Μετανάστευση Αυστραλία και σκυλάκι;


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
6 month quarantine λέγεται αυτό.
Μα για αυτό διευκρίνισα :

η καραντίνα (με την έννοια της κράτησης του ζώου) έχει καταργηθεί.
Νομίζω πως χρόνια αυτό απασχολούσε τον κάθε ιδιοκτήτη..και όχι η τυπική διαδικασία η οποία ελέγχετε "άκοπα" χωρίς να αποχωριστείς τόσο καιρό το κατοικίδιο σου, εφόσον έχεις μεριμνήσει για αυτό πριν το προγραμματισμένο ταξίδι.
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Στην ευρωπαικη ενωση δεν υπαρχει κανενα προβλημα
Ασχετο με το θεμα αλλα εξασφαλισε πρωτα την δουλεια στην αλλη χωρα γιατι και εγω ετσι την πατησα
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Προσωπικά βρίσκω λίγο περίεργο το ότι προσπαθείς να πάρεις τέτοια μεγάλη απόφαση, σχετικά με το πού θα ζήσεις και θα δουλέψεις και που θα επηρρεάσει την υπόλοιπη ζωή σου, με γνώμονα την καραντίνα του σκύλου. Πίστεψέ με, δεν παίρνω καθόλου ελαφρά το θέμα του σκύλου, αλλά πριν καν σκεφτώ εκείνον, θα σκεφτόμουνα πολλά πράγματα που είναι σπουδαιότερα και για τους δυο μας, όπως το πού πάω, πώς είναι η ζωή, η οικονομία, αν θα βρω δουλειά, αν η κοινωνία είναι τέτοια που θα μας δεχτεί και θα μας δώσει ευκαιρίες, κλπ. Μετά από αυτά και εφόσον έχω θετικές απαντήσεις στα ερωτήματά μου, ΤΟΤΕ θα σκεφτώ και τα πρακτικά, προφανώς ΠΡΙΝ κάνω κινήσεις.

Σχετικά τώρα με αυτά που λες, προσωπικά πιστεύω ότι έξι μήνες καραντίνα είναι πολλοί, ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψη μας τον κύκλο της ζωής ενός σκύλου. Ένας μήνας όμως δεν είναι πολύς και άλλωστε επιτρέπουν να πηγαίνεις και να τον βλέπεις. Οι συνθήκες θα είναι άριστες διότι οι Αυστραλοί φημίζονται γι' αυτό και δε θα στον πετάξουν πουθενά, ούτε θα τον πάρεις αγνώριστο. Φυσικά προφανώς θα πρέπει και να μάθεις ακριβώς πώς είναι οι συνθήκες και να βρεις πληροφορίες στο ίντερνετ για την εμπειρία άλλων. Ισχύουν αυτοί οι κανόνες πάντα? Γίνονται νόμιμες εξαιρέσεις? Τι κάνουν π.χ. αν γίνει καμιά παγκόσμια έκθεση για σκύλους, περνάνε όλοι καραντίνα ένα μήνα? Κι αν δεν την γλυτώνεις, τα θετικά για τη ζωή του σκύλου και για τη δική σου μήπως είναι απείρως περισσότερα από τα αρνητικά?

Εν κατακλείδι, δεν μπορείς να παίρνεις τέτοιες αποφάσεις χωρίς πρώτα πολλή πολλή έρευνα και σκέψη. Στο λέω πάντα φιλικά. Ναι, ξέρω, το ψάχνεις το πράμα, αλλά μου φάνηκε κάπως ασυνήθιστο, και σίγουρα δεν ενδείκνυται, να λέει κανείς: "πού θα μεταναστεύσω? Αυστραλία? Τι γίνεται με το σκύλο? Καραντίνα. Α, τότε θα πάω Αγγλία". Κι εγώ μετανάστευσα, αλλά πίστεψέ με, είναι πολύ μεγάλη υπόθεση και θέλει πολλή και πολύ ώριμη σκέψη. Επίσης, ό,τι κι αν αποφασίσεις, αν πας τελικά τόσο μακρυά, θα σε συμβούλεψα να δώσεις παραπάνω και να στείλεις το σκύλο με pet taxi ώστε να μην ταλαιπωρηθεί στην κοιλιά τόσων αεροπλάνων και με διήμερο ταξίδι. Ξέρω ότι αυτοί είναι χαλεποί καιροί και το παραπάνω δεν είναι απλό θέμα, αλλά αν μπορείς κάπως να τα βρεις, δόστα για να μην ταλαιπωρηθεί τόσο το σκυλί.

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή τύχη και σε καταλαβαίνω απόλυτα. :)
 
Last edited:


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Μα για αυτό διευκρίνισα :



Νομίζω πως χρόνια αυτό απασχολούσε τον κάθε ιδιοκτήτη..και όχι η τυπική διαδικασία η οποία ελέγχετε "άκοπα" χωρίς να αποχωριστείς τόσο καιρό το κατοικίδιο σου, εφόσον έχεις μεριμνήσει για αυτό πριν το προγραμματισμένο ταξίδι.
sorry, νόμιζα ότι εννοούσες ότι σταμάτησε γενικά το 6μηνο.
my bad.
πάντως είναι δύσκολο ακόμα και αυτό με το 6μηνο στη χώρα σου... το βλέπω από εμένα που μου παρουσιάστηκαν καλές ευκαιρίες και δεν μπορώ να τις κρατήσω. και τώρα που πλησιάζει να κλείσει το 6μηνο του Ρούμπυ, αρχίζουν και γίνονται όλο και λιγότερες οι ευκαιρίες... πφφφ είναι να μη σου κάτσει!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πάντως οι εγκαταστάσεις της καραντίνας στην Αυστραλία είναι εξαιρετικές. Οι άνθρωποι γράφουν με αγάπη και ευαισθησία για τα ζώα και τα έχουν σε μεγάλα και άνετα runs, καλύτερα και από τις καλύτερες πανσιόν. Τα παρακολουθούν συνέχεια κτηνίατροι, άλλωστε δεν τους συμφέρει να τους φερθούν άσχημα και να αρρωστήσουν. Επίσης τα αφήνουν να παίζουν πολλές ώρες υπό παρακολούθηση, τα περπατάνε εκτός από το παιχνίδι και επιτρέπουν να τα επισκέπτονται οι ιδιοκτήτες τους δυο φορές τη βδομάδα από τρεις ώρες τη φορά. Τριάντα μέρες που ζητάνε καραντίνα από Ελλάδα αν είναι εντάξει τα εμβόλιά του δεν είναι τρομερό. Είναι ακριβώς σα να πας διακοπές κάπου και να τον αφήσεις σε πανσιόν. Εγώ έχω αφήσει το Μουφ μέχρι και έξι βδομάδες μια φορά σε πανσιόν, μόνο που δεν αντέχω πλέον τόσο πολύ μακρυά του. Πραγματικά σου λέω, σκέψου το, μια φορά θα το πας το σκυλί και αν σε συμφέρει η Αυστραλία πήγαινε διότι έχω ακούσει είναι πάρα πολύ καλά. Σκέψου και πόσο γρήγορα θα κυλήσει ο χρόνος μέχρι να εγκατασταθείς και δε θα έχεις να ανησυχείς για το σκύλο που θα μπλέκεται και στα πόδια σου. Ψυχραιμία λοιπόν, θα τον πάρεις μόλις τελειώσεις και θα είναι έτοιμο το σπίτι σου να τον δεχτείς, θα έχεις άλλωστε προσαρμοστεί και λίγο και θα έχεις πάρει και μια ανάσα. Ορίστε και φωτογραφίες από τις εγκαταστάσεις καραντίνας τους σε Sydney, Melbourne & Perth να δεις πόσο καλοπερνάνε οι σκύλοι:


 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA








Κοιτάξτε λουξ run για ΜΙΑ γάτα στη Μελβούρνη:



Σοβαρά πιστεύει κανείς μετά από όλα αυτά ότι οι Αυστραλοί κάνουν τα σκυλάκια και τα γατάκια να υποφέρουν? Να δείτε τι μούτρα θα κάνουν στους ιδιοκτήτες τους που θα έρχονται μετά να τα πάρουν από τέτοια χλιδή και τέτοιο χαβαλέ!
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Ετσι μου έρχεται να πάω εγώ να μείνω εκεί με τις φωτό που έβαλες Sara! Αν είναι να το περάσεις αυτό, έχεις δίκιο, εκεί είναι το καλύτερο!
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Στην ευρωπαικη ενωση δεν υπαρχει κανενα προβλημα
Ασχετο με το θεμα αλλα εξασφαλισε πρωτα την δουλεια στην αλλη χωρα γιατι και εγω ετσι την πατησα
Πώς την πάτησες δηλαδή? Πήγες εκεί χωρίς να έχεις βρει δουλειά?
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Sara, οκ, δεν φανταζόμουν έτσι ακριβώς την καραντίνα.... Είχα στο μυαλό μου ένα σκοτεινό κλουβί κτηνιατρείου 1x1..... Έτσι όπως φαίνεται, ε, οκ, δεν είναι και για να μην πάω εκεί γι αυτό το λόγο. Καταλαβαίνεις όμως, ότι έτσι όπως το είχα στο μυαλό μου, είναι λογικό να το απέρριπτα με τη μία. Κατά τα άλλα, ούτως ή άλλως δεν έχουμε βρει και τίποτα ακόμα στην Αυστραλία (ο άντρας μου βασικά, εγώ είμαι εκπαιδευτικός διορισμένη εδώ, οπότε με άνευ αποδοχών θα πάω αν βρεθεί κάτι καλό) απλά έχουμε απογοητευθεί με την εδώ κατάσταση κι επειδή έχουμε δύο μικρά παιδάκια ανησυχούμε πραγματικά πάρα πολύ. Οπότε ψαχνόμαστε για έξω, έχουμε αρχίσει όμως εδώ και πολύ λίγες μέρες το ψάξιμο..... Το σκυλάκι μου είναι μέλος της οικογένειας και εγώ προσωπικά δεν διανοούμαι ότι θα πάμε κάπου και θα το αφήσουμε πίσω, οπότε-και με δεδομένο ότι την καραντίνα την φανταζόμουν όπως περιέγραψα παραπάνω - είναι λογικό να απορρίπτω κάποιες χώρες μόνο και μόνο με αυτό το δεδομένο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αλίκη μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα. :) Εννοείται δε θ' αφήσετε το σκυλάκι πίσω έτσι και φύγετε και σας τιμά αυτή η σκέψη που δεν την κάνουν όλοι. Πάντως η Αυστραλία είναι πολύ καλή και έχει και μεγάλη ελληνική κοινότητα που, ως συνήθως, είναι πολύ δεμένη και βοηθάει με πρακτικές πληροφορίες και άλλα ζητήματα. Έχω πάει στη Νέα Ζηλανδία πριν χρόνια και κατά τη γνώμη μου είναι ακριβώς όπως φαντάζομαι τον Κήπο της Εδέμ, σίγουρα το πιο παραδεισένιο μέρος στον κόσμο, απ' όσο έχω δει δηλαδή τον κόσμο. Πριν από οκτώ χρόνια μάλιστα που ζούσα στην Ευρώπη, είχα σκεφτεί τη δουλειά στην Αυστραλία, αλλά μου προέκυψε τελικά πάλι η Αμερική, αν και αν μου είχαν προκύψει και τα δυο θα είχα κάποια δυσκολία να αποφασίσω πού να πάω λόγω διλήμματος. Αφού το ψάχνετε εδώ και λίγες μέρες, συνεχίστε το ψάξιμο και μάλιστα θα έλεγα μαζί με τον άντρα σου, ξεκίνα να ψάχνεις και εσύ για δουλειά ώστε να κοιτάξεις να έχεις την καλύτερη δυνατή και πιο προσοδοφόρα έκβαση.

Όσο για το σκυλάκι, οι καραντίνες σήμερα, σε χώρες μάλιστα που αγαπούν και φροντίζουν τα ζώα, δεν έχουν καμιά σχέση με το κλουβί που παραπέμπει σε πειράματα ζώων. :) Απλώς ψάξε καλά το όλον και φρόντισε να έχεις μάθει όλες τις απαιτήσεις για τα εμβόλια και να είσαι σε ετοιμότητα ώστε να περάσει το σκυλάκι το μικρότερο δυνατό χρόνο σε καραντίνα.

Ορίστε και οι εγκαταστάσεις καραντίνας στην Αγγλία, αν και βρίσκω τις αυστραλέζικες ακόμα πιο εντυπωσιακές:

http://www.parair.co.uk/quarantine.shtml

Και για να γελάσουμε, ορίστε και ειδήσεις από Αυστραλία όπου πιάσανε στο αεροδρόμιο παρτίδα με .... σκορπιούς που έστειλαν παράνομα:

http://in.reuters.com/article/2008/01/24/us-australia-quarantine-internet-idINL241640920080124

Θυμάμαι από την εποχή που πήγα στη Νέα Ζηλανδία ότι τα αστυνομικά σκυλιά τα είχαν στην ημερησία διάταξη στο αεροδρόμιο!
 
Last edited:


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Θυμάμαι από την εποχή που πήγα στη Νέα Ζηλανδία ότι τα αστυνομικά σκυλιά τα είχαν στην ημερησία διάταξη στο αεροδρόμιο!
Σε μια από τις σελίδες που πρότεινα στν Alice είδα υποσημείωση που έλεγε ότι μπορεί να σου ζητήσουν πριν πας Αυστραλία να υπογράψεις ότι δέχεσαι να σου κάνει έρευνα σκυλί του αεροδρομίου! Πολύ λογικό...
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Εγω αν αφηνα τη σκυλα σε τετοιες εγκαταστασεις πιο πολυ θα αγωνομουν αν θα ηθελε να φυγει μετα μαζι μου απο κει!Παντως πολυς κοσμος το σκεφτεται να φυγει...Κ μεις επισης! Τσουρμο ολοκληρο λεμε να την κανουμε απο δω!Προσωπικα δε βλεπω φως στο τουνελ!
Ελπιζω να βρειτε ο,τι καλυτερο!
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εάν το σκυλί έχει ορισμένες ασθένειες που δε θέλουν να φέρουν στην Αυστραλία. Δεδομένου ότι κάθε χώρα είναι διαφορετική και ίσως οι άνθρωποι κάνουν και διάφορες κουτσικέλες με τα χαρτιά, θέλουν να δούνε και μόνοι τους ότι τα σκυλιά είναι εντάξει και να καλύψουν όλες τις στατιστικές πιθανότητες.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εάν το σκυλί έχει ορισμένες ασθένειες που δε θέλουν να φέρουν στην Αυστραλία. Δεδομένου ότι κάθε χώρα είναι διαφορετική και ίσως οι άνθρωποι κάνουν και διάφορες κουτσικέλες με τα χαρτιά, θέλουν να δούνε και μόνοι τους ότι τα σκυλιά είναι εντάξει και να καλύψουν όλες τις στατιστικές πιθανότητες.
Τότε από τι εξαρτάται πόσο καιρό θα μείνει ένα σκυλί στην καραντίνα; Παράδειγμα στο λινκ που έχουν βάλει τα παιδιά για την καραντίνα της Αυστραλίας, λέει πως 1 μήνας είναι το λιγότερο, πως μπορεί να κρατήσει και παραπάνω.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, διότι θα εξαρτηθεί από το πότε έγινε η αιματολογική ανάλυση αντισωμάτων κατά συγκεκριμένων ασθενειών. Επίσης θα πρέπει να έχει περάσει συγκεκριμένος χρόνος από την εποχή που έγιναν συγκεκριμένα εμβόλια, πράγμα που καθορίζει και τη διάρκεια της καραντίνας. Αν λοιπόν η λύσσα π.χ. μπορεί να εκδηλωθεί μέσα σε, ας πούμε μέχρι έξι μήνες (στα κουτουρού το λέω τελείως, δεν έχω ιδέα πόσο παίρνει η λύσσα να εκδηλωθεί), η καραντίνα καθορίζεται από εκείνο το στατιστικό "μέχρι". Θα μου πείτε, μα υπάρχει η εξέταση με τα αντισώματα, και ναι, υπάρχει μεν, αλλά χρησιμεύει ως δικλείδα ασφαλείας και μέτρο σύγκρισης ώστε να καλύπτονται από όλες τις μεριές.

Σκεφτείτε επίσης ότι ο κόσμος δεν είναι πλέον απομονωμένος. Π.χ. η Ελλάδα θεωρείται, τουλάχιστον από τις ΗΠΑ, ως χώρα σούπερ προηγμένη και που έχει εξαλείψει τη λύσσα και την ελονοσία. Από την άλλη μεριά η Ελλάδα είναι μέλος της ΕΕ και της Συνθήκης Σένγκεν, άρα η κυκλοφορία ανθρώπων και των ζώων αυτών είναι ανεξέλεγκτη για τα αμερικανικά δεδομένα. Από όλη την ΕΕ, η μόνη χώρα που ΔΕΝ έχει εξαλείψει τη λύσσα είναι (μη χειρότερα δηλαδή!) η .... Ολλανδία! Οι Αμερικάνοι είναι ΟΚ με ένα χαρτί που λέει ότι ο τάδε κτηνίατρος, που αναγνωρίζει η Αμερικανική Πρεσβεία στην Αθήνα και τον δέχεται για δικό της εμπειρογνώμονα, δηλώνει υπεύθυνα ότι ο σκύλος που πρόκειται να ταξιδέψει στην Αμερική είναι εντάξει και έχει όλα του τα εμβόλια. Η Αυστραλία όμως, λόγω απομόνωσης και διαφόρων ιδιαιτεροτήτων του κλίματος και της γεωργικής-κτηνοτροφικής ανάπτυξής της, είναι πιο αυστηρή. Πάντως και με την Αμερική μας πήρε μια φορά η μπάλα μαζί με τους Άγγλους. Για αρκετό καιρό, ίσως μάλιστα και τώρα, απαγορευόταν να δώσει Έλληνας αίμα στην αμερικανική Αιμοδοσία διότι η Αγγλία είχε Foot and Mouth Disease. Έπρεπε μάλιστα να κάνεις και δήλωση στο τελωνείο για το αν πήγες σε φάρμα και μάλιστα αγγλική! Και η μπάλα πήρε ΟΛΟΥΣ τους Ευρωπαίους της ΕΕ. Για τη λύσσα όμως δεν κάνουν φασαρία, απλώς έχουν πρόβλημα μόνο με τους Ολλανδούς.