Μαλτεζ


Luna10

Member
9 Φεβρουαρίου 2021
6
3
40
Καλησπέρα σας..
Είμαι νέο μέλος.. Πρόσφατα παράγγειλαμε ενα μαλτεζακι απο το dogcenter και σήμερα ανακάλυψα ότι υπάρχουν συζητήσεις σε φόρουμ στο ίντερνετ, σύμφωνα με τις οποίες ίσως έκανα λάθος..
Ζούμε σε διαμέρισμα και αρχικά ήμουν αρνητική στο να πάρουμε σκυλάκι.. Η κόρη μας όμως το λαχταραει τόσο πολύ και έτσι πήραμε την απόφαση να βρούμε ενα μικρόσωμο σκυλάκι και να γίνει μέλος της οικογένειάς μας.. Να ξεκαθαρίσω οτι δεν μας ενδιαφέρει σε καμία περίπτωση το pedigree, καθώς θέλουμε να του προσφέρουμε αγάπη και φροντίδα και οχι να το τρέχουμε σε διαγωνισμούς κλπ.. Γι αυτο και δεν προτιμήσαμε τα αναγνωρισμενα εκτροφεία, τα οποία πλασάρουν τα κουτάβια τους σαν πρωταθλητές για να αιτιολογησουν το κόστος άνω των 1200 ευρώ, γεγονός που δεν κατακρίνω σε καμία περίπτωση, απλά δεν επιθυμούμε εμείς τέτοια κουτάβια.. Το μόνο που πραγματικά μας απασχολεί είναι να είναι γερό το σκυλάκι που περιμένουμε και ανησυχώ πολύ γι αυτό μετά από όλα όσα διάβασα.. Και σας ρωτάω λοιπόν, όταν δεν μπορούμε να αγοράσουμε απο εκτροφείο και λόγω του υψηλού κόστους και για τους λογους που προανέφερα και όταν δεν είναι, ίσως, σωστό να αγοράσουμε απο petshop όπως το dogcenter, πως θα μπορούσαμε να βρούμε ενα μαλτεζακι για την οικογένειά μας;;;;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Πολυ απλο. Αν δεν θες να αγορασεις απο εκτροφειο, δεν θα βρεις καθαροαιμο μαλτεζ που-θε-να. κανενας κουταβεμπορας η εκτροφεας της πισω αυλης δεν εχει καθαροαιμα ζωα. να διευκρηνισω επισης, οτι το πεντιγκρι δεν το θες για να πας σε αγωνες. το θες, μαζι με ολες τις εξετασεις υγειας των γονιων και του ιδιου του κουταβιου, για να ξερεις οτι εχεις παρει ενα καθαροαιμο σκυλι, με τον προβλεπομενο χαρακτηρα της φυλης, με οσα λιγοτερα/καθολου προβληματα υγειας, και που ακολουθει τον τυπο της φυλης. δυστυχως, δεν εκανες "ισως" λαθος... απλα εκανες λαθος. πολυ κριμα. υπαρχουνε και πολλα μικροσωμα σκυλακια στα καταφυγια που δεν κοστιζουν απολυτως τιποτα. χιλιες φορες να ειχες παρει ενα τετοιο.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το μόνο που πραγματικά μας απασχολεί είναι να είναι γερό το σκυλάκι που περιμένουμε και ανησυχώ πολύ γι αυτό μετά από όλα όσα διάβασα..
Κανένα σχόλιο. Τα έχετε διαβάσει άλλωστε....

* Το σκυλί δεν το παραγγέλλουμε επειδή το λαχταρούν τα παιδιά. Και ΝΑΙ έχω παιδί.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Ξεκινώντας από το τέλος, θα πω ...κάνοντας υπομονή και αποταμίευση.
Ένας πρόχειρος υπολογισμός του κόστους διαβίωσης της δικής μου, είναι ο παρακάτω:

Ένας επαγγελματικός καλλωπισμός/μήνα: 30*12= €360
Αμπούλα-χάπι/μηνιαίως: 10*12= €120
Δύο αιματολογικές εξετάσεις ετησίως: 2*110= €220
Ετήσιο εμβόλιο: €40
Τροφή, ετησίως: 30*5= €150
Σύνολο: €890 με τα τελείως βασικά.
Μόλις προσθέσεις και το ποσό που δώσατε στο κατάστημα, νομίζω μένουν και ρέστα...

Σχετικά με τα υπόλοιπα, δεν θα σταθώ στην αξία του pedigree και στις εκθέσεις μορφολογίας, αφού φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν γνωρίζεις τους λόγους για τους οποίους υφίστανται και τι βαρύτητα έχουν, όχι μόνο για τους γεννήτορες, αλλά και για τα κουτάβια που φέρνουν στον κόσμο.
Θα σταθώ όμως, στα εξής:
Το μόνο που πραγματικά μας απασχολεί είναι να είναι γερό το σκυλάκι που περιμένουμε και ......... δεν είναι, ίσως, σωστό να αγοράσουμε απο petshop
- Πως διασφαλίσατε ότι θα είναι γερό, που αυτό είναι το μόνο που σας απασχολεί?
- Το ότι κάποιοι σκύλοι βασανίζονται και αργοπεθαίνουν στις φάρμες εκτροφής, για να έχουν αυτοί οι τύποι να πουλάνε, ούτε αυτό σας απασχολεί? Η ζωοφιλία μας δηλαδή, εξαντλείται στην αγάπη και τη φροντίδα που δίνουμε μόνο στον δικό μας σκύλο? Ή δεν υπάρχει τελικά καθόλου ζωοφιλία και απλά παίρνουμε ένα παιχνίδι για το παιδί?

Να υποθέσω, ότι ξέρετε ήδη πως αυτό που θα πάρετε θα είναι ένα μικρό, λευκό, χαριτωμένο σκυλάκι... ή όχι?
 


Luna10

Member
9 Φεβρουαρίου 2021
6
3
40
Ξεκινώντας από το τέλος, θα πω ...κάνοντας υπομονή και αποταμίευση.
Ένας πρόχειρος υπολογισμός του κόστους διαβίωσης της δικής μου, είναι ο παρακάτω:

Ένας επαγγελματικός καλλωπισμός/μήνα: 30*12= €360
Αμπούλα-χάπι/μηνιαίως: 10*12= €120
Δύο αιματολογικές εξετάσεις ετησίως: 2*110= €220
Ετήσιο εμβόλιο: €40
Τροφή, ετησίως: 30*5= €150
Σύνολο: €890 με τα τελείως βασικά.
Μόλις προσθέσεις και το ποσό που δώσατε στο κατάστημα, νομίζω μένουν και ρέστα...

Σχετικά με τα υπόλοιπα, δεν θα σταθώ στην αξία του pedigree και στις εκθέσεις μορφολογίας, αφού φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν γνωρίζεις τους λόγους για τους οποίους υφίστανται και τι βαρύτητα έχουν, όχι μόνο για τους γεννήτορες, αλλά και για τα κουτάβια που φέρνουν στον κόσμο.
Θα σταθώ όμως, στα εξής:

- Πως διασφαλίσατε ότι θα είναι γερό, που αυτό είναι το μόνο που σας απασχολεί?
- Το ότι κάποιοι σκύλοι βασανίζονται και αργοπεθαίνουν στις φάρμες εκτροφής, για να έχουν αυτοί οι τύποι να πουλάνε, ούτε αυτό σας απασχολεί? Η ζωοφιλία μας δηλαδή, εξαντλείται στην αγάπη και τη φροντίδα που δίνουμε μόνο στον δικό μας σκύλο? Ή δεν υπάρχει τελικά καθόλου ζωοφιλία και απλά παίρνουμε ένα παιχνίδι για το παιδί?

Να υποθέσω, ότι ξέρετε ήδη πως αυτό που θα πάρετε θα είναι ένα μικρό, λευκό, χαριτωμένο σκυλάκι... ή όχι?
Ξεκινώντας από το τέλος, θα πω ...κάνοντας υπομονή και αποταμίευση.
Ένας πρόχειρος υπολογισμός του κόστους διαβίωσης της δικής μου, είναι ο παρακάτω:

Ένας επαγγελματικός καλλωπισμός/μήνα: 30*12= €360
Αμπούλα-χάπι/μηνιαίως: 10*12= €120
Δύο αιματολογικές εξετάσεις ετησίως: 2*110= €220
Ετήσιο εμβόλιο: €40
Τροφή, ετησίως: 30*5= €150
Σύνολο: €890 με τα τελείως βασικά.
Μόλις προσθέσεις και το ποσό που δώσατε στο κατάστημα, νομίζω μένουν και ρέστα...

Σχετικά με τα υπόλοιπα, δεν θα σταθώ στην αξία του pedigree και στις εκθέσεις μορφολογίας, αφού φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν γνωρίζεις τους λόγους για τους οποίους υφίστανται και τι βαρύτητα έχουν, όχι μόνο για τους γεννήτορες, αλλά και για τα κουτάβια που φέρνουν στον κόσμο.
Θα σταθώ όμως, στα εξής:

- Πως διασφαλίσατε ότι θα είναι γερό, που αυτό είναι το μόνο που σας απασχολεί?
- Το ότι κάποιοι σκύλοι βασανίζονται και αργοπεθαίνουν στις φάρμες εκτροφής, για να έχουν αυτοί οι τύποι να πουλάνε, ούτε αυτό σας απασχολεί? Η ζωοφιλία μας δηλαδή, εξαντλείται στην αγάπη και τη φροντίδα που δίνουμε μόνο στον δικό μας σκύλο? Ή δεν υπάρχει τελικά καθόλου ζωοφιλία και απλά παίρνουμε ένα παιχνίδι για το παιδί?

Να υποθέσω, ότι ξέρετε ήδη πως αυτό που θα πάρετε θα είναι ένα μικρό, λευκό, χαριτωμένο σκυλάκι... ή όχι?
Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί μου αναφέρετε το ετήσιο κόστος.. Νομίζω οτι δεν σας ρωτησα κατι για αυτο..
Έπειτα σχετικά με τα pedigree κλπ δεν ειμαι γνώστης του θέματος και σας ευχαριστώ που με ενημερώνετε.. Οτι άκουσα και διάβασα δεξιά κι αριστερά ανέφερα..
Νομίζω ότι από το post μου θα μπορούσατε να καταλάβετε ότι απευθύνθηκα στο συγκεκριμένο site μη γνωρίζοντας όλα αυτά για τις φάρμες εκτροφής που αναφέρετε.. Εξου και η ανησυχια μου..
Και σχετικά με το παιδί μας, την οικογένειά μας και τους λογους που αποφασίσαμε να αποκτήσουμε ενα σκυλάκι, επειδή θεωρώ οτι γενικά υπάρχει μια επιθετικοτητα στα σχόλιά σας, ειναι καθαρά δικος μας λογαριασμός και δεν οφείλω να εξηγήσω το αυτονόητο..
Σας έθεσα τον προβληματισμό μου για να με κατατοπισετε, οπως το κάνατε σε ορισμενα σημεια, και οχι να μου κουνησετε το δαχτυλο και να με "μαλωσετε" επειδη κατα τη γνωμη σας θεωρω το σκυλι παιχνιδι για το παιδι μου..
Και ναι, οπως καταλαβατε, ειμαι παντελως ασχετη αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειμαι "ζωοφιλη"..
Με συγχωρειτε, αλλα ισως εκανα και εδω λαθος που εξεθεσα την ανησυχια μου ως θεμα προς συζητηση στο φορουμ σας...
Καλο υπολοιπο και σας ευχαριστω για τον χρονο σας
 
  • Like
Reactions: eviskal


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
δυστυχως η αληθεια ποναει. συγγνωμη αλλα δεν ειστε ζωοφιλη. ενας ζωοφιλος σκεφτεται πρωτα το ζωο και οχι τον εαυτο του η το παιδι του. ετσι παει. τα σκυλια δεν υπαρχουν για δικη μας ευχαριστηση. σιγουρα την προσφερουν απλοχερα, αλλα ειναι ζωντανοι οργανισμοι. οχι μικρουλια χνουδοτα παιχνιδακια, που ξυπναμε μια μερα και τα "παραγγελνουμε", στο μικροτερο δυνατο κοστος φυσικα. γι αυτο σας ανεφερε το ετησιο κοστος η πινατ. αν δεν θελετε η δεν μπορειτε να δωσετε 1200 ευρω για να εξασφαλισετε οτι θα εχετε ενα υγιες καθαροαιμο ζωο, και επιλεξετε να παρετε ενα προιον κουταβεμποριου που στανταρ θα παρουσιασει χιλια δυο προβληματα υγειας αργοτερα, θελω να μου πειτε αν θα μπορεσετε να καλυψετε τα υπερογκα εξοδα στους κτηνιατρους. ο σκυλος δεν ειναι φθηνο σπορ.

και κατι αλλο. το σκυλακι που θα παρετε θα ειναι γλυκουλι και φαινομενικα υγιες και καθαρο. ομως οι γονεις του και τα αδερφακια του, πριν πουληθουν, ειναι ετσι:

 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Υπάρχουν μικροσωμα πανέμορφα σκυλάκια να υιοθετήσετε από καταφύγια και φιλοζωικές. Δεν χρειάζεται να είναι μαλτέζ . Αν πάρετε από puppy mills πέρα από θέματα υγείας πιθανοτατα να εχετε και θέματα συμπεριφοράς γιατί τα κουταβάκια γεννιούνται και μεγαλώνουν σε πολύ στρεσογόνες συνθήκες και γίνονται ανασφαλή και πολύ νευρικά.

Επίσης αν το παιδί σας είναι πολύ νεαρής ηλικίας ένα τόσο μικρόσωμο σκυλάκι δεν ενδεικνύται γιατί είναι γενικά εύθραυστα στη σωματοδομή τους.
 


Luna10

Member
9 Φεβρουαρίου 2021
6
3
40
δυστυχως η αληθεια ποναει. συγγνωμη αλλα δεν ειστε ζωοφιλη. ενας ζωοφιλος σκεφτεται πρωτα το ζωο και οχι τον εαυτο του η το παιδι του. ετσι παει. τα σκυλια δεν υπαρχουν για δικη μας ευχαριστηση. σιγουρα την προσφερουν απλοχερα, αλλα ειναι ζωντανοι οργανισμοι. οχι μικρουλια χνουδοτα παιχνιδακια, που ξυπναμε μια μερα και τα "παραγγελνουμε", στο μικροτερο δυνατο κοστος φυσικα. γι αυτο σας ανεφερε το ετησιο κοστος η πινατ. αν δεν θελετε η δεν μπορειτε να δωσετε 1200 ευρω για να εξασφαλισετε οτι θα εχετε ενα υγιες καθαροαιμο ζωο, και επιλεξετε να παρετε ενα προιον κουταβεμποριου που στανταρ θα παρουσιασει χιλια δυο προβληματα υγειας αργοτερα, θελω να μου πειτε αν θα μπορεσετε να καλυψετε τα υπερογκα εξοδα στους κτηνιατρους. ο σκυλος δεν ειναι φθηνο σπορ.

και κατι αλλο. το σκυλακι που θα παρετε θα ειναι γλυκουλι και φαινομενικα υγιες και καθαρο. ομως οι γονεις του και τα αδερφακια του, πριν πουληθουν, ειναι ετσι:

Δηλαδή εσείς που προφανώς πληρωσατε τοσα για το ζωακι σας ειστε ζωοφιλη ενω εμεις που δεν διαθετουμε τοσα για την αγορά του δεν ειμαστε.. Ολα εσεις τα μεταφραζετε σε χρημα.. Μαλλον δεν γνωριζετε την ερμηνεια της λεξης και λυπαμαι ειλικρινα, αλλα δεν θα δωσω συνέχεια καθως δεν οφειλω να αποδειξω κατι σε εσας..
Τελος, νομίζω οτι δεν εκανα λογο για χνουδωτα παιχνιδια ή σπορ οπως τα αποκαλειται και δεν ξυπνησαμε μια μερα και ειπαμε θα παραγγειλουμε ενα μαλτεζ..
Πραγματικα, δεν καταλαβαινω, τι πρόβλημα εχετε ολοι εσεις οι ΖΩΟΦΙΛΟΙ με τα καθαροαιμα σας..
Λυπαμαι.. Ειχα ολη τη καλή διαθεση για διαλογο, αλλα εσεις το μονο που κανετε ειναι να κρίνετε τους αλλους, τους "ασχετους" αν θελετε..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Από την στιγμή που επιθυμείτε να αποκτήσετε ένα μαλτεζ, ο εκτροφεας είναι μονόδρομος.
Το πεντιγκρι, οι εξετάσεις υγείας στους γεννητορες και η συμμετοχή (και διάκριση) σε εκθέσεις μορφολογίας, αυξάνουν τις πιθανότητες το σκυλάκι που θα πάρετε να είναι ένα υγιές και τυπικό δείγμα της φυλής του.

Αλλιώς αυξάνεται το ρίσκο το σκυλάκι που θα πάρετε όχι μόνο να μην θυμίζει μαλτεζ, αλλά να αντιμετωπίσει θέματα υγείας, είτε άμεσα, είτε στο μελλον.

Εάν δεν σας νοιάζει τόσο το να είναι μαλτεζ, αλλά ένα μικρόσωμο λευκό και μαλλιαρο σκυλάκι, μπορείτε να απευθυνθείτε σε φιλοζωικες.
Υπάρχουν αρκετές ομάδες στο fb ειδικά για μικρόσωμα σκυλακια που αναζητούν ένα σπιτικό.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Το ετήσιο κόστος απαντά αυτό:
όταν δεν μπορούμε να αγοράσουμε απο εκτροφείο και λόγω του υψηλού κόστους
τελικά όμως, αντιλαμβάνομαι πως δεν είναι το υψηλό κόστος που σας αποτρέπει, αλλά το ότι θεωρείτε πως δεν αξίζει να πάρει το ποσό αυτό ένας εκτροφέας. Δεκτόν. Το πως μπορούμε βέβαια να αξιολογήσουμε το υψηλό και το χαμηλό, όταν στερούμαστε βασικές γνώσεις, δεν το αντιλαμβάνομαι, αλλά δεκτό κι αυτό.

Αυτό που δεν δέχομαι όμως, είναι αυτό:
Και σχετικά με το παιδί μας, την οικογένειά μας και τους λογους που αποφασίσαμε να αποκτήσουμε ενα σκυλάκι, επειδή θεωρώ οτι γενικά υπάρχει μια επιθετικοτητα στα σχόλιά σας, ειναι καθαρά δικος μας λογαριασμός και δεν οφείλω να εξηγήσω το αυτονόητο..
Ούτε ασχολήθηκα με το παιδί σας, ούτε με την οικογένεια σας, ούτε με τους λόγους που αποφασίσατε να αποκτήσετε σκυλάκι. Ούτε με αφορά, αλλά ούτε με ενδιαφέρει.
Ασχολήθηκα με την υποτυπώδη έρευνα που έχετε κάνει μέχρι στιγμής και με το γεγονός ότι δεν μπήκατε στο φόρουμ για να μάθετε ή να ενημερωθείτε για τον σκύλο, αλλά για το ποιόν του dogcenter. Αν αυτό υποδηλώνει "ζωοφιλία", πάσο.
 


Luna10

Member
9 Φεβρουαρίου 2021
6
3
40
Από την στιγμή που επιθυμείτε να αποκτήσετε ένα μαλτεζ, ο εκτροφεας είναι μονόδρομος.
Το πεντιγκρι, οι εξετάσεις υγείας στους γεννητορες και η συμμετοχή (και διάκριση) σε εκθέσεις μορφολογίας, αυξάνουν τις πιθανότητες το σκυλάκι που θα πάρετε να είναι ένα υγιές και τυπικό δείγμα της φυλής του.

Αλλιώς αυξάνεται το ρίσκο το σκυλάκι που θα πάρετε όχι μόνο να μην θυμίζει μαλτεζ, αλλά να αντιμετωπίσει θέματα υγείας, είτε άμεσα, είτε στο μελλον.

Εάν δεν σας νοιάζει τόσο το να είναι μαλτεζ, αλλά ένα μικρόσωμο λευκό και μαλλιαρο σκυλάκι, μπορείτε να απευθυνθείτε σε φιλοζωικες.
Υπάρχουν αρκετές ομάδες στο fb ειδικά για μικρόσωμα σκυλακια που αναζητούν ένα σπιτικό.
Σας ευχαριστω πολυ.. Θα το ψαξουμε..
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Δηλαδή εσείς που προφανώς πληρωσατε τοσα για το ζωακι σας ειστε ζωοφιλη ενω εμεις που δεν διαθετουμε τοσα για την αγορά του δεν ειμαστε.. Ολα εσεις τα μεταφραζετε σε χρημα.. Μαλλον δεν γνωριζετε την ερμηνεια της λεξης και λυπαμαι ειλικρινα, αλλα δεν θα δωσω συνέχεια καθως δεν οφειλω να αποδειξω κατι σε εσας..
Τελος, νομίζω οτι δεν εκανα λογο για χνουδωτα παιχνιδια ή σπορ οπως τα αποκαλειται και δεν ξυπνησαμε μια μερα και ειπαμε θα παραγγειλουμε ενα μαλτεζ..
Πραγματικα, δεν καταλαβαινω, τι πρόβλημα εχετε ολοι εσεις οι ΖΩΟΦΙΛΟΙ με τα καθαροαιμα σας..
Λυπαμαι.. Ειχα ολη τη καλή διαθεση για διαλογο, αλλα εσεις το μονο που κανετε ειναι να κρίνετε τους αλλους, τους "ασχετους" αν θελετε..
πριν κανετε υποθεσεις, καλο ειναι να ρωτατε. εγω προσωπικα δεν πληρωσα. υιοθετησα απο καταφυγιο, γιατι ειναι αποψη μου πως μεχρι το προβλημα με τα αδεσποτα στην ελλαδα καλυτερευσει, προτιμω να σωσω ενα αδεσποτο που χρειαζεται βοηθεια, παρα να αγορασω. στο μελλον, ναι, θελω πολυ να αγορασω καθαροαιμα σκυλια.
την ζωοφιλια δεν την κανουν τα λεφτα, μην διαστρεβλωνετε οτι σας λεμε. την ζωοφιλια την κανει το να σκεφτομαστε το ζωο πριν τον εαυτουλη μας. δεν ειναι "σκυλο θελω, τωρα τον θελω, και τον θελω και με λιγα λεφτα, αρα μπαινω σε οτι τυχαιο σαιτ βρω και παραγγελνω", που ειναι αυτο που εσεις ειπατε οτι κανατε. αν πιστευετε πως το οτι στηριξατε με την αγορα σας ενα μερος που εχει τα σκυλια του σε συνθηκες οπως της φωτογραφιας που σας επισυμανα, σας κανει ζωοφιλη, τοτε τι να πω. εγω και στο πρωτο μου ποστ σας ειπα οτι καλυτερο θα ηταν να μην ειχατε δωσει ΚΑΘΟΛΟΥ λεφτα, και αν ειχατε παρει απο καταφυγιο. απο τη στιγμη ομως που ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ θελατε "καθαροαιμο", πρεπει να ειχατε κανει ερευνα, και να ειχατε δωσει περισσοτερα λεφτα, για να παρετε σκυλι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μαλτεζ, και οχι ενα ημιαιμο ασπρο σκυλακι με προβληματα υγειας, συμπεριφορας, κλπ, απο αυτα τα απαισια και παρανομα μερη,
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εάν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε και αυτό εδώ το θεμα. Δεν αφορά μαλτεζ αλλά θεωρώ πως είναι ένας μπούσουλας για όλες τις φυλες.
Παρόλα αυτά η ανεύρεση σοβαρού εκτροφεα προϋποθέτει αρκετό ψάξιμο και μεράκι για μια φυλή.
Εάν θέλετε κάτι στο άμεσο μέλλον η ιδανική λύση είναι οι σελίδες που ανέφερα.
 
  • Like
  • Love
Reactions: Orjo and mariunas13


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@Luna10 να έχετε υποψιν σας οτι κουτάβια απο τέτοια πηγή πιθανά να φύγουν απο τύφο και αρρωστιες τις πρώτες ημέρες. Καi να εχουν σοβαρα προβλήματα υγείας. Η επιλογη αυτη ειναι το αντιθετο απο οτι ζητατε, υγειες κουτάβι. Επίσης ακομα και αν δε σας ενδιαφέρει απο που προέρχεται , σκεφτείτε πόσο ασχημο θα είναι για το παιδί σας, να ερθει ενα κουτάβι και να το βλέπει να πεθαίνει με ασχημο τρόπο πριν καλα καλα ερθει. (Τον προηγουμενο μήνα ειχαν γίνει στα social δεκάδες ποστ για μαλτεζ που εφυγαν απο τύφο μεσα σε λίγες μέρες, ολα απο τετοια πηγή αγορασμένα)

Επίσης και εγω θα σκεφτόμουν στη θέση σας ξανά την επιλογή του μαλτέζ. Πιστευω για ενα παιδάκι ενα ελαφρως πιο "ανθεκτικό" σκυλάκι που θα μπορούν να παίξουν κυλιστούν μαζί θα είναι πιο ευχάριστο . Υπάρχουν και αλλες μικρόσωμες ράτσες ή και ημίαιμα που μπορείτε να κοιτάξτε.

Επιπλέον επειδή γραψατε δεν είσασταν αρχικα θετική....πιστευω δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Μπορείτε να καθυστερήστε πχ 6-9 μηνες την αγορα , τα εξοδα που θα δίνατε για ενα σκυλάκι αυτους τους μήνες εαν τα βάλετε στην ακρη .... βγήκαν τα χρήματα. Συν οτι θα έχετε τον χρόνο να το σκεφτείτε όλα ηρεμα και να υπολογίσετε τα πάντα. Επειδή είναι μικρόσωμο δεν θα έχει καποια διαφορά στο διαμέρισμα σε σχέση με κάποιο άλλου μεγέθους, οι ανάγκες είναι οι ίδιες και θα τις επιβαρυνθείτε εσεις οι ενήλικοι. Δε γνωρίζω και την ηλικία του παιδιού σας αλλα αν είναι πολυ μικρό ίσως καθυστερούσατε την αποκτηση ωστε να είναι σε ηλικία να ασχοληθεί ενεργά με το σκυλάκι, θα το απολαυσει και το ίδιο το παιδί καλύτερα.
 


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
Καλησπέρα σας..
Είμαι νέο μέλος.. Πρόσφατα παράγγειλαμε ενα μαλτεζακι απο το dogcenter και σήμερα ανακάλυψα ότι υπάρχουν συζητήσεις σε φόρουμ στο ίντερνετ, σύμφωνα με τις οποίες ίσως έκανα λάθος..
Ζούμε σε διαμέρισμα και αρχικά ήμουν αρνητική στο να πάρουμε σκυλάκι.. Η κόρη μας όμως το λαχταραει τόσο πολύ και έτσι πήραμε την απόφαση να βρούμε ενα μικρόσωμο σκυλάκι και να γίνει μέλος της οικογένειάς μας.. Να ξεκαθαρίσω οτι δεν μας ενδιαφέρει σε καμία περίπτωση το pedigree, καθώς θέλουμε να του προσφέρουμε αγάπη και φροντίδα και οχι να το τρέχουμε σε διαγωνισμούς κλπ.. Γι αυτο και δεν προτιμήσαμε τα αναγνωρισμενα εκτροφεία, τα οποία πλασάρουν τα κουτάβια τους σαν πρωταθλητές για να αιτιολογησουν το κόστος άνω των 1200 ευρώ, γεγονός που δεν κατακρίνω σε καμία περίπτωση, απλά δεν επιθυμούμε εμείς τέτοια κουτάβια.. Το μόνο που πραγματικά μας απασχολεί είναι να είναι γερό το σκυλάκι που περιμένουμε και ανησυχώ πολύ γι αυτό μετά από όλα όσα διάβασα.. Και σας ρωτάω λοιπόν, όταν δεν μπορούμε να αγοράσουμε απο εκτροφείο και λόγω του υψηλού κόστους και για τους λογους που προανέφερα και όταν δεν είναι, ίσως, σωστό να αγοράσουμε απο petshop όπως το dogcenter, πως θα μπορούσαμε να βρούμε ενα μαλτεζακι για την οικογένειά μας;;;;
Όταν θέλουμε σκυλάκι και δεν θέλουμε να πάρουμε από εκτροφέα υιοθετουμε από καταφύγιο, φιλοζωική κτλπ. Τώρα για τα υπόλοιπα κανένα σχόλιο. Διαβάστε και ενημερωθείτε όσο το δυνατόν περισσότερο και αλλάξτε γνώμη όσο προλαβένετε.
 


Luna10

Member
9 Φεβρουαρίου 2021
6
3
40
@Luna10 να έχετε υποψιν σας οτι κουτάβια απο τέτοια πηγή πιθανά να φύγουν απο τύφο και αρρωστιες τις πρώτες ημέρες. Καi να εχουν σοβαρα προβλήματα υγείας. Η επιλογη αυτη ειναι το αντιθετο απο οτι ζητατε, υγειες κουτάβι. Επίσης ακομα και αν δε σας ενδιαφέρει απο που προέρχεται , σκεφτείτε πόσο ασχημο θα είναι για το παιδί σας, να ερθει ενα κουτάβι και να το βλέπει να πεθαίνει με ασχημο τρόπο πριν καλα καλα ερθει. (Τον προηγουμενο μήνα ειχαν γίνει στα social δεκάδες ποστ για μαλτεζ που εφυγαν απο τύφο μεσα σε λίγες μέρες, ολα απο τετοια πηγή αγορασμένα)

Επίσης και εγω θα σκεφτόμουν στη θέση σας ξανά την επιλογή του μαλτέζ. Πιστευω για ενα παιδάκι ενα ελαφρως πιο "ανθεκτικό" σκυλάκι που θα μπορούν να παίξουν κυλιστούν μαζί θα είναι πιο ευχάριστο . Υπάρχουν και αλλες μικρόσωμες ράτσες ή και ημίαιμα που μπορείτε να κοιτάξτε.

Επιπλέον επειδή γραψατε δεν είσασταν αρχικα θετική....πιστευω δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Μπορείτε να καθυστερήστε πχ 6-9 μηνες την αγορα , τα εξοδα που θα δίνατε για ενα σκυλάκι αυτους τους μήνες εαν τα βάλετε στην ακρη .... βγήκαν τα χρήματα. Συν οτι θα έχετε τον χρόνο να το σκεφτείτε όλα ηρεμα και να υπολογίσετε τα πάντα. Επειδή είναι μικρόσωμο δεν θα έχει καποια διαφορά στο διαμέρισμα σε σχέση με κάποιο άλλου μεγέθους, οι ανάγκες είναι οι ίδιες και θα τις επιβαρυνθείτε εσεις οι ενήλικοι. Δε γνωρίζω και την ηλικία του παιδιού σας αλλα αν είναι πολυ μικρό ίσως καθυστερούσατε την αποκτηση ωστε να είναι σε ηλικία να ασχοληθεί ενεργά με το σκυλάκι, θα το απολαυσει και το ίδιο το παιδί καλύτερα.
Σας ευχαριστω παρα πολύ..!! Θα τα σκεφτουμε ολα αυτα!!
 


Luna10

Member
9 Φεβρουαρίου 2021
6
3
40
Όταν θέλουμε σκυλάκι και δεν θέλουμε να πάρουμε από εκτροφέα υιοθετουμε από καταφύγιο, φιλοζωική κτλπ. Τώρα για τα υπόλοιπα κανένα σχόλιο. Διαβάστε και ενημερωθείτε όσο το δυνατόν περισσότερο και αλλάξτε γνώμη όσο προλαβένετε.
Ευχαριστω παρα πολυ!!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλησπέρα και απο μενα, καλως ηρθατε.

Περα απο τα οσα γραφτηκαν πιο πάνω, αν μπειτε στην σελιδα του facebook της αντίστοιχης φυλης θα διαπιστωσετε ποσα περιστατικα τυφου υπαρχουν τους τελευταιους μηνες και ποσα κουταβια εχουν φυγει τα οποια προέρχονται απο τετοιες πηγές.
Για το ηθικο του θεματος με καλυψαν πιο πάνω και προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ το οτι δεν μπορει καποιος να καλυψει το κοστος αγορας ενος σκυλου απο εκτροφειο. Συνήθως οι περισσότεροι που το λενε δεν θέλουν να το διαθεσουν και οχι δεν μπορουν.
Δυο χρονια καναμε αποταμίευση (και υπομονη) με τον συντροφο μου από το χαρτζιλικι μας για να αποκτήσουμε εναν καθαρόαιμο σκυλο καθως ημασταν φοιτητες τοτε εχοντας παραλληλα και εναν σκύλο που επίσης εφευγαν πολλα χρηματα και σε αυτον.
Οκτώ χρονια και 4 σκυλους μετα βλέπω οτι η αγορα σαν ποσο δεν ειναι τιποτα μπροστα στα ετησια και εκτακτα εξοδα που μπορει να προκυψουν.
Κανένα πρόβλημα αν δεν θελετε να τα διαθέσετε φυσικα, υπαρχουν πολλα καταφυγια και κάπου εκεί θα υπαρχει ενα άσπρο μικροσωμο σκυλακι σαν μαλτεζ, οπως θα είναι και αυτο που θα αποκτησετε επι πληρωμη απο το μαγαζι που το εχετε παραγγείλει.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και σχετικά με το παιδί μας, την οικογένειά μας και τους λογους που αποφασίσαμε να αποκτήσουμε ενα σκυλάκι, επειδή θεωρώ οτι γενικά υπάρχει μια επιθετικοτητα στα σχόλιά σας, ειναι καθαρά δικος μας λογαριασμός και δεν οφείλω να εξηγήσω το αυτονόητο..
Το θέμα παιδί το έθεσα εγώ ως φροντιστής σκυλιού αλλά και κηδεμόνας παιδιού. Σας προτρέπω να μην πάρετε σκυλί απλά επειδή το ζητά το παιδί ακόμα και αν σας το χαρίζει ο καλύτερος Κυνοτρόφος του πλανήτη, αν είναι από καταφύγιο ή οπουδήποτε αλλού ( θα έβαζα νερό στο κρασί μου αν το βρίσκατε στον δρόμο, σας την "έδινε" και το μαζεύατε σπίτι αλλά αυτό το γεγονός δεν θα ήταν προτροπή του παιδιού ). Ούτε χάμστερ, κουνέλι, χελώνες και λοιπά ζωάκια. Εσείς θα επωμισθείτε την φροντίδα ενός σκύλου για τα επόμενα x χρόνια με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το ότι ένα σκυλί βοηθά τον ψυχικό κόσμο ενός παιδιού είναι αναμφισβήτητο αλλά δεν αναφέρομαι σ' αυτό. Στο φόρουμ υπάρχουν αρκετά θέματα με επιλογή σκύλου και παιδιά ώστε να ενημερωθείτε και ευχαρίστως να σας τα ανασύρουμε αν δεν μπορέσετε να τα βρείτε.

Αν η παραγγελία στο συγκεκριμένο κατάστημα δεν είναι αναστρέψιμη ή αν η προκαταβολή την οποία πιθανώς καταβάλατε δεν θέλετε να γίνει φιλοδώρημα ( μη επιστρεπτέα ) δεν έχει νόημα να συζητάμε. Το ότι θα πάρετε ένα σκυλάκι από εκεί δεν σημαίνει ντε και καλά πως θα έχει προβλήματα υγείας ή συμπεριφοράς αλλά αυτό είναι το ζητούμενο ; Εδώ θα κάνω μια παρατήρηση πως σύμφωνα με τα λεγόμενά σας κάνατε έρευνα αγοράς στους εκτροφείς αλλά τους θεωρήσατε ακριβούς. Γνώση είχατε, έστω σχετική. Ή κάνω λάθος ;

Δηλαδή εσείς που προφανώς πληρωσατε τοσα για το ζωακι σας ειστε ζωοφιλη ενω εμεις που δεν διαθετουμε τοσα για την αγορά του δεν ειμαστε.. Ολα εσεις τα μεταφραζετε σε χρημα.. Μαλλον δεν γνωριζετε την ερμηνεια της λεξης και λυπαμαι ειλικρινα, αλλα δεν θα δωσω συνέχεια καθως δεν οφειλω να αποδειξω κατι σε εσας..
Τελος, νομίζω οτι δεν εκανα λογο για χνουδωτα παιχνιδια ή σπορ οπως τα αποκαλειται και δεν ξυπνησαμε μια μερα και ειπαμε θα παραγγειλουμε ενα μαλτεζ..
Πραγματικα, δεν καταλαβαινω, τι πρόβλημα εχετε ολοι εσεις οι ΖΩΟΦΙΛΟΙ με τα καθαροαιμα σας..
Λυπαμαι.. Ειχα ολη τη καλή διαθεση για διαλογο, αλλα εσεις το μονο που κανετε ειναι να κρίνετε τους αλλους, τους "ασχετους" αν θελετε..
Καμία σχέση το χρήμα. Τυχαίνει να έχω εκτροφικό σκύλο αλλά δεκάδες άλλοι συνφορουμίτες έχουν ελευθέρας βοσκής px @medusa. Μεταξύ πολλών άλλων δεν κρίνω τους άσχετους, τους εξυπνάκηδες ναι. Τους άσχετους προσπαθούμε να τους βοηθήσουμε ώστε να κάνουν την καλύτερη επιλογή. Αν καταφύγω σε "δημαγωγία" θα σας λέω για ρολόγια Seiko / Sfiko, Rolex / Folex. Το να σας αποσπάσει κάποιος το οποιοδήποτε χρηματικό ποσό χωρίς αυτό που αγοράζετε να είναι αυτό που αναζητάτε είναι μια μορφή εξαπάτησης.

Επίσης πρέπει να καταλάβετε πως ό,τι γυαλίζει δεν είναι χρυσός και συνεπώς από μόνη της η λέξη εκτροφέας δεν σημαίνει τίποτα. Δεν παρέχει "εγγύηση" μόνο η ταμπέλα ή οι συμμετοχές σε εκθέσεις χωρίς όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις. Ένα μέλος κατέφυγε πρόσφατα στην Γαλλία για να αποκτήσει το σκυλί που ήθελε.

Τα γιατί μαλτέζ ή μικρόσωμο κλπ είναι ένα θέμα προς συζήτηση.

Την ανάλυση του μηνιαίου κόστους την έχω αναφέρει και εγώ σε αρκετούς οι οποίοι ήθελαν ένα λαμπραντόρ και λένε πως είναι ακριβή η αγορά των 1.000€. Το ότι στοιχίζει περί τα 100€ μηνιαίως δεν το υπολογίζουν; Δεν μπορούν να περιμένουν 10 μήνες συγκεντρώνοντας αυτά τα χρήματα ; Αν τους κάτσει η στραβή και έχει δυσπλασία πως θα δώσουν τα 2-3 χιλιάρικα σε επεμβάσεις ;

* Θα πρέπει να λάβετε υπ' όψιν την περίπτωση να σας τύχει σκυλάκι με τύφο το οποίο ενδέχεται να αποδημήσει σε 10-15 ημέρες. Συνήθως οι έμποροι δίνουν μια εβδομάδα εγγύηση αλλά σ' αυτή την περίπτωση πως θα νοιώσει το παιδί ;
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παρτε το παιδακι σας , επισκεφτειτε καταφυγια κοντα στην περιοχη σας και παρτε ενα ενηλικο νεαρο μικροσωμο σκυλακι που θα γινει ο καλυτερος του φιλος. Ολα τα αλλα που σκεφτεστε ειναι ανωφελα. Απο τη στιγμη που δεν επιθυμειτε/μπορειτε να αποκτησετε ενα καθαροαιμο υγιη σκυλο απο εκτροφειο, δεν υπαρχει αλλος δρομος. Σας εξηγησαν πιο πανω για ποιους λογους δεν πρεπει να στραφειτε σε κουταβεμπορο/εισαγωγεα/πετ σοπ κλπ.
Το σκυλακι στη φωτο πιο κατω το βρηκα με την 4χρονη ανηψια μου στο δρομο γυρνωντας απο τις κουνιες. Δε φανταζεστε ποσο την εχουν αγαπησει οι ανηψιες μου στα 2 χρονια που ζει μαζι μας. Ηταν περιπου 2-3 ετων οταν τη βρηκαμε. Της παιρνουν συνεχεια δωρα κουκλακια, ρουχα, λιχουδιες. Ολο Τζόυ και Τζόυ ειναι οι μικρες... ουτε για εμας δε νοιαζονται τοσο. Και η Τζου βεβαια τις βλεπει και τρελενεται απο τη χαρα της:love::) 49741316_2117075925001970_6974158931648053248_n.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf