Μαστίτιδα- ψευδοκύηση


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Να μάστε και εμείς με ψευδοκυηση! Για ωτιτιδα πήγαμε στον κτηνιατρο αλλα γυρίσαμε και με ψευδοκυηση!
εδω και 4 μέρες δίνω contralac. Αυτο που με προβληματίζει ειναι ότι εχει παρά παρά πολλά νεύρα!!!!! Ολη μέρα φωνάζει :(((((((( είχατε και εσείς αυτο το σύμπτωμα;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Να μάστε και εμείς με ψευδοκυηση! Για ωτιτιδα πήγαμε στον κτηνιατρο αλλα γυρίσαμε και με ψευδοκυηση!
εδω και 4 μέρες δίνω contralac. Αυτο που με προβληματίζει ειναι ότι εχει παρά παρά πολλά νεύρα!!!!! Ολη μέρα φωνάζει :(((((((( είχατε και εσείς αυτο το σύμπτωμα;
Αύξησέ της τη δραστηριότητα - να κουράζεται.
Μείωσε το φαγητό λίγο - όσο μπορείς.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Σήμερα είδα διαφορα με την δραστηριότητα! Την έβγαλα εξω και κοιμάται αλλα όχι δεμένη γτ δεν το δέχεται! Τώρα που γύρισα είχε ενα αρκουδάκι αγκαλιά! Να της το πάρω; Αλλα αν της το πάρω θα γίνει χαμός πάλι :( τα νεύρα θα σταματήσουν μετα τα χάπια; -ευχαριστώ
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Την έβγαλα εξω και κοιμάται αλλα όχι δεμένη γτ δεν το δέχεται!
Τι ακριβώς θέλεις να πεις, γιατί έτσι που το γράφεις, είναι κάπως παρεξηγήσιμο :rolleyes:
 




kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Να ρωτήσω κάτι?Σκόπευα να κάνω στείρωση στην μικρή από βδομάδα,τώρα με την μαστίτιδα είναι απαγορευτικό?Ξέρει κανείς μέχρι αύριο που θα μιλήσω με την κτηνίατρο να έχω μια ιδέα?
 


Chloe’s mom

New Member
17 Μαϊου 2018
1
0
38
Καλησπέρα σας,
Νέα στο forum κι εγώ!! Σε μια αναζήτηση για τη μαστίτιδα είδα τη συζήτηση και να’μαι!!
Η Chloe, ενα θηλυκό golden retriever 3 ετών, εμφάνισε χθες και σημερα λίγο υγρό κοντα σε μια θηλή της. Το υγρό ήταν κοκκινωπό, σαν αίμα σχεδόν και ενδέχεται κάποιοι λεκέδες σε επιπλα τις τελευταίες 10 μερες να ειναι από αυτό. Έχουν περάσει 3 μηνες απο την τελευταία περίοδο.
Πήγαμε στον κτηνιατρο και μας ειπε οτι ειναι ψευδοκυηση και οτι κανει μαστίτιδα. Ειναι η πρωτη φορά που της συμβαίνει. Μας πρότεινε αντιβίωση (augmentin) και χάπια για απορρόφηση του γάλακτος, τα οποία θα περασω να τα παρω το βραδυ.
Στα πρώτα post της συζήτησης ειδα οτι προτείνετε αποφυγή φαγητού κ νερού για 2-3 μερες και αρκετή κίνηση. Θεωρείτε πως μπορώ να το δοκιμάσω; Σκέφτομαι να της δίνω μονο την αντιβίωση. Το αίμα μονο με προβληματίζει.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και καλως σας βρηκα!!
 


Basseta

Member
27 Δεκεμβρίου 2018
8
3
Καλημέρα,
διάβασα όλο το νήμα και για να μην ξανανοίξω καινούριο θέμα θα το γράψω εδώ.
Έχω ένα σκυλάκι 1ο μηνών , αστείρωτο ακόμη (μετά από προτροπή του κτηνιάτρου να περάσει το πρώτο έτος πρώτα).
Πριν 2 μήνες είχε τον πρώτο οίστρο και τώρα παρουσιάζει συμπτώματα ψευδοκύησης.
-δημιουργία φωλιάς
-πρησμένοι μαστοί
-έκκριση γάλακτος στους μαστούς
-έντονο κλάμα και συνεχή ανάγκη για παρέα.
Ο κτηνίατρος μου έδωσε Contralac για 8 ημέρες.
Το θέμα μου είναι πως το σκυλάκι φαίνεται να υποφέρει αφού κλαίει όλη μέρα και νύχτα.
Ο κτηνίατρος μου είπε είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ.Εγώ όμως δεν έχω διαβάσει κάπου για τέτοιο έντονο σύμπτωμα στην περίοδο της ψευδοκύησης και ανησυχώ αν είναι από τα φάρμακα.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Ο κτηνίατρος μου έδωσε Contralac για 8 ημέρες.
Το θέμα μου είναι πως το σκυλάκι φαίνεται να υποφέρει αφού κλαίει όλη μέρα και νύχτα.
Ο κτηνίατρος μου είπε είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ.Εγώ όμως δεν έχω διαβάσει κάπου για τέτοιο έντονο σύμπτωμα στην περίοδο της ψευδοκύησης και ανησυχώ αν είναι από τα φάρμακα.
Διαβασε αυτα και ρωτα αν μπορεις και αλλο κτηνιατρο.

https://www.vetmenow.gr/psevdokiisi-tou-skilou-gonsti-ke-os-anemogkastri/

https://www.diagnovet.gr/index.php/zoa-syntrofias/skylos/item/3038-pseudokyisi-skylo

Σημαντικο ειναι να ελαττώσουμε την τροφη και οσο πιο πολυ ασκηση μπορεις.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Τα ίδια ακριβώς περάσαμε πριν από λίγες μέρες με την δικιά μου. Είναι στον κάθε οργανισμό το πόσο έντονα θα αντιδράσει και αν θα κλαίει κλπ. Εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, την έκανα κι έναν υπέρηχο για να αποκλείσουμε ενδεχόμενο πυομήτρας.
Κατά τα άλλα, υπομονή!
 


Hra/konstantina

New Member
1 Ιουνίου 2019
3
0
33
Καλημέρα,
διάβασα όλο το νήμα και για να μην ξανανοίξω καινούριο θέμα θα το γράψω εδώ.
Έχω ένα σκυλάκι 1ο μηνών , αστείρωτο ακόμη (μετά από προτροπή του κτηνιάτρου να περάσει το πρώτο έτος πρώτα).
Πριν 2 μήνες είχε τον πρώτο οίστρο και τώρα παρουσιάζει συμπτώματα ψευδοκύησης.
-δημιουργία φωλιάς
-πρησμένοι μαστοί
-έκκριση γάλακτος στους μαστούς
-έντονο κλάμα και συνεχή ανάγκη για παρέα.
Ο κτηνίατρος μου έδωσε Contralac για 8 ημέρες.
Το θέμα μου είναι πως το σκυλάκι φαίνεται να υποφέρει αφού κλαίει όλη μέρα και νύχτα.
Ο κτηνίατρος μου είπε είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ.Εγώ όμως δεν έχω διαβάσει κάπου για τέτοιο έντονο σύμπτωμα στην περίοδο της ψευδοκύησης και ανησυχώ αν είναι από τα φάρμακα.
Καλησπερα σε όλους...
 


Hra/konstantina

New Member
1 Ιουνίου 2019
3
0
33
Καλημέρα,
διάβασα όλο το νήμα και για να μην ξανανοίξω καινούριο θέμα θα το γράψω εδώ.
Έχω ένα σκυλάκι 1ο μηνών , αστείρωτο ακόμη (μετά από προτροπή του κτηνιάτρου να περάσει το πρώτο έτος πρώτα).
Πριν 2 μήνες είχε τον πρώτο οίστρο και τώρα παρουσιάζει συμπτώματα ψευδοκύησης.
-δημιουργία φωλιάς
-πρησμένοι μαστοί
-έκκριση γάλακτος στους μαστούς
-έντονο κλάμα και συνεχή ανάγκη για παρέα.
Ο κτηνίατρος μου έδωσε Contralac για 8 ημέρες.
Το θέμα μου είναι πως το σκυλάκι φαίνεται να υποφέρει αφού κλαίει όλη μέρα και νύχτα.
Ο κτηνίατρος μου είπε είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ.Εγώ όμως δεν έχω διαβάσει κάπου για τέτοιο έντονο σύμπτωμα στην περίοδο της ψευδοκύησης και ανησυχώ αν είναι από τα φάρμακα.
 


Hra/konstantina

New Member
1 Ιουνίου 2019
3
0
33
Καλησπερα σε όλους...έχω μια pitbullιτσα 20 μηνών...η οποία εχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα...βγάζει κ γάλα κανονικά.την πήγα σήμερα στον κτηνίατρο κ μου είπε να αποφύγουμε για αρχή το galastop κ να της δώσω για 7 μέρες amoxil...μου ακούγεται πολύ περίεργο όμως κ γιαυτο ήθελα την γνώμη σας πριν επικοινωνήσω με άλλον κτηνίατρο...τι μπορώ να κάνω;
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καλησπερα σε όλους...έχω μια pitbullιτσα 20 μηνών...η οποία εχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα...βγάζει κ γάλα κανονικά.την πήγα σήμερα στον κτηνίατρο κ μου είπε να αποφύγουμε για αρχή το galastop κ να της δώσω για 7 μέρες amoxil...μου ακούγεται πολύ περίεργο όμως κ γιαυτο ήθελα την γνώμη σας πριν επικοινωνήσω με άλλον κτηνίατρο...τι μπορώ να κάνω;
Εμείς όταν η Λίζα μου το πέρασε ο γιατρός είπε ότι δεν χρειάζεται να της δώσουμε κάτι και ότι θα περάσει μόνο του, είχε πει ότι άμα θέλουμε εμείς μόνο να της δώσουμε για να περάσει πιο γρήγορα γιατί έκλαιγε (όταν δεν έβρισκε το μωρό/παιχνίδι της) για να μην μας ενοχλεί η γκρίνια της αλλά δεν της δώσαμε γιατί δεν ήταν απαραίτητο. Μέσα σε μιάμιση εβδομάδα πέρασε
 


Basseta

Member
27 Δεκεμβρίου 2018
8
3
Τελικά μετά από μια μέρα καθόλου φαγητό και ελάχιστο νερό,το σκυλί ηρέμησε.Αλλες 2-3 μέρες ελεγχόμενο νερό και φαγητό στο μισό και τέλος.
Απάντηση του κτηνίατρου ήταν πως δεν μπορεί να προτείνει σε πελάτη τη διακοπή φαγητού αλλά ήξερε πως έχει αποτέλεσμα.Δεν ξέρω αν είναι γι'αυτό ή για να πουλήσει τα χάπια και τις τροφές.
Το σκυλί τώρα έχει μια ασυνήθιστη ανορεξία αλλά μόνο στην τροφή που ξετρελενοταν.(Κροκέτες royal canin)
Πάει μάλιστα από πάνω και τις γαβγίζει... Και μετά φεύγει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf