Μαύρο Ρώσσικο Τέρριερ + Grooming


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
άσχετο ???????

επι 5 χρονια εψαχνα για το καλυτερο θυληκο κουταβι ντόμπερμαν απο τις καλύτερες γεννες και εκτροφεία της Ευρώπης

τελικα ΚΑΤΑΛΑΒΑ οτι δεν μπορούσα να το εχω απλα γιατι κανεις δε θα μου το έδινε

απευθύνθηκα σε Ελληνα εκτροφέα και δε το μετάνιωσα

γιατι πηρα αυτο που εψαχνα???

γιατι πηγα του μιλησα ανοικτα

γιατι το κουτάβι θα μπορουσε να το ελέγχει (όσο γίνετεαυτο) αφου έμενα ΄διπλα΄του
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Όχι δεν πάει σε εκθέσεις πια. Παλαιότερα πήγαινε αλλά χωρίς επιτυχία.
Έχει μόνο μία σκύλα απ΄όσο ξέρω (Εστονέζα) που έχει λόγο να πάει σ' έκθεση μορφολογίας (αυτή με το "μικρό χαρακτήρα"). Έχει κάνει 4 γέννες σε 4 χρόνια. Κανένας απόγονος δεν έχει πάει σε έκθεση ακόμα. Είναι καθαρά BYB ο τύπος. Είναι υπερβολικά νέος στην φυλή για να εκτρέφει (και μάλιστα με τέτοια συχνότητα).


Ο σκύλος της Blue είναι από την Γαλλία, όχι Ρωσσία. Έχει καλούς γονείς και πιθανώς να βγεί υπέροχος ο μικρός (και ο εκτροφέας να μετανιώσει που τον έστειλε εδώ).

ΠΟΤΕ δεν είπε η Blue πως ο εκτροφέας της έστειλε το καλύτερο αρσενικό κουτάβι της γέννας.
Το "μεγαλύτερο" είπε. Αυτό δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ για την ποιότητα του σκύλου.
 
Last edited:


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Με κάλυψε εν μέρη η Dr Zhivago!
Τον σκύλο τον πήρα από Γαλλία, όχι από Ρωσσία, ο μπαμπάς είναι από εκτροφείο Ρωσσίας, αλλά ζει Ελβετία.
Η μητέρα τώρα ζει στη Γαλλία και σ' όλες τις γέννες της προηγούμενες (3 δηλ.)έχει δώσει σκυλιά με αρκετά μεγάλες διακρίσεις.
Τώρα από τη γέννα είπα ότι 2 ήταν τα αρσενικά και τα υπόλοιπα 6 αν θυμάμαι καλά τα θυληκά. Δεν ξέρω πιο σκυλάκι απ' αυτά κι αν κιόλας καταφέρει να "βγει"άριστο μορφολογικά, θα φανεί στο μέλλον αυτό.
Πάντως εμένα για να μου δώσει τον Dante συμφωνήσαμε όταν ενηλικιωθεί να τον πάω σε μερικές εκθέσεις, διότι μόνη της είχε αξιολογήσει το κουτάβι ως πολλά υποσχόμενο...Μπορεί να υπήρχαν και θυληκά πολλά υποσχόμενα, αυτό δεν το ξέρω...Πάντως από τα δύο αρσενικά εκείνη, με τις γνώσεις της για τη φυλή ξεχώρισε τον Dante...
Άσε που πιστεύω εγώ προσωπικά ότι ο άλλος ίσως βγει και καλύτερος λόγω ύψους...Κινδυνέυουμε εμείς σοβαρά να βγούμε εκτός πρωτύπου...:(

Τώρα, όσον αφορά την απόσταση, πρέπει να σου πω ότι δεν διάλεξα τυχαία μια εκτροφέα...Βρήκα τη γέννα που μ' ενδιέφερε πολύ σε site που υπάρχει γι' αυτή τη φυλή (και αναρτώνται εκεί όλες οι αξιόλογες γέννες), το οποίο το παρακολουθώ πολύ καιρό, μετά έψαξα για την εκτροφέα, άκουσα άλλους που γνωρίζαν το εκτροφείο της(εξάλλου σ' αυτό το site φαίνονται ποιοι είναι όλοι κι όλοι οι αξιόλογοι εκτροφείς της φυλής αυτής) και μετά επικοινώνησα μαζί της πολλές φορές.
Είχα την ανησυχία για το ταξίδι του μικρού, η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να πάω εγώ η ίδια να φέρω τον μικρό, αλλά εκείνη με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος, αλλιώς δεν θα το έκανε...
Επίσης απ' όλη τη γέννα μου είπε ότι μόνο δύο σκυλάκια μείναν Γαλλία, τ' άλλα φύγαν εξωτερικό. Δεν έχει και τόση μεγάλη ζήτηση η φυλή αυτή.
Τέλος να προσθέσω ότι την περίοδο εκείνη, είχε άλλες δυό γέννες, της ζήτησα ναι μεν εγώ το συγκεκριμένο κουτάβι, αλλά αν εκείνη είχε να μου προτείνει κάτι άλλο θα την άκουγα πολύ προσεκτικά διότι μιλήσαμε πολλές φορές και για τον επιθυμητό χαρακτήρα. Άσε που εγώ ΔΕΝ μπορώ σε καμία φυλή να δω κουτάβια και να ξεχωρίσω μερικά ως κορυφαία...:p
Όπως και να έχει, θεωρώ ότι πρέπει ο κάθε ιδιώτης να δείξει λίγο εμπιστοσύνη στον εκτροφέα που θα επιλεξει διότι αυτός ξέρει κάτι καλύτερο!
Βέβαια μπορεί να σου δώσει το καλύτερο κουτάβι που θεωρεί εκείνος, αλλά αν δεν τελειώσει πλήρως η ανάπτυξή του, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ο σκύλος είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ. Εγώ για κουτάβια θα χρησιμοποιούσα όπως η εκτροφέας του Dante το πολλά υποσχόμενος...
Έτσι λοιπό επέλεξα: pedigree, εκτροφείο, χαρακτήρα(αφού μίλησα μαζί της).
Τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω ακόμα!!!:D
Αααα και δεν παρεξηγήθηκα Denis:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μπράβο βρε BLUE!

Πολύ ωραία τα είπες. ΝΑ που τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο να συνεργαστεί κάποιος, ΜΟΝΟΣ του (χωρίς μεσάζωντες) με εκτροφείο του εξωτερικού!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δικαιολογία σήμερα να μην πάρεις σκύλο από καλό εκτροφέα (είτε εδώ είτε του εξωτερικού).

Μεγάλη σημασία πρέπει να δωθεί στην επιλογή εκτροφείου (στην φήμη του). Όπως είπε η Blue, είμαστε πολύ τυχεροί, γιατί με το ιντερνετ σήμερα, τσεκάρεις εύκολα της διακρίσεις, την φήμη, την εμπειρία και το ήθος ενός εκτροφέα.

Επίσης, λόγο ίντερνετ, δεν σου λένε ψέματα εύκολα. Ξέρουν πως αν σε "κοροϊδεύψουν" θα τα βγάλεις όλα στο ίντερνετ και θα το μάθει όλος ο πλανήτης σε 2 λεπτά. Γι' αύτό και προσέχουν πολύ α) σε ποιόν έδωσαν κουτάβι και β) τι ΛΕΝΕ.

Έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τονίσω εδώ, πως όταν μιλούσα για "μέτριας ποιότητας" κουτάβια, δεν εννούσα κουτάβια ποιότητος πετ-σοπ. Τα κουτάβια στα πετ-σοπ είναι χείρηστης ποιότητος και όχι μόνο από μορφολογία αλλά και από υγεία. Ο καλός εκτροφέας δίνει κάθε χρόνο πολλά χρήματα σε εξετάσεις υγείας που ΔΕΝ γίνονται ποτέ στους γονείς κουταβιών από πετ-σοπ (γιατί αφαιρούν από το κέρδος). Το κόστος τους είναι στα ύψη αν λογαριάσεις πόσα ΔΕΝ κάνουν για αυτά τα κουτάνβια...

Χαίρομαι ΤΟΣΟ πολύ που μας εξήγησε η BLUE με ΑΠΛΑ λόγια, πως κατάφερε να αποκτήσει το κουτάβι της! Δεν ήταν ακριβώς "εύκολο" αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι και δύσκολο να φέρεις κουτάβι καλού εκτροφείου στην Ελλάδα (χωρίς να είσαι κι "ειδικός").
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
BLUE

Τώρα, όσον αφορά την απόσταση, πρέπει να σου πω ότι δεν διάλεξα τυχαία μια εκτροφέα...Βρήκα τη γέννα που μ' ενδιέφερε πολύ σε site που υπάρχει γι' αυτή τη φυλή (και αναρτώνται εκεί όλες οι αξιόλογες γέννες), το οποίο το παρακολουθώ πολύ καιρό, μετά έψαξα για την εκτροφέα, άκουσα άλλους που γνωρίζαν το εκτροφείο της(εξάλλου σ' αυτό το site φαίνονται ποιοι είναι όλοι κι όλοι οι αξιόλογοι εκτροφείς της φυλής αυτής) και μετά επικοινώνησα μαζί της πολλές φορές.
Dr.Zhivago

Πολύ ωραία τα είπες. ΝΑ που τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο να συνεργαστεί κάποιος, ΜΟΝΟΣ του (χωρίς μεσάζωντες) με εκτροφείο του εξωτερικού!
ισως σε αυτη την φυλη και σε αλλες οι οποίες δεν ειναι εμπορικές να ειναι ετσι τα πράγματα

ισως

σε φυλές εμπορικές πάντως μπορώ με βεβαιότητα να πω οτι αν περιμενεις να βρεις την γέννα και μετα να ψαξεις για τον εκτροφέα (φημη- ποιότητα κλπ) και υστερα να επικοινωνήσεις στη καλύτερη περίπτωση θα παρεις καμια ακύρωση

σε ΠΟΛΛΕΣ εμπορικές φυλες τα κουταβια απο συγκεκριμένες σκύλες ειναι προπωλημένα μεχρι το τελος της εκτροφικής τους ζωής όσο περίεργο και αν σας ακούγετε αυτο

σε αυτές τις περιπτωσεις ειναι αδύνατο για καποιον ιδιώτη να κανει ότι εκανε η Blue

και αν δε με πιστευετε μπορειτε να δοκιμάσετε μονοι σας :)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Όχι το ξέρω έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο.

Συμφωνώ τόσο, που πιστεύω πως ούτε στις σπάνιες φυλές δεν "επικοινωνείς" για κουτάβι που έχει ήδη γεννηθεί. Δεν το προλαβαίνω αν είναι "φοβερό" με ΤΙΠΟΤΑ (θα το έχουν δει άλλοι με καλύτερο "βίσμα" από εμένα). ΚΥΡΙΩΣ αν είναι από "μεγάλο" εκτροφείο και με γνωστό pedigree.

Πάντα "κλείνω" σκύλο από πριν ζευγαρώσουν οι γονείς που θέλω. Αν έχουν γεννηθεί τα κουτάβια δεν ασχολούμαι καν (άσχετα με την φυλή).

Προσπαθώ για το καλύτερο, μιας και όλα τα κουτάβια σε μικρή ηλικία έχουν ίδια τιμή, και ίδιο κόστος μεταφοράς και συντήρησης. Ως γνωστόν, η "υπομονή είναι αρετή".

Θα μου πείτε τώρα, βλακεία μου που ασχολούμαι τόσο πολύ (σε μια χώρα που δεν έχει ανταγωνισμό και που οι κριτές δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το ΜΤ από Μπουβιέ) αλλά θα απαντήσω πως δεν το κάνω για τον ανταγωνισμό. Και πως αν ο σκύλος είναι "άξιος" δεν πρόειται να μείνει στις ελληνικές εκθέσεις!

Κάνω ότι μπορώ για να έχω καλό δείγμα της φυλής. Για να έχω δικαίωμα να ελπίζω να κάνω κάτι σωστό στο μέλλον, για μία φυλή που λατρεύω.
 
Last edited: