Μεγάλο ταξίδι με αεροπλάνο.


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανει κάποιος απο εσάς κάποιο ταξίδι υπερατλαντικό με αεροπλάνο μεταφέροντας και τον σκύλο μαζί.
Γνωρίζει κανεις εάν ειναι εφικτό να μεταφέρω ενήλικο σκύλο γύρω στα 17-18 κιλά,στο εξωτερικό και πανω απ'ολα κατα ποσο ειναι επικίνδυνο για το σκύλο ενα ταξίδι 12 ωρών και υπό ποιες συνθήκες ταξιδεύουν τα κατοικίδια μέσα στο αεροπλάνο.

Υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα που δεν βρήκα στην αναζήτησή;;;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Μια εμπειρια βρισκεται εδω:

http://www.dogforum.gr/community/threads/Κουτάβι-μερικών-ημερών-Μάγια.21771/page-13#post-656257

Και μεχρι μια σελιδα πριν τα διαδικαστικα.

Τι σκύλο έχεις όμως; Να ξέρεις ότι κάποιες φυλές έχουν περιορισμούς στις μεταφορές, ανάλογα την αεροπορική. Επίσης δε θυμάμαι αν συγκεκριμένες χώρες αν έχουν κάποια τερτίπια με κάποιες φυλές.

Καργκο σε ειδικο (ΙΑΤΑ aproved) box, σε κλιματιζομενο θεωρητικα χωρο μεταφερονται αυτου του μεγεθους τα σκυλια.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλώς το κορίτσι!!!!!!!!

Για ποιον απο τους 2 σε ενδιαφέρει???? Φοβάμαι μηπως θα εχεις προβλημα... :(
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Σκύλος 17 κιλών ταξιδεύει μόνο Cargo όπως γράφτηκε και παραπάνω.
Λέγοντας υπερατλαντικό προφανώς εννοείς Αμερική ή Καναδά, αυτή την περίοδο όμως δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις για εκεί.
Μια ασφαλής επιλογή θα ήταν η Lufthansa μέσω Γερμανίας, μπορείς να δεις εδώ αναλυτικά κανονισμούς, τιμές κλπ.

http://www.lufthansa.com/us/en/Animals
 
  • Like
Reactions: LaCat


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Αλίκη για τον Μορρις μιλαω το σταφφυ.
Κι εγω πολύ φοβάμαι οτι θα έχω πρόβλημα με τη φυλή του περισσότερο παρα με το μέγεθος...
Για Αμερική σκέφτομαι αν και ειναι μελλοντικό το πλάνο.
Δε θελω σε καμία περίπτωση να αφήσω πίσω τον σκύλο.
Τωρα ειμαι εκτός εδώ και μια βδομάδα και ήδη μου κακοφαίνεται.(έχω έρθει για τρίμηνο)
Σίγουρα αν αποφασίσω να έρθω για μόνιμα θα βρω εταιρία που να μεταφέρει κατοικίδια.Αλλα αγχώνομαι για τον αν θα τα καταφέρει κι ο μικρός.

Απο θέμα τουαλέτας δεν τον φοβάμαι αλλα δεν ξέρω τι συμβαίνει με τα βραχυκεφαλα.Εκει που τα τοποθετούν έχει κρύο η ζέστη?

Πάντως εδώ επιτρέπεται να εχεις "μαχητικές" φυλές αλλα δεν ξέρω ακόμη κάτω υπό ποιους όρους.(ειδα πολλα πιτ μπουλ να κυκλοφορούν και κάποια χωρίς κάν λουρί οδηγό:eek:)

Επισης δε σε υποχρεώνουν οπως στην Αυστραλία να εχεις το σκύλο σε καραντίνα για μήνες.

Η Lufthansa λογικά ξεκινάει απο Αθήνα για Φρανκφούρτη και απο εκει Αμερική η Καναδά ανάλογα το δρομολόγιο (έτσι νομίζω χωρίς να ειμαι σίγουρη).Μεχρι εκει ας πούμε οτι είμαστε καλα.
Τι γίνεται όμως στα εντός Αμερικής ταξίδια?πχ Ν.Υ στο Οχάιο?
Αυτο μάλλον ειναι το πιο δυσκολο κομμάτι του ταξιδιού...
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Αν μπορείς να κάνεις το ταξίδι σου την θερινή περίοδο, από Απρίλιο δηλαδή και μετά. Από τότε ξεκινούν οι απευθείας πτήσεις από Αθήνα για Αμερική με Delta ή US Airways (Ν. Υόρκη κυρίως, φέτος είχε και Φιλαδέλφια), οπότε με μια δεύτερη πτήση μπορείς να πιάσεις και κάποιον άλλον προορισμό εντός της χώρας.
 
  • Like
Reactions: LaCat


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ακομα και με τη λουφτχανσα μπορει να χεις προβλημα μεταφορας σταφφυ... Πολλες δεν αναλαμβανουν βραχυκεφαλες φυλες. Πρεπει να ψαξεις ολες τις εταιρειες που εξυπηρετουν το δρομολογιο που θες να κανεις και να μπαινεις σε μια προς μια να κοιταξεις τι κανονισμους εχουν για μεταφορα κατοικιδιων. Ψαξε για λιστα φυλων που δεν παιρνουν, εχουν τετοιες. Αν δε βρεις μεσα σταφφυ εισαι καλα!

Και σε ολες καπου λεει σε τι χωρο θεωρητικα μεταφερουν. Τωρα τι πραγματικα επικρατει, πρεπει να βρεις ανθρωπο που ειχε εμπειρια με τη συγκεκριμενη εταιρεια που θα πεταξεις.
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Μάλιστα!
Αθήνα-Αμερική θα ήταν το ιδανικό!!
Τέλος πάντων ειναι νωρίς ακόμη αλλα θα ήθελα να γνωρίζω σε περίπτωση που φύγω.
Εδώ θα ήταν το κάτι άλλο για τον Μορρις!

Οτι βρω οτι μάθω θα γράψω.

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!(y)
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Τσέκαρε κι αυτό το site... http://www.ipata.org/

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (δεν χρειάστηκε), αλλά το έχω δει να προτείνεται αρκετά για όσους θέλουν να ταξιδέψουν με το σκύλο τους..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU