Μετακομίζουμε Μόναχο (Γερμανία)


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλημέρα! Πήρα απόσπαση για το Μόναχο. Θα δουλευω σε καποιο ελληνικο σχολειο ή σε τμημα εκμαθησης ελληνικων. Υπάρχει ενθουσιασμός αλλά και πολύ άγχος. Δεν ξέρω γερμανικά, ούτε κανέναν εκει.

Ο σκύλος θα έρθει από την αρχή μαζί μου, γιατι λόγω ακριβων εισιτηριων , δεν μπορω να γυρισω να τον παρω αμεσα.

Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει από Μόναχο; Ευρεση σπιτιού(ειναι πανακριβα) ή ποιες ειναι καταλληλες περιοχες, μεταφορα σκυλου με πετ-ταξι,κτλ. Οποιαδηποτε πληροφορια, ακομα και για τη ζωη του σκυλου εκει, θα ειναι πολυτιμη.

Εχω ψαξει πολλα στο διαδικτυο αλλα δεν εχω βρει λυση σε ολα λογω αγνοιας της γλωσσας.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στο Μοναχο ειναι οντος πανακριβα τα σπιτια και η ζωη γενικος, αλλα ειναι και πολυ ομορφη πολη!
Δεν μπορω να σε βοηθησω με περιοχες κλπ, επειδη και εγω μονο απο λιγες μερες διακοπων εκει περα την ξερω.
Μετακινισεις με σκυλο γινονται, οπος σε ολη την γερμανια, ανετα και οραια με ολα τα ΜΜΜ.
Εμεις γυρισαμε με φιλους με σκυλο ( ημιαιμο Pointer) σε ολο το Μοναχο- και δεν ειχαμε πουθενα προβλημα. ( εστιατορια, παρκα κλπ).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU