Μαλινουά


Vasilis1325

New Member
20 Οκτωβρίου 2022
4
4
31
Καλησπέρα σε ολους ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα την γνωμη σας.



Ενδιαφερομαι για ενα κουταβι μαλινουα, εχω μιλησει με αρκετους εκτροφης μερικοι μου ειπαν οτι το σκυλι δεν κανει για ατομα που δουλευουν 9-17:00 , επισης αλλοι μου ειπαν οτι πρεπει να παω πρωτα να με δουν απο κοντα και αν δουν οτι κανω τοτε θα μου πουλησουν καποιο κουταβι και αλλοι εκτροφης μου ειπαν οτι ειναι οκ να δουλευεις 9-5 αν και εφοσον το σκυλι εκτονωνεται πριν και μετα την δουλια. Το τελευτεο πραγμα που θελω να κανω ειναι να παρω ενα σκυλι που δε μπορω να ανταπεξελθω στις αναγκες του. Γιαυτο ζηταω τη γνωμη σας μιας και υπαρχουν μελη που εχουν σιγουρα παραπανω εμπειρια απο εμενα με τι ρατσα και δεν εχουν να κερδισουν κατι.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
74
50
45
θα ειναι ο πρώτος σου σκύλος? Ποιος εινια ο λογος που θες την συγκεκριμενη ρατσα?
 


Vasilis1325

New Member
20 Οκτωβρίου 2022
4
4
31
Καλησπερα, ναι θα ειναι ο πρωτος μου σκυλος. Επελεξα αυτη τη ρατσα διοτι
1) μου αρεσει απο ολες τις αποψεις (ενεργεια, μεγεθος, τριχωμα),ειναι γενικα πανεμορφα σκυλια (προσωπικο γουστο).
2) απο τα ελαχιστα που γνωριζω για την ρατσα, ειναι ψηλα το ταβανι (αν υπαρχει) οσον αφορα
την εκπεδευση και τις ικανοτητες της ρατσας. Γνωριζω οτι σαν πρωταρης θα χρειαστω βοηθεια απο καποιον ειδικο και να ασχοληθω και ο ιδιος στο να μαθω. Αλλα ειναι και αυτο μερος της ομορφιας του να μεγαλωνεις με ενα σκυλι.
3) ειναι πολυ καλη ρατσα για προστασια, που αχρειαστο να ειναι αλλα ειναι ενα ακομα θετικο (αλλες ρατσες προστασιας/φυλαξης ειναι απαγορευτικα μεγεθη λογο χορου).
4) Τελευταιο και ποιο σημαντικο ειναι οτι μου αρεσει απλα σαν σκυλι δε μπορω να το εξηγησω, αν μου εδινες ενα σκυλι οποιασδηποτε ρατσας μαλινουα θα επελεγα και παλι. Ο μονος λογος που ξεκινησα το ποστ ειναι για να δω αν και πως αλλοι ιδιοκτητες διαχειριζονται το να μενει ενα τετοιο σκυλι μονο για 8 ωρες (δουλεια). Γιατι ωραια τα θελω αλλα αν η ρατσα ειναι μονο για ατομα που δεν ειναι 9-5 δεν ειναι κατι για εμας και προφανεστατα δε θελω να παρω ενα σκυλι που θα ειναι δυστυχισμενο. Υπαρχουν αλλες επιλογες λιγοτερο απετιτικες σιγουρα ναι, ωστοσο αυτη ειναι η καψουρα και γιαυτο ζηταω τη γνωμη σας. Διαθεση σιγουρα υπαρχει απο μεριας μου.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Αμα υπάρχει καψούρα στην μέση και διάθεση, όλα είναι εφικτά.
Μέσα Δεκεμβρίου, αν τα καταφέρεις και αν μένεις σχετικά κοντά, διεξάγονται οι 1οι Προκριματικοί Αγώνες FMBB 2023 Βελγικών Ποιμενικών, στο Σοφικό Κορινθίας.
Μπορείς να δεις τα αγαπημένα σου Βέλγικα, σε όλο τους το μεγαλείο και να μαζέψεις όσες πληροφορίες σου χρειάζονται.

Ψάξε λίγο και τον Ομιλο της φυλής. Θα βρεις πολλά χρηστικά θέματα.

Κυνοφιλικός Όμιλος Βελγικών Ποιμενικών Ελλάδος

 


Vasilis1325

New Member
20 Οκτωβρίου 2022
4
4
31
Αμα υπάρχει καψούρα στην μέση και διάθεση, όλα είναι εφικτά.
Μέσα Δεκεμβρίου, αν τα καταφέρεις και αν μένεις σχετικά κοντά, διεξάγονται οι 1οι Προκριματικοί Αγώνες FMBB 2023 Βελγικών Ποιμενικών, στο Σοφικό Κορινθίας.
Μπορείς να δεις τα αγαπημένα σου Βέλγικα, σε όλο τους το μεγαλείο και να μαζέψεις όσες πληροφορίες σου χρειάζονται.

Ψάξε λίγο και τον Ομιλο της φυλής. Θα βρεις πολλά χρηστικά θέματα.

Κυνοφιλικός Όμιλος Βελγικών Ποιμενικών Ελλάδος

Ευχαριστω για τις πληροφοριες και τον χρονο σας.
 
  • Like
Reactions: mareco


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και στον κόσμο του Βελγικού Ποιμενικού.
Επίτρεψε μου κάποιες παρατηρήσεις.

Παρολο που η επιλεκτική εκτροφή πολλών δεκαετιών κατάφερε να εξαλείψει η να αναδείξει τα επιθυμητά η όχι στοιχεια είμαστε πολύ μακριά από το να θεωρούμε ότι η συγκεκριμένη φυλή παρουσιάζει σε όλα τα άτομα πανομοιότυπα χαρακτηριστικά.

Αρα εχει πολύ μεγάλη σημασία πριν την επιλογή του εκτροφέα να γνωρίσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά την φυλή , να αποφασίσεις τι θέλεις να κανεις με τον σκύλο σου και να μάθεις πολύ καλά τα θετικά και τα αρνητικά της γραμμής που εκτρέφει ο μελλοντικός εκτροφεας σου.

Οι ώρες εργασίας σου δεν είναι τοσο πολλές που να σε αποτρέπουν από το να ζεις με ένα Μαλινουα. Αρκεί τον υπόλοιπο χρόνο να ασχολείσαι ποιοτικά με τον σκύλο σου.

Κατι τελευταίο αν και ίσως το σημαντικότερο.
1/ Τα μαλινουα οπως και τα υπόλοιπα ΒΠ δεν τα λες ακριβώς φυλακες. Γενικότερα ειναι πολυ δύσκολο να βρει κάποιος ένα Μαλινουα που να φυλάει πραγματικά. Μην βλέπεις τα εντυπωσιακά δαγκώματα σε μανίκια και σφήνες. Αυτα ειναι σπορ και δεν έχουν καμία σχέση με τον φυλακα.

2/ Εφοσων ο σκυλος θα ζει μαζί σου 24/7 επέλεξε κουτάβι που να έχει όση ενέργεια αντέχεις αλλά που να μην ειναι νευρικό. Ανασφαλης και νευρικός ενήλικας σκυλος ειναι μεγάλος μπελάς , πίστεψε με. Βέβαια δυστυχώς υπάρχουν τρόποι για να καμουφλάρει καποιος αυτα τα χαρακτηριστικά , ομως η ουσία θα παραμένει ίδια.

3/ Το θέμα του εκπαιδευτή ειναι άλλη μια πονεμένη ιστορία. Σχεδον το ίδιο πονεμένη με το να βρεις καλό κουτάβι.

Καλή τύχη
(Διάβαζε, ρώτα και κρίνε, και τέλος να εντυπωσιάζεσαι μόνο με ότι πραγματικά αξιζει.
 


Vasilis1325

New Member
20 Οκτωβρίου 2022
4
4
31
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και στον κόσμο του Βελγικού Ποιμενικού.
Επίτρεψε μου κάποιες παρατηρήσεις.

Παρολο που η επιλεκτική εκτροφή πολλών δεκαετιών κατάφερε να εξαλείψει η να αναδείξει τα επιθυμητά η όχι στοιχεια είμαστε πολύ μακριά από το να θεωρούμε ότι η συγκεκριμένη φυλή παρουσιάζει σε όλα τα άτομα πανομοιότυπα χαρακτηριστικά.

Αρα εχει πολύ μεγάλη σημασία πριν την επιλογή του εκτροφέα να γνωρίσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά την φυλή , να αποφασίσεις τι θέλεις να κανεις με τον σκύλο σου και να μάθεις πολύ καλά τα θετικά και τα αρνητικά της γραμμής που εκτρέφει ο μελλοντικός εκτροφεας σου.

Οι ώρες εργασίας σου δεν είναι τοσο πολλές που να σε αποτρέπουν από το να ζεις με ένα Μαλινουα. Αρκεί τον υπόλοιπο χρόνο να ασχολείσαι ποιοτικά με τον σκύλο σου.

Κατι τελευταίο αν και ίσως το σημαντικότερο.
1/ Τα μαλινουα οπως και τα υπόλοιπα ΒΠ δεν τα λες ακριβώς φυλακες. Γενικότερα ειναι πολυ δύσκολο να βρει κάποιος ένα Μαλινουα που να φυλάει πραγματικά. Μην βλέπεις τα εντυπωσιακά δαγκώματα σε μανίκια και σφήνες. Αυτα ειναι σπορ και δεν έχουν καμία σχέση με τον φυλακα.

2/ Εφοσων ο σκυλος θα ζει μαζί σου 24/7 επέλεξε κουτάβι που να έχει όση ενέργεια αντέχεις αλλά που να μην ειναι νευρικό. Ανασφαλης και νευρικός ενήλικας σκυλος ειναι μεγάλος μπελάς , πίστεψε με. Βέβαια δυστυχώς υπάρχουν τρόποι για να καμουφλάρει καποιος αυτα τα χαρακτηριστικά , ομως η ουσία θα παραμένει ίδια.

3/ Το θέμα του εκπαιδευτή ειναι άλλη μια πονεμένη ιστορία. Σχεδον το ίδιο πονεμένη με το να βρεις καλό κουτάβι.

Καλή τύχη
(Διάβαζε, ρώτα και κρίνε, και τέλος να εντυπωσιάζεσαι μόνο με ότι πραγματικά αξιζει.
Καλημερα σας, ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και τον χρονο σας, εχετε δικιο σε οσα γραφετε, ειναι λογικο οτι καθε σκυλι εχει διαφορετικη ψυχοσυνθεση οποτε το καθε κουταβι ειναι διαφορετικο και ας προερχεται απο την ιδια ρατσα η ακομα και τους ιδιους γονεις, αυτο ηταν ενα απο τα θεματα που ηθελα να συζητησουμε. Σιγουρα το καποιος να ειναι ενημερωμενος οσο περισοτερο γινεται ειναι το ιδανικοτερο. Ωστοσο, υπαρχουν καποιοι εκτροφης που γνωριζεται οι οποιοι ειναι διαθεσιμοι να βοηθησουν σε αυτο (Αθηνα)? δεν λεω να ειναι καλητεροι απο αλλους η να εχουν καλητερα σκυλια, απλα να εχουν την διαθεση και τις γνωσης στο να βοηθησουν στην σωστη επιλογη. Γιατι απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι δυσκολο το να επιλεξεις ενα κουταβι αλλα τον εκτροφεα που θα παρεις το κουταβι. Καταλαβαινω οτι ισος να μην θελετε να κατανομασετε στο ποστ μου και ειναι σεβαστο, ωστοσο ειτε απο προσοπικη σας εμπειρια ειτε απο καποιον γνωστο σας να μου πειτε σε ενα μηνυμα
αν ησασταν με καποιον εκτροφεα ευχαριστημενος και αν τον εμπιστευεστε (οσο γινεται). Δεν ρωταω γιατι θελω κατι ετοιμο απλα θα ηθελα να ασχοληθω με καποιον εκτροφεα που ειναι γνωστης της φυλης και αν χρειαστει να ειναι διπλα μου μετα την αγορα σε φυσικα πλαισια παντα.
 
  • Like
Reactions: Orjo and mareco