κάτι άλλο;
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Όχι δυστυχώς, καθόλου σίγουρη δεν είμαι.... απλά η αμέσως επόμενη επιλογή είναι ανεμοβλογιά - που δεν νομίζω, με είδε και η παιδίατρος των παιδιών μου και δεν της φάνηκε για κάτι τέτοιο. Και συνέπεσε με την εύρεση των κουταβιών, γι αυτό λέω....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.892
Αν δεν υποχωρούν με όσα ήδη δοκίμασες, καλύτερα να τα δει γιατρός, γιατί μπορεί να είναι οτιδήποτε και να παιδεύεσαι άδικα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Φαρμακο στα κουταβια εβαλες για να φυγουν οι ψυλλοι;Αλλιως τσαμπα βαζεις κρεμες.Ελεγξε και τη σκυλιτσα σου...
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Ναι, ναι, τους έχω βάλει από την δεύτερη μέρα που τα βρήκα, τους ξαναέβαλε μετά από 20 μέρες η κτηνίατρος και η δικιά μου είναι οκ. Τελευταία φορά ήταν τέλος Δεκεμβρίου, πότε μπορώ να ξαναβάλω στο κουτάβι? Μπορώ και νωρίτερα άραγε από τις 20 μέρες?
 




nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Καλύτερα να απολυμάνεις και το σπίτι γιατί οι ψύλλοι μπορεί να υπάρχουν παντού. Μην ξεχνάς ότι το 90% της ζωής τους το περνάνε στο μέρος που ζει ο σκύλος και το υπόλοιπο 10% πάνω στο ζώο.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.898
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα σκυλιά έχουν ψύλλους;
Αν όντως το πρόβλημα είναι οι ψύλλοι τότε θα χρειαστεί να ψεκάζεις 1 φορά την εβδομάδα επί 3 εβδομάδες γιατί το φάρμακο δε σκοτώνει τα αβγά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.892
Βασικά πριν σιγουρευτείς ότι απολυμάνθηκε το σπίτι, σιγουρέψου ότι πρόκειται για ψύλλους.
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Φαντάζομαι ότι εννοείς να τα δει γιατρός..... δεν ξέρω αν έχετε ασχοληθεί ποτέ με δερματικά, αλλά η δερματολογία γενικά πρέπει να είναι κάτι πολύ αφηρημένο, γιατί όσες φορές έχω πάει σε δερματολόγο ουδέποτε πήρα σαφή διάγνωση (no offence...)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.898
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Φαντάζομαι ότι εννοείς να τα δει γιατρός..... δεν ξέρω αν έχετε ασχοληθεί ποτέ με δερματικά, αλλά η δερματολογία γενικά πρέπει να είναι κάτι πολύ αφηρημένο, γιατί όσες φορές έχω πάει σε δερματολόγο ουδέποτε πήρα σαφή διάγνωση (no offence...)
Ο κτηνίατρος μπορεί εύκολα να καταλάβει αν ο σκύλος έχει ψύλλους ή όχι, κατά τ'άλλα μπορείς να το καταλάβεις κι εσύ, ένας σκύλος που έχει ψύλλους θα ξύνεται συχνά και θα τρώγεται
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.054
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli