Μηλόξιδο


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Διάβασα στο forum οτι κάνει καλό να βρέχουμε μια πετσέτα με μυλόξυδο και να περνάμε το σκύλο εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι η δοσολογία που λένε νερό - μυλόξυδο ενα προς ένα δηλαδή?
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Δηλαδή ένα ποτήρι μηλόξυδο αραιωμένο με ένα ποτήρι νερό.

Εγώ το αραιώνω πιό πολύ γιατί τον ενοχλεί πολύ η μυρωδιά του ξυδιού.
 


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Δηλαδή ένα ποτήρι μηλόξυδο αραιωμένο με ένα ποτήρι νερό.

Εγώ το αραιώνω πιό πολύ γιατί τον ενοχλεί πολύ η μυρωδιά του ξυδιού.
πολυ μου ακούγεται και μενα αυτο
 




antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
1 (μηλόξυδο) προς 3 (νερό) είναι καλά.
καλυτερο μου ακουγεται αυτο ετσι ειχα σκεφτει και εγω να το κανω. να ρωτήσω πρέπει να βραχεί καλα ο σκύλος?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
καλυτερο μου ακουγεται αυτο ετσι ειχα σκεφτει και εγω να το κανω. να ρωτήσω πρέπει να βραχεί καλα ο σκύλος?
Καταρχήν δεν το βάζεις αν ο σκύλος έχει κάπου πληγή ή εκζέματα.
Βρέξε σε αυτό το μίγμα ένα πετσετάκι και ξεκίνα να τον περνάς. Μερικές φορές εγώ πλένω τον σκύλο πρώτα καλά με νερό για να φύγει η σκόνη, τα χώματα κλπ. και μετά τον "λούζω" με το μίγμα, κάνοντας μασάζ στο τρίχωμα (αντί για σαμπουάν δηλαδή). Προσοχή μην πάει στα μάτια! Επίσης το καλοκαίρι δεν το κάνω - ούτε λούζω με το σαμπουάν γιατί αναστέλλει τη δράση του scalibor.
 


fotini68

Member
10 Νοεμβρίου 2010
20
0
Natassa μου σ'ευχαριστω για τη βοηθεια.
Αυτο που δε μπορεσα να καταλαβω ειναι αν το "μηλοξιδο" ειναι για την τριχα(να γυαλιζει) ή για την καθαριοτητα του σκυλου κ αν μπορω να το χρησιμοποιησω τωρα που ειναι ακομη μωρο.
 
Last edited by a moderator:


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
καλο ειναι οχι καθημερινα μιας κ ειναι υπερβολη και δη για κουταβι, θεωρω.
Ειδα στο νετ σε βιντεο δε για μπανιο σκυλου για να κατεβει εκθεση και ο γκρουμερ εβαζε μετα το λουσιμο με σαμπουαν, νερο-μηλοξυδο-μισο κ.γλ. γλυκερινη.
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Το μηλόξυδο βοηθάει και στην γυαλάδα του τριχώματος και στην καθαριότητα του σκύλου. Εγώ το χρησιμοποιώ μετά από κάθε βούρτσισμα και ο σκύλος είναι σαν να έχει κάνει κανονικό μπάνιο. Απαλός και μυρωδάτος! Επίσης το κάνω από τότε που ήταν κουτάβι και δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για τα κουτάβια άποψή μου είναι να μην τα πλένουμε πρίν τα πρώτα εμβόλια και ειδικά αν δεν έχει πολύ ήλιο εκείνη την ημέρα
ε
αν γίνει χάλια κάπου, πράγμα όχι-και-τόσο-καλό για πρίν τα πρώτα εμβόλια μπορούμε να κάνουμε τοπικό καθάρισμα-
αλλά μούσκεμα όλος ο σκύλος και κανονικό πλύσιμο διεξοδικό καλύτερα όχι
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
για τα κουτάβια άποψή μου είναι να μην τα πλένουμε πρίν τα πρώτα εμβόλια και ειδικά αν δεν έχει πολύ ήλιο εκείνη την ημέρα
Δεν θα πάθει τίποτα το κουτάβι αν περάσεις με μια πετσέτα το τρίχωμά του. Εμείς κάνουμε "μπάνιο" μια φορά την εβδομάδα με μηλόξυδο, το τρίχωμα δεν μυρίζει, δεν είναι βρόμικο και είναι και γυαλιστερό και απαλό (και μας αρέσει κι όλας) :)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Λίγο μηλόξυδο στα χεράκια μου και μασάζ. Ούτε το αραιώνω με νερό αλλά ούτε το παρακάνω. Περίπου 5-6 χούφτες μηλόξυδο και είμαστε κομπλε. :D
 








kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
της ανδρομέδας? δεν ξέρω

βρε σύ
είναι το ξύδι
και είναι και το μηλόξυδο
το ένα είναι απο σταφύλια
το άλλο απο μήλα
αν κοιτάξεις στο ράφι θα δείς ότι υπάρχουν κι απ τα δύο-στα περισσότερα σουπερμάρκετ
 








Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Παιδια,με ρωτησε μια φιλη,η οποια εχει ενα yorkie(yorkshire)αν μπορει να το κανει και στο δικο της σκυλο,δεν υπαρχει προβλημα ετσι;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf