Μελιταίο Κυνίδιο


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Χτες κάναμε τον Κυνηγετικό του Ξενοφώντα και βρήκα την ευκαιρία να τους κάνω παρουσίαση μερικών ελληνικών φυλών. Μεγάλη επιτυχία είχε ο Ελληνικός Ποιμενικός και το Μελιταίο Κυνίδιο. Απ' ό,τι ξέρω δεν έχει αναγνωριστεί από σύγχρονους ομίλους μέχρι τώρα αν και παρουσιάζεται σε εκθέσεις, αν κρίνω από τις φωτογραφίες που βρήκα στο ίντερνετ, έτσι δεν είναι? Μπορεί κανείς σας να με παραπέμψει σε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Μελιταίο Κυνίδιο? Δεν εννοώ αρχαίες πηγές, αυτές τις έχω καλυμμένες, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα για το τι γίνεται στο χώρο αυτό, για την εκτροφή, προστασία, κλπ. της φυλής.

Ως συνήθως, σας μερσώ ιδιαιτέρως. :)
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το μελιταίο κυνίδιο καταλήγει να είναι το κοκόνι στο πέρασμα των χιλιετιών
σαν όνομα δεν κάλυπτε τις προυποθέσεις για ιστορική συνέχεια της φυλής αφού πουθενά δεν ονομαζόταν έτσι για πολλά πολλά χρόνια
επίσης αν το μεταφράσεις στην αγγλική καταλήγεις να δημιουργείς εντυπώσεις περι μαλτέζικων τερριέ

στο ίντερνετ βρήκες φωτό απο παλιές προσπάθειες για διεθνή αναγνώριση της φυλής οι οποίες πλέον περιέχονται υπο την ονομασία Κοκόνι

τα υπόλοιπα πιστεύω τα ξέρεις :)

τώρα
δεν μας κατατοπίζεις και με τις αρχαίες πηγές γιατί έχω ξεστραβωθεί σε εκείνο το google books ....................
αλλά αμα δεν ξέρεις αρχαία και απλά σαρώνεις με τα μάτια το κείμενο μέχρι να βρείς Μελιταίο κυνάριο/κυνίδιο δεν έχεις και πολλές ελπίδες............
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, πρόσεξα τις ομοιότητες με το κοκόνι, αλλά με μπέρδεψαν τα όσα διάβασα στο ίντερνετ, οπότε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Οι αρχαίες πηγές δε με βοηθάν τόσο για τα σύγχρονα δεδομένα, οπότε τις αντιπαρέρχομαι. :) Έχει δημοσιεύσει τίποτα για το κοκόνι κανείς (π.χ. ο Μακαρίτης)? Εννοώ σε κυνολογικά και επιστημονικά περιοδικά και όχι στον τύπο ή ό,τι έχει πει σε συνεντεύξεις του?

Τέλος αν θες να κάνεις αναζήτηση στην αρχαία λογοτεχνία, δυστυχώς έχεις μόνο μια πηγή στο ίντερνετ τώρα, δηλαδή το Thesaurus Linguae Graecae που δυστυχώς έρχεται με ακριβή συνδρομή την οποία δεν έχω ούτε εγώ για προφανείς λόγους. Συνήθως κάνω αναζητήσεις με ειδική άδεια στο διπλανό πανεπιστήμιο (δηλαδή μιάμισυ ώρα με το αυτοκίνητο μακρυά). :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οι δημοσιευσεις δεν είναι το φόρτε του :)
είναι κυρίως ερευνητής πεδίου θα έλεγα :lol:
ανάμεσα στα χιλιάδες άλλα που κάνει

για τις αρχαίες πηγές με μπερδευεις...
αφού τις έχεις εντοπίσει...τι εννοείς αν θέλω να κάνω αναζητήσεις???
κρατάς τα πνευματικά δικαιώματα της δικιάς σου αναζήτησης?

θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μετέφραζες στα νέα ελληνικά (άτιμη νεοελληνική παιδεία μας άφησες γκαβάδια) αυτά που βρήκες και τα παρέθετες
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, δεν κρατάω τις αναζητήσεις. Γενικά για την έρευνα στην αρχαία λογοτεχνία υπήρχε πάντα το TLG το οποίο κυκλοφορούσε σε CD Rom από την πρώιμη δεκαετία του 1990. Εκείνη την εποχή οι ελληνικές γραμματοσειρές διέφεραν πάρα πολύ μεταξύ τους και δεν ήταν συμβατές, οπότε όσο περισσότερο προχωρούσαν οι υπολογιστές, ήταν αδύνατο να ανατρέξει κανείς σε παλιές αναζητήσεις. Τα τελευταία χρόνια το TLG υπάρχει μόνο στο ίντερνετ και πρέπει κανείς να έχει συνδρομή, που έχουν πανεπιστήμια και όχι ιδιώτες, αλλά οι γραμματοσειρές είναι πλέον Unicode, άρα συμβατές μεταξύ τους και με τα διάφορα λειτουργικά που κυκλοφορούν. Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ αναζήτηση σε όλες τις αναφορές σε σκύλους διότι πρώτον θα είναι δεκάδες χιλιάδες και δεύτερον δε δουλεύω αυτή την εποχή σε τέτοιο project εφόσον έχω άλλες ερευνητικές υποχρεώσεις. Αν ποτέ γράψω κάτι για το σκύλο στην αρχαιότητα, τότε ναι, θα κάνω και τη σχετική αναζήτηση, που όμως θα είναι δύσκολο να την "κατεβάσω" λόγω του τρόπου που είναι στημένο το TLG στο ίντερνετ αφού τα πνευματικά δικαιώματά του τα έχει το Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας (και προφανώς όχι εγώ). Όποτε χρειάστηκα υλικό, π.χ. για τα μαθήματά μου ήξερα κάποια στάνταρ μέρη όπου θα έβρισκα πληροφορίες όπως ο Κυνηγετικός του Ξενοφώντα που κάναμε χτες. Από κει και πέρα κοιτάζω απλώς το λεξικό για μερικά ακόμα πράγματα ή αρχαιολογικές εκθέσεις αν με ενδιαφέρει το οστεολογικό υλικό. Έτσι δουλεύουμε εδώ αν δεν έχουμε συγκεκριμένο project.

Μετάφραση του Κυνηγετικού θα βρείτε εδώ: http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3atext%3a1999.01.0210%3atext%3dHunt. Νομίζω έχει μεταφραστεί στα νέα ελληνικά και εκδοθεί είτε από τον Κάκτο, είτε από το Ζαχαρόπουλο, είτε από τον Πάπυρο.

Σχετικά τώρα με δημοσιεύσεις για το κοκόνι, προφανώς ο Μακαρίτης το γνωρίζει καλύτερα από κάθε άλλον, υπάρχει όμως πουθενά καμιά δημοσίευση? Γενικά με ενδιαφέρουν δημοσιεύσεις για τις ελληνικές φυλές εκτός του τύπου. Ή το καλύτερο που μπορώ να ελπίζω είναι παλιά κυνολογικά περιοδικά που δεν κυκλοφορούν πλέον?
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
με ζάλισες :lol:

εγώ κατάλαβα ότι στην παράδοση του μαθήματος έκανες παρουσίαση δυό ελληνικών φυλών μέσα απο τα Κυνηγετικά του Ξενοφώντα στους μαθητές σου
και μου φάνηκε απλό να μοιραστείς και με εμάς κάποια στοιχεία :)


για δημοσιευσεις λοιπόν επι ελληνικών φυλών σκύλων και μάλιστα επιστημονικού χαρακτήρα αν υπήρχε περίπτωση να βρεθούν εκδότες μπορεί και να υπήρχαν- τα ξαναείπαμε με το αρχείο του Φοίβου
οστεολογικές μελέτες θα μπορούσαν να γίνουν αν οι ξένες αρχαιολογικές σχολές που έχουν τα οστά δεχόντουσαν να τα δώσουν
και γενικά αν καταφέρουμε να φέρουμε πίσω τα Ελγίνεια πρίν μας πάρουν και την Ακρόπολη οι δανειστές μας μπορεί να δούμε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα
η κατάσταση είναι όπως την ξέρεις(απορώ κιόλας με τις ερωτήσεις σου) :) ή και :(

προς το παρών εμένα μου φαίνεται ότι ακόμα κι εσύ μπορεί να έχεις κάποια στοιχεία και τα μοιράζεσαι μόνο με τους Αμερικανούς φοιτητές σου :lol:

υποσημείωση
είναι να απορείς πώς προλαβαίνει ο Στέλιος (ένας άνθρωπος μόνος του)
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Επίσης ζαλίστηκα. :) Νομίζω ότι δε συνενοούμαστε. Το θέμα ήταν ο Ξενοφώντας και ο Κυνηγετικός. Μια και μιλάει για ελληνικές φυλές, παρουσίασα μερικές διότι υπήρχε ενδιαφέρον. Ο Κρητικός Ιχνηλάτης ήταν ένας, το ίδιο και τα σπαρτιατικά σκυλιά. Έδειξα και το Μελιταίο Κυνίδιο όπως και τον Ελληνικό Ποιμενικό, αλλά ήταν σύγχρονα, άντε φάγανε και ένα Βωμό της Περγάμου που δείχνει ένα μολοσσίζον σκυλί.

Η ερώτησή μου δεν αφορούσε το τι μπορεί να κάνει ο Φοίβος στο μέλλον που μπορεί να είναι άριστο και δεν αμφιβάλλω. :) Αφορούσε στο τι έχει γίνει μέχρι τώρα, το οποίο, απ' ό,τι κατάλαβα από τα γραφόμενά σου είναι λίγο. Σε καμιά περίπτωσε δεν άσκησα κριτική στο Μακαρίτη, απλώς ρώτησα αν έχει δημοσιεύσει τίποτα.

Τώρα σχετικά με τις οστεολογικές μελέτες: αυτές δε γίνεται να γίνουν από τις ξένες αρχαιολογικές σχολές διότι τα πνευματικά δικαιώματα δημοσίευσης τα έχει σύμφωνα με το νόμο η ελληνική αρχαιολογική υπηρεσία. Η οποία δύσκολα δίνει άδειες δυστυχώς. Έχω πολλά χρόνια στο κουρμπέτι και δυστυχώς ξέρω πώς δουλεύει η όλη υπόθεση. Όσο για στοιχεία που μπορεί να έχω και να μη δίνω, αυτό μπορεί να γίνει μόνον αν βρω χρονομηχανή και ανακαλύψω πράγματα που δεν υπάρχουν τώρα. :) Το TLG υπάρχει, όποιος έχει πρόσβαση και έχει καιρό και project κάνει αναζήτηση και φυσικά ο Ξενοφώντας υπάρχει μεταφρασμένος και στα νέα ελληνικά και σε άλλες γλώσσες. Πολύ πιθανό δε, και το εννοώ, να ξέρεις εσύ πολύ περισσότερα από μένα πάνω στο θέμα, γι' αυτό άλλωστε και ρωτάω, αλλιώς θα φύλαγα ζηλότυπα τα όσα υποτίθεται ξέρω και δε μοιράζομαι αφού δε θα είχα απορίες. :)

Άλλη ερώτηση: απ' ό,τι κατάλαβα υπήρξαν προσπάθειες να αναγνωριστεί το Μελιταίο Κυνίδιο είτε με αυτή την ονομασία είτε ως Κοκόνι, έτσι? Υπάρχει κάπου υλικό από την εποχή που έγινε τελευταία φορά? Κατατέθηκε συγκεκριμένο σκεπτικό και αν ναι πού το βρίσκω? Ρωτάω τον ΚΟΕ ή το Μακαρίτη? Ή ξέρει κάποιος στο φόρουμ?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
σαρα, ρωτας κατευθειαν τον κ. μακαριτη και πιστευω θα χαρει κιολας να μοιραστει τις γνωσεις του μαζί σου.

Χτες κάναμε τον Κυνηγετικό του Ξενοφώντα ..............
...................... Μπορεί κανείς σας να με παραπέμψει σε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Μελιταίο Κυνίδιο? Δεν εννοώ αρχαίες πηγές, αυτές τις έχω καλυμμένες, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα για το τι γίνεται στο χώρο αυτό, για την εκτροφή, προστασία, κλπ. της φυλής.

Ως συνήθως, σας μερσώ ιδιαιτέρως. :)
επ'αυτού... τις καλυμμενες αρχαιες πηγες πιστευω αναφερεται ο κοκονις.... να μοιραστεις μαζί μας.... :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
:) :) :)
η εγώ δεν μιλάω καλά ελληνικά
ή αυτά που γράφουμε παθαίνουν jet lag μέχρι να φτάσουν

αντιπαρέρχομαι όλα τα υπόλοιπα και διευκρινίζω μόνο ένα απο αυτά που κατάλαβες ανάποδα και έχει κοινό ενδιαφέρον

σχετικά με τις οστεολογικές μελέτες: αυτές δε γίνεται να γίνουν από τις ξένες αρχαιολογικές σχολές διότι τα πνευματικά δικαιώματα δημοσίευσης τα έχει σύμφωνα με το νόμο η ελληνική αρχαιολογική υπηρεσία. Η οποία δύσκολα δίνει άδειες δυστυχώς. -είπες

οστεολογικές μελέτες θα μπορούσαν να γίνουν αν οι ξένες αρχαιολογικές σχολές που έχουν τα οστά δεχόντουσαν να τα δώσουν είπα

και διευκρινίζω
στις ανασκαφές του Μετρό όπου και βρέθηκαν πάρα πολλές επιτύμβιες στύλες που αναπαριστούσαν μικρόσωμα σκυλάκια καθώς και αρκετοί τάφοι πλήρης των αρχικών περιεχομένων τους - υπευθυνη ήταν η Γερμανική αρχαιολογική σχολή (αν δεν κάνω λάθος, πάντως ήταν ξένοι)
αυτοί λοιπόν θεωρούν τα ευρήματα "δικά τους" (όχι με την πλήρη έννοια αλλά με διαδικαστικά τερτίπια του στύλ-δεν τα έχουμε αρχειοθετήσει ακόμα και τέτοια)
και έτσι δεν γίνεται να γίνουν οι απαραίτητες μελέτες - που ίσως να γίνονταν αν έβρισκαν και την απαραίτητη χρηματοδότηση (κάτι που στην Αμερική συνήθως συμβαίνει "σαν απο μόνο του" )

α
να διευκρινήσω και για τον Φοίβο μιάς και είναι και συνφορουμίτης και δεν θέλω να γίνει κάποιου είδους παρεξήγηση

είπες Η ερώτησή μου δεν αφορούσε το τι μπορεί να κάνει ο Φοίβος στο μέλλον που μπορεί να είναι άριστο και δεν αμφιβάλλω.

είπα για δημοσιευσεις λοιπόν επι ελληνικών φυλών σκύλων και μάλιστα επιστημονικού χαρακτήρα αν υπήρχε περίπτωση να βρεθούν εκδότες μπορεί και να υπήρχαν- τα ξαναείπαμε με το αρχείο του Φοίβου
εννοώ ότι το θέμα παντελούς έλλειψης εκδόσεων λόγο αδιαφορίας των εκδοτών καθότι ένα βιβλίο για ελληνικές φυλές σκύλων θα είχε πολύ μικρό target group και ειδικά αυτήν την εποχή είναι απίθανο-
το είχαμε ξανασυζητήσει στο τόπικ με το Λευκωμα για τον Ελληνικό Ποιμενικό απο το αρχείο του Φοίβου

Γενικά
καιρός να γυρίσεις στην πατρίδα γιατί έχεις αρχίσει να ξεχνάς την "γλύκα"
ΣΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! φύγε γρήγορα απο κεί...............αμερικανοποιήσε :lol:
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Διονύση, μπορώ να σου πω σίγουρα και εγγυημένα ότι όλα τα ευρήμστα του μετρό ανήκουν στη δικαιοδοσία της ελληνικής αρχαιολογικής υπηρεσίας που έχει, σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο, αποκλειστικά πνευματικά δικαιώματα σε αυτά. Τα οποία δεν πρόκειται να δώσει σε απολύτως κανέναν δυστυχώς που να χτυπηθούμε όλοι χάμω. Οι Γερμανοί στην Αθήνα έχουνε άδεια να σκάψουν μόνο στον Κεραμεικό και μόνο σε ορισμένα μέρη. Όχι στο μετρό. Δεν ξέρω που άκουσες ότι έχουν δικαιώματα στα ευρήματα του μετρό, θα με ενδιέφερε όμως η πηγή σου. Οι ξένες σχολές επίσης δεν έχουν οστά σκύλων εκτός αν βρουν τίποτα σε ανασκαφές. Συνήθως δημοσιεύουν και μάλιστα πολλά. Για να γίνει όμως η μελέτη που χρειάζεται, θα πρέπει να δημοσιευτούν πάρα πολλά δείγματα ώστε να γίνουν στατιστικές κλπ. Γι' αυτό θα χρειαστεί άδεια από τους Έλληνες. Που δεν θα τη δώσουν. Δυστυχώς.

Σχετικά με την αναφορά μου στο αρχαίο υλικό που έχω καλυμμένο: αυτό που εννοώ είναι ότι η ερώτησή μου αφορά τα μοντέρνα σκυλάκια. Όχι τα αρχαία. Αυτό που ήθελα να αποφύγω (και απέφυγα) είναι αναφορές περί των αρχαίων σκύλων διότι αν ήθελα περισσότερα για τους αρχαίους θα πήγαινα να διαβάσω αφού ξέρω, λόγω επαγγέλματος, να ανατρέξω στη βιβλιογραφία. Από τα όσα επομένως λέει ο GRDANE, μόνον ο Μακαρίτης θα μπορούσε να με βοηθήσει με το τι έχει δημοσιευτεί περί των μοντέρνων σκύλων. Υποθέτω ότι θα πρέπει να του τηλεφωνήσω σ' αυτή την περίπτωση.

Τέλος, εξακολουθώ να μη σκοπεύω να κάνω έρευνα περί αρχαίων σκύλων στο άμεσο μέλλον, επομένως δεν υπάρχει τίποτα να μοιραστώ μαζί σας. :) Αν αλλάξει η κατάσταση κάποια στιγμή, προφανώς και θα το κάνω. Η ερώτησή μου στου φόρουμ ήταν καθαρά από προσωπικό και όχι επαγγελματικό ενδιαφέρον. Μου απάντησε ο GRDANE νομίζω, άρα σταματώ εδώ τη συζήτηση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf