Μαλτεζ με μπουλ τεριε?


carrie

Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
13
0
Αθηνα
Εδω και 6 μήνες είμαστε σε καινούριο ιδιόκτητο διαμέρισμα με μεγάλους εξωτερικούς χώρους και ο άντρας μου θέλει να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα να πάρει ένα μπουλ τεριε.Έχει κόλλημα με αυτήν την ράτσα χρόνια αλλά λόγω έλλειψης χώρου και χρόνου δεν έχει μπορέσει να πάρει.
Το θέμα είναι ότι εγώ έχω ενδοιασμούς. Θα μπορεί να συνυπάρξει με το μαλτεζάκι μου. ΟΛΟ το σπίτι της ανήκει, είναι πολύ ζηλιάρα και κτητική και φοβάμαι μήπως δεν μπορεί να δεχτεί άλλο σκυλί στον χώρο της. Μηπως είναι καλύτερο να μην την αγχώσουμε με την άφιξη καινούριου σκυλιού??
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στη θέση σου δε θα το ρίσκαρα. ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟ/ΖΗΛΙΑΡΙΚΟ ΣΚΥΛΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Όμως με σωστή κοινωνικοποίηση και τη βοήθεια εκπαιδευτή όλα γίνονται.
Αρχικά το μαλτέζ θα "πάρει τον αέρα" στο κουτάβι.
Όταν όμως το μπουλ τεριέ θα αρχίσει να μεγαλώνει υπάρχει το ενδεχόμενο να επαναπροσδιοριστούν οι σχέσεις και να βρεθεί το μαλτεζάκι από κάτω - κάτι που συχνά δε γίνεται "αναίμακτα".
Ειδικά τα μπουλ τεριέ μπορούν να γίνουν πολύ κυριαρχικά με τα άλλα σκυλιά!
Οπωσδήποτε διαφορετικό φύλο αν το αποφασίσετε!
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με Chloe!

Προσπαθήστε εάν είναι δυνατόν να κοινωνικοποιήσετε το σκυλί σας όσο πιο πολύ έτσι ώστε να δεχθεί το Μπουλ Τεριέ όσο το δυνατόν πιο ήπια..

Αποδοκιμάστε κάθε κίνηση επιβλητικότητας, (πρόβλημα που αντιμετωπίζω και εγώ αλλά σε βαθμό παιχνιδιού ακόμη)

Και όπως είπε πολύ σωστά η Chloe θα ήτανε καλύτερο να μην έχουν το ίδιο φύλο τα σκυλιά..
 


carrie

Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
13
0
Αθηνα
Ευχαριστω για την βοήθεια. :)
Πάντως αυτά που μου είπατε τα λέτε για την συγκεκριμένη ράτσα -μπουλ τεριέ ή και με ένα αρσενικό μαλτέζ πχ το ίδιο πρόβλημα θα χει?
Παντως με άλλα σκυλάκια παίζουμε αλλά άμα πάω να τα χαιδέψω εγώ αρχίζει να γαβγίζει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παντως με άλλα σκυλάκια παίζουμε αλλά άμα πάω να τα χαιδέψω εγώ αρχίζει να γαβγίζει.
Αυτή η συμπεριφορά είναι ανεπιθύμητη, όποτε φρόντισε να μην την ενθαρρύνεις σε καμία περίπτωση!
Ήδη, απ’ ότι έχεις γράψει, έχεις προβλήματα:

Ειναι συνεχεια απο πισω μου κολλημενη και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κτητικη μαζι μου. Οταν με αγκαλιαζει ο άντρας μου και με φιλάει αρχίζει να γαβγίζει και να διαμαρτυρεται...
Έλεος δηλαδή βρε παιδιά! Τι καταδυνάστευση είναι αυτή? Ούτε να &^#%#@ δεν μπορείτε σ’ αυτό το σπίτι λόγω του σκύλου? :eek::rolleyes:
Εγώ εάν κάθε φορά που αγκάλιαζα τον άντρα μου είχα το σκύλο να γαβγίζει και να ωρύεται μέσα στα πόδια μου, θα έτρωγε κλωτσιά και θα γινόταν ο πρώτος σκύλος/δορυφόρος στο διάστημα! :twisted:

:lol::cool:
 


carrie

Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
13
0
Αθηνα
Ε οχι και κλωτσια στο σκυλι :D:D
Ευτυχως που κοιμαται πολλες ωρες την ημερα και εχουμε δικο μας χρονο για... διαφορα..;)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
:D:D:D
Είναι πολύ αστείο να φαντάζομαι το μαλτέζ (ή τον Ίγκυ τώρα που το σκέφτομαι) να διακόπτει ιδιαίτερες στιγμές με τον απίστευτα χαριτωμένο (για μένα) σκυλο-τρόπο
:D:D:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όχι κλωτσιά
αλλά ένα γερό τρόμαγμα θα το σέρβιρα σίγουρα

και ένα πίτ μπουλ όμως είναι καλή ιδεά:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Χαχαχα..,πολυ μάρεσε αυτη η περιγραφή της Κατερίνας με τον δορυφόρο:D:D
εεε ναι..,δεν θα βάλουμε και επόπτη στο τι θα κάνουμε..,οχι δορυφόρο ..ιπτάμενο κουνέλι(γιατι μοιάζει λόγο αυτιών) θα τον κάνω αν δημιουργήσει τέτοια προβλήματα ..:D:D
Τώρα θυμήθηκα το θεματάκι που είχαμε άνοιξει με το τι κάνουμε όταν μας κοιτάνε σε τέτοιες φάσεις!:D:D
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
και ένα πίτ μπουλ όμως είναι καλή ιδεά:D

Και το μπουλ τερριέ κάνει επίσης μια χαρά,θα του κοπεί ο βήχας μια και καλή:D

Θυμάμαι όταν έψαχνα για εκτροφεία με μπουλ τερριέ και επικοινωνούσα μαζί τους όλοι με ρωτούσαν να τους περιγράψω την οικογενειακή κατάστασή μου.Δυο ήταν οι ερωτήσεις που μου έκαναν όλοι."Παιδιά έχετε?Σκυλιά άλλα έχετε?"

Είναι σκυλιά που δεν τα πάνε καλά με άλλα σκυλιά,στο μεγαλύτερο ποσοστό,αλλά ξέρω πολλές περιπτώσεις που ζουν αρμονικότατα με άλλα κατοικίδια(γατιά-κουνέλια κτλ).Πάντως δεν πιστεύω να υπάρχει περίπτωση ένα μπουλ τερριέ να δεχτεί να είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης,όταν θα μεγαλώσει και θα πάρει τα πάνω του θα πάρει την αρχηγία από το πρώτο σκυλί...Τι φύλο θέλει ο σύζυγός σου?
 


carrie

Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
13
0
Αθηνα
Για αρσενικό έλεγε για να τα πάει πιο καλά με το θηλυκό μας.
Εγω από την αρχή είχα ενδοιασμούς αλλά με όσα μου είπατε και σεις δεν βλέπω να το αποφασίζουμε. Δε θέλω να μου πάθει κανένα ψυχολογικό το σκυλάκι μου...
 


maraki22

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
84
0
είχατε ανοίξει θέμα με το τι κάνουμε όταν κοιτάει το σκυλί σε ''περίεργες'' φάσεις;;;Πως και δεν το έχω πετύχει πουθενά,πολύ θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις σας..χαχα:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU