Μήνυσαν τον φίλο μου επειδή έβγαλε βόλτα τα σκυλιά του!!


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Τα γεγονότα έγιναν πολύ γρήγορα. Οταν ο φίλος μου άκουσε τις φωνές έψαξε για τα δύο μεγάλα σκυλιά(επειδή λόγω του μεγέθους τους πιθανό να τρόμαζαν κάποιον που δεν γνωρίζει από σκυλιά). Είδε ότι τα μεγάλα σκυλιά είναι δίπλα του και έστρεψε το βλέμα του προς το κουτάβι, το οποίο και είδε να έρχεται προς αυτόν από την την μεριά του παρανοϊκού, καθώς και τον παρανοϊκό να κρατάει ένα ξύλο. Μολις αντικριστηκαν τα δύο βλέματα, ο παρανοϊκος άρχισε να τρέχει προς αντίθετη κατεύθυνση. ΄Ολα αυτά έγιναν σε δευτερόλεπτα. Το κουτάβι φτάνει στον φίλο μου ο οποίος τότε βλέπει τα αίματα και αποφασίζει πως είναι προτιμότερο να βάλει το κουτάβι στο αυτοκίνητο και να πάνε γρήγορα στον κτηνίατρο, παρά να κυνηγήσει τον παρανοϊκο.(και πολύ καλά έκανε κατα την γνώμη μου)
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ολα αυτά έγιναν σε δευτερόλεπτα. Το κουτάβι φτάνει στον φίλο μου ο οποίος τότε βλέπει τα αίματα και αποφασίζει πως είναι προτιμότερο να βάλει το κουτάβι στο αυτοκίνητο και να πάνε γρήγορα στον κτηνίατρο, παρά να κυνηγήσει τον παρανοϊκο.(και πολύ καλά έκανε κατα την γνώμη μου)
καλά έκανε, γιατί θα έμπλεκε χειρότερα.
Πάντως, θέλει πολύ προσοχή ο τρόπος που θα παρουσιάσετε την ιστορία, γιατί... εγώ που δεν εχω τίποτα να χωρίσω μαζί σας, βρίσκω κενά στην ιστορία, κενά που θα βοηθήσουν τους άλλους σε ότι ισχυριστούν.

Για παράδειγμα, αυτό που λέτε για τα τσομπανόσκυλα... Δύσκολα περνάς από κάπου με τσομπανόσκυλα, χωρίς τσαμπουκάδες. Παραείναι όλα τέλεια, και κάποιος τρελός ξαφνικά τσακίζει στο ξύλο ένα κουτάβι....
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Η απάντηση καθώς και η αγωγή που έχουμε γράψει εμείς και θα κατατεθεί στο δικαστήριο είναι πολύ αναλυτική (θέλω να πιστεύω), απλά εγώ εδώ θέλησα να περιγράψω την ιστορία με λιγότερα λόγια, πιο περιληπτικά, γι'άυτο και σου φαίνονται κενά.

Γιατί αν το γράψω με όλες τις λεπτομέρειες είναι 3 σελίδες το κάθε ένα

Απλά ήθελα και την άποψη σας, μήπως έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο, και να πάρουμε ιδέες για το τι άλλο να παρουσιάσουμε στο δικαστήριο
 
Last edited by a moderator:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο δικηγόρος του φίλου μου δεν είναι πολύ αισιόδοξος, παρόλο που βλέπει τα ψέματα του μηνυτή(μπορούμε να τα αποδείξουμε). Στην ελλάδα ο κόσμος δεν είναι και τόσο φιλόζωος λέει και το πιο πιθανόν είναι το δικαστήριο να κλείσει υπέρ του μηνυτή :mad: :mad: :mad: :(

Κι εμείς έτσι λέμε... αλλά που ξέρουμε, μπορεί μετά αυτός να αυτοχτυπήθηκε για να κατηγορήσει τα σκυλιά:confused:

και να παρουσιασει τράυματα ή ιατρικές βεβαιώσεις στο δικαστήριο

εκ' των υστέρων
Ο ισχυρισμός σας ότι ο άνθρωπος που μήνυσε τον φίλο σου ….αυτοτραυματίστηκε για να δηλώσει ψευδώς ότι του επιτέθηκαν τα σκυλιά σας, ειναι αστείος.
Ο δικηγόρος που έχει αναλάβει την υπόθεση δεν είναι ιδιαίτερα αισιόδοξος για την έκβαση της και καλά κάνει.
Πρώτον είναι παράνομο να έχετε τα σκυλιά χωρίς λουρί σε δημόσιο χώρο και δεύτερον σε περίπτωση που όντως δέχτηκε επίθεση κάποιος άνθρωπος, ο φίλος σου έχει αντικειμενική ευθύνη.
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Αυτό είναι το θέμα. Τα σκυλιά ΔΕΝ του επιτέθηκαν. Το μοναδικό που πλησίασε κοντά του ήταν το κουτάβι, το οποίο και χτύπησε αυτός ο τύπος.
Και αφού έχει φτάσει στο σημείο να κάνει μήνυση (χωρίς λόγο κατά την άποψη μου, ο φίλος μου θα έπρεπε να του κάνει μήνυσε που του χτύπησε τον σκύλο), πλέον πιστεύουμε πως αυτός ο άνθρωπος είναι παρανοϊκος και που ξέρω εγω??μπορεί να αυτοτραυματιστεί μόνος του για να πει στο δικαστήριο ότι του το έκαναν τα σκυλιά:confused: :confused: :confused:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Η ιστορία είναι ψεύτικη κατά την γνώμη μου.
Είσαι στο βουνό, στην ερημιά, με τα 3 σου σκυλιά, και συναντάς έναν άλλον περιπατητή.

Που ξέρει τα στοιχεία σου ο τύπος, για να σου κάνει μύνηση?

Τέλος πάντων, ο τύπος πλακώνει στο ξύλο το κουτάβι... Ο ιδοκτήτης των σκύλων, αλλά και οι σκύλοι που βλέπουν ότι το πιο νέο μέλος της αγέλης τους κακοποιείται από τον τύπο, τι κάνανε? Παρακολουθούσαν το γεγονός χωρίς την παραμικρή αντίδραση?
και εμενα περιεργο μου φαινεται. αλλα αν ειναι καποιος βλαμενος που παει βολτα σε μερος με τσοπανοσκυλα μαλλον προετοιμασμενος ειναι. πες μου οτι δεν εχεις δει το κλασικο κυκλοφορα με μαδερη και ειμαι ετοιμος να αφησω στον τοπο οτι διποσο και τετραποδο ερθει κοντα μου.

Αυτό είναι το θέμα. Τα σκυλιά ΔΕΝ του επιτέθηκαν. Το μοναδικό που πλησίασε κοντά του ήταν το κουτάβι, το οποίο και χτύπησε αυτός ο τύπος.
Και αφού έχει φτάσει στο σημείο να κάνει μήνυση (χωρίς λόγο κατά την άποψη μου, ο φίλος μου θα έπρεπε να του κάνει μήνυσε που του χτύπησε τον σκύλο), πλέον πιστεύουμε πως αυτός ο άνθρωπος είναι παρανοϊκος και που ξέρω εγω??μπορεί να αυτοτραυματιστεί μόνος του για να πει στο δικαστήριο ότι του το έκαναν τα σκυλιά:confused: :confused: :confused:
εχει γνωματευση απο ιατροδικαστη? αν δεν εχει (περιμενα η ροττι να το εχειρωτησει αυτο) ο ισχυρισμος του ειναι σαρθρος!

τι ρατσα ειναι το κουταβι 7 μηνων που πηγε κοντα του?
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Το κουτάβι είναι 4,5 μηνών όπως γράφω και παραπάνω. Η μητέρα του είναι Bandog, ο πατέρας του είναι άγνωστος. (Ζευγάρωσε κατα λάθος η μάνα, προφανώς με κάποιο αδέσποτο που πήδηξε στην αυλή. Τα αδερφάκια του τα έδωσε σε καλά σπίτια, αυτό έμεινε) είναι γύρω στα 25 κιλά αλλά δεν έχει δείξει σημάδια επιθετικότητας, περισσότερο φοβιτσιάρικο είναι και μόνο να παίζει θέλει, είναι γλυκό σκυλάκι.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ναι, έχω δει τύπους στο πουθενά, με ένα μαδέρι στο χέρι, κάποιοι εξ αυτών συνοδεύουν και σκύλους, αλλά και άλλοι ξέμπαρκοι, με μοναδική συντροφιά το μαδέρι τους.

Μια φορά, ήμουνα στο Πήλιο, το Τερατάκι ήταν 4-5 μηνών, και σε κάποια ανηφόρα αποφάσισε να φύγει και να μην ακουει, κι εγώ άρχισα να συμμετέχω στο έργο, τρέχω πίσω από το κουτάβι και δεν γίνεται να το φτάσω ότι και να κάνω...

Ξαφνικά, ένας παπάς, νάναι καλά ο άνθρωπος, χοντρός και με μπαστούνι στο χέρι, μου φώναξε από πιο πάνω στην ανηφόρα: Θέλεις να στο πιάσω?

Ναι του έγνεψα απελπισμένος, είχα λαχανιάσει, η φωνή δεν έβγαινε...

Ο παπάς, με τα μαύρα ράσα, εντυπωσιακού μεγέθους, άρχισε να κάνει πλάγια βήματα, αριστερά δεξιά, και έφραξε με τον όγκο του το δρομάκι, όπως κάνουν οι αμυντικοί στο χάντμπωλ ή στο μπάσκετ όταν παίζουν άμυνα ζώνης!!!
Με απίστευτη για τον όγκο του ευκινησία, χρησιμοποιούσε και την μαγκούρα για να πλατύνει περισσότερο...

Το Τερατάκι, όταν τον είδε έτσι μαύρο και τεράστιο, έκλασε μέντες!!!
Στάθηκε, και μετά από λίγο το πρόλαβα και το έδεσα με το λουρί.

Ο παπάς, με συνεχάρη που έκοψα την ουρά του, γιατί έτσι όταν θα την κουνάει, δεν θα μπαίνει στα ταψιά, πάνω στο τραπέζι!!!

Τον θυμάμαι σαν τώρα, κι ας περάσανε 14-15 χρόνια.

Τώρα τελευταία, συναντάω κάτι σχετικά νέους, με μαγκούρα παππού!!! Για να μην τους την πει κανένας που κοπανάνε (ή απειλούνε έστω, που το θεωρώ επίσης κακό) σκύλους, παριστάνουν τους κουτσούς. Αλλά άμα προσέξεις πως περπατάνε, συν την ηλικία τους, είναι προφανές ότι την μαγκούρα δεν την έχουν για να στηρίζονται.

Εαν λοιπόν δεχτούμε την ιστορία ως έχει, πιθανόν ο τύπος, να είχε το ξύλο από πριν, για τα τσομπανόσκυλα ίσως, κι όταν πλησίασε το κουτάβι, το είδε κακομούτσουνο και μεγαλόσωμο για τα δικά του γούστα, και το πλάκωσε!!!
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Αυτός όμως ως πιο γρήγορος τους ξέφυγε......
χαχαχαχαχα ελεος πια ολλα θα τα πιστευα αλλα και ποιο γρηγορος? που εισαι ρε μεγαλε φλας:D


Αλλα περα απο την πλακα ακομα και ενα "εφηβο" σκυλι να τον πλησιαζε τρεχοντας εστω και για παιχνιδι πως στο καλο μπορουμε να ξερουμε αν ο καθε ανθρωπος δεν εχει ψυχολογικο φοβο με τα σκυλια?

και θα μου πειτε και αμα αυτος ειναι ψυχακιας εγω τι να κανω και τα σκυλια εχουν δικαιομα να παιξουν.
και θα σου ππει ενας αλλος ε δεν ειναι και υποχρεωμενος ο καθενας να γουσταρει η να ανεχεται τα σκυλια:( ...

γενικα ειναι μεγαλο αυτο το θεμα...και δυσκολα θα βγαλουμε ακρη
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Τωρα που το λετε, οταν η alithia μου ηταν 6 μηνων περιπου και καναμε βολτα στην πλατεια, την ειχα ελευθερη μερα μεσημερι -δεν ειχε και κοσμο ιδιαιτερα- και ξαφνικα βλεπω μια κοπελα (γυρω στα 25-30) που ερχοταν προς το μερος μας περιπου στα 20 μετρα.

Μολις βλεπει την alithia βαζει κατι φωνες, "βοηθειααααα, αααααα, βοηθειααααααααα," στην αρχη δεν καταλαβα, την κοιτουσα μηπως επαθε κατι, χτυπησε, δεν ξερω, η alithia απο περιεργεια πηγε κοντα της και τοτε την βλεπω να τραβαει τα μαλλια και την μπλουζα της και αρχιζει να βαζει τα κλαματα, εκει τα χρειαστηκα, φωναζω την alithia κοντα μου, την πλησιαζω και τη ρωταω "εγινε κατι?" και μου απανταει κλαιγοντας "εχω κυνοφοβια" η κοπελα επαθε επιληψια χωρις υπερβολες, να μην σας τυχει μονο γιατι πραγματικα μεχρι να συνηδητοπιεισεις τι γινεται μενεις αφωνος.
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
και θα μου πειτε και αμα αυτος ειναι ψυχακιας εγω τι να κανω και τα σκυλια εχουν δικαιομα να παιξουν.
και θα σου ππει ενας αλλος ε δεν ειναι και υποχρεωμενος ο καθενας να γουσταρει η να ανεχεται τα σκυλια:( ...

γενικα ειναι μεγαλο αυτο το θεμα...και δυσκολα θα βγαλουμε ακρη[/quote]

Για αυτόν τον λόγο ο φίλος μου τα πάει βόλτα στο βουνό, για να μην συναντάει κόσμο.
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Εχεις δικιο billy καταλαβαινουμε τι λες, ολοι παμε καπου και αφηνουμε τα σκυλια μας ελευθερα, το θεμα ειναι η κακια, η ατυχη στιγμη, εαν μας τυχει εμεις ειμαστε υπευθυνοι βαση του νομου.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ναι... επισης αν ξυλοκοπησεις σκυλι και ψευδορκισεις εισαι υπολογος εναντι του νομου;)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σαν Ελληνίδα του εξωτερικού με πιάνουν τα γέλια όταν μιλάτε περί νόμου :D:D:D
Μονο όταν βλέπουν σκύλο θυμούνται τους νόμους :confused:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εντελως.. ειναι σαν το σκυλι του παβλοφ ο ελληνας.
Ο ελληνας=σκυλι, ο σκυλος=καμπανακι, ο νομος=η μασα..
Αφου σκεφτομαι να βαλουμε σκυλια στα υπουργεια μπας και σταματησουν να κλεβουν οι πολιτικοι!! (αν και με τα τελευταα νεα και στα μοναστηρια καλο ειναι να τα βαλουμε, μονο να σιγουρευτουμε οτι ειναι αρσενικα :D:D:D:p)