Μήπως δε ταΐζω σωστά το κουτάβι μου;


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Καλησπερα, έχω ένα λαμπραντορ 6 μηνών, παλαιότερα είχα απευθυνθεί πάλι στο φόρουμ σχετικά με την τροφή και με είχατε ομολογουμένως βοηθήσει πολύ. Συνεχίζω λοιπόν να της δίνω acana prairie poultry δίνοντας την αντίστοιχη ποσότητα για κουτάβια. Όμως η Μαγκυ μου είναι 6 μηνών και 18.500 κιλά, επειδή λόγω της κατάστασης έχω επιστρέψει στο πατρικό μου δε μπορώ να επισκεφτώ τον κτηνίατρο που εμπιστεύομαι. Επομένως σε μια επίσκεψη σε ένα κτηνίατρο εδώ μου είπε ότι δεν έχει σωστή ανάπτυξη και ότι θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 22 κιλά χωρίς όμως να μ πει αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να τη βοηθήσω. Επειδή θορυβήθηκα τη πήγα και σε δεύτερο κτηνίατρο ο οποίος μ είπε ότι είναι μια χαρά και να μην ανησυχώ. Μήπως ρε παιδιά δε τη ταΐζω σωστά, μήπως να πάρω τροφή ανάπτυξης και όχι αυτή που είναι all life stages? Ευχαριστώ οποιονδήποτε μου απαντησει εκ των προτέρων.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θεωρητικά σε τέτοια ηλικία δίνεις τροφή puppy. Από τον χρόνο και μετά πας στην κανονική.
Σε κάθε τροφή υπάρχει ένα πινακάκι από πίσω όπου αναγράφεται η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα.

Όσον αφορά τα κιλά της, δεν βασίζεσαι στο απόλυτο νούμερο των κιλών, αλλά στο πως δείχνει ο σκυλος.
Αυτό που σου είπε ο πρώτος κτηνίατρος (πως έπρεπε να είναι 22 κιλά) είναι εντελώς λάθος, γιατί κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και η ανάπτυξη ακολουθεί αυτό που προσταζουν τα γονίδιά του σε συνδυασμό με την διατροφή του.
Ακόμα και σκύλοι ίδιας φυλής, έχουν διαφορές.

Θα βοηθούσε εάν ήξερες τα κιλά των γονιών της σκυλίτσας σου στην αντίστοιχη ηλικία.
Με τον/την εκτροφεα, το έχεις συζητήσει το θέμα;
 
  • Like
Reactions: Ana!!Ili93


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ρώτησες μήπως με ποιο κριτήριο κατέληξε στα 22 κιλά, και γιατί όχι 20 ή 23;

Το φυσιολογικό βάρος ενός θηλυκού λαμπραντόρ 6 μηνών είναι..... αυτό:

1607510369991.png

Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να το μεταφράσεις σε κιλά επακριβώς, διότι είναι πολυ διαφορετικά για κάθε σκύλο, κι εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες, κληρονομικούς κατά κύριο λόγο (με την προϋπόθεση ότι ο σκύλος λαμβάνει ιατρική φροντίδα και τροφή).

Επίσης, είναι πολύ καλή ιδέα να κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ για κάθε ερώτηση που σκέφτεσαι. Όχι μόνο γιατί συχνά έχουν ήδη απαντηθεί, αλλά επίσης επειδή διαβάζοντας αυτά τα θέματα πιθανόν μαθαίνεις και άλλα πράγματα που δεν ήξερες, ή ακόμα καλύτερα, αποτελούν υλικό για περαιτέρω προβληματισμό. Τα διάφορα διαγράμματα βάρους κάθε φυλής, λειτουργούν ενδεικτικά κυρίως, και όχι ως κανόνες που πρέπει να πάρεις τοις μετρητοίς. Για παράδειγμα ένα λαμπ 6 μηνών δεν είναι αναμενόμενο ή λογικό να ζυγίζει 10 κιλά ούτε και 30. Αυτό προσπαθούν απλώς να πουν τα διάφορα πινακάκια, και μέχρις εκεί τα λαμβάνεις υπόψη.

Search results for query:βαρος

έδιτ καλού κακού: επειδή μιλάς για κουτάβι, θα είναι λίιιγο πιο στρουμπουλό από τη μεσαία εικόνα. Λίγο όμως. Δεν θέλεις, κι ούτε πρέπει, να είναι τροφαντή μπαλίτσα στην ηλικία της.
 


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Ρώτησες μήπως με ποιο κριτήριο κατέληξε στα 22 κιλά, και γιατί όχι 20 ή 23;

Το φυσιολογικό βάρος ενός θηλυκού λαμπραντόρ 6 μηνών είναι..... αυτό:

View attachment 73773

Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να το μεταφράσεις σε κιλά επακριβώς, διότι είναι πολυ διαφορετικά για κάθε σκύλο, κι εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες, κληρονομικούς κατά κύριο λόγο (με την προϋπόθεση ότι ο σκύλος λαμβάνει ιατρική φροντίδα και τροφή).

Επίσης, είναι πολύ καλή ιδέα να κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ για κάθε ερώτηση που σκέφτεσαι. Όχι μόνο γιατί συχνά έχουν ήδη απαντηθεί, αλλά επίσης επειδή διαβάζοντας αυτά τα θέματα πιθανόν μαθαίνεις και άλλα πράγματα που δεν ήξερες, ή ακόμα καλύτερα, αποτελούν υλικό για περαιτέρω προβληματισμό. Τα διάφορα διαγράμματα βάρους κάθε φυλής, λειτουργούν ενδεικτικά κυρίως, και όχι ως κανόνες που πρέπει να πάρεις τοις μετρητοίς. Για παράδειγμα ένα λαμπ 6 μηνών δεν είναι αναμενόμενο ή λογικό να ζυγίζει 10 κιλά ούτε και 30. Αυτό προσπαθούν απλώς να πουν τα διάφορα πινακάκια, και μέχρις εκεί τα λαμβάνεις υπόψη.

Search results for query:βαρος

έδιτ καλού κακού: επειδή μιλάς για κουτάβι, θα είναι λίιιγο πιο στρουμπουλό από τη μεσαία εικόνα. Λίγο όμως. Δεν θέλεις, κι ούτε πρέπει, να είναι τροφαντή μπαλίτσα στην ηλικία της.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, και εμένα η απάντηση του κτηνίατρου μου φανηκε πολύ αφηρημένη και ανυπόστατη. Αλλά επειδή είναι το πρώτο ζώο που έχω υπό την πλήρη ευθύνη μου θορυβήθηκα και οι υποψίες μου έπεσαν στην τροφή που της δίνω και στο τι μπορει να κάνω λάθος. Σίγουρα προσπαθώ να ενημερώνομαι και να διαβάζω και πραγματικά συνεχώς ανακαλύπτω και κάτι νέο το οποίο ως ώρας αγνοούσα. Από τις εικόνες που μου έστειλες (και σε ευχαριστώ πολύ) μπορώ να πω με σιγουριά ότι βρίσκεται στα πλαίσια του ιδανικού βάρους. Όποτε θα συνεχίσω ως έχει και θα την αφήσω να αναπτυχθεί με τους δικούς της ρυθμούς.
 


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Θεωρητικά σε τέτοια ηλικία δίνεις τροφή puppy. Από τον χρόνο και μετά πας στην κανονική.
Σε κάθε τροφή υπάρχει ένα πινακάκι από πίσω όπου αναγράφεται η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα.

Όσον αφορά τα κιλά της, δεν βασίζεσαι στο απόλυτο νούμερο των κιλών, αλλά στο πως δείχνει ο σκυλος.
Αυτό που σου είπε ο πρώτος κτηνίατρος (πως έπρεπε να είναι 22 κιλά) είναι εντελώς λάθος, γιατί κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και η ανάπτυξη ακολουθεί αυτό που προσταζουν τα γονίδιά του σε συνδυασμό με την διατροφή του.
Ακόμα και σκύλοι ίδιας φυλής, έχουν διαφορές.

Θα βοηθούσε εάν ήξερες τα κιλά των γονιών της σκυλίτσας σου στην αντίστοιχη ηλικία.
Με τον/την εκτροφεα, το έχεις συζητήσει το θέμα;
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί να πάρω τον εκτροφέα αλλά θα το κάνω γιατί ίσως μπορέσει να με βοηθήσει. Από την αρχή ήμουν επιφυλακτική με τις τροφές all life stages και ήθελα να της δώσω ανάπτυξης αλλά επειδή μου την πρότεινε τόσο ο κτηνίατρος όσο και ο εκπαιδευτής της είπα να μη φανώ υπερβολική. Ο λόγος που καταλήξαμε στην acana prairie poultry και όχι στην acana large breed junior ήταν ότι η δεύτερη της προκάλεσε διάρροιες και το αποδώσαμε (ίσως και λανθασμένα) στο υψηλότερο ποσοστό πρωτεΐνης. Αυτή που της δίνω τώρα έχει 29 ενώ η junior 33. Και επειδή ξέρω ότι δεν είναι καλό να αλλάζουμε τροφές κάθε τρεις και λίγο χωρίς λόγο είμαι διστακτική στο να προσπαθήσω ξανά τη large breed.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η acana φημίζεται για τα υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης που δημιουργούν τέτοια θέματα. Υπάρχουν τροφές puppy με πιο λογικά ποσοστά πρωτεΐνης.

Από την άλλη εάν η τροφή που δίνεις τώρα της κάθεται καλά, δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις.
Αρκεί να έχει τις σωστές αναλογίες - ποσότητες συστατικών για την ηλικία της και να της δίνεις την ανάλογη ποσότητα.
 
  • Like
Reactions: Ana!!Ili93


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Η acana φημίζεται για τα υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης που δημιουργούν τέτοια θέματα. Υπάρχουν τροφές puppy με πιο λογικά ποσοστά πρωτεΐνης.

Από την άλλη εάν η τροφή που δίνεις τώρα της κάθεται καλά, δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις.
Αρκεί να έχει τις σωστές αναλογίες - ποσότητες συστατικών για την ηλικία της και να της δίνεις την ανάλογη ποσότητα.
Θεωρώ ότι με βάση το πινακακι είναι στα ιδανικά και ίσως λιγάκι πιο παχιά. Θα μπορούσες εκτός από την acana puppy να μου προτείνεις κάποια που να είναι για ανάπτυξη; Έχω βρει εδώ στη περιοχή γιατί δυστυχώς αν παραγγείλω με τα κούριερ θα έχω πολύ μεγάλη αναμονή τη sams filed puppy large breed. Τη θεωρείς καλή;
 
  • Like
Reactions: liza20


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχουν δεκάδες άλλες εταιρείες με puppy τροφές.
Εγώ στα δικά μου πχ έδινα από κουτάβια της royal canin. Ξεκίνησα με την puppy και τώρα δίνω adult. Τους κάθεται καλά και γενικά είμαι ευχαριστημένος.
Την Sam's field την είχα δώσει σε άλλα σκυλάκια που είχα και δεν τους ταίριαξε.
Στα ίδια σκυλιά είχε κάτσει καλά η arden grange.

Όλα αυτά ξέρεις είναι ανάλογα και τον σκύλο. Μια τροφή που μπορεί να θεωρώ εξαιρετική και να κάθεται καλά στον σκύλο μου, δεν είναι απαραίτητο πως θα κάτσει καλά και στον δικό σου σκύλο.
Έπειτα είναι τα συστατικά.
Τα ίδια τα συστατικά και η σειρά που βρίσκονται.
Τεράστια κουβέντα και πολύ δύσκολη κουβέντα.... προσωπικά δεν το'χω.

Υπάρχουν συμφορουμητες που το κατέχουν το θέμα πολύ καλύτερα από μένα. Όλο και κάποιος θα δει το μήνυμα και θα σου προτείνει.

Μέχρι τότε μπορείς να ψάξεις αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ. Έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές.
Για να σε βάλω λίγο στο κλίμα, ξεκίνα από αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα.
 
  • Like
Reactions: Ana!!Ili93


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Υπάρχουν δεκάδες άλλες εταιρείες με puppy τροφές.
Εγώ στα δικά μου πχ έδινα από κουτάβια της royal canin. Ξεκίνησα με την puppy και τώρα δίνω adult. Τους κάθεται καλά και γενικά είμαι ευχαριστημένος.
Την Sam's field την είχα δώσει σε άλλα σκυλάκια που είχα και δεν τους ταίριαξε.
Στα ίδια σκυλιά είχε κάτσει καλά η arden grange.

Όλα αυτά ξέρεις είναι ανάλογα και τον σκύλο. Μια τροφή που μπορεί να θεωρώ εξαιρετική και να κάθεται καλά στον σκύλο μου, δεν είναι απαραίτητο πως θα κάτσει καλά και στον δικό σου σκύλο.
Έπειτα είναι τα συστατικά.
Τα ίδια τα συστατικά και η σειρά που βρίσκονται.
Τεράστια κουβέντα και πολύ δύσκολη κουβέντα.... προσωπικά δεν το'χω.

Υπάρχουν συμφορουμητες που το κατέχουν το θέμα πολύ καλύτερα από μένα. Όλο και κάποιος θα δει το μήνυμα και θα σου προτείνει.

Μέχρι τότε μπορείς να ψάξεις αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ. Έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές.
Για να σε βάλω λίγο στο κλίμα, ξεκίνα από αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα.
Σ ευχαριστώ πολύ, πραγματικά το άρθρο φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα το διαβάσω με πολύ προσοχή. Έχεις δικιο ότι το θέμα τροφής είναι ανεξάντλητο με πολύ αντικρουούμενες απόψεις.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δες αν βρεις τη naturea, είναι καλή τροφή και πάνω κάτω στην ίδια φιλοσοφία με αυτή που δίνεις. Κατά τ'άλλα δες αν μπορείς να μείνεις σε σχετικά χαμηλή πρωτεϊνη (μέχρι 28%-30% θα έλεγα εγώ, αλλά και μια συζήτηση με τον εκτροφέα σου θα σε βοηθούσε). Νομίζω ότι οι περισσότερες grain free έχουν συνήθως παραπάνω πρωτεϊνη, αν δε σε πειράζει δες και κωδικούς με σιτηρά. Όπως παρατήρησες ήδη, είναι πονεμένη ιστορία η διατροφή :)
 


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Δες αν βρεις τη naturea, είναι καλή τροφή και πάνω κάτω στην ίδια φιλοσοφία με αυτή που δίνεις. Κατά τ'άλλα δες αν μπορείς να μείνεις σε σχετικά χαμηλή πρωτεϊνη (μέχρι 28%-30% θα έλεγα εγώ, αλλά και μια συζήτηση με τον εκτροφέα σου θα σε βοηθούσε). Νομίζω ότι οι περισσότερες grain free έχουν συνήθως παραπάνω πρωτεϊνη, αν δε σε πειράζει δες και κωδικούς με σιτηρά. Όπως παρατήρησες ήδη, είναι πονεμένη ιστορία η διατροφή :)
Σε ευχαριστώ πολύ, δυστυχως για κάποιο λόγο στην επαρχία που βρίσκομαι δεν υπάρχει τίποτα κάπως ποιοτικό, το καλύτερο που βρήκα είναι αυτή της sams field. Όντως η naturea πάντως είναι εξαιρετική και θα την προτιμήσω κάποια στιγμή.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έχεις δοκιμάσει να παραγγείλεις διαδικτυακά; Υπάρχουν πάρα πολλά τέτοια καταστήματα που έχουν και ποικιλία αλλά και πολύ καλές τιμές.
Υποθέτω πως κάποια (αν όχι όλα) θα στέλνουν και στην επαρχία.
 






Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Παίζεις με τον πόνο μου;;Κάτι πράγματα που παράγγειλα από ένα φαρμακείο στο Χαϊδάρι στις 26/11 πάντως, ακόμα στο δρόμο είναι :p
Άσε και εγώ από τις 26/11 περιμένω την τροφή της μαγκυ αυτή που παίρνουμε δηλ μέχρι τώρα και ακόμα τίποτα ευτυχώς δηλαδή που είχε προνοήσει και έχω ακόμα απόθεμα αλλιώς δεν ήξερα τι θα έκανα. Για αυτό δε σκεφτομαι να παραγγείλω αλλά να βρω κάποια από δω. Κάτι πρέπει να παίζει με τις 26 του μήνα πάντως δε μην εξηγείται αλλιώς χαχαχααχχα
 

Attachments

  • Haha
Reactions: sis


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ή εγώ δεν είδα ή είμαι τυφλός...

4 ερωτησούλες:
  • Πόσα γραμμάρια δίνεις στην σκύλα ημερησίως?
  • Πόσα γεύματα?
  • Τι ύψος έχει η σκύλα?
  • Είναι καθαρόαιμο(εκτροφικό δηλαδή) ή ημίαιμο το ζώο?
 


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Ή εγώ δεν είδα ή είμαι τυφλός...

4 ερωτησούλες:
  • Πόσα γραμμάρια δίνεις στην σκύλα ημερησίως?
  • Πόσα γεύματα?
  • Τι ύψος έχει η σκύλα?
  • Είναι καθαρόαιμο(εκτροφικό δηλαδή) ή ημίαιμο το ζώο?
Της δίνω γύρω στα 360γρ την ημέρα από την Adana prairie poultry, την ταΐζω δυο φορές την ημέρα πρωί και απόγευμα προς βράδυ, μετρώντας το ακρωμιο της αν το λέω σωστά είναι γύρω στα 50-52 εκ και την απέκτησα από εκτροφέα. Φυσικά ότιδηποτε άλλο θες να με ρωτήσεις είμαι στη διάθεση σου και σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να μου απαντήσεις
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πήγα να γράψω τα επιστημονικά μου με ρυθμούς ανάπτυξης/πρότυπα και αναλογίες βάρους/ηλικίας αλλά τα διέγραψα γιατί δεν έχουν ουσιαστικό νόημα...και κατέληξα στο εξής:

Ο αδύνατος δεν έχει να φοβηθεί τίποτα...

Αν το ζώο είναι αεικίνητο, έχει ενέργεια, αν φαίνονται και λίγο τα πλευράκια του δεν έγινε και κάτι. Τα κουτάβια μεγαλώνουν άτσαλα. Ούτως ή αλλιώς δεν πρόκεται να χτίσει ακόμα σώμα.

Αργότερα θα χτίσεις σιλουέτα, τώρα κράτα την λεπτούλα. Δεν θα πάθει απολύτως τίποτα.
Αργότερο που θα πάρει τα κανονικά της κιλά και θα δέσει και τους μυες της, θα γεμίσει παντού θα δεις διαφορετικό σκύλο.
 


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Πήγα να γράψω τα επιστημονικά μου με ρυθμούς ανάπτυξης/πρότυπα και αναλογίες βάρους/ηλικίας αλλά τα διέγραψα γιατί δεν έχουν ουσιαστικό νόημα...και κατέληξα στο εξής:

Ο αδύνατος δεν έχει να φοβηθεί τίποτα...

Αν το ζώο είναι αεικίνητο, έχει ενέργεια, αν φαίνονται και λίγο τα πλευράκια του δεν έγινε και κάτι. Τα κουτάβια μεγαλώνουν άτσαλα. Ούτως ή αλλιώς δεν πρόκεται να χτίσει ακόμα σώμα.

Αργότερα θα χτίσεις σιλουέτα, τώρα κράτα την λεπτούλα. Δεν θα πάθει απολύτως τίποτα.
Αργότερο που θα πάρει τα κανονικά της κιλά και θα δέσει και τους μυες της, θα γεμίσει παντού θα δεις διαφορετικό σκύλο.
Να ήξερες ποσό ωραία και καθυσηχαστικα μου φαίνονται αυτά που λες δεν φαντάζεσαι. Και εγώ να σου πω την αλήθεια ενδόμυχα χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω επιστημονικά αυτό πίστευα, αλλά αυτός ο κτηνίατρος με προβλημάτισε τελικά χωρίς λόγο επειδή είπε τη κοτσάνα του. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf