Μετακομιση στον κηπο


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα!
Έχουμε υιοθετήσει ένα ημίαιμο θηλυκό λαμπραντορακι, τη Νέλλη που κοντεύει να γίνει 5 μηνων. Την είχαμε επάνω στο σπίτι γιατί ήταν ακόμα μικρούλα και δεν είχε κάνει και τα εμβόλια της. Τώρα που έγιναν όλα αυτά και είμαστε πλέον πανέτοιμος και για βόλτα, θέλουμε να κατέβει σιγά σιγα να μένει στον κήπο. Θα της έχουμε ένα περιφραγμένο, μεγάλο χώρο με ενα σπιτακι στην πυλωτή, που έχει πολύ δροσιά (έχουμε μονοκατοικία με μεγάλο κήπο). Θα ήθελα ν ακούσω ιδέες για το πώς να κάνουμε πιο εύκολη τη μετάβαση της...εννοείται ότι και τα παιχνίδια της θα συνεχιστούν και βόλτες...και νεροπαιχνιδια στην πυλωτή!!
Ευχαριστώ!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αν ζητάς απάντηση για μόνιμη παραμονή της σκύλας στην πυλωτή ταπεινή μου γνώμη είναι πως κανένα κυνόφιλο μέλος του φόρουμ δεν θα σου δώσει συμβουλές.

Εγώ προσωπικά θα κατέβαζα στον μεγάλο κήπο τον σκύλο μου για παιχνίδι, αν και τίποτα δεν τον ικανοποιεί όσο μια βόλτα μεγαλύτερη των 60 λεπτών σε εξωτερικό χώρο, και μετά θα τον έβαζα πάλι στο σπίτι.

Αλλά αυτή είναι προσωπική άποψη με την όποια οπτική γωνία έχω εγώ για τα μέλη της οικογένειας.
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Συγγνώμη αλλά...όποιος θέλει να έχει και αγαπάει έναν σκύλο πρέπει να τον έχει απαραίτητα μέσα στο σπιτι;. Το να έχεις έναν σκύλο που μενει στον κήπο όταν εσύ λείπεις κι όλο το άλλο διάστημα παίζετε, πάτε βόλτες, τρέξιμο κλπ.δεν παιζει;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@Aliki V. Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μπορείς να έχεις ένα σκύλο στον κήπο, στο μπαλκόνι, την βεράντα, την ταράτσα ή και αλλού και να του προσφέρεις πάρα πολλά. Μη ξεχνάμε πως και πολλοί εκτροφείς έχουν τα σκυλιά τους ή έστω κάποια από αυτά, σε ξεχωριστό μέρος, εκτός σπιτιού.

Δεν σημαίνει ότι δεν θα το αγαπάς αν το έχεις στον κήπο ή ότι δεν θα ασχολείσαι με αυτόν... ΑΛΛΑ (και όπως βλέπεις το "αλλά' το έκανα "μεγάλο") ούτε εσύ, ούτε η οικογένεια σου, ούτε και ο σκύλος θα πάρετε το 100% από αυτή την σχέση αν ο σκύλος περνά τον περισσότερο χρόνο της μέρας αλλού και μόνος του.

Καταλαβαίνω πως πολλά πράγματα θα είναι πιο εύκολα, μα δεν είναι στα εύκολα που κρύβονται τα όμορφα...

Όλα βέβαια είναι τελείως υποκειμενικά και ανάλογα με τα "θέλω" του κάθε ανθρώπου. Το σίγουρο είναι πως για να μάθεις πράγματα από και για τον σκύλο και για να δώσεις και στον σκύλο την ευκαιρία να γίνει πραγματικά μέρος της ζωής σου, θα πρέπει να ζεις μαζί του. Αν θες...

Επίσης, παρ όλες τις καλές προθέσεις, που δεν αμφισβητώ, "Μάτια που δεν βλέπονται, γρήγορα λησμονιούνται" λέει ο λαός και στις περιπτώσεις με τα σκυλιά που ζουν κάπου αλλού αυτό σημαίνει πως κάποια στιγμή όλα αραιώνουν ή παύουν και μένει ένα τάισμα και ένα καθάρισμα.

Στο τέλος, εσύ θα αποφασίσεις τι θες για εσένα και τι για τον σκύλο σου και πως θες να φτιάξεις την μετέπειτα συμβίωση σας.

Εύχομαι ότι καλύτερο!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Αν ζητάς απάντηση για μόνιμη παραμονή της σκύλας στην πυλωτή ταπεινή μου γνώμη είναι πως κανένα κυνόφιλο μέλος του φόρουμ δεν θα σου δώσει συμβουλές.

Εγώ προσωπικά θα κατέβαζα στον μεγάλο κήπο τον σκύλο μου για παιχνίδι, αν και τίποτα δεν τον ικανοποιεί όσο μια βόλτα μεγαλύτερη των 60 λεπτών σε εξωτερικό χώρο, και μετά θα τον έβαζα πάλι στο σπίτι.

Αλλά αυτή είναι προσωπική άποψη με την όποια οπτική γωνία έχω εγώ για τα μέλη της οικογένειας.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
@Aliki V. Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μπορείς να έχεις ένα σκύλο στον κήπο, στο μπαλκόνι, την βεράντα, την ταράτσα ή και αλλού και να του προσφέρεις πάρα πολλά. Μη ξεχνάμε πως και πολλοί εκτροφείς έχουν τα σκυλιά τους ή έστω κάποια από αυτά, σε ξεχωριστό μέρος, εκτός σπιτιού.

Δεν σημαίνει ότι δεν θα το αγαπάς αν το έχεις στον κήπο ή ότι δεν θα ασχολείσαι με αυτόν... ΑΛΛΑ (και όπως βλέπεις το "αλλά' το έκανα "μεγάλο") ούτε εσύ, ούτε η οικογένεια σου, ούτε και ο σκύλος θα πάρετε το 100% από αυτή την σχέση αν ο σκύλος περνά τον περισσότερο χρόνο της μέρας αλλού και μόνος του.

Καταλαβαίνω πως πολλά πράγματα θα είναι πιο εύκολα, μα δεν είναι στα εύκολα που κρύβονται τα όμορφα...

Όλα βέβαια είναι τελείως υποκειμενικά και ανάλογα με τα "θέλω" του κάθε ανθρώπου. Το σίγουρο είναι πως για να μάθεις πράγματα από και για τον σκύλο και για να δώσεις και στον σκύλο την ευκαιρία να γίνει πραγματικά μέρος της ζωής σου, θα πρέπει να ζεις μαζί του. Αν θες...

Επίσης, παρ όλες τις καλές προθέσεις, που δεν αμφισβητώ, "Μάτια που δεν βλέπονται, γρήγορα λησμονιούνται" λέει ο λαός και στις περιπτώσεις με τα σκυλιά που ζουν κάπου αλλού αυτό σημαίνει πως κάποια στιγμή όλα αραιώνουν ή παύουν και μένει ένα τάισμα και ένα καθάρισμα.

Στο τέλος, εσύ θα αποφασίσεις τι θες για εσένα και τι για τον σκύλο σου και πως θες να φτιάξεις την μετέπειτα συμβίωση σας.

Εύχομαι ότι καλύτερο!
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ειναι τροφή για σκεψη όσα μου είπατε. Βαθιά μέσα μου πιστεύω κι εγώ ότι τελευταία στιγμή.. Δεν θα το αντέξουμε και θα παραμείνει η Νέλλη σπίτι. Όμως όπως λετε.. είναι υποκειμενικό. Για μας είναι πολύ πιο ευχάριστο να ξέρουμε ότι η Νέλλη θα είναι σε ένα χώρο όπου θα έχει μεγαλύτερη δυνατότητα κινήσεων και σαφέστατα πάρα πολλή δροσιά ( Αφού το σπίτι μας φτάνει 30-32 βαθμούς το καλοκαίρι) απ το να είναι κλεισμένη Σ ενα crate ( Γιατί είναι κουταβι, μην έχει κανένα ατύχημα παναγιά μου) όσο θα είμαστε στη δουλειά εμείς, στα σχολεία/ φροντιστήρια τα παιδιά. Και το εξοχικό φτιάχνουμε αυτη την περίοδο για να την εχουμε μαζί και τις διακοπές μας τις αλλάξαμε γιατί τη θέλουμε μαζί μας. Γιατί πραγματικά μας έχει αλλάξει τη ζωή. Απλά στενοχωρήθηκα λίγο με το προηγούμενο μελος γιατι θεωρω ότι ήταν λίγο ειρωνικό και επικριτικο. Παρ όλα αυτά σας ευχαριστώ όλους γιατί εγω σας ζήτησα Συμβουλές και ο καθένας μου απάντησε αυτό που πιστεύει.
Καλό βραδυ !!
 
  • Like
Reactions: canis


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλημέρα, να σας ζήσει το νέο μέλος.

Έχω τρία σκυλιά που μένουν μέσα στο σπίτι και ένα που μένει εκτός. Αυτό που είναι εκτός είναι ευτυχισμένο, δεν έχει μάθει άλλωστε όσο την έχουμε εμείς τι πάει να πει το μέσα, οπότε δεν το ζητάει κι όλας. Είναι ένα σκυλί που μπορεί να μπει στο σπίτι της όποτε θέλει, το οποίο είναι προστατευμένο απο την βροχή και να κάνει ό,τι θέλει όποτε το θέλει.
Μετά απο 3,5 χρόνια που έχω σκύλο εκτός, αν τα βάλω κάτω βλέπω ότι τα κατά είναι περισσότερα από τα υπέρ. Σε καμία περίπτωση δεν έχεις την επαφή με τα σκυλιά που έχεις μέσα στο σπίτι, που αράζεις στον καναπέ μαζί τους να δεις μια ταινία, που αναγκάζεσαι να ασχοληθείς όσο κουρασμένος και να είσαι, που είναι οικογένειά σου και αγέλη σου όλες τις στιγμές και όχι μόνο όταν αποφασίζεις εσύ να κατέβεις στον κήπο.
Είναι εκτεθειμένος ο σκύλος 24/7 σε κουνούπια, σφήκες και μέλισσες, συνεπώς μπορεί να τον τσιμπήσει κάτι και ενώ εσύ να πρέπει να επέμβεις άμεσα, να λείπεις, να κοιμάσαι ή να βλέπεις τηλεοράση χωρίς να έχεις ιδέα τι συμβαίνει στον σκύλο. Οι πιθανότητες να κολλήσει καλαζάρ πολλαπλασιάζονται και όχι μόνο αυτό. Εαν πάθει συστροφή πχ μπορεί να το καταλάβεις όταν θα είναι ήδη αργά (ακραίο παράδειγμα αλλά είναι κάτι που σκέφτομαι συχνά). Είναι επίσης εκτεθειμένος σε όλα τα ερεθίσματα οπότε μπορεί να αναπτύξει ανεπιθύμητες συμπεριφορές (πχ γάβγισμα όλη μέρα κάθε μέρα).
Το ξεχνάς, όσο κι αν λες τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό. Σαφώς υπάρχουν και ιδιοκτήτες που δεν το κάνουν, εγώ δεν ανήκω σε αυτούς. Όταν αποφασίσαμε ότι θα κρατήσουμε το συγκεκριμένο σκυλί και θα μένει έξω λέγαμε ακριβώς ότι εσύ. Θα την πηγαίνουμε βόλτες, θα παίζουμε μαζί της κλπ. Όντως στην αρχή και για κανα εξάμηνο γίνονταν αυτά σχεδόν καθημερινά. Πλέον υπάρχουν μέρες που θα της βάλουμε το φαί της, θα της κάνουμε κανά χάδι και τέλος, εμείς μέσα στο σπίτι, εκείνη έξω. Είναι τέτοια η καθημερινότητα που δεν υπάρχουν κουράγια για κάτι παραπάνω από ένα χάδι κι ένα πιάτο φαί κι όταν υπάρχει και χώρος στην αυλή να κάνει ο σκύλος τις ανάγκες του και δεν είσαι υποχρεωμένος να το βγάζεις καθημερινά, το να ξεχάσεις το σκύλο έρχεται και πιο γρήγορα.
Στα υπέρ, έχει τρομερή φυσική κατάσταση αφού τρέχει όποτε και όπως θέλει, μπορεί να ξαπλώνει στον ήλιο όποτε θέλει, κάτι που δεν μπορούν να κάνουν τα σκυλιά μου που έχω μέσα ενώ τους αρέσει πολύ, δεν μένει κλεισμένη στο crate ένα 10ωρο τη μέρα, το σπίτι έχει λιγότερη τρίχα.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα, να σας ζήσει το νέο μέλος.

Έχω τρία σκυλιά που μένουν μέσα στο σπίτι και ένα που μένει εκτός. Αυτό που είναι εκτός είναι ευτυχισμένο, δεν έχει μάθει άλλωστε όσο την έχουμε εμείς τι πάει να πει το μέσα, οπότε δεν το ζητάει κι όλας. Είναι ένα σκυλί που μπορεί να μπει στο σπίτι της όποτε θέλει, το οποίο είναι προστατευμένο απο την βροχή και να κάνει ό,τι θέλει όποτε το θέλει.
Μετά απο 3,5 χρόνια που έχω σκύλο εκτός, αν τα βάλω κάτω βλέπω ότι τα κατά είναι περισσότερα από τα υπέρ. Σε καμία περίπτωση δεν έχεις την επαφή με τα σκυλιά που έχεις μέσα στο σπίτι, που αράζεις στον καναπέ μαζί τους να δεις μια ταινία, που αναγκάζεσαι να ασχοληθείς όσο κουρασμένος και να είσαι, που είναι οικογένειά σου και αγέλη σου όλες τις στιγμές και όχι μόνο όταν αποφασίζεις εσύ να κατέβεις στον κήπο.
Είναι εκτεθειμένος ο σκύλος 24/7 σε κουνούπια, σφήκες και μέλισσες, συνεπώς μπορεί να τον τσιμπήσει κάτι και ενώ εσύ να πρέπει να επέμβεις άμεσα, να λείπεις, να κοιμάσαι ή να βλέπεις τηλεοράση χωρίς να έχεις ιδέα τι συμβαίνει στον σκύλο. Οι πιθανότητες να κολλήσει καλαζάρ πολλαπλασιάζονται και όχι μόνο αυτό. Εαν πάθει συστροφή πχ μπορεί να το καταλάβεις όταν θα είναι ήδη αργά (ακραίο παράδειγμα αλλά είναι κάτι που σκέφτομαι συχνά). Είναι επίσης εκτεθειμένος σε όλα τα ερεθίσματα οπότε μπορεί να αναπτύξει ανεπιθύμητες συμπεριφορές (πχ γάβγισμα όλη μέρα κάθε μέρα).
Το ξεχνάς, όσο κι αν λες τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό. Σαφώς υπάρχουν και ιδιοκτήτες που δεν το κάνουν, εγώ δεν ανήκω σε αυτούς. Όταν αποφασίσαμε ότι θα κρατήσουμε το συγκεκριμένο σκυλί και θα μένει έξω λέγαμε ακριβώς ότι εσύ. Θα την πηγαίνουμε βόλτες, θα παίζουμε μαζί της κλπ. Όντως στην αρχή και για κανα εξάμηνο γίνονταν αυτά σχεδόν καθημερινά. Πλέον υπάρχουν μέρες που θα της βάλουμε το φαί της, θα της κάνουμε κανά χάδι και τέλος, εμείς μέσα στο σπίτι, εκείνη έξω. Είναι τέτοια η καθημερινότητα που δεν υπάρχουν κουράγια για κάτι παραπάνω από ένα χάδι κι ένα πιάτο φαί κι όταν υπάρχει και χώρος στην αυλή να κάνει ο σκύλος τις ανάγκες του και δεν είσαι υποχρεωμένος να το βγάζεις καθημερινά, το να ξεχάσεις το σκύλο έρχεται και πιο γρήγορα.
Στα υπέρ, έχει τρομερή φυσική κατάσταση αφού τρέχει όποτε και όπως θέλει, μπορεί να ξαπλώνει στον ήλιο όποτε θέλει, κάτι που δεν μπορούν να κάνουν τα σκυλιά μου που έχω μέσα ενώ τους αρέσει πολύ, δεν μένει κλεισμένη στο crate ένα 10ωρο τη μέρα, το σπίτι έχει λιγότερη τρίχα.
Σας ευχαριστώ πάαααρα πολύ. Είναι πολύ σημαντικό για μένα ν ακούω απόψεις από ανθρώπους με εμπειρίες οι οποίοι είναι και πολύ ευγενικοί στις εκφράσεις τους. Απο χθες το βράδυ...Δεν μπορώ να κοιμηθώ
Παλεύω με τα θέλω μου και την αγάπη για τη σκυλίτσα. Όσο κι αν με τον αντρα μου δε θέλαμε ποτέ σκυλάκι ΜΕΣΑ στο σπίτι...Όσο περνάει ο καιρός και διαβάζουμε κι όσα μας λέτε όλοι...κάνουμε πίσω. Νομίζω ότι η Νέλλη τελικά θα μένει το πρωί κάτω, στην είσοδο του σπιτιού ( ένας κλειστος, ζεστός το χειμώνα και δροσερός το καλοκαίρι, ασφαλής χώρος 5 τμ περίπου) κι όποιος γυρνάει πρώτος σπίτι θα την ανεβάζει επάνω όπου και θα παραμένει. Νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολο και για εμάς να τη νιώθουμε έξω, Σας ευχαριστώ όλους πολύ!
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
να προσθεσω κι εγω κατι. πρωτα απ' ολα, πιστευω οτι η θεση του σκυλου ειναι μεσα στο σπιτι μαζι μας. αν λειπετε ολη μερα, οκ, ισως να μεινει εξω τωρα που ειναι μικρη και θα θελει τουαλετα συνεχεια, αλλα οταν ειστε σπιτι η βγαινετε για λιγο, καλυτερα μεσα. και να εξηγησω.

πρωτα απ' ολα, οταν την εχετε μεσα μαζι σας, το δεσιμο και η εκπδαιδευση γινεται πολυ πιο γρηγορα και ευκολα. αν παει να κανει βλακεια, την βλεπετε, την διορθωνετε, μαθαινετε τα κουσουρια της κι αυτη τα δικα σας. δε λεω οτι δε θα γινουν "ατυχηματα" (εμετος, διαρροια, τσισα, ζημιες), αλλα αυτο ειναι μερος της ζωης με το σκυλο. αν δεν θελετε "ατυχηματα", καλυτερα οχι σκυλο. θελει την παρεα σας, δε θελει να ειναι εξω μονη της. 2 εχω εγω με προσβαση στον κηπο οποτε θελουν. κι ομως, ολο μεσα μαζι μας καθονται, και τον ροκι τον μαζεψα απο το δρομο, οποτε δεν μεγαλωσε μεσα, κι ομως θελει μεσα.

και τωρα θα γινω πιο "σκληρη", αλλα πρεπει να λεγονται αυτα: αν το σκυλακι παθει κατι και ειναι εξω μονο του, πολυ πιθανο να το καταλαβετε οταν ειναι αργα. τι να παθει; το πιο απλο, να της πεταξει καποιος φολα. ο χειροτερος ισως εφιλατης καθε σκυλογονιου.

επισης, αν ειναι μεσα μαζι σας, αν αρρωστησει, θα το καταλαβετε γιατι θα ξερετε πολυ καλυτερα την "κανονικη" συμπεριφορα της. αν ειναι εξω, μπορει να μην προσεξετε οτι εκανε εμετο η διαρροια καπου, οτι δεν εχει ιδιαιτερη διαθεση - ισα, ισα, μπορει να καλυφθει η αδιαθεσια της, γιατι θα χαρει που θα σας δει για λιγο. η μπελλα μου επαθε ιλιγγο την περασμενη βδομαδα το βραδυ και δεν μπορουσε να σταθει. αν ηταν εξω μονη της και την επιανε αυτο, θα μπορουσε να χε κατρακυλησει στις σκαλες στον κηπο και να χε τραυματιστει πολυ ασχημα. υπαρχουν 1002 πραγματα που μπορει να παθει το σκυλακι σας που δεν τα φανταζεστε καν, και αυτα τα 1002 πραγματα μπορουν να αποφευχθουν η να μετριαστουν οι επιπτωσεις τους αν το ζωακι ειναι μαζι σας και υπο τη συνεχη επιβλεψη σας.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα. Σας ευχαριστώ πολύ. Έχετε δίκιο κι εσείς και τα άλλα μέλη σε όσα μου ειπαν. Το θέμα αυτό έχει τελειώσει για εμάς. Το πρωί κατεβαίνει με το crate κάτω στην είσοδο του σπιτιού, που είναι ένας εσωτερικός κλειστός χωρος. Εκεί μένει και λιγες ωρες μόνη της, τώρα που ακόμα δεν έχω ξεκινήσει δουλειά για να συνηθισει και να μην της έρθει απότομο. Παράλληλα δουλεύουμε και την τουαλέτα έξω απ το σπίτι. Το μεσημέρι μόλις γυρίσουν τα κοριτσια απ το σχολείο ανεβαίνει σπίτι μαζί τους όπου και παραμένει. Παράλληλα κάνουμε πάρα πολλές βόλτες στον κήπο και ξεκινήσαμε και βόλτες εκτός σπιτιού. Οπότε όλα καλά. Αν καταφέρουμε και την τουαλέτα που μας ταλαιπωρει λιγάκι...Θα είναι όλα τέλεια!!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Επανέρχομαι μετά από κάποιους μήνες για να σας πω...Πόσο δίκιο είχατε όλοι!! Το νελλάκι μας (ή αλλιώς Μάρκος όπως τη λέει για άγνωστο λόγο η μικρή μου) βρίσκεται ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ μέσα στο σπίτι όταν είμαστε κι εμείς εκει. Όταν λείπουμε μένει στο crate της, κάτω στην είσοδο του σπιτιού. Έχουμε καταφέρει κάποιες φορές να την κοιμήσουμε τα βράδια πάνω στο σπίτι..αλλα τις περισσότερες φορές κλαίει, πάει στην πόρτα κι όταν την ανοίγουμε, τρέχει και μπαίνει στο crate της!! μάλλον προτιμάει το χώρο της...Είχατε επίσης δίκιο στο ότι οταν μένει ο σκύλος σπίτι, σε μαθαίνει και τον μαθαίνεις καλύτερα. Έτσι καταλάβαμε πολύ νωρίς ότι επαθε κυστίτιδα μετά την πρώτη της περίοδο. Είχε λίγη γκρινίτσα..(γιατι ειναι πολύ καλόβολο και ήρεμο σκυλάκι) και ζητούσε να βγει περισσότερες φορές για τσισάκια. Αν την είχαμε έξω, θ αργούσαμε πολύ να το πάρουμε χαμπάρι. Γενικά, όταν το σκυλάκι μένει μέσα στο σπίτι είναι πολύ πιο εύκολο να το εκπαιδεύσεις, να το μάθεις, να προλάβεις και να διορθώσεις κακές συμπεριφορές και δένεται πολύ μαζί σου κι εσύ μ αυτό. Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Edit... Μόλις διάβασα το τελευταίο post
Δεν κατάλαβα τι εννοείτε με το:
"Όλοι θέλουν ν' αλλάξουν τον κόσμο...
Κανείς όμως δεν είναι διατεθιμένος ν' αλλάξει τον εαυτό του!!!"
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Δεν κατάλαβα τι εννοείτε με το:
"Όλοι θέλουν ν' αλλάξουν τον κόσμο...
Κανείς όμως δεν είναι διατεθιμένος ν' αλλάξει τον εαυτό του!!!"
Αυτό είναι η υπογραφή μου. Είναι μόνιμη και φαίνεται σε κάθε μηνυμα μου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3