Μείωση γευμάτων από 3 σε 2


Moby

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2010
68
0
Βολος
Καλημερα σας
Ο Mobakos εχει φτασει 6 μηνων πλεον κ ενω ειχα στο κεφαλακι μου να του μειωσω τα γευματα οταν χρονισει, ο πετσοπας μου ειπα να το κανω τωρα κ οτι αργησα ηδη. Ειναι σωστο αυτο ?? Κ αν ναι πρεπει να το κανω σταδιακα ή απο την επομενη μερα του ξεκιναω κατευθειαν τα 2 γευματα ??
( αν υπαρχει καπου αντιστοιχη συζητηση παραπεψτε παρακαλω, δεν βρηκα κατι)
Ευχαριστω...
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Αυτό που σου είπε ο πετσοπας δεν ισχύει. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος για να λιγοστέψεις τα γεύματα. Εγώ από όσο ξέρω σου λέω κράτα τα 3 γεύματα όσο μπορείς περισσότερο. Αν πάλι δεν σε βολεύουν τότε απλά κόψε το ένα από την επόμενη μέρα.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
και απο που ξερει ο πετσοπας απο σκυλια βρε παιδια,αυτος στην βιτρινα τα χωνει και οσα ζησουν για να πωληθουν καλως ,οσα οχι δεν εγινε και τιποτα γιαυτον...
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
και απο που ξερει ο πετσοπας απο σκυλια βρε παιδια,αυτος στην βιτρινα τα χωνει και οσα ζησουν για να πωληθουν καλως ,οσα οχι δεν εγινε και τιποτα γιαυτον...
Δεν είναι όλοι έτσι πατριώτη:D. Εγώ ψωνίζω από ένα μαγαζί στα Γιάννενα που δεν πουλάει σκυλιά.:) Αν και οι περισσότεροι θυσιάζουν τα πάντα στο βωμό του κέρδους. Στο συγκεκριμένο που του είπε πάντως δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό του.
 


Moby

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2010
68
0
Βολος
Nα σου πω την αληθεια, περισσοτερο με βολευουν τα 3 γευματα...εχουμε ενα συγκεκριμενο ωραριο πρωι, μεσημερι βραδυ...τρωει οπως εγω κ ολα μια χαρα. ειπα καποια στιγμη να του το αλλαξω αλλα αργοτερα....τωρα μου φανηκε πολυ νωρις. Οσο για το πετσοπα συγκριτικα με αυτους που εχω δει στο Βολο ειναι καλυτερος. Δεν πουλαει ζωακια, ειναι καλυτερος γνωστης (το τσεκαρα με τις τροφες) κ οι τιμες του πιο λογικες απο τους αλλους. Αλλα δεν βαζω κ το χερι μου στην φωτια βεβαια.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
την αλλαγη πορεις να την κανεις απο την μια μερα στην αλλη κ χωρις προβλημα.μην αγχωνεσαι.κατα τα αλλα,ουτε συγκεκρημενος χρονος υπαρχει που θα κανεις την αλλαγη.αν σε βολευει να δινεις μια ζωη 3 γευματα,δινε μια ζωη 3 γευματα.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
και απο που ξερει ο πετσοπας απο σκυλια βρε παιδια,αυτος στην βιτρινα τα χωνει και οσα ζησουν για να πωληθουν καλως ,οσα οχι δεν εγινε και τιποτα γιαυτον...
υπαρχουν και πετσοπαδες που ξερουν παρα πολλα απο σκυλια.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Η γνώμη μου είναι καλύτερα 2 γεύματα.

Η διαδικασία τις χώνεψης στον σκύλο είναι μεγάλη.Βάζοντας 3 γεύματα υποβάλουμε τον σκύλο να βρίσκεται τις περισσότερε ώρες τις μέρες σε διαδικασία χώνεψης.
Επίσης αυξάνει και τον κίνδυνο συστροφής στομάχου.

Αλλοι προτιμούν και το ένα γεύμα!
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Ενδεικτικά http://www.royalcanin.us/dogs/Puppy_Care.aspx

αν ψάξεις στο internet θα βρεις και άλλες έρευνες που αναφέρουν πότε "πρέπει" τα 3 να κοπούν στα 2 γεύματα και ούτω κάθε εξής...

αλλά πάντα μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο τον κτηνίατρο να σε κατατοπίσει συγκεκριμένα για τις ανάγκες του κουταβιού σου!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
δοκτωρα αν το σκυλι ειναι μεσα στο σπιτι κ δεν κανει καποια δραστηριοτητα,για ποιο λογο υπαρχει κινδυνος συστροφης?νομιζω πως αυτο δεν εχει να κανει με το ποσα γευματα δινουμε ,αλλα με το ποτε σε συναρτηση με τις δραστηριοτητες του σκυλου,αν ειναι λαχανιασμενος κτλ κτλ....
 


Moby

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2010
68
0
Βολος
Βασικα σκεφτομουνα τωρα που ειναι χειμωνας κ οι εξωτερικες μας δραστηριοτητες ειναι μειωμενες να του δινω 3 γευματα. Αμα αργοτερα ανοιξει ο καιρος κ θα ειμαστε περισσοτερες ωρες εξω κ περισσοτερο παιχνιδι κ τρεξιμο τοτε καλο θα ηταν να το μειωσω στα 2 πιστευω, προς αποφυγη συστροφης.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
πολυ σωστα.αν το σκυλι ειναι πολυ μεσα στο σπιτι κ βγαινει μονο για αναγκες,δεν υπαρχει λογος.οταν ανοιξει ο καιρος τις μειωνεις ,γιατι θα εχεις κ εσυ πιο πολυ ορεξη για βολτες.