Μεταξοσκώληκες


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το πιθανότερο είναι πώς ναι!
https://en.wikipedia.org/wiki/Carnivorous_plant
(Στο τέλος έχει και τις αναφορές στη λαϊκή κουλτούρα, που αναφέρει και το "φυτό" της ταινίας/μιούζικαλ από πάνω. Όποιος πάρει τέτοιο για τις σκνίπες επιβάλλεται να το ονομάσει Audrey :D )

Ψήνεσαι να κάνουμε χρυσές δουλίτσες με κουνουπο-μυγο-σκνιποκτόνα φυτά;;
Άμα τρώει σκνίπα-κουνούπι είμαι μια χαρά.
Βέβαια αν τις προσελκύουν είναι θέμα.
Από τη μία βάζουμε λεβάντες-βασιλικούς για οχύρωση και από την άλλη να τα τραβάει η Audrey?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κάποιες Audrey, προκειμένου να τραβήξουν μύγες, σκατοβρομάνε. Δεν ξέρω αν έχουν τρόπο έλξης σκνίπας. Θα συνεχίσετε να ζώνεστε λεβάντες και βασιλικούς και αν πλησιάσει καμία σκνιπούλα θα προτιμά την Audrey οπότε πάλι θα γλιτώνει το σκυλούνι. Ασε που μπορεί να εκπληρώνει κι από μια επιθυμία σου οπότε ταΐζεται. Δεν είδες; Τραγουδούσε "είμαι το τζίνι σου, τάισέ με και θα σου δώσω ότι ποθείς"
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Λες; Μόντα.

Θα ψοφήσει μαρή Orilis αν τσιμπάει κρέας μια στο τόσο, όχι; Δεν είναι βασική η πρωτεϊνοφαγία για αυτά; (Α, είδα, σε μερικά ναι σε μερικά όχι).
 
  • Like
Reactions: vrmode


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Άμα δεν πλησιάζει σκνίπα... "Τρύ-πη-σε το δά-χτυ-λο σου, με μια τόση δα καρφίτσα και βαψέ την Audrey σου μ'ένα χρώμα κόκκινο"
 
  • Like
Reactions: vrmode




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Οποιοδηποτε εντομο...απλα τους παιρνει καιρο να "χωνεψουν"...πρεπει να χεις αρκετα δλδ
 
  • Like
Reactions: Orilis




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κοιταξε δεν ξερω ποια ειναι αυτα που βρωμανε
εγω κατι μικρουλια περνω,δε θυμαμαι πως τα λενε (κατι σχετικα με την Αφροδιτη νομιζω)
τα οποια πια τα περαγγελνω ετοιμα
γιατι απο σπορο ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο να σου βγουν
γενικα ειναι περιεργα φυτα
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Νομιζω πως ναι...
Δε θυμαμαι ακριβως,γιατι αρχικα το χα βρει απο εξωτερικο (ο σπορος που λεγαμε) το οποιο το λεγαν ετσι
αλλα στην Ελλαδα καπως αλλιως το λενε
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αυτο με τις βδελες το είχα ξανακούσει, είναι κάτι που γίνεται εδώ και πάρα πολλά χρόνια όπως και κάτι ανάλογο υπάρχει με κάτι προνύμφες που τρώνε νεκρούς ιστούς από πληγές.
εμένα το ερώτημα που μου δημιουργείται με τις βδελες είναι πως ξέρει κάποιος που να τις βάλει;
Υπάρχουν κάποιες γενικές οδηγίες; Με συμβουλή γιατρού, κατευθύνεται η βδελα μόνη στο σημείο που νομίζει και πιάνει δουλειά; Ή με το που την ακουμπισεις, όπου και αν είναι αυτό αρχίζει να τρέφεται;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτο με τις βδελες το είχα ξανακούσει, είναι κάτι που γίνεται εδώ και πάρα πολλά χρόνια όπως και κάτι ανάλογο υπάρχει με κάτι προνύμφες που τρώνε νεκρούς ιστούς από πληγές.
εμένα το ερώτημα που μου δημιουργείται με τις βδελες είναι πως ξέρει κάποιος που να τις βάλει;
Υπάρχουν κάποιες γενικές οδηγίες; Με συμβουλή γιατρού, κατευθύνεται η βδελα μόνη στο σημείο που νομίζει και πιάνει δουλειά; Ή με το που την ακουμπισεις, όπου και αν είναι αυτό αρχίζει να τρέφεται;
Εχω δυο φιλες ομοιοπαθητικους θεραπευτες στην γερμανια που κανουν βδελλοθεραπεια. Η μια εχει μεχρι και διπλωμα!! Μου εδειξε πως γινεται. Δεν ειναι και καμια επιστιμη- την παιρνεις, την βασεις σε καποιο μικρο δοχειο και την βαζεις επανω στο σημειο που θες να ρουφηξει το αιμα (εγω την εβαλα σε ενα μικρο σφηνοποτιρακι). Στην δικη μου περιπτοση αυτος ηταν ο αγκωνας μου. Στην αρχη εβαλα μονο μια, αλλα για μια τοσο μεγαλη αρθρωση θελει 3-4 μαζι. Την επομενη φορα (μετα απο μια εβδωμαδα) εβαλα 3 και η φλεγμονη υποχωρισε θεαματικα.

Δεν πρεπει να εχεις καπνισει πριν ( δεν καπνιζω εξαλλου), δεν πρεπει να μυριζεις εντονα ( αφροντουζ, κολονια, σαπουνι, body Lotion) και γενικος να εισαι ηρεμος και ησυχος για να σε δαγκωσουν.
Το δαγωμα τους ποναει λιγουλακι στην αρχη ( 3 σαγονια με 60-80 δοντια το καθενα ειναι αυτα!!) αλλα το σαλιο τους εχει αναισθητικες ιδιοτητες και μετα απο λιγο δεν το καταλαβαινεις πια.

Επειδη εχω εντονα προβληματα με το στομαχι μου, δεν μου ειναι δυνατον να στραφω σε φαρμακευτικη αγωγη με αντιφλεγμονοδη φαρμακα- και ετσι η βδελλα ηταν μια απο της λυσεις που επρεπε να δοκιμασω. Και θα το ξανακανω σιγουρα.
 
Last edited:


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Αυτά τα σαρκοφάγα φυτά τρώνε μήπως και σκνίπες...?:rolleyes:
Για σαρκοφάγα φυτά δε ξέρω, αλλα εγώ έχω στη βεράντα μου μια γυάλα με Λυσιμάχια και με ενα κουνουπόψαρο. Ναι ναι, τρώει κουνούπια, σκνίπες κτλ.
 
  • Like
Reactions: Orilis


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για σαρκοφάγα φυτά δε ξέρω, αλλα εγώ έχω στη βεράντα μου μια γυάλα με Λυσιμάχια και με ενα κουνουπόψαρο. Ναι ναι, τρώει κουνούπια, σκνίπες κτλ.
Πάρτυ θα κάνει η γάτα μου άμα της πάρω κουνουπόψαρο σε γυάλα - χαρά που θα την πάρει...

Σχετικά με τα σαρκοφάγα φυτά (σαν πετ που το μπαρφάρεις ακούγεται) έχω δει aundrey στο ikea και ήταν συμπαθητικά από εμφάνιση - μικρά βέβαια. Κάνουν δουλειά λέτε ή μπααα?
Επίσης, δεν πιστεύω άμα τα ακουμπήσει καμιά γάτα να την κλαίω... ε?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εχω δυο φιλες ομοιοπαθητικους θεραπευτες στην γερμανια που κανουν βδελλοθεραπεια. Η μια εχει μεχρι και διπλωμα!! Μου εδειξε πως γινεται. Δεν ειναι και καμια επιστιμη- την παιρνεις, την βασεις σε καποιο μικρο δοχειο και την βαζεις επανω στο σημειο που θες να ρουφηξει το αιμα (εγω την εβαλα σε ενα μικρο σφηνοποτιρακι). Στην δικη μου περιπτοση αυτος ηταν ο αγκωνας μου. Στην αρχη εβαλα μονο μια, αλλα για μια τοσο μεγαλη αρθρωση θελει 3-4 μαζι. Την επομενη φορα (μετα απο μια εβδωμαδα) εβαλα 3 και η φλεγμονη υποχωρισε θεαματικα.

Δεν πρεπει να εχεις καπνισει πριν ( δεν καπνιζω εξαλλου), δεν πρεπει να μυριζεις εντονα ( αφροντουζ, κολονια, σαπουνι, body Lotion) και γενικος να εισαι ηρεμος και ησυχος για να σε δαγκωσουν.
Το δαγωμα τους ποναει λιγουλακι στην αρχη ( 3 σαγονια με 60-80 δοντια το καθενα ειναι αυτα!!) αλλα το σαλιο τους εχει αναισθητικες ιδιοτητες και μετα απο λιγο δεν το καταλαβαινεις πια.

Επειδη εχω εντονα προβληματα με το στομαχι μου, δεν μου ειναι δυνατον να στραφω σε φαρμακευτικη αγωγη με αντιφλεγμονοδη φαρμακα- και ετσι η βδελλα ηταν μια απο της λυσεις που επρεπε να δοκιμασω. Και θα το ξανακανω σιγουρα.
Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Ακολουθείς αγωγή,χρειάζεται δηλαδή κάποιος κύκλος θεραπείας, είναι μία κι έξω ή ανάλογα με την περίπτωση;
 


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Πάρτυ θα κάνει η γάτα μου άμα της πάρω κουνουπόψαρο σε γυάλα - χαρά που θα την πάρει...

Σχετικά με τα σαρκοφάγα φυτά (σαν πετ που το μπαρφάρεις ακούγεται) έχω δει aundrey στο ikea και ήταν συμπαθητικά από εμφάνιση - μικρά βέβαια. Κάνουν δουλειά λέτε ή μπααα?
Επίσης, δεν πιστεύω άμα τα ακουμπήσει καμιά γάτα να την κλαίω... ε?
Εχω την εντύπωση πως ενα σαρκοφάγο φυτό προσελκύει μόνο τα αρσενικά κουνούπια. Τα θηλυκά τρέφονται με νέκταρ και αίμα (είναι δηλαδή χορτάτα συνήθως απο το αίμα) και τα αρσενικά με νέκταρ. Αρα το φυτό δε τα προσελκύει όλα. Δοκίμασε αυτό που σου ειπα. Βαλ'το σε ένα σημείο που δεν το φτάνει η γάτα σου..
 
  • Like
Reactions: vrmode


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Μπήκα τώρα στο φόρουμ γιατί είχα κάτι δουλειές και πραγματικά έχω τρελαθεί τόσο για τις βδέλες για αυτά που κάνουν όσοι και για το φυτό....
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Πάρτυ θα κάνει η γάτα μου άμα της πάρω κουνουπόψαρο σε γυάλα - χαρά που θα την πάρει...

Σχετικά με τα σαρκοφάγα φυτά (σαν πετ που το μπαρφάρεις ακούγεται) έχω δει aundrey στο ikea και ήταν συμπαθητικά από εμφάνιση - μικρά βέβαια. Κάνουν δουλειά λέτε ή μπααα?
Επίσης, δεν πιστεύω άμα τα ακουμπήσει καμιά γάτα να την κλαίω... ε?
Σαρκοφάγο φυτό είχα παλιά και δεν έκανε τίποτα. Τα κουνούπια κάθονταν πάνω του και αυτό άμα μπορούσε θα κερνούσε και καφέ. Έφτασα σε σημείο να σκοτώνω εγώ τα κουνούπια και να τα σερβίρω στο φυτό, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf