Με σημαδευει συνεχεια ...........


Status
Κλειδωμένο θέμα

Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Καλημερα,εχω εναν Ελληνικο ποιμενικο 1 ετους,και οταν παω στο χωρο του να τον ταισω με κατουραει συνεχεια,χτες στο παντελονι,μια μερα σκυβω να βαλω νερο επανω στο μπουφαν,αλλα και στη βολτα του στο κτημα λιτος οταν ειναι εχω παρατηρησει οτι αν κανω καμια φορα εγω, παει αυτος απο πανω ΠΑΝΤΑ και κατουραει.
1]Τι συμενει αυτο ? αμφισβήτηση κυριαρχιας ?
και μολις γινει 2 ετων θα εχω προβλημα.
2]Τι μπορω να κανω ?
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Έχω δύο σκυλιά, ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό, ίδια ράτσα, ίδια ηλικία. Πάντα, μα πάντα, όταν κατουράει η θηλυκιά ο αρσενικός πάει και κατουράει πάνω από τα δικά της, δηλώνοντας τη θέση του τόσο στη δική τους αγέλη, όσο και σε τυχόν άλλους ενδιαφέρομενους σκύλους στη γειτονιά. Ποτέ βέβαια δεν έχει κατουρήσει την ίδια τη σκύλα.

Μου φαίνεται ότι ο σκύλος σου δεν αμφισβητεί την κυριαρχία σου, είναι σίγουρος ότι στη δική σας αγέλη είναι πάνω από σένα......
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
είναι σίγουρος ότι στη δική σας αγέλη είναι πάνω από σένα......
Δυστυχώς έτσι είναι...

Τι μπορείς να κάνεις? Να τον εκπαιδεύσεις. Είναι μικρός ακόμα και είναι λογικότατο να ψάχνεται όσον αφορά στη θέση του στην αγέλη σας.
 








Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Είναι μόλις ενός έτους, δηλαδή κουτάβι για ελληνικό ποιμενικό και σε έχει γραμμένο. Φρόντισε να διορθώσεις την ιεραρχία της αγέλης σας ξεκινώντας άμεσα γιατί ή θα σε φάει ή δε θα τον δεις να ενηλικώνεται.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλησπέρα Πάνο.
Πριν περίπου ένα χρόνο σου προτείναμε να απευθυνθείς σε επαγγελματία εκπαιδευτή διότι είχες προβλήματα με το σκύλο όταν ήταν ακόμα μόλις 3 μηνών: Κυριαρχικό κουτάβι

Προφανώς δεν το έκανες, διότι εάν το έκανες ο σκύλος θα σου έδειχνε στοιχειώδη σεβασμό, ενώ τώρα, όπως πολύ σωστά επισήμανε η Noela, σε έχει τελείως γραμμένο και το μέλλον προδιαγράφεται δυσοίωνο.

Με το θηλυκό πως τα πάει? Εξακολουθούν και σκοτώνονται?
 




Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Το θυληκο το εχω δωσει.Τωρα μπορουν καποιοι να προτεινουν κατι,χωρις να ειρωνεύονται.[Ευχαριστο βεβαια αυτους που προσπαθουν να βοηθησουν].Αλλιως αν θελουν καποιοι κοντρα εχω πολυ ορεξη.:):):)

Δεν υπαρχει δυνατοτητα για εκπαιδευτη εδω που ειμε,και δεν μπορω να τρεχω με το σκυλι Σαλονικη,και πρεπει να υπαρχει ενα σκυλι για φυλακας.
Μεχρι στιγμης τον εχω μαθει το κατσε και ανταποκρινετε καλα.
Αυτο μπορουσα να κανω με τις δυνατοτητες μου στα σκυλια.
Τον εχω σε ενα μερος 300 τ.μ,ελευθερο τη μερα και το βραδυ τον αφηνω σε 2 στρεματα.Καμια φορα οταν θελω να τον κλεισω στο χωρο του,δεν ερχετε,καποιες φορες αναγκαστικα να τον παρω αγκαλια,γιατι καθετε κατω οταν ειναι δεμενος με τη αλυσιδα και θελω να τον βαλω μεσα, φυσικα δεν εδειξε σημαδια επιθετικοτητας ακομα απεναντι μου, ουτε στο φαγητο,τον ταιζω με το χερι,βαζω το χερι μου στο πιατο του.Αν θελει καποιος να βοηθησει και μπορει............
Θα βγαλω και φωτο να σας τον δειξω αν θελετε.
Κατι αλλο δεν καταλαβα αυτο που εγραψες Νοελα '' δε θα τον δεις να ενηλικώνεται'',αναλησε το αυτο αν θες .

Υ.Γ [κατι ασχετο πως στελνουν π.μ ?]
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nα σου κανω μια ερωτηση?
To σκυλι καθε ποτε το βλεπεις?
Αναφερες την λεξη χωρο του..,καθε μερα το σκυλι ειναι στον χωρο του ..2.. στρεματα..
Αρα μιλαμε στην ουσια για ενα αποξενομενο σκυλι..
Εφοσον δεν ειχες την δυνατοτητα για εναν εκπεδευτη πως και αποφασισες να παρεις σκυλο?
Ερωτηση απλη κανω:)
Εχεις αναφερει πραγματα που εμενα προσωπικα μου εχουν χτυπησει καμπανακια..
Το εχεις μονο του σε 2 στρεματα..
Κοιματε εξω..
Τον δενεις με αλυσιδα..
Σαφεστατα μιλαμε για εναν οχι χαρουμενο σκυλι..
Αν δεν μπορεις να πας σε εναν εκπεδευτη..,μεσα απο το ιντερνετ δουλεια δεν γινεται με τιποτα..
 


Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Nα σου κανω μια ερωτηση?
To σκυλι καθε ποτε το βλεπεις ?
Καθε μερα,περιπου 2-3 ωρες οταν ειμε σπιτι, εκει μενω με τη οικογενια μου.

Αναφερες την λεξη χωρο του..,καθε μερα το σκυλι ειναι στον χωρο του ..2.. στρεματα..
Αρα μιλαμε στην ουσια για ενα αποξενομενο σκυλι..
Το σκυλι το εχω σε ενα μερος 300 τ.μ συνεχεια, την ημερα,λιτος αλλα περιφραγμενος .Και το βραδυ ειναι σε ολο το οικοπεδο που ειναι 2 στρεματα.

Εφοσον δεν ειχες την δυνατοτητα για εναν εκπεδευτη πως και αποφασισες να παρεις σκυλο?
Ερωτηση απλη κανω:)
Δηλαδη αυτη που δεν εχουν τη δυνατοτητα εκπεδευτη δεν πρεπει να περνουν σκυλο ? και εγω ερωτηση σε κανω ?

Εχεις αναφερει πραγματα που εμενα προσωπικα μου εχουν χτυπησει καμπανακια..
Ποια ειναι αυτα ?

Το εχεις μονο του σε 2 στρεματα..
Κοιματε εξω..
Τον δενεις με αλυσιδα..
Σαφεστατα μιλαμε για εναν οχι χαρουμενο σκυλι..
Εχει σπιτι για να κοιματε ,τον δενω να το παω στο χωρο του καμοια φορα οταν δε θελει να ερθη μονος του.

Αν δεν μπορεις να πας σε εναν εκπεδευτη..,μεσα απο το ιντερνετ δουλεια δεν γινεται με τιποτα......
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Λοιπόν για να βοηθήσω μιάς και εγώ δεν έχω πολύ όρεξη για καυγάδες σήμερα :)

Ο σκύλος πρέπει αφού δεν υπάρχει δυνατότητα για εκπαιδευτή και για ταξίδια, να φύγει από εκεί που είναι και να είναι ΟΛΗ μέρα εκτός από τις ώρες που εργάζεσαι μαζί σου. Μέσα στο σπίτι, στην κουζίνα, στο υπνοδωμάτιό σου κλπ κλπ.

Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό και χωρίς αυτό δεν θα μπορέσες να κάνεις τίποτα. Ο λόγος είναι ότι ο σκύλος αυτός μεγαλώνει μόνος του και κάνει αυτό που του είναι φυσικό, γίνεται ένα μοναχικό ζώο που ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ και ΕΔΡΑΙΩΝΕΙ την κυριαρχία μέσα στον χώρο του. Μαθαίνει να τρώει, να κοιμάται και να παίζει μόνος του. Ολα αυτά είναι πολύ σημαντικά και πρέπει να εκμεταλλευτείς τις βασικές του ανάγκες για να καταφέρεις να τον κάνεις σύντροφο και όχι ανταγωνιστή σου. Αν τον κάνεις ανταγωνιστή σου ΕΧΑΣΕΣ από χέρι.

Είσαι διατεθειμένος να κάνεις ένα τέτοιο βήμα? Μην απαντήσεις "μα πάω κάθε μέρα - 3 φορές την ημέρα, και παίζουμε - τον ταίζω ... " είναι εντελώς άχρηστο, πρέπει να είναι ΜΑΖΙ σου. Να του μάθεις να κάθεται δεν λέει τίποτα, αλλού είναι το πρόβλημα.

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις αυτά, επειδή δεν είσαι και διατεθειμένος να πάς σε εκπαιδευτή, τότε θα εμμείνω ότι πρέπει να δώσεις τον σκύλο όσο είναι καιρός γιατί θα έχεις ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα, και το ζώο θα είναι δυστυχισμένο, γιατί όλο και θα απομονώνεται.

Αν είσαι, πάρε και διάβασε 2 βιβλία εκπαίδευσης, μην κάνεις τίποτα από αυτά που λένε, πάρε τον σκύλο σπίτι σου, και μετά από ένα 24ωρο γράψε εδώ τα 3 μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετώπισες, προσοχή, χωρίς να πιέσεις τον σκύλο να κάνει ΤΙΠΟΤΑ.
 


Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
Λοιπον επειδη τον σκυλο τον αγαπαω και τον ποναω δεν θελω να τον δωσω.
Δεν μπορω να τον βαλω μεσα στο σπιτι,γιατι δε θελει η γυναικα μου επειδη λερωνει και να σου πω καπου εχει και δικιο,το ειχα δοκιμαση στο παρελθον με αλλα σκυλια και συνεχεια καθαριζε,δεν ξερω αν μπορεις να με καταλαβεις μιλαμε για μονοκατοικια με λασπες κτλ.και επειδη εχω και μικρο παιδι 3 χρονον και δεν μπορω να ειμε συνεχεια πισω του αν θα κανει κατι στο σκυλι και πως θα αντιδρασει ο σκυλος.
Ειμε διαθετημενος να παρω και να διαβασω βιβλια. Αν μπορει να γινει κατι,προτινε μου καποιο.
Δεν ξερω αν ζηταω πολλα δε νομιζω, θελω ενα σκυλι να ειναι φυλακας, να με ειδοποιει αν ερχετε καποιος.
Και ενοητε να μην εχω προβλημα μαζι του.
Δηλαδη δεν μπορει να υπαρξει μια αρμονικη σχεση και ο σκυλος να μενει εξω απο το σπιτι ?
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
kango1Nα σου κανω μια ερωτηση?
To σκυλι καθε ποτε το βλεπεις ?
Καθε μερα,περιπου 2-3 ωρες οταν ειμε σπιτι, εκει μενω με τη οικογενια μου.
Δεν ειναι αρκετες!!!!
Ενα σκυλι μεγαλωνει μαζι σου!!!
Δεν υπαρχει απλα σε εναν χωρο!!!!
Αναφερες την λεξη χωρο του..,καθε μερα το σκυλι ειναι στον χωρο του ..2.. στρεματα..
Αρα μιλαμε στην ουσια για ενα αποξενομενο σκυλι..
Το σκυλι το εχω σε ενα μερος 300 τ.μ συνεχεια, την ημερα,λιτος αλλα περιφραγμενος .Και το βραδυ ειναι σε ολο το οικοπεδο που ειναι 2 στρεματα.
Ακουσε να δεις ,ο σκυλος ειναι απο την φυση του ειναι αγελαιο ζωο,που σημαινει οτι απο την στιγμη που ζει μαζι με τον ανθρωπο,ο ανθρωπος ειναι η αγελη του.
Ο σκυλος παροτι μπορει να προσαρμοστει σε πολλες συνθηκες μαζι με τον ανθρωπο ,μονος του γινεται ενα δυστυχισμενο ζωο με ευνοητα λογο συνθηκων ,προβήματα συμπεριφορας.
Ειναι σαν να παρουν εσενα και να σε κλεισουνε σε ενα οικοπεδο..
Δεν εχει διαφορα..


Εφοσον δεν ειχες την δυνατοτητα για εναν εκπεδευτη πως και αποφασισες να παρεις σκυλο?
Ερωτηση απλη κανω:)
Δηλαδη αυτη που δεν εχουν τη δυνατοτητα εκπεδευτη δεν πρεπει να περνουν σκυλο ? και εγω ερωτηση σε κανω ?
ΟΧΙ αν δεν εχεις αναλογη εμπειρια απο σκυλο και δεν ξερεις πως να τον εκπεδευσεις ,δεν περνεις σκυλο αν δεν εχεις την δυνατοτητα να παρεις εκπεδευτη..
Εκτος και αν την βγαλεις πανω σε βιβλια και εισαι προθυμος να μαθεις..

Εδω δεν εχουμε να κανουμε με ενα σκυλι που δεν φερεται νορμαλ..,αλλα με εναν ανθρωπο που εχει ενα σκυλι χωρις να εχει γνωσεις στο πως να το διαχειριστει αλλα και χωρις να θελει να παρει μια αναλογη βοηθεια..

Πολλες αναλογες περιπτωσεις απομονομενων ζωων σε οικοπεδα ,κατελειξαν με ασχημες και επικυνδυνες συμπεριφορες για τους αλλους αλλα πολλες φορες και για τους ιδιους , με μοναδικο υπευθηνο και μονο τα ιδια τα αφεντικα.


Εχεις αναφερει πραγματα που εμενα προσωπικα μου εχουν χτυπησει καμπανακια..
Ποια ειναι αυτα ?
Στα αναφερω παρα κατω..

Το εχεις μονο του σε 2 στρεματα..
Κοιματε εξω..
Τον δενεις με αλυσιδα..
Σαφεστατα μιλαμε για εναν οχι χαρουμενο σκυλι..


Εχει σπιτι για να κοιματε ,τον δενω να το παω στο χωρο του καμοια φορα οταν δε θελει να ερθη μονος του.
........
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πάνο τα παιδιά έχουν δίκιο σε όλα!
Προσπάθησε να μην αμύνεσαι και να καταλάβεις τι σου λένε...
Καταλαβαίνω ότι τον αγαπάς αλλά όντως ο χρόνος που περνάς μαζί του δεν είναι απλά λίγος...είναι ασήμαντος.
Μέσα στο σπίτι ένα σκυλί μπορεί να μάθει και να μην λερώνει και να τα πηγαίνει καλά με την οικογένεια - αν και όντως το παιδί είναι πολύ μικρό.
Καμιά βόλτα τον βγάζεις?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λοιπον επειδη τον σκυλο τον αγαπαω και τον ποναω δεν θελω να τον δωσω.
Δεν μπορω να τον βαλω μεσα στο σπιτι,γιατι δε θελει η γυναικα μου επειδη λερωνει και να σου πω καπου εχει και δικιο,το ειχα δοκιμαση στο παρελθον με αλλα σκυλια και συνεχεια καθαριζε,δεν ξερω αν μπορεις να με καταλαβεις μιλαμε για μονοκατοικια με λασπες κτλ.και επειδη εχω και μικρο παιδι 3 χρονον και δεν μπορω να ειμε συνεχεια πισω του αν θα κανει κατι στο σκυλι και πως θα αντιδρασει ο σκυλος.
Ειμε διαθετημενος να παρω και να διαβασω βιβλια. Αν μπορει να γινει κατι,προτινε μου καποιο.
Δεν ξερω αν ζηταω πολλα δε νομιζω, θελω ενα σκυλι να ειναι φυλακας, να με ειδοποιει αν ερχετε καποιος.
Και ενοητε να μην εχω προβλημα μαζι του.
Δηλαδη δεν μπορει να υπαρξει μια αρμονικη σχεση και ο σκυλος να μενει εξω απο το σπιτι ?
Ειναι δυσκολο..
Η σχεση αφεντικου -σκυλιου χτιζεται πετραδακι πετραδακι κατι που εσυ δεν εχεις κανει τοσο καιρο..
Αν δεν μπορουμε να εχουμε σκυλι οπως πρεπει ,απλα περιοριζομαστε με εναν συναγερμο αν θελουμε μονο αυτο..
Αν δεν μπορεις να κανεις ουσιαστικες αλλαγες ,σε βλεπω σε λιγο καιρο να θελεις φυλακα ως προς το σκυλο..
 


Panos33

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2006
41
0
..
Εδω δεν εχουμε να κανουμε με ενα σκυλι που δεν φερεται νορμαλ..,αλλα με εναν ανθρωπο που εχει ενα σκυλι χωρις να εχει γνωσεις στο πως να το διαχειριστει αλλα και χωρις να θελει να παρει μια αναλογη βοηθεια..

Πολλες αναλογες περιπτωσεις απομονομενων ζωων σε οικοπεδα ,κατελειξαν με ασχημες και επικυνδυνες συμπεριφορες για τους αλλους αλλα πολλες φορες και για τους ιδιους , με μοναδικο υπευθηνο και μονο τα ιδια τα αφεντικα.
Ωραια δεν εχω γνωσεις πως να το χειριστο,αυτο θελεις να διαβασεις σου το γραφω,προτινε μου κατι ? εσυ οταν αποκτησες τον 1ο σκυλο σου ειχες ?
Γιατι δε θελω να παρω μια βοηθεια αυτο πως σου ηρθε αυτο ?
Μοναδικο υπευθυνο μονο τα αφεντικα,θελεις να μας βαλεις και τυψεις τωρα?
σε πληροφορο οτι εγω τον αγαπω πιο πολυ απο οτι εσυ τα δικα σου
σκυλια και θα πεθαινα για αυτον.
Οποτε επειδη δε με ξερεις προσωπικα μη γραφεις ***και μη με χαλας,αν θελεις να βοηθησεις ειναι δεχτο αλλιως να μη γραφεις.
[ΑΣ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΥΡΙΟΙ Κ ΚΥΡΙΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΦΛΕΒΕΣ]
Εχω το προβλημα μου εχω και τους κυρικες.
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι Πάνο ΔΩΣΕ τον σκύλο.

ΔΕΝ μπορείς να είναι μαζί σου.
ΔΕΝ μπορείς να τον βάζεις στο σπίτι σου.
ΔΕΝ μπορείς να πάς σε εκπαιδευτή.

ΔΕΝ μπορείς να εκπαιδεύσεις έναν Ελληνικό Ποιμενικό απομονωμένο τις περισσότερες ώρες της ημέρας στο κτήμα, και ΗΔΗ μεγαλωμένο με πολλά λάθη, μόνος σου χωρίς γνώση και χωρίς καθοδήγηση από κοντά.

ΔΕΝ φταίει το internet

ΔΕΝ φταίει ο σκύλος
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όλα καλά τα κάνεις Πάνο. Μην αλλάξεις τίποτα. Δεν φταις εσύ. Δεν πειράζει που σε κατουράει μωρέ... θα μάθει μόνος του. Και στην τελική κι επιθετικός να γίνει δεν είναι κανένα τσιουάουα... ελληνικός ποιμενικός είναι. Σιγά!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα