Μαζί δεν κάνουνε και χώρια δεν μπορούνε...


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τα 2 κανισάκια μου. Η μεγάλη μου σκυλίτσα, 14 χρονών κανίς, κάθε φορά που χαίδευουμε την μικρή, 2 χρονών και αυτή κανίς, της αγριεύει και πολλές φορές φτάνουν στο σημείο να ορμάει η μία στην άλλη. Να σημειώσω εδώ πως κάθε φορά που χαιδεύουμε την μία χαιδεύουμε και την άλλη αλλά δεν παύει η όλη κατάσταση να καταλήγει σε τσακωμό. Η μεταξύ τους συμβίωση είναι καλή γιατί υπάρχουν στιγμές που θα παίξουν μαζί αλλά υπάρχουν και οι στιγμές που θα ορμήξει η μία στην άλλη για τον συγκεκριμένο μόνο λόγο. Σε γενικές γραμμές όμως η μεγάλη δεν θέλει ν' ακουμπάμε και ν' ασχολούμαστε με την μικρή στην κυριολεξία. Και η πλάκα είναι πως όταν λείπει η μία, η άλλη την ζητάει:D
Τι θα μπορούσα να κάνω για να μην υπάρχουν εντάσεις μεταξύ τους:confused:
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Δεν πρεπει να το επιτρεπεις αυτο στην μεγαλη.Περνει το πανω χερι την στιγμη που χαιδευεις την μικρη.Αποτρεψε την απο αυτη την συμπεριφορα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πρέπει να σέβεσαι την ιεραρχία των σκύλων και σίγουρα να μην μαλώνεις την μεγάλη αν αυτή είναι ιεραρχικά ανώτερη. Τα προβλήματα ανάμεσα σε 2 σκυλιά δημιουργούνται συνήθως από τον άνθρωπο.
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Πρέπει να σέβεσαι την ιεραρχία των σκύλων και σίγουρα να μην μαλώνεις την μεγάλη αν αυτή είναι ιεραρχικά ανώτερη. Τα προβλήματα ανάμεσα σε 2 σκυλιά δημιουργούνται συνήθως από τον άνθρωπο.
Αυτό σκέφτομαι και εγώ καμιά φορά. Μήπως εμείς έχουμε κάνει κάτι λάθος και της έχουμε δημιουργήσει αυτή την επιθετικότητα. Ακόμα και στο φαγητό της γριλίζει αλλά δεν επεμβαίνω γιατί εκεί καταλαβαίνω πως το μεγαλύτερο έχει προτεραιότητα όπως γίνεται και με τις αγέλες των ζώων. Αλλά θα μπορούσαν να τρώνε και μαζί τα ζουζούνια χωρίς να τσακώνονται.
 
Last edited:


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Δεν πρεπει να το επιτρεπεις αυτο στην μεγαλη.Περνει το πανω χερι την στιγμη που χαιδευεις την μικρη.Αποτρεψε την απο αυτη την συμπεριφορα.
Να σου πω την αλήθεια το έχω κάνει αν και αισθανόμουν πως δεν είναι δίκαιο απέναντί της. Τ' αποτελέσματα? Τα ίδια. Κάθε φορά που την μαλώναμε και χαιδεύαμε την μικρούλα της αγρίευε ακόμα πιο πολύ. Δεν νομίζω πως είναι λύση τελικά να χαιδεύεις την μία και να μαλώνεις την άλλη...
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εμείς όταν πήραμε τη μικρή αντιμετωπίσαμε την κατάσταση όπως μας είπε ο εκπαιδευτής και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
Οι συμβουλές του σε γενικές γραμμές ήταν ότι δεν πρέπει να ανακατεύεσαι με την ιεραρχία των σκυλιών ανάμεσα τους. Αναγνωρίζεις και δέχεσαι το ανώτερο και επιβεβαιώνεις την θέση του

  • πάντα θα χαιρετάς πρώτα την μεγάλη
  • στη μεγάλη θα δίνεις πρώτα φαγητό
  • δεν μαλώνεις την μεγάλη όταν βάζει στη θέση της τη μικρή αλλά την επιβραβεύεις στο στιλ "μπράβο κορίτσι μου, μάθε τρόπους στο μικρο"
  • ...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
δεν μαλώνεις την μεγάλη όταν βάζει στη θέση της τη μικρή αλλά την επιβραβεύεις στο στιλ "μπράβο κορίτσι μου, μάθε τρόπους στο μικρο"
Εδώ έχω μια ένσταση. Δε θα μπορούσε το ένα σκυλί δεχόμενο την επιβράβευση για επίδειξη κυριαρχικότητας να υπερβεί τα όρια?
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εδώ έχω μια ένσταση. Δε θα μπορούσε το ένα σκυλί δεχόμενο την επιβράβευση για επίδειξη κυριαρχικότητας να υπερβεί τα όρια?
Όταν και τα 2 σκυλιά έχουν μεγαλώσει φυσιολογικά μαζί με τη μάνα τους και τ αδέρφια τους, έχουν κοινωνικοποιηθεί και παίξει τα "παιχνίδια" "παιχνίδια" κυριαρχικότητας , κατέχουν τη "γλώσσα των σκυλιών" και δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Το κατώτερο ιεραρχικά πέφτει ανάσκελα και το ανώτερα σταματάει.

Ούτως η άλλως το αφεντικό παραμένει ο αρχηγός της αγέλης και μπορεί να επέμβει. Αν πχ τσακώνονται για το κόκαλο τους το παίρνει και λήγει η υπόθεση.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η επιβράβευση είναι λάθος.
Αδιαφορία.
Δεν εννοώ συστηματική επιβράβευση ούτε και να του δώσεις μεζεδάκι.;) Απλώς ότι πρέπει να αναγνωρίζεις την ανωτερότητα του. Αν πχ ο κατώτερος γρυλίζει άμα πάει ο άλλος στο μπολ του και ο ανώτερος τον διώχνει, δεν είναι λάθος να τον υποστηρίξεις μ ένα επιβεβαιωτικό βλέμμα. Ιδίως στην αρχή βοηθάει αυτή η στάση επειδή ο περισσότερος κόσμος έχει την τάση να προστατέψει το μικρο
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
αν χαιδευεις και τις 2 μαζι????????? ειχα καποτε 2 σκυλακια ενα αρσενικο κανις και ενα ημιαιμο γιορκσαιερ θηλυκο.το κανις ζηλευε και εστι παντα τα επαιζα μαζι!!!!!!!!! αλλα γενικα δεν ειχμε ποτε προβλημα.τους ειχα χωριστα το φαγητο τους.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Δεν εννοώ συστηματική επιβράβευση ούτε και να του δώσεις μεζεδάκι.;) Απλώς ότι πρέπει να αναγνωρίζεις την ανωτερότητα του. Αν πχ ο κατώτερος γρυλίζει άμα πάει ο άλλος στο μπολ του και ο ανώτερος τον διώχνει, δεν είναι λάθος να τον υποστηρίξεις μ ένα επιβεβαιωτικό βλέμμα. Ιδίως στην αρχή βοηθάει αυτή η στάση επειδή ο περισσότερος κόσμος έχει την τάση να προστατέψει το μικρο
Και αν συμβεί το αντίθετο? Π.χ. όταν μετακομίσαμε και τα σκυλιά μας έπρεπε πλέον να μοιραστούν τον ίδιο χώρο (συνομίληκα, ίδια ράτσα, θηλυκό κι αρσενικό) ο αρσενικός όπως ήταν φυσικό πήρε το πάνω χέρι, πράγμα που φαινόταν από διάφορες λεπτομέρειες, διάλεγε πρώτος που θα κάτσει, συνήθως έπιανε την "καλύτερη" θέση, πήγαινε πρώτος στην πόρτα και διάφορα άλλα.

Κάποια στιγμή παρατηρήσαμε ότι η θηλυκιά σταμάτησε να παίζει με τα παιχνίδια της. Γιατί? Ο μούργος κάθε φορά που την έβλεπε με παιχνίδι πήγαινε και της το έπαιρνε. Όχι για να παίξει. Το παράταγε λίγο παραπέρα. Έπαιρνε άλλο, γινόταν το ίδιο. Ώσπου προφανώς κατάλαβε ότι δεν είχε νόημα και σταμάτησε να παίζει. Όταν βεβαιωθήκαμε ότι έτσι συμβαίνει μόλις το ξαναέκανε μπροστά μας τον μαλώσαμε. Δεν το ξανάκανε. Δεν έπρεπε? Γιατί?

Λίγο αργότερα άρχισε το άλλο: Έτρωγε το φαΐ του πολύ γρήγορα (να πνιγεί κόντευε) και μόλις τελείωνε πήγαινε στην άλλη, της γρύλιζε, η κακομοίρα το παράταγε κι έτρωγε και το δικό της!!! Μετά τη δεύτερη φορά η Ρούμπι παράταγε το φαγητό της μόνο που πήγαινε προς το μέρος της. Φυσικά και τον μαλώσαμε!!! Και το ξανάκανε και τον ξαναμαλώσαμε. Τώρα δεν το κάνει πλέον, εξακολουθούμε και τα ταΐζουμε ταυτόχρονα, βάζουμε το φαΐ και φεύγουμε, παραφυλάμε όμως πίσω από το παράθυρο και μόλις δούμε ότι πάει να κάνει τέτοια κίνηση με ένα "ΕΠ!" επαναφέρουμε την τάξη.

Θα έπρεπε δηλαδή να αδιαφορούμε για τα παραπάνω για να βρουν τη σειρά τους μόνα τους?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Παιχνίδια κυριαρχίας είναι φυσικό να παίρνουν μέρος έστω και σε μια "αγέλη" δύο σκύλων. Το χάδι και το φαγητό όμως είναι κάτι που το προσφέρεις εσύ στα σκυλιά σου κι εσύ θα καθορίσεις ποιός θα πάρει τι γιατί είσαι πάνω και από τα δύο. Εσύ θα αποφασίσεις ποιό θα χαϊδέψεις και για πόσο. Εσύ θα διαλέξεις σε ποιό θα δώσεις το κόκκαλο.
Σπίτι μου με τα κόκκαλα έχουμε πόλεμο. Ακόμα και να δώσω ένα κόκκαλο στον καθένα, θα πάει η μικρή και θα τα καβατζώσει και τα δύο. Κι ας είναι ούτε τα μισά κιλά του. Φυσικά της το παίρνω και του το ξαναδίνω γιατί ΕΓΩ καθορίζω ποιός θα φάει τι στο σπίτι μου κι εγώ μοιράζω τα αγαθά. Όταν δίνω κάτι, ακόμα και όταν σερβίρω τροφή λέω "Για τον Λέων" ή "Για τη Μπλου" και ξέρουν ο καθένας τι είναι δικό του και δεν πειράζουν του άλλου.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Συμφωνώ Noela. Γι' αυτό αποφασίσαμε να επέμβουμε στις δύο περιπτώσεις που ανέφερα παραπάνω. Γενικά τα αφήνουμε και τα βρίσκουν μόνα τους, αλλά στις περιπτώσεις αυτές θεωρήσαμε ότι ο Μπρούνο το παράκανε κι έπρεπε να μαζευτεί.
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Εγώ να σας πω την αλήθεια στο φαγητό δεν επεμβαίνω γιατί νομίζω πως στα ζώα υπάρχει μια ιεραρχία, πρώτος θα φάει ο μεγαλύτερος και κατ' επέκταση ο γηραιότερος. Τους έχω κροκέτες και όποτε θέλουν πάνε και τρώνε. Οταν αγριέψει η μεγάλη στην μικρή, τις αφήνω να τα βρούνε μεταξύ τους. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αγριεύει η μεγάλη στην μικρή όταν χαιδεύουμε και τις δύο ταυτόχρονα. Ούτε δίδυμα να είχα...:D