Μία Βόλτα στα Μονοπάτια του Υμηττού


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πέρα όλων των άλλων που συζητάτε εγώ έχω να σου προτείνω αφού πας βόλτα στο βουνό και στην φύση γενικότερα, βρες τα μονοπάτια που δεν πάνε οι άλλοι. Και αυτά είναι πολλά. Να ευχαριστηθητε την βόλτα και την φύση. Αν πάτε εκεί που πάνε οι πολλοί, πια η διαφορά με την βόλτα μέσα στην πόλη η στο πάρκο της γειτονιάς σας;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
egv s
Πέρα όλων των άλλων που συζητάτε εγώ έχω να σου προτείνω αφού πας βόλτα στο βουνό και στην φύση γενικότερα, βρες τα μονοπάτια που δεν πάνε οι άλλοι. Και αυτά είναι πολλά. Να ευχαριστηθητε την βόλτα και την φύση. Αν πάτε εκεί που πάνε οι πολλοί, πια η διαφορά με την βόλτα μέσα στην πόλη η στο πάρκο της γειτονιάς σας;
Εγω στην Παρνηθα αποφευγω να μπω στον δριμο , μενω στον χωματοδρομο τριγυρο του δεν θελω να τρομαζω τα ζωα του Δασους ουτε με τα βλαμενα μου ουτε με εμενα :(
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
egv s

Εγω στην Παρνηθα αποφευγω να μπω στον δριμο , μενω στον χωματοδρομο τριγυρο του δεν θελω να τρομαζω τα ζωα του Δασους ουτε με τα βλαμενα μου ουτε με εμενα :(
Και καλά κάνεις. (y)
Νόμιζα ότι μιλάμε για Υμηττό.
Για Πάρνηθα αν θες έχω να σου προτείνω αμέτρητες διαδρομές που δεν θα ενοχλήσεις κανέναν. Εδώ ειδικός παρνηθολογος. :D
Όταν λες στον χωματοδρομο τριγύρω ποιον εννοείς;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Και καλά κάνεις. (y)
Νόμιζα ότι μιλάμε για Υμηττό.
Για Πάρνηθα αν θες έχω να σου προτείνω αμέτρητες διαδρομές που δεν θα ενοχλήσεις κανέναν. Εδώ ειδικός παρνηθολογος. :D
Όταν λες στον χωματοδρομο τριγύρω ποιον εννοείς;[/QUOTE
Μετά το μοναστηρι που αριστερα εχει το παλιο πεσμενο συρματοπλεγμα και δεξια στην αρχη το κηποπ απο το μναστηρι και μετα δασος και καποια παρανομα μεσα στο δασος.
Γενικα ειναι ησυχα εκτος τα σκ του καλοκαιριου αλλα και εκει μην φανταστεις αν δεν σου τυχη καποιος βλαμενος με λυτο σκυλο ολα ειναι καλά.
Αλλά εγω δεν τα λυνω ποτε , μου εχει βγει 2-3 φορες ελαφι και εκαναν σαν παλαβα ;) έτσι μενω εγω στον δρομο και εχω το κεφαλι μου ησυχο
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν είμαι σίγουρος που ακριβώς λες. Από την περιγραφή σου το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι πάνω από την βαρυμπομπη.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δεν είμαι σίγουρος που ακριβώς λες. Από την περιγραφή σου το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι πάνω από την βαρυμπομπη.
ναι ειναι πανω ειναι πανω απο ενα κομματι των θρακομακεδόνων και μετα πανωαπο την βαρυμπομπη :) η συνεχεια της Μαναστηριου
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Τι προβλημα υπαρχει με τη βολτα χωρις λουρι στο βουνο εφοσον ο σκυλος ξερει να πηγαινει βολτα χωρις λουρι ? (οταν λεω ''ξερει'', δεν εννοω μονο το να μη χαθει αλλα να ειναι γενικα κυριος).
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τι προβλημα υπαρχει με τη βολτα χωρις λουρι στο βουνο εφοσον ο σκυλος ξερει να πηγαινει βολτα χωρις λουρι ? (οταν λεω ''ξερει'', δεν εννοω μονο το να μη χαθει αλλα να ειναι γενικα κυριος).
Καλημέρα. Ξέρεις μερικές φορές η τύχη τα φέρνει έτσι, που οι στιγμές σου δίνουν την απάντηση.
Μόλις γύρισα απο έναν βάναυσο πρωινό περίπατο.
Πήρα το καθημερινό δρομολόγιο στο μονοπάτι του βουνού. Απέναντί μου ερχόταν ένα πτιμπουλ ελευθερο με τον ιδιοκτήτη του απο πίσω. Με είδε που μαζεύτηκα και μου λέει " μην αγχώνεσαι, δεν πειράζει, είναι ήρεμος και υπάκουος"
Συνέχισα και τα δύο σκυλιά συναντήθηκαν (ο δικός μου στο λουρί του). Ο Μάικ έσκυψε να τον μυρίσει και απότομα το πιτμπουλ γυρίζει και αρχίζει να τον δαγκώνει στο λαιμό και στ αυτί, αφήνοντάς του πληγές με αίμα να τρέχει. Ένας πανικός μέχρι να τα χωρίσουμε, μιας και το άλλο ήταν ελεύθερο και πήδαγε δεξιά και αριστερά και δάγκωνε.

ΕΓΩ, τι έπρεπε να κάνω λοιπόν σε αυτόν τον ιδιοκτήτη που είχε τον σκύλο που "ξερει να πηγαινει βολτα χωρις λουρι";;;;;

egv s

Εγω στην Παρνηθα αποφευγω να μπω στον δριμο , μενω στον χωματοδρομο τριγυρο του δεν θελω να τρομαζω τα ζωα του Δασους ουτε με τα βλαμενα μου ουτε με εμενα :(
Μα και στον Υμηττό μιλάμε για μονοπάτι, χωματόδρομο.. με τεράστιες εκτάσεις αριστερά δεξιά χωρίς δέντρα, που μπορούν άνετα να αφήνουν τα σκυλιά τους χωρίς να ενοχλούν τους περαστικούς. Λίγος ιδρώτας παραπάνω προκειμένου να παίξεις όμορφα με την "παρέα"σου, δεν νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο!
 
Last edited by a moderator:


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
ΕΓΩ, τι έπρεπε να κάνω λοιπόν σε αυτόν τον ιδιοκτήτη που είχε τον σκύλο που "ξερει να πηγαινει βολτα χωρις λουρι";;;;;
Ο ίδιος, αλήθεια, πως χειρίστηκε το περιστατικό; Τι σου είπε μετά το ντου και το μάζεμα; Είχε τη στοιχειώδη ευγένεια να ζητήσει ένα μεγάλο "συγγνώμη", τουλάχιστον;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Όπως καταλαβαίνεις προσπαθούσα να ηρεμήσω τον δικό μου και να του καθαρίσω όπως όπως τις πληγές, μέχρι να έρθω σπίτι για τα περαιτέρω.. Ένα "συγνώμη" το είπε δαγκωμένος. Το κακό όμως έγινε, έτσι;
Και εδώ να πω τώρα! ΑΝ ήταν ένα παιδί που απλά θα έτρεχε προς το πιτμπουλ να το χαιδέψει, τι συνέπειες θα είχε;;;

Και φυσικά δεν κατηγορώ την ράτσα ούτε την τονίζω μιας και το δικό μου στην ίδια ανήκει ουσιαστικά!
 
  • Like
Reactions: d-friend


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Και εδώ να πω τώρα! ΑΝ ήταν ένα παιδί που απλά θα έτρεχε προς το πιτμπουλ να το χαιδέψει, τι συνέπειες θα είχε;;;
Ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση/φυλή, μάλλον τίποτα! Το πολύ-πολύ, να αντάλλασαν γλωσσόφιλα σκύλος και παιδάκι.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Καλημέρα. Ξέρεις μερικές φορές η τύχη τα φέρνει έτσι, που οι στιγμές σου δίνουν την απάντηση.
Μόλις γύρισα απο έναν βάναυσο πρωινό περίπατο.
Πήρα το καθημερινό δρομολόγιο στο μονοπάτι του βουνού. Απέναντί μου ερχόταν ένα πτιμπουλ ελευθερο με τον ιδιοκτήτη του απο πίσω. Με είδε που μαζεύτηκα και μου λέει " μην αγχώνεσαι, δεν πειράζει, είναι ήρεμος και υπάκουος"
Συνέχισα και τα δύο σκυλιά συναντήθηκαν (ο δικός μου στο λουρί του). Ο Μάικ έσκυψε να τον μυρίσει και απότομα το πιτμπουλ γυρίζει και αρχίζει να τον δαγκώνει στο λαιμό και στ αυτί, αφήνοντάς του πληγές με αίμα να τρέχει. Ένας πανικός μέχρι να τα χωρίσουμε, μιας και το άλλο ήταν ελεύθερο και πήδαγε δεξιά και αριστερά και δάγκωνε.

ΕΓΩ, τι έπρεπε να κάνω λοιπόν σε αυτόν τον ιδιοκτήτη που είχε τον σκύλο που "ξερει να πηγαινει βολτα χωρις λουρι";;;;;
Ναι, αλλα μου περιγραφεις μια κατασταση οπου ο αλλος σκυλος δεν ειναι κυριος και δεν πρεπει να βγαινει βολτα χωρις λουρι ...το αν θα συνεχισει να βγαινει βολτα χωρις λουρι (ή να τον μαζευουν τουλαχιστον οταν διασταυρωνεται με αλλα ζωα) θα εξαρτηθει και απο τη δικη σου αντιδραση στο περιστατικο.
Το ολο θεμα εχει να κανει με την υπαρξη λογικης : αν αυτος που ειχε τον αλλο σκυλο περασε ωραια σημερα και γουσταρε πως ο δικος του σκυλος δαγκωσε ενα αλλο σκυλο, τοτε θα συνεχισει να τα κανει καθε μερα και μαλλον ειναι παρανοικος (φυσικα με την παρανοια δεν πας μακρια συνηθως) . Εξαιτιας αυτου ομως (ή οποιουδηποτε αλλου σκυλου ή ιδιοκτητη που επιδεικνυει γενικα αντικοινωνικη συμπεριφορα), δε θα ''δαιμονοποιηθουν'' οι χιλιαδες σκυλοι που μπορουν να βγαινουν βολτα χωρις λουρι χωρις να ενοχλουν κανεναν.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
@Tricky το μέγα θέμα είναι, πως και αυτός ο ιδιοκτήτης, του παρόντος συμβάντος, υποστηρίζει πως ο σκύλος του, μια χαρά μπορεί να βγει λυτός την βόλτα του, χωρίς να ενοχλεί κανέναν. Ποιός είσαι "εσύ" που θα τον αμφισβητήσεις;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ναι, αλλα μου περιγραφεις μια κατασταση οπου ο αλλος σκυλος δεν ειναι κυριος και δεν πρεπει να βγαινει βολτα χωρις λουρι ...το αν θα συνεχισει να βγαινει βολτα χωρις λουρι (ή να τον μαζευουν τουλαχιστον οταν διασταυρωνεται με αλλα ζωα) θα εξαρτηθει και απο τη δικη σου αντιδραση στο περιστατικο.
Το ολο θεμα εχει να κανει με την υπαρξη λογικης : αν αυτος που ειχε τον αλλο σκυλο περασε ωραια σημερα και γουσταρε πως ο δικος του σκυλος δαγκωσε ενα αλλο σκυλο, τοτε θα συνεχισει να τα κανει καθε μερα και μαλλον ειναι παρανοικος (φυσικα με την παρανοια δεν πας μακρια συνηθως) . Εξαιτιας αυτου ομως (ή οποιουδηποτε αλλου σκυλου ή ιδιοκτητη που επιδεικνυει γενικα αντικοινωνικη συμπεριφορα), δε θα ''δαιμονοποιηθουν'' οι χιλιαδες σκυλοι που μπορουν να βγαινουν βολτα χωρις λουρι χωρις να ενοχλουν κανεναν.
Δεν δαιμονοποίησα κανένα! Ούτε είμαι υποχρεωμένος να ζητάω πιστοποιητικό καλής διαγωγής σκύλου και αφεντικού όταν τους συναντάω στο δρόμο ελεύθερους ώστε να συνεχίσω την πορεία μου.

Όπως εγώ εκτονώνω τον σκύλο μου, αφήνοντάς τον ελεύθερο σε περιοχή που δεν υπάρχει κόσμος (και ας περπατήσω και 10 λεπτά παραπάνω), θεωρώ ότι μπορεί και πρέπει να το κάνει ο οποιοσδήποτε. Υπενθυμίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν φοβία στα σκυλιά, όπως εσύ ή καθενας μας να έχει υψοφοβία, ακροφοβία κλπ κλπ.

Και στο δια ταύτα... ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΥΛΙΑ, ζητάμε απο την Πολιτεία, τους Δήμους, τους Γείτονες κλπ να σέβονται την Νομοθεσία που καλύπτει την ελεύθερη κυκλοφορία και την προστασία των ζωντανών μας, αλλά παραβατούμε σε ότι αφορά τις δικές μας υποχρεώσεις.

2 ΜΕΤΡΑ - 2 ΣΤΑΘΜΑ, κατά το δοκούν!!
 
Last edited by a moderator:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις κανένα πρόβλημα.
Απο την αλλη αν για παράδειγμα η @vek δεν νιώθει άνετα και φοφαται μην γίνει στραβη γιατί αυτή ξέρει τα σκυλιά της, πολυ σωστα και υπεύθυνα πρατει και έχει τον σκύλο στο λουρί.
Τι προβλημα υπαρχει με τη βολτα χωρις λουρι στο βουνο εφοσον ο σκυλος ξερει να πηγαινει βολτα χωρις λουρι ? (οταν λεω ''ξερει'', δεν εννοω μονο το να μη χαθει αλλα να ειναι γενικα κυριος).
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
@Tricky το μέγα θέμα είναι, πως και αυτός ο ιδιοκτήτης, του παρόντος συμβάντος, υποστηρίζει πως ο σκύλος του, μια χαρά μπορεί να βγει λυτός την βόλτα του, χωρίς να ενοχλεί κανέναν. Ποιός είσαι "εσύ" που θα τον αμφισβητήσεις;
Μα για αυτο μιλαω για παρανοια ... δηλαδη αν οι δυο αυτοι σκυλοι προσεγγιζονταν με λουρι να μυριστουν και με τη διαβεβαιωση αμφοτερων των ιδιοκτητων οτι ''ειναι ηρεμα'' , τι θα αλλαζε ? αντε κανα δαγκωμα λιγοτερο, ισως και οχι . Ισως και με κανα καρπο ιδιοκτητη βγαλμενο ... δηλαδη, τι θα θελαμε να συναντησουμε στο δρομο ? ενα ηρεμο σκυλακι ελευθερο (πχ την Tiny :) ) ή ενα παρανοικο Καυκασου με λουρι στα χερια ενος παρανοικου ιδιοκτητη ? Αν το Καυκασου παρει αναποδες και δρομο, ποιος θα το σταματησει ? το λουρι ? μονο η λογικη σταματαει αυτα τα περιστατικα ...

Δεν δαιμονοποίησα κανένα! Ούτε είμαι υποχρεωμένος να ζητάω πιστοποιητικό καλής διαγωγής σκύλου και αφεντικού όταν τους συναντάω στο δρόμο ελεύθερους ώστε να συνεχίσω την πορεία μου.

Όπως εγώ εκτονώνω τον σκύλο μου, αφήνοντάς τον ελεύθερο σε περιοχή που δεν υπάρχει κόσμος (και ας περπατήσω και 10 λεπτά παραπάνω), θεωρώ ότι μπορεί και πρέπει να το κάνει ο οποιοσδήποτε. Υπενθυμίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν φοβία στα σκυλιά, όπως εσύ ή καθενας μας να έχει υψοφοβία, ακροφοβία κλπ κλπ.
Καπως ετσι ξεκινησαμε ολοι ...μετα ηρθε στην αλανα καποιο αλλο σκυλι, δοκιμασαμε το δικο μας, τα πηγαν καλα κ.ο.κ :)

Και στο δια ταύτα... ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΥΛΙΑ, ζητάμε απο την Πολιτεία, τους Δήμους, τους Γείτονες κλπ να σέβονται την Νομοθεσία που καλύπτει την ελεύθερη κυκλοφορία και την προστασία των ζωντανών μας, αλλά παραβατούμε σε ότι αφορά τις δικές μας υποχρεώσεις.

2 ΜΕΤΡΑ - 2 ΣΤΑΘΜΑ, κατά το δοκούν!!
Η νομοθεσια βρισκεται εδω για να οριζει ενα πλαισιο που μοιραια οι κοινωνιες απαιτουν ...αλλο πραγμα να κατεβαινεις την Λεωφ. Κηφισιας στην αριστερη λωριδα με 80 χλμ (παρανομεις αλλα δε σε θεωρω επικινδυνο) και αλλο να το παιζεις ραλιστας στα στενα της πολης με 70 χλμ ... το οριο ταχυτητας στις κατοικημενες περιοχες ειναι 50 χλμ/ωρα και νομιζω οι περισσοτεροι το καταπατουμε χωρις να θετουμε απαραιτητα τη ζωη των αλλων σε κινδυνο (παροτι τα περιθωρια αντιδρασης ειναι σαφως μικροτερα) ...φυσικα παντα θα υπαρχουν ανεγκεφαλοι που μπορει να μας σκοτωσουν στο δρομο ακομα και αν πηγαινουν με λιγοτερα απο εμας (οχι επειδη παραβαινουν το οριο ταχυτητας οπως και εμεις αλλα επειδη οδηγουν επικινδυνα) .

Οι σκυλοι απαγορευονται και στις καφετεριες και στα ξενοδοχεια και σε δεκαδες αλλους χωρους ... (δε ξερω αν αλλαξε η νομοθεσια προσφατα βεβαια) και ο καθε φιλοζωος (ή φιλοχρηματος) ξενοδοχος ισως ρισκαρει που δεχεται εμενα και εσενα μεσα στο ξενοδοχειο του με τα σκυλια μας ... πονταρει ισως αφελως πως θα υπαρξει λογικη και σοβαροτητα.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ποσοι πιστευετε οτι μπορουν να απαντησουν καταφατικα και συνειδητα στο ερωτημα : "Ο σκυλος σας θα ειναι ΠΑΝΤΑ ηρεμος χωρις λουρι και δεν θα προκαλεσει ΠΟΤΕ καποιο προβλημα ειτε σε αλλο ζωο ειτε σε ανθρωπο ;" Δεν θα τους κατηγορησω πως λενε ψεματα,αλλα πως τροπον τινα τρεφουν...αυταπατες.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Να ξεκαθαρίσω κάτι γιατί έχουμε μια τάση να ερμηνεύουμε τα γραπτά των αλλων κατα το όπως μας συφερει.
Επειδή η κουβέντα ξεκίνησε λεγοντας για βουνό και μεταφέρθηκε στο τι κάνουμε σε πολυσύχναστα μέρη και για να μην δίνω λάθος εντυπωσεις και επειδή έχω ποσταρει εκατοντάδες φωτο και βίντεο του Ερμή που στην μεγάλη τους πλειοψηφία είναι χωρίς λουρί, εγώ για παράδειγμα φιλέ @Beyond Wonderland μπορω να απαντήσω καταφατικά και πίστεψε με δεν τρεφω αυταπάτες. Ασ μην είμαστε τόσο απόλυτοι.
Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι για παράδειγμα ενω μπορω και εμπιστευομαι τον σκύλο μου να τον βγάλω βόλτα πχ στο παλιό λιμανι στα Χανιά με τον αμετρητο κοσμο, οτι θα το κάνω και στην πράξη. Παντα με λουρί τον πάω. Απο την αλλη δεν βρίσκω και λογικό να με κατηγορεί κάποιος για ανευθυνότητά επειδή όταν ανεβαίνω πχ στα λευκά όρη στα 2500 μετρα δεν έχω τον Ερμή στο λουρί.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ποσοι πιστευετε οτι μπορουν να απαντησουν καταφατικα και συνειδητα στο ερωτημα : "Ο σκυλος σας θα ειναι ΠΑΝΤΑ ηρεμος χωρις λουρι και δεν θα προκαλεσει ΠΟΤΕ καποιο προβλημα ειτε σε αλλο ζωο ειτε σε ανθρωπο ;" Δεν θα τους κατηγορησω πως λενε ψεματα,αλλα πως τροπον τινα τρεφουν...αυταπατες.
Πως το εννοουμε το προβλημα ? Να δαγκωσει αλλο σκυλο ? να γρυλισει επιθετικα ? να παει χαρουμενα προς την κατευθυνση αλλου σκυλου για να παιξει και ο αλλος σκυλος να φοβηθει και να παθει καρδιακο επεισοδιο ? να φοβηθει η γριουλα που εχει φοβια γενικως ?
Εγω για τα δυο πρωτα ''προβληματα'', μπορω να σε διαβεβαιωσω χωρις αυταπατες ...για τα επομενα δυο ενδεχομενα, μαλλον οχι οποτε μπορει και να εχεις δικιο :)
Ξαναλεω πως αυτα πρεπει να προσεγγιζονται με τη δεουσα λογικη ...αλλιως και με λουρια να ειναι, αν συναντηθουν 2 γομαρια, ποιος θα κανει στην ακρη να περασει ο αλλος σε ενα στενο δρομο ? ''εγω δεν κανω στην μπαντα για κανεναν , ναουμ ...:ROFLMAO:''

Να δουμε πχ και προβληματα ενος σκυλου που μενει στον κηπο του σπιτιου ? Υπαρχει ιδιοκτητης που θεωρει πως το κατα αλλα καλο σκυλι του στον κηπο δε θα γαβγισει ποτε σε ωρες κοινης ησυχιας και να ενοχλησει εστω στιγμαια το γειτονα που κοιμαται ελαφρα ? οτι η κουραδα του στον κηπο του δε θα μυριζει στον κηπο του διπλανου οταν εχει 40 βαθμους ζεστη ? οτι δε θα σκοτωσει μια ατυχη γατα που μπηκε στον κηπο του σκυλου ? οτι δε θα κανει καποιου ειδους ζημια σε ενα παιδακι που κακως μπηκε στον κηπο επειδη επεσε η μπαλα του μεσα ? Δηλαδη ενας σκυλος που θα σκοτωσει προφανως αναιτια μια γατα που βρεθηκε στην ερημη αλανα/παραλια οπου επαιζε ο σκυλος, θα πρεπει με το γραμμα του νομου να θεωρηθει Επικινδυνος σκυλος και να κυκλοφορει εκτοτε με φιμωτρο ?

Ο αρσενικος σκυλος μου καποτε σε ''νομιμη'' και ανεμελη βολτα, κοντοσταθηκε σε αραιη, μεταλλικη περιφραξη μονοκατοικιας κατι να μυρισει ...εμφανιζεται σε κλασματα δευτερολεπτου τσοπανοειδες γομαρι που τον αρπαξε απο τη μυτη (οτι ειχε για μυτη τελοσπαντων ο δικος μου:cool:) . Ο δικος μου εξω απο το σπιτι , το γομαρι απο μεσα (το σπιτι μαλλον αδειο εκεινη την ωρα) και το αιμα να τρεχει ποταμι , τα δυο σκυλια κολλημενα μυτη με στομα αναμεσα στα καγκελα... απελευθερωθηκαν τελικα στιγμιαια μετα απο αλλεπαληλες γροθιες στο αυτι του τσοπανη (το επομενο ηταν να του ριξω ενα τσιμεντολιθο που ειχε εκει απέξω) . Οκ , αντι για το σκυλο μου θα μπορουσε να ειναι ενα παιδακι εξω απο την περιφραξη ... μπορει να εδειξα εγω ολιγωρια που αφησα το σκυλο να πλησιασει την περιφραξη ...μπορει να εφταιγε ο αλλος με τα αραια του καγκελα και το γομαρι...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ποσοι πιστευετε οτι μπορουν να απαντησουν καταφατικα και συνειδητα στο ερωτημα : "Ο σκυλος σας θα ειναι ΠΑΝΤΑ ηρεμος χωρις λουρι και δεν θα προκαλεσει ΠΟΤΕ καποιο προβλημα ειτε σε αλλο ζωο ειτε σε ανθρωπο ;"
Kανενας!
Κ στην πιο απομακρυσμενη περιοχη να παμε...
τα βλεπω κ με την Ηρα...
ακομη κ τον γλαρο θα τον ενοχλησει
(ζωο ειπαμε εε,γενικα...)
 
Last edited by a moderator:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU