Μεταφορά κουταβιού


jObo

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
12
0
Thessaloniki
Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.

Είμαι καινούργιος στην παρέα σας και καινούργιος γενικά στον κόσμο των σκύλων.
Έχουμε αποφασίσει με την γυναίκα μου να ιοθετήσουμε ένα λοιπόν και μετά από τη σχετική έρευνα βρέθηκε ένα κουτάβι που μοιάζει να ταιρίαζει με τις ανάγκες μας.
Το θέμα λοιπόν είναι ότι το κουτάβι βρίσκεται στην Αθήνα και εμείς στη Θεσσαλονίκη.
Κάποια στιγμή μέσα στο μήνα θα κάνω το ταξίδι για να φέρω Θεσσαλονίκη.

Η ερώτηση λοιπόν είναι τί γίνεται κατά την μεταφορά.
Το κουτάβι θα είναι όταν το πάρουμε 9-10 εβδομάδων και ακόμη με την μητέρα του. Είναι μικρού μεγέθους.
Λόγο μή ολοκλήρωσης εμβολίων κτλ δεν μπορεί να βγάλει χαρτιά για να ταξιδέψει αεροπορικός (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Αυτοκίνητο δεν υπάρχει οπότε μένει ΟΣΕ/ΚΤΕΛ. Το ΚΤΕΛ το απορίπτω εγώ λόγο χώρου και μας μένει ο ΟΣΕς.

Προφανώς και θα μεταφερθεί στο κατάλληλο crate, αλλά με προβληματίζει το μακρί ταξίδι (~6ώρες) χωρίς στάσεις.
Τι γίνεται με την τουαλέτα του;(πάνες; ) Θα ξεσηκώσει τον κόσμο στο βαγόνι; και άλλα τέτοια ερωτήματα, αλλά κυρίως το αν μία τέτοια μεταφόρα θα μπορούσε να του δημιούργησει προβλήματα αργότερα.

Ελπίζω να μου δικαιολογείτε την πλήρη απειρία :)

Ευχαριστώ.
Χαρίσης.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γιατι δεν κανονοζεις να πας με ενα Πετ-Ταξι απο Αθηνα -Σαλονικι?
Σιγουρα δεν ειναι οτι πιο οικονομικο- αλλα μαλλον ο πιο ευκολος και βολικος τροπος ταξιδιου για το κουταβι!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Για ποιο λόγο να κατέβεις στην Αθήνα για να πάρεις ένα ημίαιμο? Στη Θεσσαλονίκη δεν έχει? :confused:
(άσε που κάποιον που ζευγάρωσε τη σκύλα του προσωπικά δε θα τον διευκόλυνα τόσο!)
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Βρε Λίζα, το συγκεκριμένο θέλει ο άνθρωπος.

Νομίζω στο τρένο δεν επιτρέπεται κανονικά στο βαγόνι, αλλά στο βαγόνι μεταφοράς αποσκευών, όπου όμως μπορείς να είσαι μαζί του.

Δε θα θίξω το ζευγάρωμα των ημίαιμων μπιγκλογονέων.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατί το θέλει? Το ξέρει? Αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να οδηγήσει κάποιον στο να κάνει ολόκληρο ταξίδι για να πάρει ένα κουτάβι ενός byb, που δεν το έχει δει καν! Και καθαρόαιμο να ήταν εντύπωση θα μου έκανε, αλλά αυτό είναι καραημίαιμο (2 γονείς ημίαιμοι). Πώς το λέει έτσι "Μπηγκλ"? Μήπως κάποιος τον κοροϊδεύει? Και να πεις ότι πήγε, το είδε, το αγάπησε οκ. Αλλά αυτό μου ακούγεται τελείως παράλογο.
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Εμένα με πληροφόρησαν απο τον ΟΣΕ ότι μεταφορά επιτρεπεται μόνο στην 604 και 605 αμαξοστοιχία που έχει σκευοφόρο και όχι μαζί μου σε βαγόνι μέσα σε crate
Επίσης μου είπαν εκεί θα ε'ιναι μόνο του και δεν επιτρεπεται να το συνοδέψω.:mad:
 


jObo

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
12
0
Thessaloniki
Βροχή από απαντήσεις :)

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα τα σχόλια σχετικά με την διασταύρωση των ημίαιμων.
Αν και offtopic για αυτό το thread να απαντήσω ότι τα κουτάβια μας άρεσαν σε περιγραφή και φώτο. Παρακολουθούσα σχετικά sites και αγγελίες για ημίαιμα (δεν μας ενδιαφέρει το καθαρόαιμο, πόσο μάλλον συγκεκριμένη ράτσα) για καιρό τώρα χωρίς να πετύχω κάτι όπως το θέλαμε (τόσο σαλόνικα όσο και γενικά). Το beagle το ανέφερα ενδεικτικά για να υπάρχει μια εικόνα. Προφανώς και αν βρεθώ Αθήνα* θα είναι προτείστως για να δώ το κουτάβι και αν κρίνω ότι είναι ΟΚ να το φέρω.
Τελικά, ασχέτως αν είναι λάθος ή όχι η αναπαραγωγή ημίαιμων, η συγκεκριμένη γέννα έγινε και νομίζω δεν είναι κακό αν βρεθεί κάποιος "χαζούλης" όπως εγώ να είναι διατεθιμένος να ταξιδέψει για να μην μείνει το σκυλί στο δρόμο.

Όσον αναφορά το κυρίως θέμα, την μεταφορά.
Είχα την εντύπωση ότι στον ΟΣΕ επιτρέπονταν τα crates. Θα επικοινωνήσω μαζί τους να μάθω.
Για το πετ-ταξι δεν το είχα σκεφτεί. Είχα την εντύπωση πως είναι για αστικές μεταφορές μόνο. Έχετε υπ'οψην σας κάποιο ταξί που να κάνει τέτοιες μακρινές μεταφορές;

Για αεροπορική μεταφορά χωρίς χαρτιά, υπάρχει περίπτωση;

Φιλικά,
χαρίσης.



*εκτός βέβαια από την ευκαιρία να δώ κάποιους φίλους :)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εκτός απο το ιντερνετ, πήγες σε καμια φιλοζωική να δείς μήπως βρείς τον "έρωτα της ζωής σου"; Εφόσον θές ουτος η άλλος ημίαιμο...

Καλώς ήρθες κι'όλας :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
δεν είναι κακό αν βρεθεί κάποιος "χαζούλης" όπως εγώ να είναι διατεθιμένος να ταξιδέψει για να μην μείνει το σκυλί στο δρόμο.
Πρόσεξε δεν είπα τέτοιο πράγμα :)
Και μπράβο σου που θέλεις να σώσεις ένα σκυλάκι. Καλό είναι όμως να αφήνουμε αυτούς τους ανθρώπους να βγάζουν μόνοι τους το φίδι απ' την τρύπα αφού θέλουν να ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους. Γιατί από σκυλιά για σώσιμο... στην Ελλάδα άλλο τίποτα!
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Και σε απλό ταξί μπορείς να ρωτήσεις. Φίλη μου πρόσφατα ταξίδεψε με το σκυλάκι της με ταξί Αθήνα-Πάτρα (αλλά παραμένει ακριβή επιλογή;) )
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Προφανώς και θα μεταφερθεί στο κατάλληλο crate, αλλά με προβληματίζει το μακρί ταξίδι (~6ώρες) χωρίς στάσεις.
Τι γίνεται με την τουαλέτα του;(πάνες; ) Θα ξεσηκώσει τον κόσμο στο βαγόνι; και άλλα τέτοια ερωτήματα, αλλά κυρίως το αν μία τέτοια μεταφόρα θα μπορούσε να του δημιούργησει προβλήματα αργότερα.
Μην ανησυχείς, όλες οι εμπειρίες καλές είναι για την κοινονικοποιηση του σκύλου. Καλό θα ήταν να έχει κάποιο πανί στο crate με την μυρουδιά της μαμάς του. Αν μπορείς να το έχεις κοντά σου θα αισθανθεί μεγαλύτερη ασφάλεια.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
.αυτο θελει, δεν θελει να παρει αδεσποτο, ουτε να παρει απο την φιλοζωικη.
δεν καταλαβαινω την διαφορα, εφοσον εαν δεν τα παρει καποιος θα καταληξουν στον δρομο κι αν παρει απο την φιλοζωικη, δεν παιρνει κουταβι που ειναι στον δρομο.
αυτο θελει, το διαλεξε.
εγω ρωτησα για το απο που το πηρε, οχι για να του πριξω τα σκωτια,απλα ετσι οπς το περιεγραψε (2, 5 μηνων, ερευνα, αθηνα- θεσσαλονικη) νομισα οτι το πηρε απο εκτροφεα και απορησα πως δεν τον συμβουλεψε για το πως θα το μεταφερει.
εγω εν ολιγοις, θα το επαιρνα μαζι μου σε μποξ μεταφορας (δεν υπηρχε περιπτωση να μην το καταφερω με τον εναν η τον αλλον τροπο)
αλλα εαν το αφησεις στις θεσεις που εγραψε η αμελι, για 6 ωρες, δεν θα παθει απολυτως τιποτα;)
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Για ποιο λόγο να κατέβεις στην Αθήνα για να πάρεις ένα ημίαιμο? Στη Θεσσαλονίκη δεν έχει? :confused:
(άσε που κάποιον που ζευγάρωσε τη σκύλα του προσωπικά δε θα τον διευκόλυνα τόσο!)
Συμφωνώ απολύτως απλά από την στιγμή που έκανε αυτήν την επιλογή αλλάζει το πράγμα...

Φίλε JoBO θα μπορούσες να ρωτήσεις κανέναν φίλο σου εάν κατεβαίνει Αθήνα διαφορετικά θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά την λύση της μεταφοράς του κουταβιού από μία εταιρία ειδικά για αυτόν τον λόγο :)
 


jObo

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
12
0
Thessaloniki
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδία. Κάποια πράγματα που έμαθα λοιπόν. Αυτά που γράφτηκαν για τον ΟΣΕ ισχύουν. Μεταφορά ζώων μόνο με τις 600αρες και το ζώο σε crate στην σκευοφώρο όπου και φυσικά δεν έχεις επαφή μαζί του στην διάρκεια του ταξιδιού. Η ερώτηση σε pettaxi πόνεσε. 500+διόδια. No further comment. Απο αεροπορικές, aegean και Ολυμπιακή, μου είπαν ότι το κουτάβι δεν μπορεί να πετάξει χωρίς βιβλιάριο υγείας και τσιπ. Από κανονικά ταξί, οργανωμένο ραδιοταξί μου απάντησε ότι δεν αναλαμβάνουν να απαντήσουν σε τέτοια κλήση, οπότε δεν μπορούσε να μου πεί κάποιο κόστος. Δεν απόκλισε όμως το να βρέθει μεμονομένος ταξιτζής που να ενδιαφέρεται. Αυτά, σε περίπτωση που ενδιαφέρουν και κάποιον άλλον. Διογένη, αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκα και γώ, δυστηχώς όπως καταλαβαίνεις (μιάς και το συζητάμε εδώ), δεν υπάρχει αυτή η πιθανότητα. Ίσως τελικά να είναι δύσκολη ιδέα το "ημίαιμο αθήνα-σαλονίκη" (σαν τίτλος απο λαικό άσμα). Θα δούμε. Ευχαριστώ πάλι, και καλός σας βρήκα. Χ.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
"ημίαιμο αθήνα-σαλονίκη" (σαν τίτλος απο λαικό άσμα). .
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα....:D

γιατι βρε δεν το βαζεις στην σκευοφορο? τι φοβασαι οτι θα παθει για 6 ωρες? θα κοιμαται, θα γκρινιαζει και θα κατουραει,οτι ακριβως δηλαδη θα κανει και στο σπιτι σου:p
 


jObo

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
12
0
Thessaloniki
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα....:D

γιατι βρε δεν το βαζεις στην σκευοφορο? τι φοβασαι οτι θα παθει για 6 ωρες? θα κοιμαται, θα γκρινιαζει και θα κατουραει,οτι ακριβως δηλαδη θα κανει και στο σπιτι σου:p
Ελα μ' ντε;
Μήπως ξέρω και γω;
Όπως είπα δεν έχω εμπειρία με σκύλους.
Το θέμα είναι δεν ξέρω αν θα είναι πρόβλημα το ότι δεν είναι εμβολιασμένο.
Αυτό και μην πάθει κάνα ψυχολογικό ντουβρουτζα. Μου άρεσε η ιδέα για τη μυρωδιά της μάνας πάντως.

Μου φαίνεται θα χρειαστεί να ανοίξω κανένα θέμα για επιλογή crate.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@