Μαγειρευτό - Πηγές ασβεστίου;




giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
η καλυτερη πηγη ασβεστιου ειναι τα κοκκαλα οχι μαγειρεμενα....οι ταμπλετες μακροχρονια δημιουργουνε προβληματα στο στομαχι...ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
η καλυτερη πηγη ασβεστιου ειναι τα κοκκαλα οχι μαγειρεμενα....οι ταμπλετες μακροχρονια δημιουργουνε προβληματα στο στομαχι...ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και τα κόκκαλα μπορούν να είναι επικίνδυνα...υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με διάτριση στομάχου ή/και εντέρου..
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Ξέρω γω, δεν θα σπάει το βρασμένο κόκκαλο όσο μεγάλο κι αν είναι? Για πες μας και για τις άλλες πηγές όταν ξαναπάς!
Εδωσα κοματι απο ποδι , αρθρωση , το εβρασα περιπου 10 λεπτα. Οταν εφαγε το λιγο κρεας κ τους χονδρους της το πηρα. Καποια μικρα κοματια κοκαλο τα εσπασε κ τ εφαγε (τα μασησε) .
Αυτο το κοκαλο ηταν δυσκολο να σπασει αλλα αυτη θα προσπαθουσε κ ισως το καταφερνε, κοκαλα απο αλλα σημεια ΣΙΓΟΥΡΑ θα σπασουν , αλλα κ τα ωμα δεν σπανε σε μικροτερα κοματια?
Αυριο θα ρωτησω τον γιατρο κ μετα θα γραψω εδω τι μου ειπε.
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Όχι, sorry..δεν το διευκρίνισα!
Δίνω ότι έδινα - έκανα κ πριν τις εξετάσεις, αφού είδα ότι ήταν οκ..
Δεν έκοψα ποτέ κ καθόλου το τσόφλι αυγού.
Οποτε σου ειπε το μονο "προβλημα" ειναι το θεμα της αναλογιας ?
Δεν ειναι οτι δεν δινει αρκετο ασβεστιο ή μη αφομοιωσιμο ?

Εξετασεις καλες με τσοφλι αυγου δηλαδη κ συνεχιζεις με αυτο.
Δινεις μηπως κοκαλο ή κατι αλλο που περιεχει ασβεστιο ή μονο τσοφλι κ ο,τι παρεις απο το κρεας?
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Οποτε σου ειπε το μονο "προβλημα" ειναι το θεμα της αναλογιας ?
Δεν ειναι οτι δεν δινει αρκετο ασβεστιο ή μη αφομοιωσιμο ?

Εξετασεις καλες με τσοφλι αυγου δηλαδη κ συνεχιζεις με αυτο.
Δινεις μηπως κοκαλο ή κατι αλλο που περιεχει ασβεστιο ή μονο τσοφλι κ ο,τι παρεις απο το κρεας?
Α, ευτυχώς που είδα έγκαιρα την ερώτηση σου.. :p

Κοίτα, κάναμε μια συζήτηση γενική.. Εξ'αρχής συζητήσαμε για το μαγειρευτό και μου είχε πει πως δεν είναι αρμόδιος να μου δώσει όλες τις πληροφορίες που ενδεχομένως χρειαστώ, γιατί δεν τις έχει κ ο ίδιος..
Του είχα πει, λοιπόν πως θα ξεκινήσω μαγειρευτό & είχαμε συμφωνήσει να κάνουμε εξετάσεις ανά 3μηνο για να δούμε τους δείκτες της και αν όλα πάνε καλά.

Σε μία άσχετη με εξετάσεις, επίσκεψη στον γιατρό, συζητούσαμε γενικότερα το θέμα του ασβεστίου ( είχε ήδη κάνει 2 φορές εξετάσεις κ ήταν μια χαρά.. κ θα κάναμε άλλη μία φορά εξετάσεις) κ μου είπε αυτά που ανέφερα.
Είπαμε ωστόσο πως αφού είναι οκ οι εξετάσεις της, δεν θα ασχοληθούμε περαιτέρω, προς το παρόν.
Κάναμε κ 3η φορά εξετάσεις , ήταν επίσης οκ..
κ μου είπε να συνεχίσω ότι κάνω , αφού δεν έχω θέμα με την Άλμπα - δεν το αναλύσαμε ποτέ παραπάνω, λοιπόν - καθώς δεν χρειάστηκε.

Τώρα εγώ δίνω τσόφλι αυγού σε κάθε γεύμα , κόκκαλα, γιαούρτι , σαρδέλες.. & σαφώς παίρνει κάποια μικρότερη ποσότητα και από όλα τα υπόλοιπα που τρώει.