Μαγειρευτό


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλησπέρα,

όσοι δίνετε μαγειρευτό τι βάζετε;
Κρέας, λαχανικά; Βάζετε και κάτι άλλο; Ρύζι ή μακαρόνια ή κάτι άλλο;
Τα κόκκαλα πως τα αναπληρώσετε;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Μακαρόνια δεν κάνει, ανεβάζουν τη γλυκόζη, μπορεί να καταλήξουν μέχρι κ σε διαβήτη.

Όλα τα άλλα που είπες κ κάποια ακόμα.

Κρέας, λαχανικά, υδατάνθρακες, φρούτα, γιαούρτι/κοτατζ, αυγό, βρώμη, λάδι, προβιοτικα, έξτρα βιταμινες, κάνα κουρκουμά, κάνα τζιντζερ.

Αν η διατροφή είναι ισορροπημένη, το ασβέστιο αναπληρώνεται από τα λαχανικά - κ από τις βιταμίνες. Το μόνο που δεν καλύπτεται είναι τα δόντια.

Δε λέω συγκεκριμένα τι κάνουμε εμείς στη δική μας περίπτωση γιατί κάνουμε ειδική διατροφή για πάθηση.

Για να σαι σίγουρος για την ισορροπία, καλύτερα με διατροφή από διατροφολόγο.
 
  • Like
Reactions: medusa and manin




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Μακαρόνια δεν κάνει, ανεβάζουν τη γλυκόζη, μπορεί να καταλήξουν μέχρι κ σε διαβήτη.

Όλα τα άλλα που είπες κ κάποια ακόμα.

Κρέας, λαχανικά, υδατάνθρακες, φρούτα, γιαούρτι/κοτατζ, αυγό, βρώμη, λάδι, προβιοτικα, έξτρα βιταμινες, κάνα κουρκουμά, κάνα τζιντζερ.

Αν η διατροφή είναι ισορροπημένη, το ασβέστιο αναπληρώνεται από τα λαχανικά - κ από τις βιταμίνες. Το μόνο που δεν καλύπτεται είναι τα δόντια.

Δε λέω συγκεκριμένα τι κάνουμε εμείς στη δική μας περίπτωση γιατί κάνουμε ειδική διατροφή για πάθηση.

Για να σαι σίγουρος για την ισορροπία, καλύτερα με διατροφή από διατροφολόγο.
Ξέρεις κάποιον διατροφολόγο;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Η μόνη που ξέρω είναι η Σταυριαννα Μανωλάκου. Κάνει κ online ραντεβού.

Αλλά θα λείπει από το Μάιο για κάποιους μήνες κ έχει γεμίσει τα ραντεβού της μέχρι τον Απρίλιο, οπότε αν θέλεις να κλείσεις πρέπει να το κάνεις τώρα.
 
  • Like
Reactions: manin


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Η μόνη που ξέρω είναι η Σταυριαννα Μανωλάκου. Κάνει κ online ραντεβού.

Αλλά θα λείπει από το Μάιο για κάποιους μήνες κ έχει γεμίσει τα ραντεβού της μέχρι τον Απρίλιο, οπότε αν θέλεις να κλείσεις πρέπει να το κάνεις τώρα.
Δεν προλάβαμε...Έχει βγάλει ανακοίνωση στο site της...Νέοι ασθενείς από Σεπτέμβρη ;)
 
  • Like
Reactions: Estranged


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για τα προβιοτικά δεν είμαι σίγουρη. Διάβαζα για τον άνθρωπο, ότι αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος δεν είναι ωφέλιμα και μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.
Κατά τα άλλα ότι σου έγραψε η @Estranged χωρίς να τρελαίνεσαι όμως. Δεν χρειάζεται η διατροφή να είναι πλήρης κάθε μέρα, αρκεί σε βάθος χρόνου να παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται.
Όσον αφορά το ασβέστιο, γνωρίζω παιδί που δεν τρώει καθόλου γαλακτοκομικά, ούτε κόκκαλα :D , και οι εξετάσεις του ήταν τέλειες στο ασβέστιο. Και δεν το γνωρίζω θεωρητικά, το παιδί μου είναι. Και η γιατρός μου είπε το αυτονόητο , ότι το παίρνουν από πολλές πηγές.
Τον κουρκουμά πρόσεξε τον μην τον δίνεις καθημερινά. Κόντεψε να χάσει το μπόξερ της φίλη μου που έδινε κουρκουμά χωρίς λόγο κάθε μέρα. Δεν θυμάμαι τι έπαθε όταν την ξαναδώ θα την ρωτήσω. Πάντως ο γιατρός ήταν κατηγορηματικός ότι έφταιγε ο κουρκουμάς. Γενικότερα, διαβάζουμε συνέχεια για κάποιες υπερτροφές , καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί με ότι δίνουμε στον σκύλο σε καθημερινή βάση.
 
  • Like
Reactions: manin


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Μόλις διάβαζα για έτοιμα μείγματα Λαχανικά ή κ πουρεδες που μπορούμε να κάνουμε μιξ με μαγειρευτό,μπαρφ ακόμα κ ξηρές κ υγρές τροφές.
ριξτε μια μάτια στα σάιτ ..bio dog..έχει κ διατροφολόγο το σάιτ.
και μετά ειδα τα aniforte στο forpet.gr.
μπορεί να πάρετε ιδέες.
 
  • Like
Reactions: manin


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Για τα προβιοτικά δεν είμαι σίγουρη. Διάβαζα για τον άνθρωπο, ότι αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος δεν είναι ωφέλιμα και μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.
Αν έχει γαστρεντερικά προβλήματα όμως, είτε δυσκοιλιότητα είτε διάρροια, χρειάζονται, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα.

Τον κουρκουμά πρόσεξε τον μην τον δίνεις καθημερινά. Κόντεψε να χάσει το μπόξερ της φίλη μου που έδινε κουρκουμά χωρίς λόγο κάθε μέρα. Δεν θυμάμαι τι έπαθε όταν την ξαναδώ θα την ρωτήσω. Πάντως ο γιατρός ήταν κατηγορηματικός ότι έφταιγε ο κουρκουμάς.
Εμ.. μάθε λίγο πλιζ, γιατί εμένα μου τον έχει καθημερινά στο διαιτολόγιο. Κ η δικιά μου κτηνίατρος που της έδειξα τη διατροφή του δε μου πε κάτι αρνητικό γι'αυτό.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU