Μεταφορά σκύλου Ελλάδα Αμερική


kikhtsa

New Member
21 Μαϊου 2018
2
0
30
Γεια σας, έχω ένα cane corso και θέλω να τον φέρω από Ελλάδα Αμερική αεροπορικός.. γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ακριβώς χρειάζεται και τι είναι καλύτερο για την μεταφορά του ;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Χρειάζεσαι μόνο εμβόλιο λύσσας στο διαβατήριο του, τουλάχιστον 2 εβδομάδες πριν το ταξίδι. Εγώ για είμαι σίγουρος είχα τα πάντα ενημερωμένα και σφραγισμένα στα βιβλιάρια, γενικά εμβόλια, χωριστά της λύσσας όπως και αποπαρασιτώσεις (1 μέρα πριν ταξιδέψω). Κοίταξαν μόνο τα εμβόλια της λύσσας στο αεροδρόμιο. Το ίδιο και κάθε φορά που περνάω τα σύνορα Καναδά-Αμερικής οδικώς.
 


kikhtsa

New Member
21 Μαϊου 2018
2
0
30
Χρειάζεσαι μόνο εμβόλιο λύσσας στο διαβατήριο του, τουλάχιστον 2 εβδομάδες πριν το ταξίδι. Εγώ για είμαι σίγουρος είχα τα πάντα ενημερωμένα και σφραγισμένα στα βιβλιάρια, γενικά εμβόλια, χωριστά της λύσσας όπως και αποπαρασιτώσεις (1 μέρα πριν ταξιδέψω). Κοίταξαν μόνο τα εμβόλια της λύσσας στο αεροδρόμιο. Το ίδιο και κάθε φορά που περνάω τα σύνορα Καναδά-Αμερικής οδικώς.
Τι είναι καλύτερο για το σκυλί να έρθει ασυνόδευτο η να βρω κάποιον να μου τον φέρει ; Επίσης τι μέγεθος κλουβιού πρέπει να πάρω το σκυλί είναι γύρω στα 50 κιλά ; Θα χρειαστεί και κάποια εξουσιοδότηση για να μου το φέρει κάποιος ;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τι είναι καλύτερο για το σκυλί να έρθει ασυνόδευτο η να βρω κάποιον να μου τον φέρει ; Επίσης τι μέγεθος κλουβιού πρέπει να πάρω το σκυλί είναι γύρω στα 50 κιλά ; Θα χρειαστεί και κάποια εξουσιοδότηση για να μου το φέρει κάποιος ;
Αν ο κάποιος έχει δηλώσει στην εταιρεία που έβγαλε το εισιτήριο ότι θα έχει ζώο στις αποσκευές δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Ενημερωμένο βιβλιάριο μόνο όπως σου είπα πριν. Αν ο σκύλος έρθει ασυνόδευτος θα σου βγει ο κούκος αηδόνι με την τιμή. Επίσης να φροντίσεις αυτός που θα στον φέρει να έχει ανταπόκριση με την ίδια εταιρεία. Συνήθως οι πτήσεις για Αμερική είναι με ανταπόκριση οπότε να προσέξεις να μην είναι η μισή πτήση με μια και η άλλη μισή με άλλη διότι θα πρέπει να πάρεις τηλ και στις δυο χωριστά για την κράτηση για το σκυλί. Επίσης η κράτηση να ξέρεις γίνεται μόνο απο το τηλ. Για σιγουριά πριν κλείσεις το εισιτήριο παίρνεις τηλ στην εταιρεία και ρωτάς αν έχουν θέση για ζώο τάδε κιλών. Αν σου πουν ότι έχουν μπαίνεις άμεσα και κλείνεις το εισιτήριο που θέλεις και ξαναπαίρνεις τηλ στο καπάκι για να δηλώσεις την κράτηση για το ζώο στο όνομά σου το οποίο θα πληρώσεις στο αεροδρόμιο.

Κλουβί κοίτα να πάρεις ένα με προδιαγραφές διότι αλλιώς δεν θα το πάρουν αν δεν τις πληροί και θα σε βάλουν εκεί να αγοράσεις δικό τους. Κοίτα να γράφει ΙΑΤΑ στις προδιαγραφές του, έχει ένα σωρό ονλάιν.
 


Toniafirst

Member
25 Ιουλίου 2019
7
0
36
Γεια σας χρειάζομαι και γω βοήθεια με αυτό πρέπει να φέρω το σκυλάκι μου Αμερική από Θεσσαλονίκη εγώ είμαι είδη Αμερική και δεν έχω κάποιον να το κρατήσει για πολύ ακόμα όποτε πρέπει να το φέρω ασυνόδευτο αλλά δεν βγάζω άκρη πως και από που
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Γεια σας χρειάζομαι και γω βοήθεια με αυτό πρέπει να φέρω το σκυλάκι μου Αμερική από Θεσσαλονίκη εγώ είμαι είδη Αμερική και δεν έχω κάποιον να το κρατήσει για πολύ ακόμα όποτε πρέπει να το φέρω ασυνόδευτο αλλά δεν βγάζω άκρη πως και από που
Πάρε τηλ σε μια αεροπορική π.χ. εκεί που έκλεισες τα εισιτήριά σου να ρωτήσεις αν έχουν να σου συστήσουν κάποια εταιρεία. Τα αεροδρόμια συνεργάζονται νομίζω με κάποιες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf