Μήνυση από γείτονα


VikiM

Member
6 Δεκεμβρίου 2021
5
1
30
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει , εάν γνωρίζει κάποιος. Λοιπόν έχω ένα σκυλάκι το οποίο για χρόνια έμενε με τον πατέρα μου. Οπότε είχε συνηθίσει στο πατρικό μου με μια συγκεκριμένη ρουτίνα κλπ.
Πλέον μένει μαζί μου αλλά έχει εκδηλώσει άγχος αποχωρισμού. Όταν φεύγω από το σπίτι κλαίει και κάνει φασαρία. Έχω φροντίσει ώστε να μην λείπω ώρες κοινής ησυχίας. Αλλά αναγκαστικά λείπω τα πρωινά λόγω δουλειάς. Η αλλαγή περιβάλλοντος ουσιαστικά ξεκίνησε πριν δύο εβδομάδες. Ο γείτονας που μένει δίπλα μας μας έκανε παρατήρηση με πολύ άσχημο τρόπο. Μετά την παρατήρηση προσάρμοσα το πρόγραμμα μου ώστε να λείπω μόνο πρωινά κ όχι ώρες κοινής ησυχίας. Ωστόσο του είπα ότι προσπαθώ να το εκπαιδεύσω και θα πάρει λίγο χρόνο. Σήμερα το πρωί μας πήραν τηλ από την αστυνομία να μας ενημερώσουν ότι σκέφτεται να κάνει μήνυση ο συγκεκριμένος και ότι πρέπει να πάρουμε το σκυλί. Είπα ότι δεν κάνει φασαρία σε ώρες κοινής ησυχίας και απάντησαν ότι και πάλι μπορεί να κάνει μήνυση για κακοποίηση (!?) εφόσον κάνει φασαρία για πολλή ωρα. Μπορεί κάποιος να μου πει εάν γνωρίζει κάτι παραπάνω ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μήνυση μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε, σε οποιονδήποτε.
Μετά όμως, θα πρέπει στο δικαστήριο, όταν μετά από αρκετά χρόνια εκδικαστεί η υπόθεση, να αποδείξει τους λόγους για τους οποίους έκανε μήνυση.
Εκεί δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, όσο οι απειλές. Μην φρικάρεις από την επικοινωνία της αστυνομίας. Είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν. Και μέχρι εκεί.

Εκείνος έχει το δίκιο του, αν ενοχλείται.
Εσύ έχεις το δικό σου, όταν κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου, για να μην ενοχλείς.
Μίλα με έναν καλό εκπαιδευτή, ή διάβασε εδώ στο φόρουμ, ή δες βιντεάκια και άρθρα, σχετικά με το άγχος αποχωρισμού. Εφάρμοσε ότι μπορείς. Με ψυχραιμία.
Απέφυγε τις διενέξεις μαζί του. Αν το παρακάνει και έχεις το σθένος, απείλησέ τον κι εσύ με μήνυση για παρενόχληση και άστο να αιωρείται.

Στο μεταξύ, κλείνε ερμητικά ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα όσο λείπεις για να περιορίσεις τον σαματά.
Το σκυλάκι το αφήνεις χύμα όσο λείπεις, ή σε box/crate; Του αφήνεις κάτι να ασχολείται;
 


VikiM

Member
6 Δεκεμβρίου 2021
5
1
30
Μήνυση μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε, σε οποιονδήποτε.
Μετά όμως, θα πρέπει στο δικαστήριο, όταν μετά από αρκετά χρόνια εκδικαστεί η υπόθεση, να αποδείξει τους λόγους για τους οποίους έκανε μήνυση.
Εκεί δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, όσο οι απειλές. Μην φρικάρεις από την επικοινωνία της αστυνομίας. Είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν. Και μέχρι εκεί.

Εκείνος έχει το δίκιο του, αν ενοχλείται.
Εσύ έχεις το δικό σου, όταν κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου, για να μην ενοχλείς.
Μίλα με έναν καλό εκπαιδευτή, ή διάβασε εδώ στο φόρουμ, ή δες βιντεάκια και άρθρα, σχετικά με το άγχος αποχωρισμού. Εφάρμοσε ότι μπορείς. Με ψυχραιμία.
Απέφυγε τις διενέξεις μαζί του. Αν το παρακάνει και έχεις το σθένος, απείλησέ τον κι εσύ με μήνυση για παρενόχληση και άστο να αιωρείται.

Στο μεταξύ, κλείνε ερμητικά ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα όσο λείπεις για να περιορίσεις τον σαματά.
Το σκυλάκι το αφήνεις χύμα όσο λείπεις, ή σε box/crate; Του αφήνεις κάτι να ασχολείται;
Έχω ψάξει στο ίντερνετ και εφαρμόζω όσα έχω βρει. Θα κανονίσω και συνάντηση με τον εκπαιδευτή. Ναι του αφήνω κάποια πράγματα απλά ξέρω ότι θέλει τον χρόνο του. Δεν ξέρω αγχώθηκα πολύ. Θα δω τι θα κάνω. Η ελπίδα μου τώρα ίσως είναι ο εκπαιδευτής. Ευχαριστώ!
 


VikiM

Member
6 Δεκεμβρίου 2021
5
1
30
Μήνυση μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε, σε οποιονδήποτε.
Μετά όμως, θα πρέπει στο δικαστήριο, όταν μετά από αρκετά χρόνια εκδικαστεί η υπόθεση, να αποδείξει τους λόγους για τους οποίους έκανε μήνυση.
Εκεί δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, όσο οι απειλές. Μην φρικάρεις από την επικοινωνία της αστυνομίας. Είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν. Και μέχρι εκεί.

Εκείνος έχει το δίκιο του, αν ενοχλείται.
Εσύ έχεις το δικό σου, όταν κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου, για να μην ενοχλείς.
Μίλα με έναν καλό εκπαιδευτή, ή διάβασε εδώ στο φόρουμ, ή δες βιντεάκια και άρθρα, σχετικά με το άγχος αποχωρισμού. Εφάρμοσε ότι μπορείς. Με ψυχραιμία.
Απέφυγε τις διενέξεις μαζί του. Αν το παρακάνει και έχεις το σθένος, απείλησέ τον κι εσύ με μήνυση για παρενόχληση και άστο να αιωρείται.

Στο μεταξύ, κλείνε ερμητικά ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα όσο λείπεις για να περιορίσεις τον σαματά.
Το σκυλάκι το αφήνεις χύμα όσο λείπεις, ή σε box/crate; Του αφήνεις κάτι να ασχολείται;
Αρχικα το άφηνα στο δωμάτιο μου με κλειστή την πόρτα γιατί κάπου διάβασα ότι είναι καλύτερο να είναι περιορισμένο σε έναν χώρο. Στη συνέχεια όμως επιχείρησα να το αφήνω σε όλο το σπίτι γιατί το υπνοδωμάτιο είναι δίπλα στου γείτονα που ενοχλείται. Τώρα για το box δεν ξέρω γιατί δεν είχε ποτέ. Θα ρωτήσω τον εκπαιδευτή
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ε ναι, το εύκολο που μπορείς να κάνεις άμεσα, είναι να τον απομακρύνεις από την πλευρά του γείτονα. Περιόριζέ τον στην άλλη άκρη του σπιτιού και κλείνε ενδιάμεσες πόρτες.
 
  • Like
Reactions: Orjo


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλά τα βίντεο στο ίντερνετ αλλά η εμπειρία είναι εμπειρία.

Όσο είσαι σπίτι βάζε το σε crate να καταλάβει ότι είναι κομμάτι της καθημερινότητας του πλέον. Να μη συσχετίσει το crate μόνο με το ότι φεύγεις. Πρέπει να αποκτήσει λίγη αυτοπεποίθηση και ανεξαρτησία. Τι ηλικία έχει;
 
  • Like
Reactions: Orjo


3 Ιανουαρίου 2018
9
2
42
Τα ζώα συντροφιάς δεν έχουν ώρες κοινής ησυχίας, εμπίπτουν σε όλο το 24ωρο , μπορείς να βρεις σχετικές αναφορές στο forum.
Εκπαίδευσε το σκυλάκι με έναν επαγγελματία για να μην έχεις προβλήματα με τον γείτονα.
Καλή χρονιά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf