Ματάκια με δάκρυα


Labradorakos

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
46
0
Γεια σας,

Ο λαμπραντοράκος μου (5 μηνών) είναι λευκό-ξανθός και επειδή είναι ανοιχτόχρωμος έχει κάνει σημάδια από τα αρκετά δακρυάκια που τρέχουν στα μάτια του...

Καθαρίζω τα μάτια του όσο πιο συχνά μπορώ, αλλά και πάλι έχει κάνει σημάδια κυρίως στο ένα μάτι...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καθαρίζω, με κάτι ας πούμε, και να αποκτάει πάλι τη λάμψη που έχει γενικά το τρίχωμά του???

Ευχαριστώ!
 




Labradorakos

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
46
0
Όχι δεν το έχω δοκιμάσει...κάνει δουλειά?

Έχω δοκιμάσει....
-χαρτί με νερό
-μαντήλι για στεγνοκαθάρισμα ειδικά για σκύλους
-λίγο σαμπουάν στο σημείο εκείνο!

Τίποτα όμως δεν το καθαρίζει εντελώς....:(
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Το χαμομήλι δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι ενδεδειγμένο..
Ο κτηνίατρός μου είχε πει καλύτερα με φυσιολογικό ορό. Βρέξε λίγο βαμβάκι ή μια γάζα καλύτερα..;)
 




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Με βαμβάκι ή γάζα βρεγμένα με φυσιολογικό ορό εννοούσα..
Και ο σκύλος μου έχει τσίμπλες αρκετές.. Όταν του καθαρίζω τα μάτια μετά στο βαμβάκι μένει ένα καφετί χρώμα. Αλλά επειδή έχει μαύρο τρίχωμα δεν μπορώ να δω πόσο λερωμένο μένει μετά το καθάρισμα..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το χαμομήλι πρέπει να είναι καλό διότι θυμάμαι ότι όταν ήμουν μικρή είχα πάθει μια φορά κάποια φλεγμονή ή ίωση, δε θυμάμαι πια τι ήτανε, αλλά είχα φοβερές εκκρίσεις από τα μάτια και ο γιατρός, εκτός από τα φάρμακα, συνέστησε να τα καθαρίζω με βαμβάκι βρεγμένο στο χαμομήλι.

Ευχαριστώ για την ιδέα κιόλας, το είχα ξεχάσει τελείως το χαμομήλι διότι το Μουφ τσιμπλιάζει συχνά και είναι δύσκολο να το καθαρίζω και γενικά μ' αρέσει το Μουφ να είναι και να φαίνεται καθαρό και περιποιημένο.

Μπράβο, πάω τώρα να του βράσω χαμόμηλο (έχω στο σπίτι και μάλιστα ελληνικό!) και μετά να το χτενίσω με το Furminator.:D:D
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
καλησπέρα!
θέλω να ρωτήσω σχετικά με το θέμα της τσίμπλας
τι μπορώ να κάνω ωστε να του καθαρίζω τα μάτια και να φέγουν όλες οι τσίμπλες?!?!?
ο μικρός έχει πολλές "υγρές" τσίμπλες μέσα στα μάτια και δεν μπορώ να του τα βγάλω όλα..
να δοκιμάσω με φυσιολογικό ορό και να του ρίχνω μέσα στο μάτι ή δεν κάνει??
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν έχει πολλές τσίμπλες μήπως πρέπει να το δει ο κτηνίατρος μήπως υπάρχει κάποια παθολογία;
Από κει και πέρα ο φυσιολογικός ορός ή τα τεχνητά δάκρυα δεν προκαλούν κάποιο πρόβλημα πιστευω...(Ας μην φτάσουμε και στην υπερβολή βέβαια, μερικές σταγονίτσες)
Και το χαμομηλάκι μπορεί να βοηθήσει παντως!
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
το έχει δεί ο κτηνίατρος και μου είπε πως δεν είναι κάτι,πως το συνηθίζουν αυτες οι "φυλές" με τις πλακουτσοτές μύτες και απλά να το καθαρίζω συχνά!
άλλες φορές ομως έχει λίγες και άλλες έχει πολλές οι οποίες δεν βγαίνουν κιόλας..
με το χαμομήλι εννοείς να τον σκουπίζω με μπαμπάκι έτσι?οχι να του το ρίξω μέσα στο μάτι..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Aν δεν βγαίνουν το χαμομηλάκι πιστεύω ότι είναι μονόδρομος που μαλακώνει τις τσίμπλες και φεύγουν πιο εύκολα!
Μπορείς να στάξεις και λίγο μέσα στο μάτι, αλλά απλά σκουπίζοντας το μάτι πιστεύω ότι θα είναι εντάξει!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
...πως το συνηθίζουν αυτες οι "φυλές" με τις πλακουτσοτές μύτες και απλά να το καθαρίζω συχνά!

Προφανώς δεν αναφέρεσαι σε γ.π. που έχεις στο avatar σου...
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
ε ναι αναφέρομαι σε ένα ημίαιμο πεκινουά που έχω

Aν δεν βγαίνουν το χαμομηλάκι πιστεύω ότι είναι μονόδρομος που μαλακώνει τις τσίμπλες και φεύγουν πιο εύκολα!
Μπορείς να στάξεις και λίγο μέσα στο μάτι, αλλά απλά σκουπίζοντας το μάτι πιστεύω ότι θα είναι εντάξει!
ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω!!
 
Last edited by a moderator:


g3org1a

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2010
105
0
Εμενα το κουταβι μου απο τη μια δεν φαινεται να εχει τσιμπλες, απο την αλλη ομως εχει εντονους μαυρους κυκλους που εχουν σχηματιστει κατω απο τα ματια του απο δακρυα που ομως δεν φαινεται να ειναι κατι σαν κρουστα πανω απο τριχωμα του εκει, αλλα πιο πολυ σαν μερος του τριχωματος. Και πιστεψτε με, η μιση του γοητεια ειναι αυτοι οι μαυροι κυκλοι!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μαύροι κύκλοι?
Τι εννοείς δηλαδη?
Πως ειναι αυτοί οι μαύροι κύκλοι?
 


g3org1a

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2010
105
0
Μαυρο χρωμα φαντασου κατω απο τα ματια του. Σαν μια γκοθου που εχει βαλει μολυβι εντονο ενα πραγμα! :)
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
προσοχή στο χαμομηλι νομίζω γιατί για ανθρώπους δεν είναι πάντα λύση . Είναι σούπερ για μόλυνση κ ανακούφιση αλλά αν παίζει αλλεργία, κάνει τα πράγματα χειρότερα. Βέβαια δεν ξέρω εάν οι σκύλοι έχουν αλλεργίες στα μάτια όπως οι άνθρωποι αλλά σας ενημερώνω ώστε αν θέλετε να το ψάξετε. Εμενα πάντως μου είπαν για όρο η φυσικά δάκρυα κ γάζα.
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Δεν πρεπει να βρειτε πρωτα γιατι δακρυζει τοσο πολυ??και να το καθαρισεις θα ξαναγινει,ετσι δεν ειναι??
Το χαμομηλι παντως μου φαινεται εντελως ακινδυνο-για αλλεργιες δεν ξερω
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μαυρο χρωμα φαντασου κατω απο τα ματια του. Σαν μια γκοθου που εχει βαλει μολυβι εντονο ενα πραγμα!
smoking eyes δηλαδή..:p:D

Να κάνω μία ερώτηση..πως το καταλαβαίνεις εφόσον σε αυτό το μέρος έχει τρίχες..?
Aυτήν την κρούστα που λες την έχεις δείξει στον κτηνίατρο?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95